Skradin

Skradin

Czas czytania: 4 minut

[:pl]

Skradin to urocze miasteczko portowe położone około 100 km od Splitu nad rzeką Krka nieopodal parku Krka

Każdy jadąc na południe bądź wracając z Chorwacji przejeżdża przez most z którego roztacza się bajkowy widok na małe miasteczko – Skradin. Znajduje się tu punkt wyjściowy do Parku Narodowego Krka oraz Zarząd NPK. Nad miastem górują ruiny fortyfikacji weneckiej.

Skradin to małe miasteczko położone około 15 km od miejscowości Szybenik, wzdłuż rzeki Krka. Jest to jedno z najstarszych chorwackich miast, które zaczęło pisać swoją historię od czasów Ilirów. Nazwę miejscowość otrzymała za panowania- Scardona. Po tym, jak Scardona został zrujnowany i okradziony do samych fundamentów, Chorwaci odbudowali miasto i nadali mu nazwę Skradin.

Skradin atrakcje

Miasteczko Skradin słynie z jednej z najpiękniejszych marin w Chorwacji. Ponadto miasto słynie z burzliwej, liczącej 6000 lat przeszłości. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym uroczym miasteczku, polecamy odwiedzić jego historyczne miejsca, takie jak: Kościół Matki Boskiej z dzwonnicą (znajduje się na największym placu w centrum miasta – XVIII wieku), cerkiew Św. Spiridona (znajdująca się w centrum starego miasta), kościoły św. Petka i Hieronima (zlokalizowana w centrum starego miasta). Polecamy także zobaczyć Bribirska Glavica – miejsowość położona około 15 km od Skradin – licząca ponad sześć tysięcy lat – na jej terenie można zobaczyć pozostałości prehistorii, czasów starożytnych i średniowiecza.

W miesiącach letnich połączenia promowe ze Skradin do Parku Narodowego Krka są bardzo częste

W Skradin można popływać w kąpielisku nad rzeką Krka lub na plaży w miejscu, w którym rzeka styka się z morzem.

Ponadto w miasteczku Skradin polecamy odwiedzić Twierdzę/Fortecę Rog. Twierdza Rog znajduje się na prawym brzegu rzeki Krka w pobliżu Skradina. Wejście na fortecę zajmuje około 10 minut. Twierdza należy do chorwackiej szlachty Šubić Bribirski.

Skradin - miasteczko nad rzeką Krka
Skradin – miasteczko nad rzeką Krka
fot. croatia.hr

Skradin to romantyczne miasto śródziemnomorskie z wąskimi i brukowanymi uliczkami. Całe centrum miasteczka Skradin jest chronionym zabytkiem kultury. W centrum znajdują się zabudowania typowe dla weneckich wpływów, które pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku.

Na ulicach Skradin znajdziemy przytulną atmosferę małego dalmatyńskiego miejsca.  Szczególnie podczas Festiwalu Klapa w Skradin (śpiew a capella jest typowy dla chorwackiego Adriatyku).

Skradin - panorama
Skradin – panorama
fot. www.katarina-line.com

Ponadto miasteczko Skradin słynie  z mariny, która pomieści około 220  jednostek. Bill Gates uznał Skradin za swoją ulubioną destynację  w Dalmacji. 

Parking “Krka – zapad” na autostradzie A1, Zagreb – Split, koło Skradinskiego mostu, jest  drugim najlepiej urządzonym parkingiem europejskim ( mając za konkurencję 101 innym parkingów europejskich). Parking ten znajduje się na lewym brzegu rzeki Krk. Poza tym obok mostu, z którego rozpościera się przepiękny widok na Prokljansko jezero, Most Velebni, rzekę Krka oraz miasteczko portowe Skradin.


ACI Marina Skradin

Jedna z najpiękniejszych marin ACI znajduje się w środkowej części Adriatyku, u ujścia rzeki Krka w miejscowości Skradin. Przystań ACI Skradin jest otwarta dla żeglarzy przez cały rok. Ponadto jest szczególnie doceniana przez właścicieli łodzi, którzy wolą cumowac tu swoją łódź przez zimę ze względu na wpływ słodkiej wody na łódź i jej wyposażenie.

Marina położona jest w wąskim wlocie po północnej stronie rzeki Krka. Marina Skradin oferuje bezpieczne schronienie przed wszystkimi wiatrami, chociaż silny wiatr jugo może powodować małe fale. Najbardziej ruchliwe miesiące w roku to lipiec i sierpień, kiedy marina jest często pełna.

