Wyspa Krk

Wyspa Krk

Czas czytania: 4 minut

Wyspa Krk to najbliżej położona wyspa od Polski na Adriatyku

Wyspa Krk uznawana jest za najbardziej dostępną wyspę Adriatyku ponieważ można do niej dotrzeć: autem, autobusem, samolotem, statkiem i pociągiem z Rijeki (ok. 50 km). Co ważne, wyspa została połączona mostem z lądem, wjazd jest całkowicie bezpłatny od kilku lat. Jakie atrakcje czekają na Ciebie na wyspie Krk? Zapraszam do wpisu.

Wyspa Krk to…

 • największa wyspa na Morzu Adriatyckim o powierzchni 406 km 2 i długości linii brzegowej 190 km 2;
 • to najbardziej na północ wysunięta wyspa Adriatyku położona w Zatoce Kvarner, na wschód od Istrii;
 • to najłatwiej dostępna wyspa – połączona ze stałym lądem od 1980 r. Mostem Krckim o długości 1430 m. Na wyspie znajduje się również międzynarodowe lotnisko Rijeki, oferujące loty z jak i do Polski.
 • średnia długość życia na wyspie Krk jest zwykle dłuższa niż średnia krajowa Chorwacji
 • 15 Błękitnych Flag unosi się nad plażami wyspy Krk
 • przez wyspę Krk prowadzi 300 km szlaków pieszych i rowerowych
 • 45 równoleżnik przebiega przez wyspę Krk
 • na wyspie Krk możemy znaleźć błota lecznicze, a dokładnie po zachodniej stronie zatoki Klimno

Krk historia wyspy 

Pierwsze dane dotyczące osady na wyspie Krk sięgają czasów istnienia plemion Ilirów na tym rejonie. Natomiast chrześcijaństwo pojawiło się na wyspie Krk bardzo wcześnie. Już w V wieku powstało biskupstwo, które obrało siedzibę w mieście Krk.

Chorwaci zamieszkiwali tę ziemię w klanach, w obrębie zamków i z tego powodu na wyspie do dziś obowiązują 4 różne dialekty. Pod koniec XII wieku z pierwotnych klanów powstała słynna szlachta – rodzina Frankopanów, którzy pochodzą z z Vrbnik (wyspa Krk). Była to jedyna rodzina na wyspach Adriatyku o takim znaczeniu. Poza tym rozprzestrzenili swoje rządy na kontynent m.in.: Trsat, Bakar, Krajlevica, Crikvenica, Novi Vinodolski, Brinje itp. U szczytu swojej władzy Frankopanowie posiadali terytorium równe połowie dzisiejszej Chorwacji.

Wyspa Krk znalazła się w swojej historii pod panowaniem weneckim w 1480 roku jako ostatnia wyspa na Adriatyku. Wtedy też Ivan Frankopan został oszukany i wciągnięty do niewoli weneckiej.

Po upadku chorwackiej arystokracji w XV wieku, Krk zmieniał władców począwszy od Wenecjan po Francuzów, Austro- Węgry, Niemcy i Jugosłowian. W końcu po V wiekach wyspa Krk stała się integralną częścią Chorwacji.

Wyspa Krk Chorwacja ciekawostki

 • posiada ona bogate dziedzictwo historyczno-kulturalne. Tysiącletnie miasteczka, małe wioski rybackie, plaże z Błękitną Flagą, lazurowe zatoczki, konoby, puby, bary i kawiarnie to atrakcje wyspy.
 • na wyspie Krk odkryto kamienną płytę z 1100 r. stanowiącą jeden z najstarszych zabytków chorwackiego pisma głagolicy. na płycie znajduje się inskrypcja będąca streszczeniem darowizny króla Dmitara Zvonimira dla opata kościoła Św. Łucji w miejscowości Baska. Pomimo iż, cyrylica wyparła głagolicę prawie całkowicie to zachowała się ona do naszych czasów w liturgii w Dalmacji oraz na wyspie Krk.
 • polecamy również wizytę w miejscowościach : Baśka, Vrbnik, Miasto Krk, Omišalj, Malinska i Punat. Wyspa  Krk otoczona jest kilkoma mniejszymi wysepkami Sv. Marko (północ), Plavnik, Kormat, Košljun (południowy zachód) oraz Galun, Zec i Prvić ( południowy wschód).

Krk wyspa mapa

Co ciekawe, wyspa Krk zamieszkiwana jest przez ok 20 000 mieszkańców i podzielona na 6 gmin. Dodatkowo Krk uznawany jest za najbardziej dostępną wyspę Adriatyku ponieważ można do niej dotrzeć: autem, autobusem, samolotem, statkiem i pociągiem z Rijeki (ok 50 km). Krk została połączona mostem z lądem, wjazd na Krcki most od kilku lat jest całkowicie bezpłatny.


Wyspa Krk najładniejsze miejsca

Miasto Krk

Na południowym wybrzeżu wyspy Krk leży miasto o tej samej nazwie.  Główne atrakcje i port znajdują się wokół starożytnego murowanego centrum. Nowsza część miasta rozciąga się na okoliczne wzgórza i zatoki oraz plaże, pola namiotowe i hotele. Jedynym minusem jest fakt, że nadmorska promenada bywa bardzo zatłoczona latem przez turystów.

