Karnawał Rijeka
Chorwacja,  Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Karnawał Rijeka – relacja z niesamowitej imprezy

Czas czytania: 4 minut

Jeśli Karnawał to tylko w mieście Rijeka!

Niestety w roku 2020 oraz 2021 wszelkiego rodzaju tradycyjne parady karnawałowe zostały odwołane z wiadomego epidemiologicznego powodu. Jednak w takich sytuacjach pomagają wspomnienia oraz tysiące zdjęć. My mieliśmy to szczęście oraz przyjemność i w 2019 roku uczestniczyliśmy w Karnawale w Rijece w Chorwacji. Karnawał Rijeka 2019. Zapraszamy Was do podróży w czasie!


Rijeka

Na początek słów kilka o Rijece, często pomijanej i niedocenianej przez turystów. Symbolem miasta jest reprezentacyjny deptak KORZO. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od wzgórza Trsat. Na jego szczycie znajduje się średniowieczny zamek książąt Frankopanów. Roztacza się stąd widok na miasto, zatoki i Półwysep Istria.

Największą atrakcją miasta Rijeka jest Stare Miasto położone przy porcie. W karnawale powiewają tam barwne dekoracje i kolorowe flagi. Turystów zaskoczyć może krzywa wieża, czyli Kosi toranj. To odchylona od pionu romańska dzwonnica. Warte zobaczenia są również katedra św. Vida, łuk triumfalny – Stara Vrata oraz pałac Gubernatora.

Karnawał

Karnawał to czas zimowych imprez, pochodów, zabaw oraz bali karnawałowych. Rozpoczyna się zazwyczaj w dniu 6 stycznia ( Święto Trzech Króli), a kończy we wtorek przed Środą Popielcową (Popielec). Najbardziej znane oraz widowiskowe są oczywiście: Karnawał w Rio de Janeiro oraz Karnawał w Wenecji. Jednak równie barwnie i widowiskowo obchodzony jest Karnawał w Chorwacji.

Co ciekawe historia Karnawału w mieście Rijeka sięga XV wieku. Bynajmniej obecną formę parady przybrał w 1982 roku. Natomiast punktem kulminacyjnym tego wydarzenia są parady przechodzące przez centrum miasta Rijeki – główną ulicą Korzo. Ponadto impreza odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę przed Środą Popielcową. Natomiast w paradzie biorą udział parady z różnych części Chorwacji oraz z zagranicy.

Co ciekawe z roku na rok w wydarzeniu “Ostatki” uczestniczy coraz więcej ekip. Poza tym liczba uczestników karnawału w Rijeka z roku na rok wzrasta wraz z liczbą odwiedzających. Natomiast dla porównania liczba ekip z różnych państw wynosiła około 90 obecnie jest przeszło 105 ekip. Pochód karnawałowy wyrusza z rijeckiego nadbrzeża. Każda grupa jest inaczej przebrana i ma swój program artystyczny. Można rozpoznać postacie z filmów, bajek, zwierzęta, wróżki i wiele innych. Wszyscy tańczą i śpiewają w rytm muzyki.

Karnawał Rijeka – niesamowita frajda

Karnawał w Rijece jest czymś wyjątkowym szczególnie przy pięknej pogodzie jaka dopisała nam w 2019 roku.  Na pewno wydarzenie to jest największym wydarzeniem tego typu, jakie odbywa się w całej Chorwacji. Ponadto ma on również jedną z najdłuższych tradycji organizacji tego typu wydarzenia na Bałkanach. W 1982 r. przez Korzo – główny deptak miasta Rijeka, przeszły trzy przebrane grupy (a konkretnie były to grupy karnawałowe „Lako ćemo”, „Pehinarski feštari” oraz „Halubje ”). Po raz pierwszy w roku 1982 Turystyczna Organizacja miasta Rijeka powróciła do dawnej tradycji pochodu przebierańców i od tego czasu tzw. straszne maski w wesoły i swobodny sposób odganiają siły zła. W roku 1995 Rijeka została pełnoprawnym członkiem Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych.

Polecany artykuł:  Park Narodowy Jezior Plitwickich. Cennik 2023, dojazd i atrakcje

Co więcej nikt nawet nie myślał, że wydarzenie to przekształci się w tradycyjny Międzynarodowy Karnawał w Rijece. Poza tym Międzynarodowa Parada to tylko jeden z programów tego ważnego wydarzenia.

