Chorwacja pogoda
Chorwacja,  Chorwacja atrakcje,  Chorwacja Dalmacja

Atrakcje Chorwacji – TOP 11 najciekawszych

Czas czytania: 7 minut

Atrakcje czekają na nas w całej Chorwacji. Począwszy od półwyspu Istria z Motovun i skalistym przylądkiem Kamenjak po słoneczne zakątki eleganckiego Dubrownika i regionu Konavle na skraju dalmatyńskiego wybrzeża. Zapraszam do wpisu TOP 11 najciekawszych atrakcji Chorwacji.

Atrakcje Chorwacji – Top 11 najciekawszych atrakcji

Motovun

Motovun to urocza miejscowość w centralnej części Półwyspu Istria w Chorwacji. Nazwa miejscowości jest pochodzi z języka celtyckiego, wywodzi się od słowa Montona, które oznacza „miasto na wzgórzach”.

Motovun to średniowieczne miasto, które powstało na miejscu starożytnego miasta Castellieri. Miejscowość leży na wzgórzu o wysokości 270 m.n.p.m. z domami rozsianymi po całym wzgórzu. Motovun jest znany wśród dzisiejszej ludności Istrii jako miasto Veli Jože – dobrego i łagodnego olbrzyma. Historię tę napisał Vladimira Nazora – jeden z najważniejszych chorwackich pisarzy XX wieku. Opowieść została oparta na lokalnych legendach jako odpowiedź na narodowe walki Chorwatów o równość ze wspólnotą niemiecką i włoską w latach 1900–1914. Opowieść jest znana obecnie w całej Chorwacji, natomiast postać Veli Jože jest nierozerwalnie związana z Motovun.

Motovun ciekawostki

Plan Motovuna jest przedstawiony na rewersie banknotu 10 kun (chorwacka waluta), wydanego w 1993, 1995, 2001 i 2004 r. Motovun był miejscem narodzin kierowcy wyścigowego Mario Andrettiego i jego brata Aldo w 1940 r. Bracia ścigali się ręcznie wykonanymi drewnianymi samochodami po stromych drogach Motovun.

Rovinj

Rovinj przepiękne miasteczko na Półwyspie Istria składające się z morza dachów pokrytych terakotą i domów ze stiukami w stylu włoskim, które kaskadowo schodzą w turkusowe wody Adriatyku. Sercem Rovinj jest labirynt brukowanych uliczek i nieco przyciasnych placów, skrywających konoby (restauracje z lokalnym jedzeniem). Nad okolicą czuwa strzelista wieża Bazyliki św. Eufemii. Natomiast aromat świeżo przyrządzonych trufli unosi się pomiędzy rzymskimi pozostałościami zabytków. Rovinj jest popularnym kurortem turystycznym i czynnym portem rybackim.

Rovinj ciekawostki

Pierwotnie półwysep, na którym leży Rovinj, był wyspą oddzieloną od lądu stałego kanałem. został Natomiast w 1763 roku kanał zasypano i powstał półwysep. Archipelag wysp Rovinj obejmuje 22 wysepki.

Opatija

Powoli opuszczamy półwysep Istria i udajemy się na południe Chorwacji w kierunku Dalmacji. Opatija leży na skraju Istrii i Kvarneru nad Zatoką Kvarnerską. Jest to tradycyjny kurort nadmorski a nawet uzdrowisko znane z zabytkowych willi. Geograficznie miasto leży na półwyspie Istria, ale nie należy do niej tylko do Kvarneru. Miasto Opatija jest popularnym letnim oraz zimowym kurortem, ze średnią temperaturą 10 ° C zimą oraz 32 ° C latem. Ponadto Opatija otoczona jest pięknym lasem wawrzynowym i leży u podnóża malowniczego masywu Učka, ze szczytem Vojak osiągającym wysokość 1401 m.n.p.m.

