najpiękniejsze plaże na wyspie brac
Chorwacja 2023,  Chorwacja plaże,  Najpiękniejsze plaże na wyspie Brač

Najpiękniejsze plaże na wyspie Brač

Czas czytania: 5 minut

Wyspa Brač jest trzecią co do wielkości wyspą w Chorwacji. Znajdziesz na jej malowniczym wybrzeżu wiele pięknych plaż i zatok. W poniższym wpisie znajdziesz opisy kilku najpiękniejszych i najbardziej popularnych plaż na wyspie Brač wraz z polecanymi noclegami w pobliżu.

Najpiękniejsze plaże na wyspie Brač

Na wyspę Brač można łatwo dopłynąć promem samochodowym (podróż trwa około 50-minut) ze Splitu i z Makarskiej. Istnieje także kilka połączeń katamaranami, które łączą wyspę z innymi wyspami Dalmacji.

Zlatni Rat, Bol

Plaża Zlatni Rat znajduje się na liście najpiękniejszych plaż w Chorwacji, a nawet i w Europie. Zlatni Rat i jej atrakcyjny kształt są jedną z najczęstszych motywów fotograficznych występujący na pocztówkach z Chorwacji.

Należy podkreślić, że ta plaża, która w Chorwacji znana jest jako Zlatni Rat, nie jest plażą piaszczystą, z którą często jest mylona. Mimo, że pozostawia takie wrażenie na wielu zdjęciach z lotu ptaka, Złoty Róg (Zlatni rat) jest w rzeczywistości plażą z  białego żwiru. Te małe kamyczki są tak wygodne do leżenia, że nie dziwi fakt, że ludzie z całego świata przyjeżdżają do Bol, aby spędzić wakacje na tej plaży. Ta plaża jest świetnym wyborem na gorące dni, ponieważ zawsze jest tu obecna lekka bryza, co sprawia, że plaża jest idealna do odświeżenia się nawet wtedy, gdy nie jesteś w morzu.

Wyspa Brač, a zwłaszcza pobliskie miasto Bol, jest popularnym miejscem dla miłośników sportów wodnych.  Na pobliskich plażach znajduje się także kilka szkół windsurfingu i kitesurfingu.

Na plażę bardzo mocno oddziałują prądy morskie, które powodują, że jej szczyt czasami skierowany jest w lewą lub w prawą stronę. Złoty Róg (Zlatni rat) jest bardzo popularną i znaną plażą i można na niej znaleźć wiele udogodnień, zarówno dla dzieci (aquapark, trampoliny, rowery wodne itp.), dla dorosłych ( bary plażowe z after party, restauracje, masaże itp.), jak i dla osób szukających adrenaliny (narty wodne, wakeboarding, jet-skiing, jazda na bananach i wiele innych). Do pięknej plaży z bliskiego centrum miasta Bol prowadzi piękna kamienna promenada, która oferuje również wiele udogodnień ukrytych w otaczających ją sosnach.

Polecany artykuł:  Plaże nudystów - przewodnik po plażach dla nudystów w Chorwacji

Polecany nocleg w pobliżu plaży Zlatni Rat

Bluesun Hotel Elaphusa posiada największe centrum odnowy biologicznej na wyspie Brač. Hotel znajduje się zaledwie 50 metrów od Adriatyku oraz kilka minut spacerem od słynnej plaży Zlatni Rat i centrum Bol.

Plaża Murvica, Murvica

Plaża Murvica znajduje się w małej miejscowości o tej samej nazwie, kilka kilometrów na zachód od Złotego Rogu (Zlatni Rat). Wzdłuż całego wybrzeża od plaży Zlatni Rat do Murvicy, znajdują się piękne małe plaże z takimi samymi drobnymi kamykami. Jednak w większości są one przeznaczone dla nudystów. Ta część wybrzeża wyspy Brač jest skierowana na wyspę Hvar. Dodatkowo wybrzeże południowe wyspy jest uważane za najpiękniejszą część wyspy z najlepszymi plażami. Jednak w przeciwieństwie do Bolu i plaży Złoty Róg (Zlatni Rat), Murvica nie jest tak znana ani sławna, jednak oferuje o wiele więcej prywatności.

Południowe zbocza wyspy Brač są idealne do uprawy wielu odmian winorośli. Najsłynniejsza znana odmiana występuje pod nazwą Plavac Mali w Chorwacji, a w pozostałych częściach świata jako Zinfandel i Primitivo. Wchodząc z drogi na plażę, przejdziesz przez mały ogród botaniczny pełen pachnących okazów flory śródziemnomorskiej, które są absolutnie warte podziwu. Ten ogród jest pełen eleganckich cyprysów, wysokich sosen, potężnych agaw, kaparów i oregano. W samym środku tego rajskiego ogrodu znajduje się uroczy lounge bar, gdzie można się odświeżyć i coś przekąsić w cieniu wysokich sosen przy relaksujących dźwiękach pobliskich świerszczy. Dzięki krystalicznie czystemu morzu i zapierającym dech w piersiach widokom na wyspę Hvar, plaża Murvica zdobyła wysoką pozycję na naszej liście najpiękniejszych plaż na wyspie Brač .

Polecany nocleg w pobliżu plaży Murvica

Villa Lipa Dora znajduje się w miejscowości Murvica, około 200 metrów od plaży o tej samej nazwie. Do dyspozycji masz całą willę z tarasem, parking, odkryty basen oraz bezpłatne WiFi.

