Ploce Chorwacja

Ploče

Czas czytania: 5 minut

Ploce to przemysłowa miejscowość około 5 km na północ od ujścia Neretwy do Adriatyku

Warto wiedzieć, że miasto Ploce jest najmłodszym miastem w Chorwacji. Ploče nie należy do największych i najbardziej popularnych miejsc w Chorwacji (poza promem na półwysep Peljesac), ale ma wyjątkowe cechy, których nie znajdziecie nigdzie indziej. W odległości 10 kilometrów znajdują się góry, jeziora, rzeki, bujne doliny i morze. Jest to idealne miejsce na odpoczynek dla: poszukiwaczy przygód, rodzin i każdego, kto szuka czegoś innego.

Miasto Ploče położone jest na wybrzeżu Adriatyku, pomiędzy słynnymi miastami Split oraz Dubrownik. Ploče, jest doskonale skomunikowane z pozostałą częścią Chorwacji.

Ploče to także znaczący port morski. Najważniejszą cechą miasta jest jego naturalne położenie w dolinie rzeki Neretwy, która łączy centralne obszary sąsiedniej Bośni i Hercegowiny z Morzem Adriatyckim.

Ploče mapa

Ploče atrakcje

Poza tym, że znajduje się w Ploce port morski z którego możemy dostać się promem na półwysep Peljesac, to niewiele. Jednak ma w sobie coś,  coś takiego innego czego nie mają inne miasta na wybrzeżu Chorwacji. Nie chodzi tu bynajmniej o port. Najczęściej przejeżdża się przez Ploce tranzytem na prom do Trpanj – jedyna możliwość dostania się na południe Chorwacji, jeśli bośniaccy celnicy nas nie przepuszczą przez granicę. Może to duch dawnej Chorwacji, jeszcze nie tak popularnej turystycznie.

Miasto w Południowej Dalmacji, głównie rozwinęło się po II wojnie światowej, kiedy został rozbudowany port handlowy. Co ciekawe pierwotnie miał zapewniać dostęp do morza Bośni i Hercegowinie, jednak obecnie należy do Chorwacji. W 1966 r. miasto  zostało połączone 195 km odcinkiem zelektryfikowanej linii kolejowej z Sarajewem. Zabudowa Ploce to głównie zakłady przemysłowe oraz bloki.

Historia Ploce – od zatoki do miasta

Pierwsza wzmianka o Ploce pojawiła się w 1387 roku w dokumencie archiwum historycznego w Dubrowniku. W tym dokumencie Ploče nie jest wymieniane jako miasto, ale jako zatoka, w której jeden kupiec z Dubrownika miał odebrać swoją przesyłkę- bydło, aby sprzedać ją w Dubrowniku. Podczas panowania austro-węgierskiego zatoka była uważana za idealne miejsce jako port morski. Natomiast pierwsze prace nad budową portu rozpoczęły się w 1939 r. według planów ukraińskiego inżyniera Borysa Karakoza.

Prawdziwa historia miasta Ploče rozpoczyna się po II wojnie światowej. Wtedy przybyło tu wielu ludzi, aby odbudować istniejący port oraz kolej. Przez historię i reżimy polityczne nazwa miasta była wielokrotnie zmieniana. Ostatecznie nazwę zmieniono na Ploče w 1990 roku. Miasto i jego przedmieścia stale się rozwijały wraz z rozwojem portu.

Dziś Ploče to małe miasto, które różni się od innych miast na chorwackim wybrzeżu. Dzięki niezwykłej architekturze z czasów socjalizmu i pięknym zabytkom przyrody Ploče jest idealnym miejscem na wakacje oraz zwiedzanie.


Ploče atrakcje

Noc Fishermanów

Jednym z najbardziej popularnych wydarzeń w Ploče jest z pewnością Noc Rybacka. W pierwszą sobotę sierpnia odwiedzający z całej Dalmacji pędzą do Ploče, aby skosztować najlepszych specjałów rybnych przygotowanych przez lokalnych szefów kuchni. Jeśli zatrzymacie się w Chorwacji na początku sierpnia, koniecznie polecamy udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Poza tym jest to dzień, w którym najwięcej ryb spożywa się w Ploče i okolicy.

Dolina Staševica

Dolina Staševica to miejsce z najlepszymi lokalnymi winoroślami. Dawno zapomniany, trnak to wyjątkowy rodzaj winogron, który rośnie tylko w tym obszarze. W ostatnich latach odmiana ta została odnowiona i dzięki temu powstają genialne wina.

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie doliny jest zwiedzanie jej na rowerze. Dzięki wielu połączonym drogom, które tworzą prawdziwy labirynt, łatwo jest zgubić się w pięknie tej doliny. Gdy nasze mięśnie zmęczą się jazdą, polecamy zatrzymać się w lokalnej winnicy i poznać proces produkcji szlachetnego gatunku – wina. Poza tym nieutwardzone drogi biegnące przez pola Doliny Staševica stanowią jedne z najlepszych szlaków rowerowych w okolicy.

