Park Narodowy Brijuni
Chorwacja wakacje,  Park Narodowy Brijuni

Park Narodowy Brijuni – zwiedzanie, plaże, cennik 2023

Czas czytania: 8 minut

Z bogactwem atrakcji oraz rzeczy do zobaczenia – Park Narodowy Brijuni ma jedną z najszerszych ofert spośród wszystkich parków narodowych w Chorwacji. Planujesz zwiedzić to wyjątkowe miejsce podczas wakacji 2023 w Chorwacji? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania Brijuni.

Park Narodowy Brijuni w Chorwacji

Większość chorwackich parków narodowych szczyci się tym, że oferuje dziką przyrodę i naturalne, nieskażone otoczenie. W rzeczywistości jest to park narodowy stworzony przez człowieka i dla jego potrzeb. Oczywiście miejsce to posiada bogatą historię. Ślady dinozaurów znajdują się w pobliżu rzymskich ruin. Bizantyjskie osady sąsiadują z weneckimi fortyfikacjami. Wspaniała Austro-Węgierska architektura zachwycała prestiżowych gości. Każda z tych atrakcji znajduje się w pobliżu krystalicznie czystego morza.

W parku znajdują się m.in. eleganckie hotele i wille, park safari, muzea, ogród śródziemnomorski i plaże. Możesz tu także jeździć na rowerze, nurkować, grać w golfa, uprawiać kajakarstwo, spacerować oraz grać w tenisa. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim atrakcjom..

Wyspy Brijuni

14 wysp i wysepek składa się na wyspy Brijuni. Są to m.in.:

Veli Brijun (Wielki Brijun)

Największa i najczęściej odwiedzana wyspa to Veliki Brijun. Znajdziesz tu piękne parki, bogate dziedzictwo archeologiczne, zwierzęta na wolności i luksusowe hotele. Ponadto jest tu pole golfowe, rezerwat ptaków, ogrody botaniczne, park safari, trzy muzea i ślady dinozaurów.

Mali Brijun (Mały Brijun)

Mali Brijun jest drugą co do wielkości wyspą spośród archipelagu, znaną z dużego Fortu Minor oraz letniego teatru Ulysses.

Vanga

Wyspa Vanga ma dwie główne części, każda z budynkami, połączone cienkim pasem ziemi.

Kozada / Kotež

Kozada znajduje się tuż przy wybrzeżu Štinjana – wyspy położonej najbliżej brzegu. W związku z tym przez całe lato do tego niezamieszkałego miejsca przypływają małe łódki z osobami szukającymi odosobnienia.

Sveti Jerolim

W pobliżu lądu znajduje się także wyspa Jerolim, która jest ulubionym miejscem na odpoczynek dla mieszkańców Puli i gości.

Inne wyspy

W skład archipelagu wysp Brijuni wchodzi kolejnych dziewięć wysp. Są to: Galija, Gaz, Grunj, Obljak, Pusti, Sveti Marko, Supin, Vrsar i Supinić. Większość z nich jest jednak dość mała i niedostępna dla zwiedzających. W związku z tym, najlepiej podziwiać je podczas wycieczki zorganizowanej lub poprzez fotografowanie z góry.

Wyspy Brijuni co zobaczyć?

Caddilac Tito

Prawie każdy odwiedzający Park Narodowy pragnie przejechać się słynnym Cadillackiem Tito. Został on sprowadzony na Brijuni już w 1953 roku jako prezent dla byłego prezydenta Jugosławii od chorwackich imigrantów z Kanady.

Drzewo oliwne

Stare drzewo oliwne jest jednym z najstarszych drzew oliwnych w basenie Morza Śródziemnego. Zostało to potwierdzone badaniami przeprowadzonymi na próbkach tego starożytnego drzewa oliwnego przez Instytut Ruđera Boškovića w Zagrzebiu, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Polecany artykuł:  Parki Narodowe Chorwacja - przewodnik

Safari Park

Na północnym wybrzeżu wyspy Veliki Brijun rozciąga się wyjątkowy Safari Park o powierzchni 9 ha. Jest on zamieszkany przez swoistą mieszankę autochtonicznej istryjskiej i egzotycznej fauny południowoamerykańskiej, afrykańskiej i azjatyckiej.

Zatoka Verige i starożytne ruiny

Na zachodnim wybrzeżu Brijuni, wzdłuż zatoki Verige, znajdują się ruiny wspaniałej rzymska villa rustica. Jej budowa rozpoczęła się w I wieku p.n.e., a największą świetność osiągnęła w I wieku n.e. Niektóre części willi były używane aż do VI wieku.

Ruiny bazyliki

Bazylika Mariacka była trójnawową świątynią o kwadratowym planie, której ściany boczne zachowały się niemal w pierwotnej wysokości. Wielkość kościoła (11 x 24 m) wskazuje na dużą populację pobliskiego obozu bizantyjskiego wznoszącego ten gmach w V/VI wieku.

Ślady dinozaurów

Na terenie wyspy odkryto ponad 200 śladów dinozaurów. Uważa się, że te pradawne gady przemierzały wyspę 130-100 milionów lat temu.

Ogród śródziemnomorski Brijuni

Ogród śródziemnomorski to prawdziwa atrakcja na terenie Parku Narodowego Brijuni. Został on założony w 2007 roku na terenie dawnej szkółki leśnej.

Kuća za brodice – “Dom lekarza”

Przy samym wejściu do portu na wyspie Veli Brijun wyraźnie wyróżnia się nietypowa budowla – Dom Lekarza. Został on wybudowany w 1902 roku w stylu secesyjnym architektury austro-węgierskiej i do dziś przyciąga uwagę. Mieszkał w nim doktor Otto Lenz, wyspiarski lekarz, w związku z którym dom ten nazwano “La casa del Dottore” (Dom Lekarza).

Tito i wyspy Briońskie

Tito po raz pierwszy odwiedził Brijuni w 1947 roku, a Bijela vila (“Biała willa”) stała się jego oficjalną rezydencją w 1953 roku. Jego ostatni pobyt na Brijuni odnotowano w 1979 roku. Tito spędzał na Brijuni średnio cztery miesiące, a rezydencje na wyspach Veliki Brijun i Vanga były jego ulubionymi.

Były prezydent Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii gościł na Brijuni liczne głowy państw i przywódców partyjnych. Brijuni były jednym z wpływowych ośrodków światowej polityki.

Jako miłośnik przyrody, pasjonat zwierząt i postać znająca wartości historyczne i kulturowe, Tito opowiedział się za ochroną lasów, zagospodarowaniem parków, hodowlą i osiedlaniem zwierząt, badaniem i konserwacją zabytków oraz organizacją zaplecza hotelowego. Dzięki temu Brijuni, stały się atrakcyjne dla turystów krajowych i zagranicznych. Tito gościł na Brijuni wielu monarchów m.in.: Haile Selassie, Pawła – króla Grecji, Sihanouka – księcia Kambodży, Zahira-  króla Afganistanu, Pahlaviego – szacha Iranu, Olafa – króla Norwegii, Jeana – wielkiego księcia Luksemburga, Julianę – królową Holandii, Elżbietę – królową Wielkiej Brytanii, Birendrę – króla Nepalu, Małgorzatę – królową Danii i Husseina – króla Jordanii.

Co robić na Brijuni?

Zwiedzanie Veliki Brijuni

Najpopularniejszym sposobem na zwiedzenie Parku Narodowego Brijuni w ciągu jednego dnia jest skorzystanie z wycieczki. Podczas czterogodzinnej wycieczki odbędziesz wycieczkę z przewodnikiem w małym pociągu i zobaczysz większość głównych atrakcji wyspy. W szczególności Park Safari, Muzeum, Ogród Śródziemnomorski i Stare Drzewo Oliwne. Możesz pominąć oficjalną część i zwiedzać na własną rękę np. z aplikacją.

