Dzikie plaże Chorwacja
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Chorwacja: dzikie plaże – top 11

Czas czytania: 6 minut

Chorwacja dzikie plaże – top 11. Długie i pięknie plaże położone na wybrzeżu Adriatyku to raj dla wybierających Chorwację na miejsce urlopu.

Na wybrzeżu Adriatyku znajdują się setki różnego rodzaju pięknych plaż w Chorwacji, począwszy od kamienistych, przez żwirowe po piaskowe. Są też dzikie plaże, do których dostęp jest nieco utrudniony, za to widoki oraz pustki rekompensują niedogodności. Ponadto prezentujemy Wam te, które naszym zdaniem warto zobaczyć, pomimo utrudnionego dostępu do nich.


Chorwacja dzikie plaże – top 11:

1. Stiniva – Vis

Chorwacja plaże
Plaża Stiniva – wyspa Vis

Plaża Stiniva znajduje się w południowej części wyspy Vis. Wyspa Vis to wyspa zamieszkała najdalej położona od lądu w Chorwacji. Ponadto zatoka Stiniva słynie z unikalnego naturalnego piękna zdominowanego przez wysokie klify, które tworzą tzw. „wejście do morza”. Bynajmniej plażę Stiniva uznano za najpiękniejszą plażę w Europie przez organizację turystyczną European Best Destination.

Co więcej w 1967 roku plaża Stiniva wraz z zatoczką Stiniva uznano za chroniony zabytek przyrody. Od tego czasu zatoczka Stiniva zachowała swoje naturalne piękno dzięki wysokim klifom, czystemu, turkusowemu Adriatykowi oraz ścieżkom, które prowadzą do plaży Stiniva.

Do plaży można dotrzeć łodzią lub pieszo. Z miasta Vis organizowane są wycieczki, jednak osobiście radzimy iść pieszo wąską i nieco stromą ścieżką, która prowadzi z wioski Žužeca. Dotarcie do zatoki Stiniva oraz plaży zajmuje średnio około 15/ 20 minut.

  2. Pupnatska Luka-  Korčula

11 pięknych plaż w Chorwacji
Pupnatska luka, Korcula fot.mapio.net

Plaża Pupnatska Luka leży na wyspie Korčula około 15 km na południe od miasta o tej samej nazwie Korčula. Jest to piękna żwirowa plaża z lazurową wodą w zatoce Pupnatska Luka. Ponadto to jedna z wielu malowniczych plaż na wyspie Korcula, z której roztacza się wspaniały widok. na Morze Adriatyckie. Jest to mała, łatwo dostępna plaża na południowym wybrzeżu wyspy. Naszym zdaniem jest to idealna plaża do pływania oraz opalania.

3. Plaża Lučišća, wyspa Hvar

"<yoastmark

Lučišća usytuowana jest na wyspie Hvar, utrudniony dostęp do plaży od strony lądu, powoduje atmosferę prywatności. Plaża leży w przepięknej zatoczce Lučišća niedaleko Sveta Nedjelja. Jest to żwirowa plaża skąpana w słońcu, otoczona gęstym lasem sosnowym.

4.  Prapratno – Półwysep Pelješac

Dzikie plaże
Plaża Papratno, Półwysep Peljesac, fot. vecer.mk

Prapratno to niewielka zatoczka położona 3 km na zachód od miasta Ston na półwyspie Pelješac.  Zatoka Prapratno skierowana jest na południe oraz posiada piaszczystą plażę, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż w całym Adriatyku. Wody Adriatyku są tu wyjątkowo ciepłe i krystalicznie czyste, a zatokę otaczają drzewa oliwne oraz sosny.
Jest to częściowo dzika plaża, ponieważ w pobliżu znajduje się również kemping, który w miesiącach letnich przyciąga wielu turystów. Ponadto w odległości około 15 minut od plaży znajduje się terminal promowy na wyspę Mljet do miejscowości Sobra.

5. Sveti Ivan, Lubenice, wyspa Cres

11 pięknych plaż w Chorwacji
Plaża Sv Ivan, Lubenice, fot. croatia.hr

Plaża Sveti Ivan znajduje się w zatoczce u podnóża miejscowości Lubenice na wyspie Cres. Z miejsca położonego na stromym klifie, rozciąga się piękny widok na białą kamienistą plażę. Zdecydowanie jest to jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie Cres. Do plaży Sveti Ivan można dotrzeć pieszo z Lubenice lub łódką. Plaża jest interesująca ze względu na nietkniętą przyrodę oraz unoszące się zapachy lasu piniowego. Ponadto jest ona idealna do odpoczynku, ponieważ jest ciężko dostępna z lądu i nie ma wielu kąpiących się. Na plażę Sveti Ivan można zejść stromym szlakiem z Lubenice lub łodzią z morza. Co więcej niemiecki magazyn Bild umieścił plażę Sveti Ivan na 15. miejscu w 40 najlepszych plażach na świecie.