Stara Baška

Aby znaleźć jedną z najpiękniejszych plaż wyspy Krk, polecamy udać się na południe do Stara Baška. To doskonałe miejsce, do którego dojazd nie jest taki oczywisty bowiem droga prowadzi przez strome wzgórza i księżycową scenerię. Sama miejscowość Stara Baška jest popularnym turystycznym miejscem domów wakacyjnych. Około  500 m przed pierwszym kempingiem znajduje się seria wspaniałych żwirowo-piaszczystych zatoczek z ciekawymni widokami. Polecamy zaparkować przy drodze, a następnie udać się jedną ze skalistych ścieżek przez około pięć minut, aby dostać się na wybrzeże.

Košljun – Klasztor Franciszkanów

Na małej wyspie Košljun znajduje się XVI-wieczny Klasztor Franciszkanów zbudowany na miejscu Opactwa Benedyktynów z XII wieku. Taksówki wodne czekają na podróżnych w porcie Punat, gotowe przewieźć ludzi na wyspę ( cena około 25KN).  Najważniejsze atrakcje Klasztoru to duży obraz Sąd Ostateczny, namalowany w 1653 roku i mieszczący się w Kościele Klasztornym. Jest też małe muzeum z obrazami religijnymi, kolekcją etnograficzną i rzadką kopią Atlasu Ptolemeusza wydrukowaną w Wenecji pod koniec XVI wieku. Dodatkowo polecamy spacer po wyspie i podziwianie jej 400 gatunków roślin. Na wyspie Košljun nie ma plaż.

Baška, Kościół św. Łucji

Przysadzisty, wczesnoromański Kościół św. Łucji został zbudowany na fundamentach willi z IV wieku, poza tym ma wejście  z rzymską kolumną.

Kościół znajduje się we wsi Jurandvor i jest dobrze oznakowany od strony miejscowości Baška. Jurandvor znajduje się tylko 2 km od miasta, więc można łatwo dotrzeć pieszo.


Wyspa Krk plaże

Wyspa Krk posiada wiele zatok i zatoczek a w nich ukrytych całkiem ładnych plaż. Niektóre z nich są kamieniste, niektóre żwirowe ale też całkiem  tam sporo plaż piaszczystych. Do niektórych można dotrzeć pieszo a do niektórych dopłyniemy tylko łodzią od strony morza Adriatyckiego.

Ponadto wyspa Krk oferuje aż 15 plaż wyróżnionych Błękitną Flagą. Błękitna Flaga to dowód na czystą wodę, plaże oraz wysoki standard usług oferowanych na plaży.

Sezon plażowy na wyspie Krk rozpoczyna się wiosną i trwa do późnej jesieni, dzięki łagodnemu klimatowi śródziemnomorskiemu.

 • Omišalj – plaża Pesja
 • Njivice – plaża Jadran
 • Malinska – plaża Rupa
 • Krk – plaże: Porporela, Kemping Jezevac, Kemping Krk, Dražica, Dunat, Jert
 • Punat – plaża dla nudystów Konobe, Punta Debij
 • Baška – Vela plaža
 • Šilo – Plaża Pecine
 • Soline  – plaża Soline 
 • Glavotok – plaża Kamping Glavotok

Wyspa Krk oferuje również plaże dla psów

 • Kijac – niedaleko Njievice
 • Krk – plaża Redagora ( pobliżu Hotelu Koralj)
 • Baška – niedaleko plaży Vela plaža
 • Vrbnik – zatoka Mala Javna, blisko plaży Sv Marak
 • Dunat- plaża Galapagos

Wyspa Krk pogoda

Średnie temperatury na wyspie Krk w lecie wynoszą 26 stopni C. Krk należy takżedo najbardziej nasłonecznionych regionów Europy. Średnie nasłonecznienie to 2500 godzin słonecznych w roku, co daje 104 dni słoneczne w roku. Dodatkowo wyspa Krk jest bardzo różnorodna pod względem ukształtowania terenu. Natomiast przy wjeździe na wyspę Krk wydawałoby się że wyspa jest raczej dosyć płaską z niewielkimi wzniesieniami, jednak podróżując na południe w kierunku Baśka, ukształtowanie zmienia się diametralnie, w wysokie skaliste góry najwyższym szczytem Obzova (569 m n.p.m.). Część zachodnia i środkowa wyspy to lasy, gaje oliwne, winnice i owoce śródziemnomorskie. Natomiast część północna wyspy Krk to tereny skaliste i pastwiska. Na wyspie Krk znajduje się wiele plaż z Błękitną flagą symbolizującą przyjazne i bezpieczne warunki odpoczynku. Błękitne Flagi powiewają na plażach w miejscowościach: Krk, Baśka, Punat, Malinska, Nivice i Omišalj.

Reasumując, wyspa Krk nas zdecydowanie urzekła. Szczególnie pięknie usytuowana miejscowość Baska z lazurową długą plażą oraz pięknymi górami w tle. Ale czy Was również?

Polecane artykuły:

Miasto Krk – > https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/krk/krk-miasto/

Baška -> https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/krk/baska/

Chorwacja