Łeba

Łeba atrakcje turystyczne

Czas czytania: 6 minut

Łeba to miasto, kurort tętniące życiem i gwarem w sezonie letnim

Każdego roku w szczycie sezonu piękny port rybacki w Łebie jest pełen turystów. Do Łeby przyciąga na pewno urok morza oraz okolicznej przyrody. Chociaż Łeba jako miasteczko ma niewiele do zaoferowania pod względem historycznych zabytków, to zdecydowanie przyciągają słynne ruchome wydmy oraz inne atrakcje wyjątkowego Słowiński Park Narodowy. Miasto Łeba położone jest w województwie pomorskim na Wybrzeżu Słowińskim.

Nadbałtyckie miasto Łeba leży na Pomorzu Środkowym, około 110 kilometrów od Gdańska, na prawym brzegu rzeki Łeba, notabene od której bierze swoją nazwę. Na wschodzie od Łeba leży jezioro Sarbsko, a na zachodzie jezioro Łebsko. Miasto Łeba otoczone jest pięknym lasem sosnowym.

Ponadto Łeba jest uzdrowiskiem o łagodnym morskim klimacie, z dużą ilością jodu i soli w powietrzu. Co ciekawe zanotowano tu rekordowe nasłonecznienie, bardzo silne wiatry od strony morza oraz diametralnymi zmianami warunków atmosferycznych. Przez wieki Łeba walczyła z niszczycielskimi siłami natury. Ze względu na położenie Łeby nad otwartym morzem miasto raz po raz ulegało sztormom. Co więcej, dopiero w drugiej połowie XIX wieku rzekę Łeba uregulowano, natomiast wcześniej kilkakrotnie zalewała miasteczko. Warto wiedzieć, że kroniki miasta wspominają największe powodzie w latach 1396, 1441, 1467 oraz 1497.

W 1558 r. gwałtowna burza oraz sztorm na Bałtyku spowodował poważne szkody w mieście Łeba. Zdecydowano wtedy, że Łebę należy odbudować w nieco innym miejscu, bardziej na wschodzie, aby była mniej podatna na wiatr i z dala od pływów rzeki.


Łeba historia

W I- III wieku n.e. Łeba była zamieszkiwana przez Gotów, pozostałością po nich są kamienne kręgi w okolicznych wsiach. Co ciekawe, w V w. zajęli ten teren Słowianie. Dodatkowo miejscowość powstała po rozstąpieniu się Jezior Sarbsko i Łebsko na Mierzei Łebskiej. Tę miejscowość zbudowali Pomorzanie mówiący językiem kaszubskim. Od XIII w. rozpoczęli napływ kolonizatorzy niemieccy – stąd wiele pozostałości poniemieckich. W 1912 r. w okolicach Łeby i Smołdzina było trzęsienie ziemi. Obecnie Łeba słynie ze swoich warunków naturalnych wpływających na leczenie chorych z układem oddechowym.Łeba może się pochwalić długą oraz dosyć burzliwą historią. Po raz pierwszy wspomniano o Łebie w źródłach pisanych w 1268 r. jako o wiosce rybackiej. Oprócz rybaków mieszkali tu także kupcy oraz rzemieślnicy. Warto wiedzieć, że Łeba prawa miejskie otrzymała w 1357 r.

Natomiast w XIII wieku Łeba była prawdopodobnie w posiadaniu lokalnych magnatów. Następnie na początku XIV w. całe Pomorze Gdańskie (w tym Łeba), znalazło się pod panowaniem Krzyżaków. W następnym wieku miasteczko stało się członkiem  konfederacji północnoeuropejskich miast handlowych, które istniały od XII wieku do 1669 roku. Łeba kilkakrotnie zmieniała właścicieli – najpierw prawa do własności rościli sobie książęta zachodniopomorscy, a następnie przez krótki okres czasu podlegała bezpośredniemu panowaniu królów polskich. Natomiast w 1657 r. rządy nad miasteczkiem Łeba przejęła Brandenburgia, a w końcu miasteczko trafiło do monarchów pruskich. Miasto stopniowo się rozwijało, a w 1791 r. zbudowano już 97 domów.

W XIX wieku wraz z szybkim rozwojem kolei oraz dróg handel morski stracił swoje znaczenie. Konkurencja sąsiednich portów morskich również przyczyniła się do upadku Łeby. Jednak sytuacja ta nie była jednak całkowicie zła, ponieważ po uzyskaniu połączenia kolejowego oraz drogowego z resztą Polski, Łeba stała się popularnym kurortem wakacyjnym.

Łeba - hotel Neptun
Hotel Neptun w Łebie

Łeba atrakcje turystyczne

Miasto Łeba jest głównie kojarzone ze Słowińskim Parkiem Narodowym w którym znajdują się ruchome wydmy. Warto jednak poznać pozostałe atrakcje Łeby.

  • Rąbka 

Ponadto w Rąbka – dzielnicy Łeby na Mierzei Łebskiej podczas II Wojny Światowej działał doświadczalny poligon niemieckiej broni rakietowej Rheintochter.

  • Hotel Neptun Łeba

Hotel Neptun w Łeba (ul. Sosnowa 1) to bardzo ciekawy hotel, który przypomina nieco stary zamek. Natomiast największym atutem zdecydowanie jest jego położenie tuż przy plaży. Pokoje gwarantują niezapomniane widoki na Morze Bałtyckie. W 1906 roku tuż przy samej niemal plaży rozpoczęto budowę dość ciekawego budynku. Natomiast dnia 24 września 1907 roku hotel Neptun w Łeba został oddany do użytku. Po wojnie właścicielem zostało miasto Łeba. W XIX wieku było to kasyno. Bynajmniej po 45-latach eksploatacji bez jakichkolwiek remontów, zniszczony budynek sprzedano prywatnym właścicielom, którzy przywrócili mu dawny blask świetności.

  • Ruiny kościoła św. Mikołaja

Na zachód od miasta, w lesie przy drodze na plażę znajdują się ruiny Kościoła św. Mikołaja. Bynajmniej widok na okolicę i morze jest tak niezwykły, że większość ludzi nawet go nie zauważa. Obecnie z kościółka pozostał niewielki kawałek ceglanego muru, który stoi sam. Są to chronione pozostałości dawnego dużego kościoła – kościoła św. Mikołaja (ul.Turystyczna 1) 

  • Illuzeum

Illuzeum to kolejne zupełnie niezwykłe ale bardzo fajne małe muzeum. Jak sugeruje sam tytuł, jest to muzeum o iluzjach. Wewnątrz,  odkryjecie sekrety optycznych iluzji. Muzeum Iluzji ma siedzibę na ul. Kościuszki 67. Koszt wstępu do muzeum dla dorosłych wynosi 16 zł, dzieci 12,50 zł, natomiast dzieci do lat 4 wchodzą za darmo. Na pewno jest to forma ciekawego wypoczynku w deszczowy dzień.

  • Port w Łebie

Port w Łebie (ul. Jachtowa 8) to z pewnością miejsce, które powinno zainteresować osoby lubiące ryby. Ponadto można tam kupić prosto z kutrów świeży połów, kupić wędzoną rybę lub po prostu przysiąść i zamówić w jednej z knajpek smażoną rybkę i napić się bursztynowego napoju. Jest to również dobre miejsce do obserwacji, jak łodzie wpływają oraz wypływają w morze. Port w Łebie to także miejsce, w którym można zarezerwować wycieczki po Wybrzeżu Słowińskim.

  •  Łeba Park 

Łeba Park to przyjazny rodzinom park o tematyce dinozaurów znajdujący się praktycznie na obrzeżach Łeby. Leży on już w Nowęcinie, przy ulicy Kolonijnej 24. Łeba Park oferuje przerażające modele dinozaurów naturalnej wielkości, Dinusiową kolejkę, wioskę indiańską, koło młyńskie, małpi gaj, mini golf, małe zoo oraz plac zabaw dla dzieci. Park od końca września do praktycznie końca kwietnia jest zamknięty. Co warto wiedzieć, otwiera się on tuż przed majówką. Koszt wstępu dla dorosłych to 85 zł /osoba, dzieci 65 zł, natomiast dzieci do 4 lat wchodzą za darmo.

