Plaża Šunj wyspa Lopud
Chorwacja,  Chorwacja plaże,  Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  Wakacje w Chorwacji,  wskazówki

Chorwacja: dzikie plaże – TOP 11

Czas czytania: 5 minut

Chorwacja dzikie plaże – TOP 11

Małe i pięknie plaże położone na wybrzeżu Adriatyku to raj dla wybierających Chorwację na miejsce urlopu. Na wybrzeżu Adriatyku znajdują się setki różnego rodzaju pięknych plaż w Chorwacji, począwszy od kamienistych, poprzez żwirowe po piaskowe. Są też dzikie plaże, do których dostęp jest nieco utrudniony, za to widoki oraz pustki rekompensują niedogodności. Poniżej prezentujemy Wam te, które naszym zdaniem warto zobaczyć, pomimo czasem utrudnionego dostępu do nich.


Chorwacja dzikie plaże – nasze TOP 11

11. Stiniva – Vis

Chorwacja plaże
Plaża Stiniva – wyspa Vis

Plaża Stiniva znajduje się w południowej części wyspy Vis. Wyspa Vis to najdalej położona od lądu wyspa w Chorwacji. Zatoka Stiniva słynie z unikalnego naturalnego piękna zdominowanego przez wysokie klify, które tworzą tzw. „wejście do morza”. Plaża Stiniva została uznała za jedną z najpiękniejszych przez organizację turystyczną European Best Destination.

W 1967 roku plaża Stiniva wraz z zatoczką Stiniva trafiła pod ochronę i stała się zabytkiem przyrody. Od tego czasu zatoczka Stiniva przyciąga turystów swoim naturalnym pięknem, wysokim klifom, czystemu, turkusowemu Adriatykowi.

Do plaży można dotrzeć łodzią lub pieszo. Z miasta Vis organizowane są wycieczki, jednak osobiście radzimy iść pieszo wąską i nieco stromą ścieżką, która prowadzi z wioski Žužeca. Dotarcie do zatoki Stiniva oraz plaży zajmuje średnio około 15/ 20 minut.

Polecany artykuł:  Adriatyk temperatura wody. Czy już rekordowo ciepły ?

  10. Pupnatska Luka-  Korčula

11 pięknych plaż w Chorwacji
Pupnatska luka, Korcula fot.mapio.net

Plaża Pupnatska Luka leży na wyspie Korčula około 15 km na południe od miasta o tej samej nazwie – Korčula. Jest to piękna żwirowa plaża z lazurową wodą znajdująca się w zatoce Pupnatska Luka. Ponadto to jedna z wielu malowniczych plaż na wyspie Korcula, z której roztacza się wspaniały widok na Morze Adriatyckie. Plaża jest mała jednak łatwo dostępna na południowym wybrzeżu wyspy. Naszym zdaniem jest to idealna plaża do pływania oraz opalania.

9. Plaża Lučišća, wyspa Hvar

"<yoastmark

Lučišća to plaża znajdująca się na wyspie Hvar, nieco utrudniony dostęp do plaży od strony lądu, powoduje atmosferę prywatności. Plaża leży w przepięknej zatoczce Lučišća niedaleko Sveta Nedjelja. Jest to żwirowa słoneczna plaża, otoczona gęstym lasem sosnowym.

8.  Prapratno – Półwysep Pelješac

Dzikie plaże
Plaża Papratno, Półwysep Peljesac, fot. vecer.mk

Prapratno to niewielka zatoczka położona 3 km na zachód od miasta Ston na półwyspie Pelješac. Zatoka Prapratno skierowana jest na południe, posiada piaszczystą plażę, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż w całym Adriatyku. Wody Adriatyku są tu wyjątkowo ciepłe i krystalicznie czyste, natomiast  zatokę otaczają drzewa oliwne oraz sosny.
W pobliżu znajduje się kemping, który w miesiącach letnich przyciąga wielu turystów. Ponadto w odległości około 15 minut od plaży znajduje się terminal promowy na wyspę Mljet do miejscowości Sobra.

7. Sveti Ivan, Lubenice, wyspa Cres

11 pięknych plaż w Chorwacji
Plaża Sv Ivan, Lubenice, fot. croatia.hr

Plaża Sveti Ivan znajduje się w zatoczce nieopodal miejscowości Lubenice na wyspie Cres. Z miejsca położonego na stromym klifie, rozciąga się piękny widok na tę białą, kamienistą plażę. Zdecydowanie jest to jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie Cres. Do plaży Sveti Ivan można dotrzeć pieszo z Lubenic lub dopłynąć łódką. Plaża jest interesująca ze względu na nietkniętą przyrodę oraz unoszące się wszędzie zapachy lasu piniowego. Plaża jest idealna do odpoczynku, ponieważ jest ciężko dostępna z lądu i nie ma wielu kąpiących się. Na plażę Sveti Ivan można zejść stromym szlakiem z Lubenice lub łodzią z morza. Niemiecki magazyn Bild umieścił plażę Sveti Ivan na 15. miejscu wśród 40 najlepszych plażach na świecie.