Odpoczynek na plaży Saluga

Z pewnością najpopularniejszym i najbardziej znanym miejscem do pływania i opalania jest plaża Saluga. W dzisiejszych czasach jest to jedyne oficjalne miejsce, gdzie kąpiel jest usankcjonowana na głównej wyspie. Saluga jest nie tylko w pełni wyznaczona, ale również obsługiwana przez punkty gastronomiczne. Wcześniej można było odwiedzić także inne plaże takie jak np.: Rankun Bay, tuż obok Villa Dubravka i Berta. Jednak ze względu na obowiązek ochrony walorów przyrodniczych parku, pływanie w tych miejscach jest obecnie zabronione. W zatoce Verige snorkeling jest dozwolony, ale tylko z przewodnikiem parku. W zatoce Verige znajdziesz rzymskie pozostałości zarówno przy brzegu, jak i pod wodą…

Polecany artykuł:  Wakacje w Chorwacji. TOP Chorwacja hotele i apartamenty

Snorkeling i diving

W sumie Park Narodowy Brijuni ma powierzchnię 3.395 hektarów. Jednak aż 2.652 hektary to chroniony obszar morza. W związku z tym, głębie morza tętnią kolorowym życiem i są wspaniałym miejscem do uprawiania snorkelingu i nurkowania.

Po wschodniej stronie Veli Brijuni, w zatoce Verige znajdziesz pozostałości zatopionej rzymskiej willi. Obecnie żyją tu tylko ryby i inne morskie stworzenia. Leżąc na niewielkiej głębokości, nawet dzieci mogą zejść na dół i popatrzeć. Latem, autoryzowany przewodnik po parku może oprowadzić Cię po zatoce i pokazać, gdzie szukać. Jeśli jesteś fanem nurkowania, wykwalifikowani nurkowie mogą zbadać trzy miejsca w Parku Narodowym Brijuni. Mianowicie Sveti Jerolim, Peneda i Grunj. W wodach tych, chronionych przed zanieczyszczeniami i nadmiernym rybołówstwem, można zobaczyć ogromne ławice ryb. Jeśli będziesz miał szczęście, zobaczysz również ośmiornice, kolorowe rozgwiazdy, koralowce i gąbki. Na Brijuni można nurkować od maja do października.

Gra w golfa

Błogie, 5531-metrowe. 18-dołkowe pole golfowe, można zrobić dzień z niego, jeśli chcesz grać w golfa na Brijuni. Ale nie spiesz się, to może być lepszy pomysł. Na Brijuni lepiej się gra w golfa w spokojnym tempie, w ramach pobytu weekendowego lub dłuższego. Pole nie tylko wije się przez północne drzewa Veliki Brijuni, ale także przez większość drogi towarzyszą mu widoki na morze.

Wycieczka kajakiem

Jako część małej grupy, możesz popłynąć z Veli Brijun przez wyspę Kozada do wyspy Jerolim. Na Jerolim będziesz zwiedzał oraz pływał. Następnie wrócisz przez zatokę Verige, poznając po drodze dziedzictwo kulturowe i historyczne Brijuni. Wycieczki kajakowe są dostępne od początku czerwca do końca października, należy je wcześniej zarezerwować: sport-org@np-brijuni.hr / +385 99 808 1945. Wycieczka trwa od dwóch i pół do trzech godzin.

Jak zwiedzać wyspy Briońskie?

Jeśli chcesz odwiedzić Park Narodowy Brijuni, najlepszym sposobem jest skorzystanie z oferty zwiedzania parku z Fažany. Bilet możesz kupić w biurze na nabrzeżu. Obejmuje on transfer statkiem w obie strony do Veli Brijun, bilet wstępu do parku oraz wycieczkę z przewodnikiem w małym pociągu, w którym można zobaczyć większość głównych atrakcji wyspy: Park Safari, Muzeum, Ogród Śródziemnomorski i Stare Drzewo Oliwne.

Można również wypożyczyć samochód elektryczny lub rower i zwiedzać park na własną rękę, z pomocą i nawigacją aplikacji mobilnej Brijuni Pocket Guide. Jednak nie jest to jedyny sposób na zwiedzanie Parku Narodowego Brijuni. Możesz skorzystać z oferty zorganizowanej wycieczki statkiem z Puli lub z Rovinj na wyspy Briońskie.