Plaża Martinica, Bol

Plaża Martinica znajduje się po wschodniej stronie miasta Bol. Martinica jest osłonięta przez klify, na których znajduje się klasztor Dominikanów. W przeciwieństwie do plaży Złoty Róg, ta plaża, mimo swojego ogromnego piękna, nie jest tak znana wśród turystów odwiedzających wyspę Brač. Jest jednak ulubioną wśród miejscowych, którzy nie chcą od rana walczyć o wolne miejsce na ręcznik. Tuż obok klasztoru znajdziesz restaurację/bar. Ta piękna plaża nie oferuje zbyt wielu udogodnień, więc przygotuj sobie napoje i prowiant. Znajdziesz tu tę samą orzeźwiającą bryzę co na plaży Złoty Róg (Zlatni Rat), ale w nieco bardziej kameralnym otoczeniu.

Polecany nocleg w pobliżu plaży Martinica

Villa Ventula znajduje się w miejscowości Bol, kilka kroków od plaży Martinica. Willa oferuje balkon z malowniczym widokiem na Adriatyk, basen, taras oraz prywatny parking.

Plaża Lovrecina, Postira

Na północnym wybrzeżu wyspy Brač, kilka kilometrów na wschód od miejscowości Postira znajduje się piaszczysta plaża Lovrecina. Wydaje się, że dawni Rzymianie również lubili plażę Lovrecina, ponieważ znaleziono tu ważne stanowisko archeologiczne z ruinami rzymskich willi i ich budynków gospodarczych. Ze względu na tę plażę, która jest jedyna na wyspie Brač, zatoka Lovrecina jest popularna wśród rodzin z dziećmi, ale także wśród miłośników popularnej w Chorwacji gry- picigin. Dlatego też plaża ta jest zawsze pełna dzieci, które budują swoje zamki z piasku. Przy plaży znajduje się restauracja i kawiarnia, gdzie można się orzeźwić, a także boisko do siatkówki plażowej dla wszystkich, którzy preferują aktywny wypoczynek.

Polecany nocleg w pobliżu plaży Lovrecina

Holiday home Lovrecina bb, znajduje się w miejscowości Postira, kilka kroków od plaży Lovrecina. Ten wakacyjny dom oferuje basen oraz niesamowity widok na morze.

Plaża Acapulco, Supetar

Nie zdziw się, że plaża na wyspie Brač ma taką nazwę. Acapulco nie jest jedyną plażą, którą mieszkańcy wyspy Brač nazwali na cześć jakiegoś popularnego na całym świecie letniego kurortu – jest tu również Miami Beach, a także plaża o nazwie Bay Watch.

Plaża Acapulco jest prawdopodobnie najłatwiejszą do znalezienia ze wszystkich plaż na naszej liście najpiękniejszych plaż na wyspie Brač. Znajduje się ona po lewej stronie, jak tylko wyjdziesz z promu przypływającego ze Splitu do Supetaru na wyspie Brač. Acapulco jest żwirową plażą. Falochron, który dzieli Acapulco na dwie zatoki nadaje tej plaży specyficzny kształt, który stał się nieuniknionym motywem prawie każdej pocztówki z miasta Supetar. Na plaży znajdziesz klimatyczny bar plażowy, gdzie można się ochłodzić z niesamowitym widokiem na Adriatyk. Na tej plaży odbywa się co roku w sierpniu, popularny festiwal muzyczny Voi’s.

Polecany artykuł:  Parkowanie w Dubrowniku - zony, mapa i opłaty w 2023 r.

Polecany nocleg w pobliżu plaży Acapulco

Villa Zora to doskonałe miejsce na wakacje w Supetar. Willa oferuje taras,  basen oraz widok na góry. Plaża Acapulco oddalona jest o około 300 metrów od willi.

Plaża Lučica, Pučišća

Plaża Lučica znajduje się na wschodnim wybrzeżu zatoki w miejscowości Pučišća. Oprócz kilku domków letniskowych, ta część Pučišća nie jest zbyt zaludniona, ponieważ znajduje się nieco dalej od centrum. Znajduje się w pobliżu gęstego lasu sosnowego, który schodzi prawie pionowo do linii morza. Ta nieosłonięta część klifów nad morzem została wybrukowana przez miejscowych, gdzie można było łatwo wejść do morza, tworząc w ten sposób kilka odosobnionych, uroczych plaż, które zachwycają każdego turystę.

Polecany nocleg w pobliżu plaży Lučica

Holiday home Pucisca 15 znajduje się  w miejscowości Pučišća. Dom wakacyjny oferuje prywatny basen oraz niezwykły widok na morze.

Wyspa Brač nie jest małą wyspą i jest mało prawdopodobne, że będziesz mieć czas na zwiedzenie wszystkich jej plaż. Podkreślając te plaże i zatoki, które naszym zdaniem są najbardziej warte odwiedzenia, mamy nadzieję, że pomogliśmy wam podjąć świadomą decyzję i lepiej wykorzystać czas, który macie podczas podróży na wyspę Brač.

Polecane artykuły:

Bol atrakcje, plaże, zwiedzaniehttps://naszepodroze.edu.pl/bol-chorwacja-urocza-miejscowosc-na-wyspie-brac-atrakcje-plaze-zabytki/

Wyspa Brač – atrakcje, plaże – https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/brac/

Chorwacja