  • Latarnia morska Stilo

Spędzając czas w Łebie, polecamy odwiedzić oraz wejść na latarnię morską Stilo. Bynajmniej przez lata miasto było bardzo ważnym portem morskim, do którego pływały statki z krajów bałtyckich do Danii oraz Szwecji. Latarnia zbudowana była przez Niemców na fundamencie z betonu oraz granitu białego. Montowano ją z gotowych elementów ze staliwa, skręcanych śrubami. Co ciekawe są tylko trzy takie konstrukcje na świecie, z czego dwie w Europie. Latarnia morska w Stilo prowadziła bezpiecznie  statki od ponad 100 lat. Latarnia morska w Stilo jest pomalowana na czerwono, biało oraz czarno. Zbudowano ją w 1904 roku w pobliskim Osetniku (dawniej Stilo, stąd nazwa). Latarnia Stilo udostępniana jest zwiedzającym każdego roku w okresie: od 1 czerwca do 31 sierpnia, w godzinach: od 10.00 do 18.00.

  • Łeba plaże

Jednak tym co przyciąga niewątpliwie do Łeby są jej plaże. Posiada ona kilka plaż, jednak najbardziej popularne są plaże A oraz C przy hotelu Neptun, oraz plaża B – ciągnąca się od falochronu w kierunku zachodnim. Poza tym spacerem można również  plaży B dojść na Łącką Wydmę – około 9 kilometrów.

Łeba kamery

 

Jezioro Łebsko
Jezioro Łebsko

Łeba atrakcje w pobliżu

Słowiński Park Narodowy

Łeba słynie również z dostępu do Słowińskiego Parku Narodowego. Wybrzeże Bałtyku w granicach między Rowami a Łebą jest unikatowym fragmentem polskiego wybrzeża, gdzie wiatr i piasek tworzą cudny krajobraz.

Łeba wydmy

Na terenie Słowiński Park Narodowy występują wydmy różniące się genezą, wyglądem oraz historią. Przyczyną zniszczenia szaty roślinnej na tym obszarze i zasypania jej piaskiem była działalność człowieka. Świadczą o tym węgielki drzewne z pożaru lasu.

Co ciekawe zachodnią oraz wschodnią część Mierzei Łebskiej zajmują wydmy charakteryzujące się ruchliwością do 3 m/rok. Środkową część Mierzei – ok. 5 km stanowią wydmy wędrujące z prędkością 2-10 m/rok

Zdecydowanie skutkiem tego procesu jest wtargnięcie wydm do Jeziora Łebsko. Poza tym największa z wydm to Łącka Wydma, mierząca obecnie ok. 30 m. Ponadto po dotarciu na jej szczyt rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Łebsko, Morze Bałtyckie oraz niezliczoną ilość wzniesień z piasku.

Jezioro Łebsko 

Zdecydowanie miłośnicy przyrody będą podziwiać jezioro Łebsko, które jest jednym z kilku naturalnych jezior w okolicach Łeby. Jezioro Łebsko jest częścią Słowiński Park Narodowy. Co ciekawe pomimo swojej lokalizacji nigdy nie był bezpośrednio połączony z Morzem Bałtyckim. Łebsko powstało, ponieważ poziom morza podniósł się oraz zalał szczelinę na łąkach, tworząc jezioro.

Jezioro Sarbsko

Jezioro Sarbsko położone jest na Wybrzeżu Słowińskim we wschodniej części otuliny Słowińskiego Parku Narodowego. Ponadto Jezioro Sarbsko ma długość około 6,6 km oraz szerokość 1,2 km. Główne miejscowości leżące nad Jeziorem Sarbsko to: Nowęcin oraz Przybrzeże. Przez Sarbsko przepływa rzeka Chełst, która łączy je także z jeziorem Łebsko.

Co ciekawe około 500 metrów od północno-wschodniego brzegu Jeziora Sarbsko na mierzei znajduje się wydma Góra Piaszczysta. Ponadto Jezioro Sarbsko to raj dla aktywnych, bowiem jezioro można objechać dookoła rowerem;


Łeba mapa

Podsumowując, Łeba jest dla mnie wyjątkowo sentymentalnym miejscem. To właśnie tu wraz moimi rodzicami, przez praktycznie 12 lat spędzałam cudowne wakacje w dzieciństwie. Miasteczko Łeba, Kluki, Smołdzino, Czołpino, Słowiński Park Narodowy oraz Jeziora Sarbsko i Łebsko poznałam wyjątkowo dobrze. Wracam tam kiedy tylko pojawi się okazja ponieważ jest to jeden z moich najukochańszych rejonów Polski.

Chorwacja