Baza wojskowa w Ploče

Od samego początku Ploče było bardzo ważnym punktem strategicznym. Wiele obecnych obecnie struktur wojskowych powstało podczas II wojny światowej. Budowę tych konstrukcji kontynuowano w czasach zimnej wojny, a Jugosłowiańska Armia Narodowa wkrótce uczyniła Ploče swoją bazą. Podczas chorwackiej wojny o niepodległość pierwsza bitwa morska odbyła się w zatoce Ploče. Teraz, prawie 30 lat po wojnie, wojsko porzuciło wiele z tych struktur, które są idealne do eksploracji przeszłości wojskowej w tym regionie Chorwacji.

Jedna z najważniejszych budowli wojskowych znajdowała się na szczycie wzgórza Višnjica w pobliżu Ploče. Choć czas jest dla budowli bezlitosny a władze miasta nic z nią nie robią, to budowla ta wciąż opowiada o historii militarnej regionu Ploče. Nawet jeśli nie interesuje Was przeszłość wojskowa, Višnjica to miejsce na przyjemny spacer, a widok z góry zaskoczy nie jednego konesera widoków.

Architektura sakralna

Religia chrześcijańska dotarła do Chorwacji przed wiekami. W czasach antycznych obszar Ploče był zamieszkany przez iliryjskie plemiona, a wiele ich cmentarzysk znajduje się w Dalmacji. Obszar Ploče jest pełen kościołów chrześcijańskich, które zostały zbudowane na cześć patronów różnych świętych. Każda wieś czciła jednego świętego i często wybierali jeden dzień w roku, aby był dniem tego świętego. Wiele z tych kościołów znajduje się obecnie w starych, opuszczonych wioskach.

Delta Neretwy

Rzeka Neretwa na swoje ujście do Morza Adriatyckiego w pobliżu Ploce. Przez wieki rzeka ta tworzyła całą dolinę i stała się największą deltą w Chorwacji. Dziś delta Neretwy jest obszarem chronionym z ponad 300 gatunkami ptaków, co czyni ją drugim co do wielkości miejscem ornitologicznym w Europie. Dolina słynie z plantacji mandarynek i jest często nazywana chorwacką Kalifornią. W ciągu ostatnich kilku lat ujście rzeki Neretva stało się jednym z najpopularniejszych miejsc do uprawiania kitesurfingu oraz windsurfingu w Europie. Jest to jedyne miejsce w Chorwacji, w którym można spacerować setki metrów w morzu ze względu na płytkie piaski. W czasach Cesarstwa Rzymskiego rzeka Neretwa była ważnym szlakiem handlowym łączącym Naronę, drugie co do wielkości miasto rzymskie po tej stronie Adriatyku, z innymi częściami Imperium. Nawet dzisiaj piasek Neretwy wciąż kryje wiele zatopionych starożytnych skarbów.

Delta Neretwy
Delta Neretwy

Ploce dojazd

Nie ma nic łatwiejszego niż dojazd do Ploče. Jest to jedno z najlepiej połączonych miast w Chorwacji, można spokojnie powiedzieć, że wszystkie drogi prowadzą do Ploče.

Miasto Ploče znajduje się w połowie drogi między Splitem a Dubrownikiem- jednym z najbardziej znanych chorwackich miast.

Samolot

Najbliższe lotniska: Split i Dubrownik (odległość 100 km)

Auto

Główna autostrada Chorwacji A1 łączy Ploče z Zagrzebiem, stolicą Chorwacji oraz resztą europejskiej sieci autostrad.
Przez miejscowość Ploče przebiega także nadmorska autostrada, która rozciąga się od Splitu do Dubrownika. Jest to idealna opcja na podziwianie nadmorskiej scenerii Dalmacji.

Autobus 

Autobusy z Dubrownika oraz innych regionów Chorwacji do Ploče kursują dosyć regularnie. Natomiast dotarcie autobusem do Splitu zajmuje około dwóch godzin.

Prom z Ploce do Trpanj (Półwysep Peljesac)

Linia promowa łączy Ploče z pobliskim Półwyspem Pelješac (Trpanj), skąd można dotrzeć do innych wysp Dalmacji.

Z Ploce do Trpanj na Półwyspie Peljesac popłyniemy promem Jadrolinja linia nr 633. Poza sezonem prom kursuje ok 3-4 razy dziennie, w sezonie natomiast nawet 7-8 razy dziennie. Ponadto rejs trwa około 1 godziny. Koszt przeprawy dla osoby dorosłej to w sezonie 2019 – 32 kn, roweru – 32 kn, auta – 138 kn. Jest to alternatywa dla braku Zielonej Karty oraz opcja dla wygodnych.


Podsumowując, Ploce to miasto, które turyści raczej omijają szerokim łukiem. Jedynie traktują je jako miejsce przelotowe do Dubrownika, lub miejsce oczekiwania na prom Jadrolinija w kierunku Trpanj na Półwyspie Peljesac. Trochę szkoda, bo pomimo iż jest to najmłodsze miasto Chorwacji, to zasługuje na naszą uwagę.

Chorwacja