Poza tym przyjemna atmosfera i bogata oferta to główne powody wyboru tego miejsca tranzytowego dla wielu żeglarzy. Szczególnie dla tych którzy chętnie korzystają z najwyższej jakości oferty gastronomicznej oraz wysokiej jakości win dalmatyńskich.

Skradin jest dobrze połączony komunikacyjnie z autostradą wzdłuż Chorwacji (4 km do zjazdu z autostrady).


Atrakcje w pobliżu Skradin

Park Narodowy rzeki Krka – wejście w Skradin

Najczęściej odwiedzanymi obszarami Parku Narodowego Krka są Skradinski buk oraz Roški slap.

  • Wodospad Skradinski buk, największy wodospad na rzece Krka, jest jednym z najbardziej znanych naturalnych krajobrazów Chorwacji. Kaskady składają się z trawertynowych barier, wysp i jezior. Ponadto można je oglądać przez cały rok dzięki sieci ścieżek i mostów, które umożliwiają wygodne i bezpieczne spacerowanie.
  • Wyspa Visovac należy do najcenniejszych wartości przyrodniczych i kulturowych Chorwacji. Franciszkański klasztor Matki Bożej Miłosierdzia i kościół Matki Bożej z Visovac zostały wybudowane w  1445 roku. Ze swoimi wspaniałymi terenami i widokami tworzą wyjątkową całość.
  • Roški (Roski ) slap nazywany jest także „rozległym wodospadem” i składa się z głównego wodospadu o wysokości 22,5 mi oraz rozlewisk, kaskad i trawertynów. Roški slap znajduje się około 36 km poniżej źródła rzeki Krka. Początek bariery składa się z szeregu małych kaskad (zwanych przez miejscowych „naszyjnikami”), po których następują liczne rozlewiska i wysepki. Między wodospadem Roški a jaskinią Oziđana pećina znajduje się 517 drewnianych stopni. Nad wodospadem biegnie droga z czasów rzymskich.
  • Wodospad Manojlovac – leży zaledwie kilkaset metrów od stanowiska archeologicznego Burnum, wzdłuż drogi Knin – Kistanje. Jest to trzeci wodospad w serii, najwyższy i uważany przez wielu za najpiękniejszy wodospad na rzece Krka. Wodospad składa się z szeregu barier trawertynowych o łącznej wysokości 59,6 m. Największa bariera ma 32,2 m wysokości. Kanion wokół wodospadu porośnięty jest bujną śródziemnomorską roślinnością z małymi polami i pastwiskami wzdłuż rzeki.

Szybenik

Zdecydowanie Szybenik to najstarsze miasto na wybrzeżu Adriatyku, położone u ujścia rzeki Krka. Warto zapoznać się z jego historią, odwiedzając jego liczne muzea, galerie oraz zabytki. Bynajmniej z zabytków historycznych polecamy zwiedzenie fortec św. Michała, św. Mikołaja, św. Jana i Subicevaca, katedry św. Jakuba, kościoła św. Franciszka, kościoła św. Dominika, czterech studni oraz wielu innych. Z muzeów i galerii polecamy odwiedzić Muzeum Miejskie w Szybeniku, Galerię St. Krsevan oraz Madrigal. W okresie letnim w Szybeniku odbywają się różne festiwale, takie jak m.in.: Międzynarodowy Festiwal Dziecka, Wieczór w Szibeniku, Letnia Szkoła Organowa i wiele innych.

Vodice

Vodice to jedno z popularniejszych miejsc turystycznych w Dalmacji. Poza tym to miasto, które szczyci się swoją tradycją. Ponadto leży ono wzdłuż wybrzeża w szerokiej zatoce. Miasto jest laureatem nagrody „kwiat Touris” przyznanej miastom ze szczególnie atrakcyjną ofertą turystyczną. W mieście Vodice znajduje się jeden z najpopularniejszych klubów nocnych na Adriatyku, Hacienda. Ponadto w Vodice polecamy odwiedzić: kościół Karmel (położony na wzgórzu Okit), wieżę Čorić, kościół św. Eliasza, kościół Świętego Krzyża i kościół parafialny Świętego Krzyża z dzwonnicą. Miłośnicy sportu i rekreacji mogą uprawiać siatkówkę plażową, piłkę nożną, koszykówkę, jazdę na rowerze, nurkowanie, fitness na morzu, wypożyczalnię pływaków, kajaków lub łodzi motorowych i wiele innych atrakcji.

Skradin mapaPodsumowując, Skradin zasługuje na zdecydowanie większą uwagę, niż tylko punkt wypadowy do Parku Narodowego Krka. Na pewno warto tu zostać nieco dłużej niż na jedną noc. Atrakcji nie zabraknie.

[:]

Chorwacja