Karnawałowa parada dzieci

Miasto Rijeka podczas trwania Karnawału, pamięta również o najmłodszych. Zazwyczaj w sobotę poprzedzającą niedzielną paradę, dzieci przechodzą pochodem przez Korzo (główny deptak miasta Rijeka). Stroje małych przebierańców, co roku pokazują, że wyobraźnia oraz kreatywność dzieci i rodziców nie znają granic. Tradycyjnie jak co roku, podczas parad wokół miasta ustawione jest kilka punktów do malowania twarzy i wiele innych atrakcji dla dzieci. Dodatkowo każdy, kto nie może na żywo oglądać parady na Korzo, będzie mógł obejrzeć transmisję na żywo w Kanal RI lub na karnawałowej stronie Rijeki.

Karnawał Riwiera Crikvenica

Zdecydowanie zimowy sen na Riwierze Crikvenica zostaje przerwany wraz z nadejściem Karnawału. Jest to na pewno czas na organizację licznych wydarzeń, których cechą charakterystyczną jest wesoła atmosfera oraz różnorodność kolorowych i pomysłowo zaprojektowanych strojów.

Każdego roku, gdy przebierańcy przemierzają lokalne miejscowości Riwiery Crikvenica, śpiewają, tańczą oraz uderzają głośno w bębny, aby odpędzić zimowe duchy i przywołać wiosnę. Popularne są również duże parady karnawałowe z grupami z całego regionu Zatoki Kvarner oraz całej Chorwacji. Bynajmniej każdego roku przebrane grupy z Crikvenicy, Dramalj, Jadranovo oraz Selce uczestniczą w Międzynarodowym Karnawale w Rijece.

Dodatkowo, Karnawał w Selce obejmuje kilka bardzo specyficznych tradycji, takich jak omłot i palenie słomy. Jeśli dym będzie wiał w kierunku morza, będzie to dobry rok na łowienie ryb. Natomiast jeśli wiatr będzie wiał w głąb lądu, będzie to żyzny rok. Inna tradycja polega na zbudowaniu marionetki słomkowej zwanej Pust. Jeśli zostanie ona skradziona przed zaprezentowaniem jej publiczności, przez następne siedem lat nie będzie karnawału.

Karnawał Pula

Jeśli naprawdę chcecie przez chwilę poczuć się jak dzieci, Karnawał w Puli to idealne miejsce dla Was. Co ciekawe w połowie stycznia burmistrz Pula przekazuje symboliczny klucz miasta Pula Mistrzowi Karnawału. Moment przekazania kluczy oznacza początek okresu, w którym Pula znajduje się pod „panowaniem masek”, obiecując wszystko, reagując i krytykując aktualne problemy i wydarzenia w regionie oraz w całej Chorwacji.

Polecany artykuł:  Lotnisko Split (Kaštel) otwarcie nowego terminala

Jednocześnie najciekawszym wydarzeniem jest z pewnością karnawałowa parada, podczas której setki przebierańców paradują przez miasto. Co ciekawe w 2019 roku było to 1000 przebierańców z całej Chorwacji oraz Słowenii. Paradę podziwiali mieszkańcy miasta Pula oraz turyści, odpoczywający w tym czasie na półwyspie Istria. W dzień poprzedzający środę popielcową (ostatki -wtorek) imprezy karnawałowe kończą się paleniem „Pust” – wizerunku ze słomy, tradycyjnego sprawcy wszystkich kłopotów z zeszłego roku.


Ile to kosztuje?

No dobrze, ale teraz najważniejsze pytanie. Ile to kosztuje? Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny. Kilka noclegów ze śniadaniem wraz z dojazdem dla trzech osób to koszt około 1500-  2000 złotych. Bardziej oszczędni mogą polować na promocje w hotelach bądź wynająć prywatne kwatery. Ceny produktów spożywczych w Chorwacji są podobne do cen w Polsce tym bardziej, że nie jest to środek sezonu turystycznego.


Reasumując, to właśnie miasto Rijeka wiedzie prym od kilkunastu lat w organizacji największego karnawału w całej Chorwacji. Nie chodzi tu bynajmniej o budżet przeznaczony na organizację takiego wydarzenia. Głównie naszym zdaniem na pewno chodzi o niepowtarzalną atmosferę, której mogą pozazdrościć takie miasta jak Zadar, Split czy Dubrownik. Jeśli chcielibyście podejrzeć co dzieje się w Rijece to polecamy kamerki na żywo:

Rijeka – Port

Rijeka – Panorama Trsat i Sušak

Więcej o atrakcjach miasta Rijeka znajdziecie w naszym wpisie pt.: Rijeka – miasto kontrastów

Na zakończenie zapraszamy do naszych krótkich video wspomnień z Karnawału Rijeka 2019.

 

Chorwacja