Opatija ciekawostki

Opatija znana jest z pomnika Dziewicy z mewą, autorstwa Zvonko Car (1956), który znajduje się na każdej pocztówce z Opatii. Co więcej pomnik stał się jednym z symboli miasta. Przed kościołem św. Jakuba w Opatija stoi pozłacany posąg Madonny, który niegdyś tu stał, ale został zburzony przez komunistów po zakończeniu II wojny światowej. Park miejski Angiolina zawiera wiele gatunków roślin z całego świata. Co więcej jest pod ochronioną od 1968 roku.

Zadar

Zadar, Zara to praktycznie pierwsze miasto (wysunięte najbardziej na północ )w regione Dalmacja w Chorwacji. Na terenie dzisiejszego Zadaru znajdują się najwcześniejsze ślady ludzkiego życia. Co więcej przed Ilirami obszar ten zamieszkiwał starożytny lud śródziemnomorski o kulturze indoeuropejskiej. O Zadarze głośno było już w IX wieku p.n.e, ponieważ była to osada iliryjskiego plemienia Liburnian. Obecnie Zadar jest historycznym centrum Dalmacji, głównym ośrodkiem politycznym, kulturalnym, handlowym, przemysłowym, edukacyjnym oraz transportowym żupanii zadarskiej. Ze względu na swoje bogate dziedzictwo historyczne, Zadar jest dziś jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Chorwacji. Co ciekawe Zadar został nazwany przez The Times „rozrywkowym centrum Adriatyku” oraz „nową stolicą Chorwacji” przez magazyn The Guardian.

Zadar najpopularniejsze atrakcje

  • Forum Romanum – największe po wschodniej stronie morza Adriatyckiego. Forum powstało z inicjatywy pierwszego rzymskiego cesarza Augusta ( jak wynika z dwóch kamiennych inskrypcji z III wieku)

  • Kościół św. Donata to monumentalna, okrągła budowla w stylu przedromańskim z IX w. Jest to najważniejsza zachowana budowla z tego okresu w Dalmacji.

  • Kościoły św. Chryzogona i św. Symeona są przykładami architektury w stylu romańskim. W tym ostatnim znajduje się relikwiarz św. Symeona z 1380 roku, wykonany ze srebra złoconego na zlecenie królowej Elżbiety Węgierskiej 

  • Brama Lądowa  to brama zbudowana według projektu weneckiego architekta Michele Sanmicheli w 1543 roku

  • Organy morskie – to współczesny symbol Zadaru. Organy wydają dźwięki fal morskich z rur znajdujących się pod dużymi marmurowymi schodami.

Šibenik

Šibenik to miasto w Chorwacji, położone w środkowej Dalmacji, w miejscu gdzie rzeka Krka wpada do Adriatyku. Miasto Šibenik  jest trzecim co do wielkości miastem w historycznym regionie Dalmacji. Jest to najstarsze chorwackie miasto nad brzegiem morza. W przeciwieństwie do innych miast na wybrzeżu Adriatyku, które powstały dzięki Grekom, Ilirom oraz Rzymianom, Szybenik założyli Chorwaci.

Trogir

Historyczne miasto Trogir leży na małej wyspie pomiędzy chorwackim lądem a wyspą Čiovo. Warto wiedzieć, że od 1997 roku historyczne centrum Trogiru zostało wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trogir ma 2300 lat nieprzerwanej tradycji miejskiej. Jego wygląd ukształtowały wpływy starożytnych Greków, a następnie Rzymian oraz Wenecjan. Trogir ma dosyć dużą koncentrację zabytków: pałaców, kościołów i twierdzy. Prostokątny plan ulic Trogiru na wyspie pochodzi z okresu hellenistycznego. Co więcej przy tych wąskich uliczkach kolejni władcy stawiali zachwycające architektonicznie budynki publiczne, domowy oraz fortyfikacje. Ponadto piękne romańskie kościoły przeplatają się z renesansowymi i barokowymi budynkami z okresu weneckiego. Trogir to najlepiej zachowany romańsko- gotycki kompleks architektoniczny nie tylko na Adriatyku. Średniowieczne centrum Trogiru, otoczone jest murami, natomiast najciekawsze budynki miasta to kościół św. Wawrzyńca oraz Twierdza Kamerlengo, którą można zwiedzać.

