Lotnisko w Split
Ciekawostki,  Wydarzenia

Lotnisko Split (Kaštel) otwarcie nowego terminala

Czas czytania: 2 minut

Dziś lotnisko w Split, 13.07.2019 r. ma przyjąć pierwszych pasażerów, ponadto  zaplanowano huczne otwarcie.

Otwarcie przewidziano na zakończenie projektu rozbudowy lotniska w Splicie w  którym zainwestowano 450 milionów kun. W oficjalnym otwarciu wezmą udział m.in.: ministrowie, a także premier Andrej Plenković.

w samolocie, loty do splitu
Port lotniczy w Kaštel (Split)

Lotnisko w Split leży około 24 km od miasta Split oraz 6 km od Trogir, w miejscowości Kaštel Štafilić. Lotnisko wybudowano w 1966 roku.

Port lotniczy jest bardzo dobrze skomunikowany z miastami Split i Trogir. Pomiędzy miastami a lotniskiem kursuje komunikacja miejska (autobus linii 37), shuttle bus oraz taksówki.

Ci, którzy mieli przyjemność być na lotnisku przed otwarciem nowego terminala, pewnie mają podobne odczucia, iż czas zatrzymał się w latach 70/80.

Terminal pasażerski w Splicie jest teraz większy o dodatkowe 34.500 metrów kwadratowych przy maksymalnym obsłużeniu do 2500 pasażerów na godzinę.

Lotnisko w Split
Przeciążone Lotnisko w Split
fot. naszepodroze.edu.pl

Dodatkowo powstały 32 stanowiska do rejestrowania pasażerów oraz 10 stanowisk do samodzielnej odprawy, ponadto ulepszono system obsługi bagażu.

Przy lotnisku w Kastel (Split) powstał  również nowo wybudowany terminal autobusowy o powierzchni prawie 3000 metrów kwadratowych, z 50 miejscami parkingowymi dla autobusów i 900 miejscami parkingowymi dla samochodów (!).

Pod względem wartości projekt lotniska w Splicie należy do najbardziej znaczących na poziomie krajowym.  Natomiast obok terminali lotniskowych w Zagrzebiu i Dubrowniku ze względu na swoją rozbudowaną strukturę.

Wykonany na łącznej powierzchni prawie 80 000 metrów kwadratowych projekt lotniska w Splicie przyniósł poprawę infrastruktury lotniczej, zwiększenie przepustowości, zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów i pracowników, poprawę jakości usług oraz stworzenie warunków zgodnie z kryteriami Schengen.

Dzięki rozbudowie lotniska, Split  może przyjąć do 5 milionów pasażerów rocznie. W 2019 r. przewidywana liczba pasażerów na lotnisku w Splicie wynosi 3,3 mln.

Dla tych, którzy lubią podróżować samolotem, zapraszamy na nasz film z lotu ze Splitu do Warszawy.

https://www.youtube.com/watch?v=Xx78tQeZQk0

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *