Park Mużakowski atrakcje

Park Mużakowski – atrakcje, zwiedzanie, mapa

Czas czytania: 3 minut

Park Mużakowski – Muskauer Park to jeden z najrozleglejszych parków krajobrazowych w całej Europie. Leży on po obu brzegach Nysy Łużyckiej, po stronie polskiej zajmuje 522 ha, natomiast po stronie niemieckiej 206 ha.

Muskauer Park założył książę Herman von Pückler-Muskau, na początku XIX wieku, który był znanym niemieckim twórcą ogrodów krajobrazowych. Do całej kompozycji Parku Mużakowskiego, doskonale wkomponowanego w naturalną dolinę i zbocza rzeki Nysa Łużycka, włączono łąki oraz pola. Natomiast wznoszące się nad doliną tarasy rzeczne wykorzystano do zbudowania budowli oraz miejsc widokowych.

W realizacji projektu księcia Hermana von Pückler-Muskau w latach 1830-1845, brał udział architekt Karl Friedrich Schinkel, który autorem projektów przebudowy pałacu oraz budowli parkowych. Przez lata Park Mużakowski był konserwowany oraz rozbudowywany zgodnie z pomysłem pierwotnego twórcy.

Park Mużakowski podzielono granicą państwową pomiędzy Polskę a Niemcy. Obecnie jest on przykładem doskonałej współpracy 2 państw na rzecz ochrony dziedzictwa oraz konserwacji krajobrazu kulturowego.


Park Mużakowski atrakcje – jak zwiedzać?

Park Mużakowski w 2004 roku znalazł na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO jako wyjątkowy przykład XIX-wiecznego ogrodnictwa. Co więcej, jest on uznawany za jeden z najwybitniejszych osiągnięć europejskiej ogrodowej sztuki. Dodatkowo, jest jednym z największych historycznych założeń parkowych w Europie. Jak zwiedzać Park Mużakowski?

Park Mużakowski jest terenem należącym do dwóch państw. Część zamkowa z przypałacowym ogrodem, leży po zachodniej stronie Nysy łużyckiej, czyli na terenie niemieckiej Saksonii. Natomiast park krajobrazowy leży po wschodniej stronie rzeki, na terenie Polski. Park Mużakowski można zwiedzać na kilka sposobów, na przykład na: pieszo, bryczką, rowerem lub z perspektywy pontonu lub kajaka.

Park Mużakowski jest dość rozległy, więc jeśli chcecie zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca,  spacer może nie wystarczyć!

Polecamy niemiecką stronę zwiedzić pieszo, natomiast polską rowerem, ponieważ jest bardziej rozległa, a najciekawsze miejsca są oddalone od siebie. Rowerem możecie dojechać do Geoparku i do rezerwatu przyrody.

Zwiedzanie Parku Mużakowskiego warto zacząć od Informacji Turystycznej (Stowarzyszenie Łuk Mużakowa). Tu warto zaopatrzyć się w mapę lub w przewodnik „Park Mużakowski Łęknica” autorstwa – Renaty Stańczyk (Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków).

Park Mużakowski – Muskauer Park – atrakcje

Istotą spaceru po Parku Mużakowskim jest delektowanie się naturą oraz szukanie pięknych widoków. Głównie takich, gdzie zza drzew, wyłaniają się zamkowe budowle, po zachodniej stronie Nysy.

Park Mużakowski – po polskiej stronie

Przede wszystkim po polskiej stronie Parku, warto otworzyć się na otaczającą nas przyrodę. Przepiękna rzeźba terenu oraz przełom Nysy Łużyckiej ukształtował lodowiec kilka tysięcy lat temu. Intensywna, wszechobecna zieleń, delikatny szum wody oraz traw sprawiają, że miejsce to działa jak magnes. Po naszej stronie Parku Mużakowskiego próżno szukać przystrzyżonych trawników, czy klombów. Znajdziemy za to niesamowity spektakl natury mieszającej się ze sztuką ogrodniczą.  Co więcej, większość Parku będziemy mieć tylko dla siebie, ponieważ większość turystów nie zapuszcza się w odległe części Parku Mużakowskiego.

Muskauer Park

Po niemieckiej stronie Parku znajduje się: Stary i Nowy Zamek (choć jest to raczej pałac), staw, Dom Kawalerski (dawny teatr), idealnie przystrzyżony trawnik oraz  zadbane przypałacowe ogrody będące przedłużenie zamkowych komnat.

Szczegóły dotyczące Parku znajdują się na stronie tutaj


Bad Muskau

Bad Muskau  (Mużaków) to miasto uzdrowiskowe w Saksonii, w Niemczech, leżące nad rzeką Nysa Łużycka, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz. Do roku 1945 stanowiło jedno miasto z Łęknicą, położoną na prawym brzegu rzeki Nysa.

Mużaków powstał na miejscu dawnego grodu słowiańskiego w XIII wieku. Natomiast w XIV wieku wybudowano zamek, wokół którego rozwinęła się osada, która otrzymała prawa miejskie w 1452 roku. Mużaków w 1635 roku wraz z Łużycami Górnymi zostało utracone przez Królestwo Czech, na rzecz Elektoratu Saksonii.

C o ciekawe, w 1811 roku miasto stało się własnością księcia Hermanna von Pücklera- Muskau, który był pomysłodawcą oraz założycielem Parku Mużakowskiego. Mniej więcej od tego czasu, datuje się pojawienie zainteresowania leczniczymi właściwościami tutejszych źródeł. W 1945 roku, w wyniku walk 2 Armii Wojska Polskiego z Niemcami, miasto poważnie ucierpiało, nastąpiło około 70%. zniszczeń.

Bad Muskau atrakcje

  • Nowy ZamekNeues Schloss, z XVI wieku, został wybudowany przez budowniczych z Włoch w stylu renesansowym. Niestety zamek został poważnie uszkodzony podczas wojny w 1945 roku.

  • Stary ZamekAltes Schloss, z XVI wieku, został odbudowany w latach 60. XX wieku. Przy zamku usytuowana jest palmiarnia oraz park, w którym znajduje się grób Machbuby – egipskiej dziewczynki, która została kupiona przez księcia von Pücklera na targu podczas podróży do Egiptu. Podobno była ona córką księcia egipskiego. Po 7 latach pobytu w Mużakowie zmarła w 1840 roku.

  • Kościół protestancki – późnogotycki, przebudowany na przełomie XVI oraz XVII wieku. Obok kościoła stoi pomnik nagrobny przedstawiciela oświecenia łużyckiego – Jana Jurija Vogla – 1733-1826.

  • Wieża ciśnień


Park Mużakowski noclegi



Booking.com

Park Mużakowski mapa

Chorwacja