6. Sakarun, wyspa Dugi Otok

Chorwacja plaże, Dugi otok
Plaża Sakarun, Dugi Otok fot. /www.welcome-to-croatia.com

Plaża Sakarun leży na wyspie Dugi Otok. Miejsce to słynie z krystalicznie czystego morza oraz pięknych widoków. Na pewno jest to nasz prywatny faworyt na najpiękniejszą plażę w Dalmacji Środkowej. W pobliżu plaży znajdują się miejscowości Veli Rat, Veruni, Soline oraz Božava. Plaża Sakarun zyskała swoją reputację dzięki białemu piaskowi i czystemu morzu, otoczonemu sosnami, które zapewniają przyjemny cień w lecie. Plaża ma około 800 metrów długości. Ponadto na około 250 metrów od brzegu plaża ma 3,5 metra głębokości, co oznacza, że ​​plaża jest niezwykle duża i płytka. A poza tym jest odpowiednia nawet dla małych dzieci.

7. Plaża Nugal, Makarska Riwiera

makarska riviera
Plaża Nugal, Makarska Riviera, fot. http.makarskabeaches.com

Nugal to plaża nudystów na Riwierze Makarskiej w Chorwacji, między miastami Makarska oraz Tučepi. Nugal leży w kamienistej zatoce otoczonej stromymi klifami. Plaża Nugal jest dostępna od strony lądu (kamienista ścieżka wzdłuż wybrzeża od Makarska (30 minut spacerem) lub od strony Tučepi. Ponadto w 2019 roku portal turystyczny “Najlepsze miejsca w Europie” wymienił plażę Nugal jako jedną z najładniejszych plaż w Europie.

8. Klančac, Rabac, Półwysep Istria

Rabac
Klančac, Rabac, Półwysep Istria, fot. Croatia Week

Plaża Klančac, znajduje się na wschodnim wybrzeżu półwyspu Istria, nieopodal miejscowości Brseč. Dostęp do niej jest dosyć utrudniony, ale po aktywnym trekingu odpoczynek na takiej plaży to sama przyjemność. Na tej plaży nie ma zaplecza usługowego oraz nie ma miejsc parkingowych w pobliżu plaży. Z trzech stron plaża Klančac otoczona jest skałami. Plaża Klančac ma około 40 metrów długości oraz od 4 do 10 metrów szerokości. Plaża jest idealna dla maksimum 50 osób. Ponadto na plaży jest bardzo mało cienia, jeśli zdecyduje się na odpoczynek na tej plaży, warto zabrać ze sobą parasol.

9. Plaża Pasjača – Dubrownik

dzikie plaże
Plaża Pasjača, Dubrownik, fot. dubrovniknet.hr

Co warto wiedzieć, plaża Pasjača usytuowana jest w Południowej Dalmacji zwanej Konavle, nieopodal granicy z Czarnogórą. Poza tym wysokie klify oraz turkusowe morze warte są wysiłku włożonego w dotarcie na plażę. Co więcej plaża Pasjača jest wynikiem pracy człowieka oraz natury. Powstała ona w 1955 roku podczas drążenia tunelu w kierunku morza Adriatyckiego. Kamienie wykute przy tej okazji pozostawiono na plaży, tak aby z czasem fale morskie przemieniły je w okrągłe małe kamyki oraz drobny piasek. W ten oto sposób u podnóża skalnych klifów powstała wyjątkowo urocza plaża. Plaża Pasjača uznana została przez branżowy portal European Best Destinations za najpiękniejszą europejską plażę w 2019 roku.

10. Dubovica, wyspa Hvar

To kolejna plaża na południu Dalmacji, na wyspie Hvar. Dubovica to malutka zatoczka z plażą z olśniewającymi białymi kamykami. Plaża leży około 10 km na wschód od miasta Hvar. Można do niej dojść kamienistą ścieżką prowadzącą z głównej drogi na Hvar lub dopłynąć taksówką wodną z miasta Hvar.

Plaża Dubovica, wyspa Hvar
Plaża Dubovica, wyspa Hvar, fot. © ironsailor / Getty Images

 11. Plaża Paklina, Bol, wyspa Brač

Plaża Paklina znajduje się po południowej stronie wyspy Brac w pobliżu turystycznej miejscowości Bol. Paklina to piękna żwirowa plaża dla nudystów. Ponadto plaża Paklina rozciąga się na skalistych zatoczkach, które oferują prywatność i odpoczynek z dala od tłumu. W tyle plaży znajduje się bujny las, który zapewnia cień podczas upalnego lata.

Plaża Paklina, Wyspa Brac
Plaża Paklina, Wyspa Brac

Na zakończenie, mamy nadzieję że prezentowane dzikie plaże w Chorwacji przypadną Wam do gustu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *