Korcula miasto

Korcula – miasto

Czas czytania: 8 minut

Korcula – miasto Marco Polo, nazywane  Małym Dubrownikiem

Korcula miasto to główne średniowieczne miasteczko na wyspie Korcula zbudowane na wzgórzu- półwyspie, z kamienia otoczone przez potężne mury obronne.  Z lotu ptaka jego Starówka Korculi przypomina rybi szkielet. Zostało ono tak specjalnie zbudowane, aby docierał do wnętrza starówki ciepły wiatr jugo a zimny wiatr bora był blokowany. Starówka miasta Korcula jest malutka ma do 300 m długości i około 170 m szerokości.

Miasto Korcula liczy około 6 000 mieszkańców. Korcula położona jest na północno-wschodnim krańcu wyspy Korcula. Otoczone murami centrum ulokowane jest na półwyspie, który okrąża promenada. Po wschodniej stronie nosi nazwę Setaliste Petra Kanavelica, natomiast po zachodniej – Obala Franje Tudjama. Najważniejsze instytucje znajdują siedzibę w sąsiedztwie Starówki Korculi przy Trgu Kralja Tomislava. Niewielki port umożliwia połączenie promem z Orebicem, Dubrownikiem, Splitem, wyspą Hvar oraz Mljet.

Korcula Stare Miasto – mapa

 


Korčula atrakcje

Mury obronne Korcula

Stare Miasto Korcula otaczają imponujące mury obronne zbudowane w XIV-XVI w. Na 4 krańcach znajdują się baszty: Tiepolo, Capello, Balbi oraz Barbarigo. Głównego wejścia strzeże czworoboczna brama-wieża Veliki Revelin- wzniesiony w XIV wieku i następnie rozbudowany. Revelin zdobią lokalne oraz weneckie herby. Do bramy prowadzą schody, które w XVIII w. zastąpiono zbudowanym z drzewa mostem zwodzonym. Po lewej stronie od wejścia, stoją obok siebie dwie XV- wieczne wieże, mające na celu obronę pobliskiego Pałacu Gubernatora.

Plac św. Marka w Korculi

Plac św. Marka  wyznacza podłużny środek miasta z katedrą św. Marka. Została ona wzniesiona w XV w. w miejscu starszej katedry, po której zostały absydy. Reprezentuje mieszane style gotyku i renesansu. Obok katedry stoi renesansowo-barokowy Pałac Opatów ze skarbcem. Zgromadzono w nim kolekcję ikon i przedmiotów liturgicznych. Po drugiej stronie placu stoją 2 pałace. Pałac Arneri w stylu gotyckim oraz Pałac Gabrielis w stylu renesansowym, w tym drugim obecnie mieści się Muzeum Miejskie z wystawą dotyczącą historii miasta i wyspy Korcula. Do ciekawszych eksponatów należą modele statków wyprodukowanych w miejscowych stoczniach.

Korcula – dom Marco Polo 

Do końca nie wiadomo czy Marco Polo urodził się w Korculi, jednak mieszkańcy co do tego nie mają wątpliwości. Będąc w mieście Korcula warto zajrzeć do jego domu. Z rynku trzeba zejść główną ulicą sv Roka i następnie skręcić w prawo w ulicę Depolo. Najlepiej zachowanym elementem jest wieża, na którą polecamy wejść. Warto również obejrzeć wystawę poświęconą Marco.

Korculanska wersja głosi, że rodzina Polo przeniosła się do Wenecji w 1269 roku ( 15 lat po narodzinach Marco Polo). Mimo licznych wątpliwości Korczulanie uznają Marco za swojego rodaka. Hucznie obchodzą rocznice związane z datą jego urodzin, powrotu z Chin oraz bitew morskich.

Inna wersja mówi o słowiańskich korzeniach Marco. Henry. S. Hart w swojej książce wysuwa przypuszczenia, że Marco Polo urodził się w starej dalmatyńskiej rodzinie zamieszkującej miejscowość Drniś- nieopodal Sibenik.

Moreška – taniec wojenny z Korcula

Jednym z ważniejszych wydarzeń odbywającym się co roku w Korculi jest pokaz tańca Moreška – taniec z mieczami, mającego miejsce w okolicach wieży Veliki Revelin. Jest to przedstawienie tańca wojennego, przywiezionego do Dalmacji przez marynarzy hiszpańskich lub włoskich w XVI w. Przedstawienie tradycyjnie odbywa się w lipcu, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie ze strony turystów powtarzane jest kilkakrotnie w ciągu wakacji. Nazwa tańca Moreška pochodzi od hiszpańskiego słowa Maura lub włoskiego Moresco i oznacza Maurów czyli Muzułmanów. Ten taniec z mieczami obrazuje historię dwóch władców, Osmana i Moro, którzy pokochali tę samą niewolnicę Buli. Najbardziej efektowny element to walka dwóch rywalizujących ze sobą armii: Osmana – ubranych na czerwono oraz Moro – na czarno. Teraz taniec jest przedstawieniem teatralnym, natomiast jeszcze przed I wojną światową tancerze z przeciwnych ekip zadawali sobie prawdziwe ciosy. Finał przedstawienia Moreški kończy się “happy endem” – żołnierze Moro poddają się, a Osman uwalnia ukochaną Bulę.


Korcula miasto – dojazd

Poniżej przedstawiamy najlepsze opcje dotarcia na wyspę Korčula i do miasta Korčula. Na wyspie nie ma lotniska, więc musicie dolecieć do Splitu lub Dubrownika, a następnie odpowiednio udać się do Korculi.

Prom samochodowy Split – Korcula

Dzięki linii promowej Jadrolinija codziennie kursuje prom samochodowy, który płynie ze Split do Vela Luka po zachodniej stronie wyspy Korcula. Czas podróży to około 3 i pół godziny, ponadto prom kursuje przez cały rok.

Katamaran Split – Korcula

Split – Vela Luka (Korcula) to opcja nieco szybsza niż prom samochodowy. Katamaran pływa przez cały rok ze Splitu do Vela Luka ( Jadrolinija ). Czas podróży to 1h i 45 minut. Katamaran zatrzymuje się po drodze w miejscowości Hvar na wyspie Hvar, a następnie po Korculi płynie na wyspę Lastovo.

Split do Prigradica ( Korcula): kurs obsługiwany również przez linię Jadrolinija, ten katamaran zatrzymuje się również w mieście Hvar. Do Prigradicy dopływa w 2 godziny i 15 minut, a do miasta Korcula w nieco ponad 3 godziny.

Split do Korcula: W szczytowych miesiącach letnich (od czerwca do września, ale szczególnie w lipcu i sierpniu), katamaran ze Splitu do Korculi zatrzymuje się po drodze na wyspie Hvar. Są one również obsługiwane przez linie promowe  Jadrolinija.

Split do Korcula:  Jadrolinija  ma również katamaran, który kursuje ze Splitu przez Bol ( wyspa Brac) i miasto Hvar do Korcula (następnie do Dubrownika). Katamaran dopływa do Korculi w ciągu 3 godzin 15 minut i pływa codziennie od początku czerwca do połowy września.

Split do Korcula:  Kapetan Luka w sezonie kursuje ze Splitu do Dubrownika, zatrzymując się w Milna (wyspa Brac), mieście Hvar, Korcula, Mljet oraz Dubrownik – jest to bardzo wygodne i dosyć szybkie połączenie. Ze Splitu na wyspę Korcula katamaran płynie 2 godziny i 20 minut. Katamaran kursuje od końca kwietnia do końca października. Dodatkowo zazwyczaj wypływa rano ze Splitu.

Split do Korcula:  Kolejny  katamaran Kapetan Luka – rejs ze Splitu do Bol (wyspa Brac), Makarskiej, miasta Korcula, Sobra (wyspa Mljet) oraz Dubrownik. Prom płynie również 2 godziny 20 minut i kursuje codziennie od początku czerwca do połowy września. Wypływa rano ze Splitu do Korculi.

Katamaran Dubrownik – Korcula

Dubrownik do Korcula: W lipcu i sierpniu linie promowe G & V Line prowadzą codzienne rejsy katamaranem z Dubrownika do Korcula (który po drodze zatrzymuje się również w Sobra i Polace na wyspie Mljet). Czas podróży do Korculi to 2 i pół godziny.

Dubrownik do Korcula:  Katamarany  Kapetan Luka  również kursują z Korcula do Dubrownika. Czas żeglugi wynosi 1 godzinę i 50 minut dla jednej. Zazwyczaj wypływają z Dubrownika popołudniem.

Dubrownik do Korcula: Katamaran Jadrolinija można również wykorzystać do dotarcia do Korčula z Dubrownika – rejs zajmuje 1 godzinę i 45 minut. Ten zazwyczaj wypływa rano z Dubrownika.

Prom na wyspę Korčula z Orebic (Półwysep Peljesač)

Korcula znajduje się bardzo blisko wybrzeża – tylko około 3,5 km od wybrzeża Półwyspu Peljesač. Opcja dotarcia na wyspę z Dalmacji autem jest również dobrą opcją.

Promy Jadrolinija obsługują przewóz aut z Orebic do Domince, który jest przedmieściem na obrzeżach miasta Korcula. Z Domince do głównej części Korculi jest około pół godziny spacerem lub można dostać lokalny autobus lub taksówkę. Prom kursuje bardzo często, prawie co niecałą godzinę w ciągu dnia, natomiast nieco rzadziej poza sezonem. Czas podróży to około pół godziny.

Kolejną ciekawą opcją dopłynięcia na wyspę Korcula do Starego Miasta Korcula jest statek dla pasażerów niezmotoryzowanych z Orebic do Korculi i na odwrót, która pływa często w miesiącach letnich. Rozkład jazdy jest tutaj.

Filmik z naszej przeprawy stateczkiem DRŽAVNA BRODSKA LINIJA w 2016 roku br. 614:

Autobus Dubrownik – Korcula

Z Dubrownika kursuje codziennie autobus na wyspę Korcula, która korzysta z wyżej wymienionej trasy promowej. Trasa jest obsługiwana przez linie autobusowe firmy Arriva. Ponadto Arriva oraz lokalne linie obsługują trasy przejazdu po całej wyspie Korcula.


Korcula plaże

Zapraszamy do zapoznania się z plażami w mieście Korcula:

Plaża Banje

Plaża Banje leży w okolicy Borak w pobliżu hoteli Marko Polo, Liburna i Hotelu Park. Jest to najstarsza plaża w mieście, latem jest bardzo zatłoczona,  zarówno przez turystów jak i mieszkańców. Aby dojść do plaży wystarczy przejść z centrum miasta na wschód. Ponadto plaża jest popularna także wśród członków KPK – klubu pływackiego i polo w Korculi. Plaża znajduje się w odległości kilku minut od wszystkich części Starego Miasta, ponadto jest dość osłonięta od wiatru Maestral, ale otwarta na wiatry Bura i Jugo.

  1. Najlepiej dojść do plaży od ulicy Setaliste Frana Krsinica
  2. Nie ma dostępu do tej plaży dla wózków inwalidzkich
  3. Najbliższy transport publiczny ( autobus, taksówka ) znajduje się około 5 minut spacerem od plaży

Plaża Zakerjan

Jest to kamienista plaża w centrum miasta Korcula – położona na wschodnim krańcu Starego Miasta. Ponadto jest ona jednym z najstarszych miejsc do kąpieli w Korculi, bardzo popularnym wśród mieszkańców. Na plaży znajduje się wiele dużych kamieni, betonowych płyt  odpowiednich do opalania.

Wody morza na tej plaży są bardzo czyste i przejrzyste z pięknymi zielonymi oraz turkusowymi kolorami. Ponieważ woda jest tu wystarczająco głęboka, skakanie do morza ze skał i pomostów jest dosyć bezpieczne, jednak my tego nie polecamy. Jest to również świetne miejsce do snurkowania.

Liczne lokalne kawiarnie znajdują się tuż nad plażą przy promenadzie, serwując różnego rodzaju posiłki i napoje. Sklepy są tuż za rogiem. Droga do plaży Zakerjan prowadzi kilkoma stromymi i wąskimi schodkami prowadzącymi w dół pod Mury Miejskie.

Od strony wschodniej plaża Zakerjan jest słoneczna od świtu do wczesnego popołudnia, a później w ciągu dnia jest całkowicie zacieniona przez budynki Starego Miasta.Natomiast Zakerjan jest to dobry wybór, jeśli chcecie spędzić popołudnie na plaży, ale nadal chcecie uniknąć silnego słońca.

Ze względu na swoje położenie, plaża jest również idealna na popołudniowe wietrzne popołudnia, ponieważ Zakerjan jest całkowicie osłonięty przed wiatrem Mistral. Plaża jest jednak otwarta dla wiatr Bura.

Plaża Korculanska Luka (Kalac)

Jest to malownicza piaszczysta plaża w zatoce Luka Korculanska, w pobliżu kempingu Kalac i Hotel Bon Repos. Około 15 minut spacerem od Starego Miasta w Korculi lub taksówką wodną – rejs statkiem z molo na Starym Mieście.

Plaża leży w głębokiej zatoce w pobliżu Starego Miasta w Korculi, jest to obok plaży Zakerjan, jedna z najstarszych plaż w mieście Korcula. Dodatkowo jest to bardzo popularne miejsce do pływania dla odwiedzających Korcula, szczególnie odpoczywających w okolicach Domince i  Sveti Anton.

Luka Korculanska (zwana także Porto Pedoci, Kalac, Luka Us ) jest często zatłoczona rodzinami z małymi dziećmi.

Plaża Mandrač 

Plaża Mandrač  w Sveti Nikola, znajduje się około 10 minut spacerem na zachód od Starego Miasta w Korculi. Mandrač biegnie wzdłuż wybrzeża od Muzeum w kierunku zatoki Strecica, przechodząc wzdłuż ścian  kościoła i klasztoru Sveti Nikola do małej mariny i molo. Plaża składa się z dużych skał, kamieni, a także małych kamyków,  które są idealne dla małych dzieci. Wody wokół plazy Mandrac są krystalicznie przejrzyste i bardzo czyste -dodatkowo jest to świetne miejsce do snurkowania.

Plaża Mandrac jest bardzo popularnym miejscem do pływania dla mieszkańców, choć wciąż (często) nieodkrytym przez turystów odwiedzających miasto Korcula.

Wygodnym miejscem na plaży jest niedawno otwarty bar przy plaży z bezpłatnym Wi-Fi, który oferuje wygodne siedzenia oraz spory wybór przekąsek i napojów. Warto wiedzieć, że plaża jest nasłoneczniona od rana do późna po południu. Ponadto plaża jest uważana za jedno z najbardziej romantycznych miejsc na wyspie Korcula, szczególnie polecamy ją do oglądania zachodów słońca.

Plaża Ispod Duvana

Ispod Duvana  to przyjemna mała plaża w samym sercu miasto Korcula, oferująca całkiem przyjemny widok na panoramę Starego Miasta, która jest bez wątpienia jednym z najbardziej malowniczych widoków na wyspę. Plaża jest odpowiednia dla dzieci i rodzin. Plaża ma dogodną lokalizację szczególnie dla mieszkańców Sv. Nikoli i Cvjetno Naselje. W pobliżu plaży Ispod Duvana znajduje się kilka restauracji / pizzerii oraz kawiarni z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu, a sklepy  są w odległości do 8 minut spacerem.

Od rana plaża jest dobrze nasłoneczniona do praktycznie późnego popołudnia  (w zależności od pory roku), kiedy słońce przechodzi w inną stronę, zapewniając przyjemny cień. Przez cały dzień cienie zapewniają pobliskie wysokie palmy.

Plaża Puntin Korcula

Plaża Puntin znajduje się na północnym krańcu Starego Miasta w Korculi. Jest szczególnie popularna wśród lokalnych windsurferów i osób mieszkających w pobliżu. Plaża składa się z kamyków, dużych kamieni  oraz dużej kamiennej płyty idealnej do  opalania i oglądania zachodów słońca. Wody na tej plaży są czyste i przejrzyste dzięki silnym oraz ciepłym prądom morskim, które występują w tym miejscu. Turkusowa woda morska jest tutaj bardzo głęboka i nadaje się tylko dla umiejących pływać.

Tuż obok plaży znajduje się kilka lokalnych kawiarni i restauracji serwujących różnorodne potrawy oraz napoje. Do plaży dojdziemy od wejścia z Riva (Port) lub z plaży Zakerjan. Plaża jest nasłoneczniona od około południa do zachodu słońca. Rano jest zacieniona przez budynki Starego Miasta. Puntin to także świetne miejsce do oglądania zachodów słońca.

Plaża Spomenik

Plaża Spomenik znajduje się na zachodnim krańcu Starego Miasta w Korculi, nieopodal Plokata. Dzięki lokalizacji cieszy się popularnością wśród  odwiedzających Stare Miasto i okolicznych mieszkańców.

Morze przy tej plaży jest dość czyste oraz przejrzyste. Plaża jest nasłoneczniona od rana do zachodu słońca, przez co jest często dość oblegana przez cały dzień. Ze względu na swoje położenie plaża jest często wietrzna oraz jest narażona na wiatr Bura (szczególnie rano) i Maestral  (popołudniami).

Plaża Sveti Nikola

Sveti Nikola znajduje się w centrum miasto Korcula, przy popularnej promenadzie Sveti Nikola. Plaża składa się z długiego odcinka szerokich i przestronnych  kamiennych płyt i pomostów, które są  bardzo przydatne do  opalania i skakania do wody. W kilku punktach wzdłuż plaży  zainstalowane są drabiny plażowe  dla łatwiejszego dostępu do morza.

W słoneczny dzień plaża jest bardzo zatłoczona, popularny wśród wypoczywających w pobliżu. Od północy, plaża jest często wietrzna oraz jest całkowicie wystawiona na wiatry Bura  i Gregal ( szczególnie w godzinach porannych), jak również wiatr Mistral  (w godzinach popołudniowych).

Na zakończenie polecamy również plaże w stosunkowo bliskiej odległości od miasta Korcula:

  • Plaża w Lumbarda
  • Plaże Defora
  • Plaże w Zrnovska Banja
  • Plaża Tri Zala
  • Plaża Trstenica w Orebic, Peljesac

Korčula kamera

Szczególnie w jesienne i zimowe wieczory często zaglądamy przez oko kamery, co dzieje się na wyspie Korčula, w tym w mieście Korčula. Zachęcamy do zajrzenia w kamerę online Korčula


Miasto Korčula opinie

Nas Korčula uwiodła. Przecudna Starówka, wszechobecny duch Marco Polo, lazurowe morze dookoła i cykady to argumenty przemawiające za tym, że wracamy do miasta Korčula za każdym razem, gdy jesteśmy w pobliżu. Czasem na dłużej, czasem na kilka godzin, ale zawsze znajdziemy czas, żeby przespacerować się po miasteczku Marco Polo.

Chorwacja