Trogir ciekawostki

Trogir został również wykorzystany jako lokalizacja kilku produkcji telewizyjnych. Pojawił się w dwóch odcinkach brytyjskiego serialu Doctor Who z 2010 roku. Co więcej ze względu na swoją wenecką architekturę służył jako plan filmowy dla XVI-wiecznej scenerii Wenecji w Wampirach Wenecji. 

Split 

Split jest w Chorwacji drugim pod względem wielkości miastem oraz największym miastem regionu Dalmacja. Miasto Split pierwotnie powstało jako grecka kolonia Aspálathos (Aσπάλαθος) w III lub II wieku p.n.e. Obecnie największym symbolem Splitu jest Pałac Dioklecjana. Pałac zbudowano dla cesarza rzymskiego w 305 roku. Split zaczął się liczyć około 650 roku, kiedy to zastąpił starożytną stolicę rzymskiej prowincji Dalmacji  – Salonę. Po zniszczeniu Salony przez Awarów i Słowian, ufortyfikowany Pałac Dioklecjana zasiedlili Rzymianie. W 1979 roku historyczne centrum Splitu trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Split ciekawostki

Miasto Split jest ważnym ośrodkiem transportowym w Chorwacji i Dalmacji. Oprócz autostrady A1 – Zagrzeb- Dubrownik, przez miasto przechodzi malownicza droga – Jadranska Magistrala, która przebiega wzdłuż wybrzeża Adriatyku od Rijeki do granic z Czarnogórą. Jest to część międzynarodowej drogi E-65. Co więcej to właśnie ze Splitu odpływa wiele promów na chorwackie wyspy oraz do Włoch.

Korčula

Wyspa Korčula i miasto Korčula to moim zdaniem kwintesencja tego co najładniejsze w całej Chorwacji. Wyspa Korcula jest szóstą co do wielkości wyspą na Adriatyku. Według legendy wyspa została założona przez bohatera trojańskiego Antenora w XII wieku p.n.e. Greccy koloniści z wyspy Korfu stworzyli na wyspie Korcula swoją kolonię w VI wieku p.n.e. Grecy nazwali ją „Czarnym Korfu” ze względu na gęste lasy sosnowe występujące na wyspie. Warto wiedzieć, że Korczulanie twierdzą, że właśnie w mieście Korcula urodził się słynny podróżnik Marco Polo.

Korčula ciekawostki 

Moreška to tradycyjny taniec z mieczami z miasta Korčula. Jest to jeden z tradycyjnych tańców z mieczami, które są popularne na całej wyspie, taniec pochodzi z XVI wieku. Korčula ma bogatą historię muzyczną zespołów tzw. klap. Klapa to forma śpiewua cappella. Tradycja sięga wielu wieków, ale styl, jaki znamy dzisiaj, powstał w XIX wieku. Oliver Dragojević to znany chorwacki piosenkarz pop pochodzący z wyspy Korcula.

Dubrownik

Historia miasta Dubrownik sięga prawdopodobnie VII wieku, kiedy to uchodźcy z Epidaurum założyli miasto znane jako Ragusa. Między XIV a XIX wiekiem Dubrownik był wolnym państwem. Dobrobyt miasta od zawsze był oparty na handlu morskim. Warto wiedzieć, że Dubrownik osiągną wysoki poziom rozwoju szczególnie w XV i XVI wieku, wtedy też miasto stało się kolebką chorwackiej literatury. W 1667 roku całe miasto praktycznie zniszczyło trzęsienie ziemi, które nawiedziło te tereny.

W 1991 roku, podczas rozpadu Jugosławii, Dubrownik przez 7 miesięcy był okupowany przez Jugosłowiańską Armię Ludową. Co więcej doznał poważnych zniszczeń w wyniku ostrzałów. Na szczęście po przeprowadzeniu prac remontowych i renowacyjnych w latach 90. zeszłego wieku, Dubrownik ponownie odzyskał swój blask. Obecnie to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na Morzu Adriatyckim. Dubrownik zyskał sławę również dzięki serialowi Gra o Tron.

