Drvenik Chorwacja

Drvenik

Czas czytania: 4 minut

Drvenik to osada pod Masywem górskim Biokovo, usytuowana na Riwierze Makarskiej

Drvenik to miejscowość położona na Riwierze Makarskiej, leżąca pod grzbietami pasma górskiego Biokovo.
Po raz pierwszy o Drvenik wspomniano w XIII wieku. Co ciekawe został nazwany na cześć słowa drewno. Na pewno Drvenik to miejsce niezwykle bogate w miejsca historyczne oraz archeologiczne. Najważniejszymi są: prehistoryczna forteca fortyfikacyjna Gradina, kościół św. Św. Jerzego z XIV wieku oraz pomnik niefortunnej miłości „Perkoza Kostanica” z XV wieku.
Warto wiedzieć, że po trzęsieniu ziemi w 1962 r. mieszkańcy Drvenika przenieśli się z osady u podnóża pasma górskiego Biokovo (Staro Selo) do dwóch  zatok: Donje i Gornje Vala. Dziewicza przyroda, krajobrazowe gaje oliwne, przestrzeń z widokiem na dwie zatoki Drvenika oraz na wyspę Hvar to na pewno wabik dla każdego wytrawnego podróżnika. Ponadto miasteczko posiada z kilkukilometrową promenadę nad samym morzem oraz kilka zatok z uroczymi plażami.


Drvenik atrakcje

Drvenik jak już wspomnieliśmy to miejsce bogate historyczne oraz archeologiczne. Bynajmniej najważniejszą atrakcją jest prehistoryczna forteca Gradina, w której to w 1687 r. odbyła się chwalebna epicka bitwa między kobietami Drvenika i najeźdźcami tureckimi. Obszar wewnątrz dawnej fortecy Gradina, oferuje nam wyjątkowy widok na cały Drvenik, a także wyspy Dalmacji środkowej oraz półwysep Peljesac. Naszym zdaniem to wyjątkowe doświadczenie, którego nie można opisać, ale należy go doświadczyć.

Zdecydowanie kolejnym ważnym miejscem do odwiedzenia jest odrestaurowany Kościoł św. Św. Jerzego z XIV wieku. Leży on w bezpośrednim sąsiedztwie fortu, na wiejskim cmentarzu między Selo i Gradiną. Ze względu na swój wiek został odbudowany w 1772 r. Podczas rozbudowy użyto średniowiecznych nagrobków. Ponadto zachowano gotyckie sklepienie i apsydę ze sklepieniem kolebkowym. Bynajmniej w kościele znajduje się cenny i unikalny złoty kielich z XVII wieku, trafił tu prosto z Rzymu.

Ponadto interesujące jest miejsce Kostanić Greb -pomnik nieszczęśliwej miłości do „Rafy Kostanica” z XV wieku – wersja chorwackiej wersji „Romea i Julii”. Warto wiedzieć, że wysoka płyta nagrobna wykonana została w połowie XV wieku. Ponadto na płycie namalowani są: dwóch jeźdźców i dziewczyna między nimi.  Co ciekawe rysunek symbolizuje walkę między Turkami a miejscowym młodym mężczyzną Kostaniciem (nazwisko rodowe) o miłość dziewczyny. W tej bitwie niestety Kostanic umiera.

Co ciekawe, na każdym wzgórzu, które wyrastają nad Drvenikiem, znajdują się cmentarze Ilirów – pierwszych mieszkańców tych okolic, którzy mieszkali tam przed przybyciem Chorwatów.


Drvenik atrakcje w pobliżu

  • Ścieżka Alberta Fortisa

Warto wiedzieć, że Alberto Fortis, włoski teolog, przyrodnik, pisarz podróżniczy i mnich, przeszedł ścieżkę z Drvenik do Vrgorac, gdzie poznał tubylców, o których wspomina w swojej pierwszej książce. Ponadto mówi się, że dokonał transkrypcji Hasanagin.

  • Trim track “Lučki brig”

Początek szlaku rozpoczyna się w Donja Vala, ma on 2,6 km długości. Szlak obejmuje trzy parki, rozmieszczone na samym początku (Bernard Vukas), środkowy (Frane Matošić) i koniec szlaku (Luka Kaliterna). Co ciekawe trim track składa się z 11 elementów dla wszystkich grup wiekowych. Ponadto każdy element zawiera zdjęcie i opis tekstowy ćwiczenia, dzięki czemu początkujący mogą go poprawnie wykonać.

  • Trasa rowerowa Drvenik – Gradac

Warto wiedzieć, że początek szlaku rowerowego znajduje się w porcie promowym w Drvenik. Szlak prowadzi z powrotem z Gradac do Drvenik, górną drogą żwirową pod zboczami gór Biokovo.