Polecane noclegi w pobliżu Parku Narodowego Brijuni

Na terenie wyspy Veliki Brijun znajdują się dwa hotele oraz wille oferujące noclegi. Wiele osób wybiera jednak nocleg w sąsiedniej Fažanie.Booking.com

Campingi w pobliżu wysp Briońskich

W chwili obecnej w samym Parku Narodowym Brijuni nie ma możliwości biwakowania. W pobliżu znajdziesz jednak kilka kempingów. Najbliższe kempingi Brijuni to Pineta w północnej Fažanie, Bivillage w Fažanie i Brioni Sunny Camping w Štinjanie, na północ od Puli.

Gdzie zjeść i napić się kawy?

Mająca długą i cenioną historię, bardziej formalna, mieszcząca 100 osób restauracja Galija ma wiele do zaoferowania. Znajdziesz ją w kompleksie hotelowym Neptun. Hotel posiada również znacznie większą restaurację Neptun, do której goście przychodzą na posiłki, w tym śniadania. Dodatkowo w hotelu znajduje się kawiarnia serwująca pyszną kawę i ciasto. Kolejną kawiarnię – Školjka, znajdziesz w willi Magnolija, obok stanowisk archeologicznych. Jest też bar na plaży- Sony & Lanka.

Rzeczy, których (być może) nie wiedziałeś o Parku Narodowym Brijuni

Zwierzęta żyjące w Parku Narodowym Brijuni

Brijuni znane jest z importowanych gatunków zwierząt, które były darami z zagranicy. Jednak w dzisiejszych czasach równie wiele emocji dostarcza widok swobodnie żyjących tu zwierząt, podobnie jak na wyspie Badija (obok wyspy Korcula). Zające biegają po łąkach, pawie dumnie się prężą, a muflony śmiało podchodzą do baru na plaży. Największe wrażenie robią stada jeleni, które wędrują w zasięgu wzroku hotelowych balkonów.

Polecany artykuł:  Lokrum - wyspa miłości

Wokół jezior rezerwatu ptaków można zobaczyć szereg rezydentów lub tymczasowych gości, takich jak na przykład: kormorany, rybitwy, przepiórki, kaczki, słowiki, czaple i bociany czarne.

Dawni mieszkańcy

Ponad 200 śladów dinozaurów odkryto w czterech miejscach na wyspie Veliki Brijun: na przylądku Pogledalo, Ploče, Kamik/Plješivac i Trstike/Debela Glava. Jeszcze dziesięć tysięcy lat temu wyspy Brijuni były połączone z lądem.

Bogata historia wyspy

Dowody na zamieszkiwanie człowieka na Brijuni sięgają 3000 roku p.n.e. Po 177 r. p.n.e. Rzymianie wybudowali tu wille i osadę. Wciąż rosną tu posadzone przez nich drzewa oliwne, zasadzone około 400 roku n.e. W zatoce Verige, znajdziesz pozostałości trzypiętrowej willi rzymskiej, świątyni, łaźni i portu. Inne archeologiczne znaleziska obejmują ruiny Bazyliki Mariackiej i pobliskiej osady bizantyjskiej.

Słynne odkrycie Roberta Kocha

Jako odkrywca przyczyn gruźlicy, cholery i wąglika – Robert Koch jest uważany za jednego z głównych twórców nowoczesnej bakteriologii. Na Brijuni niemiecki mikrobiolog odkrył prawdopodobnie, że malaria jest przenoszona przez komary.

Znani celebryci i głowy państw

Wcześniej wielu światowych przywódców odwiedzało Brijuni, będąc gośćmi Tito. Wyspę odwiedzili m.in.: Sophia Loren, Richard Burton, Liz Taylor i Gina Lollobrigida.

Gdzie znajduje się Park Narodowy Brijuni?