Polecany artykuł:  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Chorwacji

6. Sakarun, wyspa Dugi Otok

Chorwacja plaże, Dugi otok
Plaża Sakarun, Dugi Otok fot. /www.welcome-to-croatia.com

Plaża Sakarun leży na wyspie Dugi Otok. Miejsce to słynie z krystalicznie czystego morza oraz pięknych widoków. Jest to nasz prywatny faworyt na najpiękniejszą plażę w Dalmacji Środkowej. W pobliżu plaży znajdują się miejscowości tj. Veli Rat, Veruni, Soline oraz Božava. Plaża Sakarun zyskała swoją reputację dzięki białemu piaskowi, czystemu Adriatykowi oraz sosnom, które zapewniają przyjemny cień w lecie. Sakarun jest dużą plażą w porównaniu do plaż w Chorwacji bo ma około 800 metrów długości. Na około 250 metrów od brzegu, plaża ma 3,5 metra głębokości, co oznacza, że ​​plaża jest niezwykle duża i stosunkowo płytka. Poza tym jest odpowiednia nawet dla małych dzieci.

5. Plaża Nugal, Makarska Riwiera

makarska riviera
Plaża Nugal, Makarska Riviera, fot. http.makarskabeaches.com

Nugal to malowniczo położona plaża, ulubiona wśród nudystów, na Riwierze Makarskiej w Chorwacji, pomiędzy miastami Makarska oraz Tučepi. Plaża Nugal leży w kamienistej zatoce otoczonej stromymi klifami. Dostępna jest od strony lądu (kamienista ścieżka wzdłuż wybrzeża od Makarska -30 minut spacerem) lub od strony Tučepi. W 2019 roku portal turystyczny “Najlepsze miejsca w Europie” wymienił plażę Nugal w zestawieniu najładniejszych plaż w Europie.

4. Klančac, Rabac, Półwysep Istria

Rabac
Klančac, Rabac, Półwysep Istria, fot. Croatia Week

Plaża Klančac, znajduje się na wschodnim wybrzeżu półwyspu Istria, nieopodal miejscowości Brseč. Dostęp do niej jest dosyć utrudniony, ale po aktywnym trekingu odpoczynek na takiej plaży to sama przyjemność. Na tej plaży nie ma zaplecza usługowego oraz nie ma miejsc parkingowych w pobliżu plaży. Z trzech stron plaża Klančac otoczona jest skałami. Ma ona około 40 metrów długości oraz od 4 do 10 metrów szerokości. Plaża jest idealna dla maksimum 50 osób. Ponadto na plaży jest bardzo mało cienia, jeśli zdecyduje się na odpoczynek na tej plaży, warto zabrać ze sobą parasol.

Polecany artykuł:  Baba Wanga - kim była? Przepowiednie, które się sprawdziły

3. Plaża Pasjača – Dubrownik

dzikie plaże
Plaża Pasjača, Dubrownik, fot. dubrovniknet.hr

Warto wiedzieć, że plaża Pasjača znajduje się w Południowej Dalmacji w regionie Konavle, nieopodal granicy z Czarnogórą. Wysokie klify oraz turkusowe morze warte są wysiłku włożonego w dotarcie na plażę. Plaża Pasjača jest wynikiem pracy człowieka oraz natury. Powstała ona w 1955 roku podczas drążenia tunelu w kierunku morza Adriatyckiego. Kamienie wykute przy tej okazji pozostawiono na plaży, tak aby z czasem fale morskie przemieniły je w okrągłe małe kamyki oraz drobny piasek. W ten oto sposób u podnóża skalnych klifów powstała wyjątkowo urocza plaża. Plaża Pasjača uznana została przez branżowy portal European Best Destinations za najpiękniejszą europejską plażę w 2019 roku.

2. Dubovica, wyspa Hvar

To kolejna plaża na południu Dalmacji, na wyspie Hvar. Dubovica to malutka zatoczka z plażą z białymi kamykami – otoczakami. Plaża położona jest około 10 km na wschód od miasta Hvar. Można do niej dojść kamienistą ścieżką prowadzącą z głównej drogi na Hvar lub dopłynąć taksówką wodną z Hvaru.

Plaża Dubovica, wyspa Hvar
Plaża Dubovica, wyspa Hvar, fot. © ironsailor / Getty Images

 1. Plaża Paklina, Bol, wyspa Brač

Plaża Paklina znajduje się po południowej stronie wyspy Brac w pobliżu turystycznej miejscowości Bol. Paklina to piękna żwirowa plaża dla nudystów. Plaża ta rozciąga się na skalistych zatoczkach, które oferują prywatność i odpoczynek z dala od tłumu. W tyle plaży znajduje się bujny las, który zapewnia cień podczas upalnego lata.


Mamy nadzieję, że prezentowane dzikie plaże w Chorwacji przypadną Wam do gustu 🙂

Ps. Kolejność plaż przypadkowa!

Wakacje Chorwacja