Gra o Tron w Dubrowniku

Dubrownik, czyli King’s Landing (Królewska Przystań) to filmowa Stolica Siedmiu Królestw. Sceny były kręcone w obrębie murów Starego Miasta, a także w najbliższej okolicy. Na Starym Mieście wyznaczono miejsce spotkań Wróbli, natomiast na barokowych schodach ( Schody do Wielkiego Septu Baleora) rozegrała się słynna scena wstydu.

Fort Lovrijenac to serialowa Czerwona Twierdza zlokalizowana na ponad trzydziestometrowej skale na obrzeżach Dubrownika.

Wolne Miasto Quarth to niewielka ale malownicza wyspa Lokrum tuż obok Dubrownika. Miasto Qarth -„Królowa miast” na Essos, to miejsce w którym Daenerys spędza większość czasu w 2 sezonie serialu Gra o Tron.

Dom Nieumarłych, Nieśmiertelnych, to dubrownicka Twierdza Minčeta. Twierdza ta to największa z baszt górujących nad Dubrownikiem. Ponadto to ona ulega w serialu zniszczeniu przez smoka należącego do Daenerys Targaryen

Zagrzeb

Zagrzeb to stolica i największe miasto Chorwacji, leżące na południowych stokach góry Medvednica. Stolica Zagrzeb leży na wysokości około 122 m.n.p.m. Ponadto Zagrzeb to miasto o bogatej historii sięgającej czasów rzymskich. Najstarszą osadą w okolicy Zagrzebia była rzymska Andautonia, w dzisiejszym Ščitarjevo.  W XVII i XVIII wieku Zagrzeb został poważnie zniszczony przez pożar i zarazę. Warto wiedzieć, że w 1776 roku Rada królewska (ówczesny rząd) przeniósł swoją siedzibę z Varaždinu do Zagrzebia.  Za panowania Józefa II Zagrzeb stał się siedzibą dowództwa generalnego Varaždin oraz Karlovac.

W 2020 roku Zagrzeb nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 5,5 w skali Richtera. Wiele budynków w szczególności tych w historycznym centrum miasta zostało uszkodzonych. Słynna Katedra w Zagrzebiu straciła krzyż z jednej ze swoich wież. Ponadto trzęsienie ziemi w 2020 było najsilniejsze, od czasów trzęsienia ziemi w Zagrzebiu w 1880 roku.

Osijek

Osijek jest czwartym pod względem wielkości miastem w Chorwacji. Jest to również największe miasto oraz gospodarcze i kulturalne centrum wschodniej części Chorwacji – regionu Slavonia. Ponadto Osijek leży na prawym brzegu rzeki Drawa.

Nazwę Osijek nadano ze względu na położenie na wzniesieniu, które zapobiegło zalaniu miasta przez tutejsze wody. Dokładnie nazwa Osijek pochodzi od chorwackiego słowa oseka, które oznacza „ odpływ ”. Najwcześniejsza wzmianka o Osijek pochodzi z 1196 roku. W latach 1353-1472 miasto było własnością feudalną rodziny Kórógyi.

Katedra w Osijek pw. św. Piotra i Pawła

Katedra pw. św. Piotra i Pawła  Crkva Svetog Petra i Pavla to neogotycki kościół i jeden z symboli miasta Osijek. Katedrę zbudowano w 1898 roku z inicjatywy biskupa Đakova – Josipa Juraja Strossmayera.

  • To najwyższy budynek w Chorwacji poza Katedrą w Zagrzebiu
  • Pojemność katedry podczas mszy to ponad 3000 osób
  • Katedrę zbudowano z trzech i pół miliona cegieł
  • W 1991 roku podczas chorwackiej wojny o niepodległość kościół poważnie uszkodzono
Polecany artykuł:  Park Narodowy Brijuni - zwiedzanie, plaże, cennik 2024

Powyżej przedstawione atrakcje to tylko niewielka część, miejsc wartych uwagi w Chorwacji. Takich “perełek” jest znacznie więcej i postaram się je opisać w kolejnych postach. Chorwacja i Bałkany są mi bardzo bliskie od ponad 13 lat, dlatego też postaram się Was również zarazić sympatią do tych miejsc.

 

Chorwacja