Trasa rowerowa Drvenik Gradac
Trasa rowerowa Drvenik – Gradac
  • Vrh Sokolić

Sokolić jest najwyższym szczytem Drvenička stina o wysokości 788 m.n.p.m. Szczególnie imponujący jest widok ze szczytu na błękit Adriatyku, od wyspy Brač aż do ujścia Neretwy do morza Adriatyckiego. Ponadto
doskonale widać szczyt St. Jure( Biokovo), a w głębi lądu szczyty Čvrsnica, Pranja oraz Velez w Hercegowinie.

  • Punkt widokowy Roko

Punkt widokowy Roko usytuowany jest tuż obok kościoła św. Roka. Punkt widokowy wychodzi na Gornja Vala.


Miasteczko Drvenik rozłożyło się nad głęboko wciętą zatoką Donja Vala. Jest to jedna z jedna z tych zatok, gdzie można znaleźć kawałek plaży tylko dla siebie. Inne podobne zatoczki w pobliżu to Gornja Vira, Donja Vira oraz Dubravka.

Panorama Drvenik z promu
Panorama Drvenik z promu

Drvenik leży 30 kilometrów na południe od miejscowości Makarska, pomiędzy miastami Makarska oraz Ploce. Miasteczko to dzieli się na  Gornja Vala i Donja Vala. Nam osobiście spodobała się zdecydowanie bardziej Gornja Vala, z dala od promów i z ładniejszą plażą. Miejscowość ta oferuje dosyć ograniczone możliwości noclegowe, co nie przeszkadza aby plaża w sezonie była oblegana. Plażę od zabudowy oddziela pas palm i pinii oraz deptak nadmorski.

Powyżej Jadranskiej Magistrali w tzw. Górnym Drveniku znajduje się gotycka Crkva sv Jurja (kościół p.w. św. Jerzego). Na północ, również na wzgórzu znajdują się ruiny XVII -wiecznej baszty obronnej.


Apartamenty Drvenik

Na pewno swoją ofertę turystyczną miasteczko opiera na jakości oferowanych usług oraz spokojnej okolicy: długie plaże, krystalicznie czyste morze, lasy sosnowe, promenady wzdłuż szczytów pasma Biokovo, obiekty sportowe i rekreacyjne, trasy rowerowe, punkty widokowe, miejsca historyczne i archeologiczne oraz tradycyjna dalmatyńska gastronomia.

Pomimo tego, że miejscowość jest spokojnym, malowniczym miejscem, podążającym za nowoczesnymi technologicznymi trendami turystycznymi, Drvenik oferuje niezwykle wysokiej jakości zakwaterowanie i wysokiej jakości apartamenty, pensjonaty, wille, hotele (obecnie 5 z tendencją 4 *) i kempingi.

Dodatkowo oferta turystyczna obejmuje ponad 3000 miejsc noclegowych w kwaterach prywatnych (apartamenty, pensjonaty, pokoje), hotelach oraz kempingach.


Drvenik prom

Zdecydowanie Drvenik znany jest głównie z tego, iż odpływają z niego promy na wyspę Hvar. W Drvenik, a właściwie w zatoce Donja Vala znajduje się promowa przystań do miejscowości Sućuraj na wyspie Hvar. Ponadto dojazd do przeprawy promowej w Drveniku jest dobrze oznaczony już na samej Jadranskiej Magistrali. Warto wiedzieć, że promy do Sucuraj (wyspa Hvar) kursują kilkanaście razy dziennie. Jednak zdecydowanie polecamy przyjechać około 1,5 h przed planowanym odpłynięciem, szczególnie w sezonie. Kolejka aut nie ma końca. Zdecydowanie warto ustawić auto w kolejce i czekać, a dla bardziej leniwych polecamy pyszną kawę w jednej z kawiarenek lub spacer promenadą na zachód od przystani promowej.

Drvenik plaże

Wybrzeże Riwiery Makarskiej słynie z pięknych plaż, głównie kamienisto – żwirowych. Ponadto schodzą one łagodnie do morza, gdzieniegdzie zmieniając się w drobny piasek. Dodatkowo krystalicznie czyste wody Adriatyku gwarantują odpoczynek i relaks w morzu. Bynajmniej jeżeli zależy Wam na ciszy i spokoju, zdecydowanie polecamy plażę w zatoczce Gornja Vala. Na pewno nie uświadczymy tam promów, panuje tam cisza oraz spokój. Jeśli nie przeszkadza Wam obecność gwaru turystów oraz lubicie obserwować co się dzieje na morzu i w okolicy to warto udać się na plaże przy Donja Vala. Zdecydowanie bogate zaplecze gastronomiczne pozwoli nam spędzić na plaży cały dzień, kąpiąc się w Adriatyku oraz obserwując promy, które przypływają oraz odpływają z wyspy Hvar (Sucuraj).


Reasumując Drvenik wart, jest odwiedzenia nie tylko ze względu na przeprawę promową na wyspę Hvar. Zdecydowanie to bardzo urokliwa miejscowość z przepięknymi plażami oraz zatoczkami.