Park Narodowy Brijuni obejmuje wszystkie wyspy Briońskie. Wyspa leży u wybrzeży półwyspu Istria, naprzeciwko miasta Fažana, w pobliżu Puli. Istra to półwysep położony w północno-zachodniej części Chorwacji, a Park Narodowy Brijuni znajduje się na jego południowo-zachodnim krańcu.

Park Narodowy Brijuni mapa

Wyspy Briońskie pogoda – czyli kiedy zaplanować zwiedzanie?

Pogoda na Brijuni jest łagodna i przyjemna przez cały rok. Lata są długie i ciepłe, ale rzadko bardzo gorące lub zbyt suche. Zimy nigdy nie są zbyt mroźne. Panuje tu klimat ciepły i umiarkowany. Maj, wrzesień i październik to doskonały czas na odwiedzenie Brijuni.

Wyspy Briońskie jak się dostać?

Samochodem

Oczywiście na Brijuni nie można dojechać samochodem. To nie jest jedna z chorwackich wysp, na którą można zabrać samochód. Jeśli więc jedziesz samochodem, kieruj się na Fažanę i na jednym z tamtejszych parkingów zostaw samochód.

Planując podróż z Rovinj, kieruj się na wschód za miastem w kierunku Bale. Następnie skręć na drogę D21 do Vodnjan. W Vodnjan zobaczysz wyraźnie oznakowaną drogę do Fažany. Z Puli kieruj się znakami na Štinjan i Fažanę.

Samolotem

Najbliższym lotniskiem dla Brijuni jest lotnisko Pula (PUY). Znajdziesz tu wielu międzynarodowych przewoźników latających do Puli, szczególnie latem. Z pozostałych części Chorwacji do Puli można dolecieć samolotem z Zagrzebia, Osijeku i Splitu. Loty do Puli z Dubrownika wymagają przesiadki w Splicie lub Zagrzebiu.

Na lotnisku możesz  wynająć samochód lub skorzystać z shuttle bus, aby dojechać do centrum.

Promem z Fažany

Aby odwiedzić Brijuni z Fažany, najpierw kup bilet do Parku Narodowego Brijuni. Kasa biletowa znajduje się na nabrzeżu (możesz kupić bilet także online z wyprzedzeniem). Bilet obejmuje transfer statkiem pomiędzy lądem a Brijuni, wstęp do Parku Narodowego oraz wycieczkę z przewodnikiem w małej kolejce. Podczas wycieczki zobaczysz większość głównych atrakcji wyspy. W szczególności Park Safari, Muzeum, Ogród Śródziemnomorski i Stare Drzewo Oliwne. Łącznie z podróżą łodzią, wycieczka do Brijuni trwa około czterech godzin. Alternatywnie możesz wypożyczyć samochód elektryczny lub rower i zwiedzić park na własną rękę, z pomocą i nawigacją aplikacji mobilnej Brijuni Pocket Guide.

Wycieczka z Rovinj

W odległości mniejszej niż 30 km, Park Narodowy Brijuni jest łatwo dostępny z Rovinj. Podróż autobusem wiąże się jednak z przesiadką w Puli. Z Rovinj do Fažany nie kursuje żaden bezpośredni autobus komunikacji miejskiej. Ale z Rovinj do Puli jedzie się tylko 40 minut autobusem, a bilety kosztują około 5 euro.

Chociaż nie musisz podróżować przez Pulę lub Fažanę, aby dostać się na wyspy Brijuni z Rovinj. Z miasta można wybrać się na wycieczkę statkiem na wyspy Brijuni. Co więcej, jest to świetny sposób na podróżowanie!

Wycieczka z Puli

Jeśli chcesz podróżować na wyspy Brijuni z Puli autobusem, wybierz numer 21 w kierunku Fažany z głównego dworca autobusowego w Puli. Od rana do późnego popołudnia kursuje co najmniej jeden autobus na godzinę. Podróż z Puli do Fažany autobusem trwa tylko 25 minut. Jeśli chcesz sprawdzić letni rozkład jazdy, zajrzyj tutaj.

Park Narodowy Brijuni – cennik biletów wstępu 2023

Chorwacja