Ciovo

Čiovo

Czas czytania: 5 minut

Čiovo – malownicza wyspa nieopodal Splitu i Trogiru

Čiovo to wyspa o powierzchni 28,13 km² i linii brzegowej wynoszącej 46,66 km2. Leży ona na zachód od popularnego Splitu, połączona jest od XV wieku ze stałym lądem mostem z miastem Trogirze.

Čiovo mapa


Trogir, Chorwacja trogir
Panorama na Trogir z wyspy Ciovo

Warto wiedzieć!

Wyspa  Čiovo nie posiada cieków ani źródeł wody. Natomiast na  wyspie znajduje się wiele zatok i zatoczek. Największa z nich to zatoka Saldun i jest zamknięta z trzech stron. Dodatkowo na Čiovo znajduje się sporo zabytków, m.in. dominikański klasztor św. Krzyża, klasztor św. Antoniego, kościół św. Jakuba i najstarszy Najświętszej Marii Panny położony nieopodal morza.

Ciovo plaże, ciovo chorwacja
Odpoczynek na plaży a w oddali panorama na Split

Ciovo dojazd

Z Čiovo na pieszo dostaniecie się do przepięknego Trogiru. Gdy przyjedziecie do Trogir, należy pierwszym mostem dostać się na Starówkę, a potem przejść przez kolejny most (który prowadzi bezpośrednio na  wyspę Ciovo). Jest to opcja najlepsza dla niezmotoryzowanych. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem dotarcia do Trogir samochodem jest autostrada A1 (Zagreb-Split). Podróż trwa około 4 godzin (gdy nie ma tłoku). Polecamy z autostrady zjechać zjazdem Prgomet, który oddalony jest jedynie kilka kilometrów od Trogir.

Natomiast dworzec autobusowy w Split powiązany jest liniami autobusowymi z większością krajów europejskich np. Niemcy, Francja, Słowacja, Polska, Bośnia i Hercegowina, itd. Autobusy linii międzymiastowych kursują co 30 minut na trasie Split-Trogir.

Poza tym Trogir jest oddalony jedynie 5 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego Split. Z portu lotniczego odjeżdżają taksówki i autobusy.

Dodatkowo port promowy znajduje się w odległości 25 km w Split i jest powiązany liniami promowymi z Włochami i wszystkimi okolicznymi wyspami: HvarBrać oraz Solta.


Ciovo plaże

Jedną z najpiękniejszych plaż jest plaża w Okrug Gornij – po wschodniej stronie wyspy Čiovo. Plaża rozciąga się na 2 km długości. Jest to plaża żwirowa, która jest nazywana Okruška Copacabana. Można tutaj wypożyczyć Jet ski, Parasiling, Windsurfing itp. oraz skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej.

Natomiast plaża Kava Slatine jest największą plażą w Slatine. Przy plaży znajdują się kawiarnie i budki z różnego rodzaju szybkimi daniami. Plaża znajduje się w odległości około 12 km od miasta Trogir. W Mavaršticy znajduje się tzw. biała plaża. Zatoka Mavarštica wyróżnia się krystalicznie czystym morzem.

Warto wiedzieć, że w  okresie letnim średnia maksymalna temperatura na wyspie  Čiovo wynosi +30°C a min. +20 °C, zimą często przekracza +15 °C.


Wyspa Ciovo atrakcje

Klasztor Prizdnica

Klasztor Prizdnica to Sanktuarium Matki Boskiej w miejscowości Slatine na wyspie Čiovo. Sanktuarium znajduje się w południowej części wyspy Ciovo, pomiędzy stromymi skałami wznoszącymi się nad samym morzem Adriatyckim. Klasztor  wybudowano przed niemal pięcioma wiekami. Klasztor oraz kościół Gospe od Prizidnica powstały w obrębie pustelni o tej samej nazwie, którą w XVI wieku założyli głagoliccy mnisi z Poljicy.

Duchowny Juraj Stoidražić w tym  miejscu wzniósł w 1546 roku pomnik ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.

Villa Racettin

Posiadłość znajduje się w zatoce Racetinovac. W 1630 roku szczególnie pobożna rodzina Racettin wybudowała swoją willę oraz kościółek pod wezwaniem św. Antoniego Pustelnika.

Wyspy Drvenik Veli i Drvenik Mali

Te dwie wyspy po zachodniej stronie wyspy Ciovo są nieraz uważane za część Ciovo. Obie wyspy są regularnie połączone z Trogir i portem w Split. Ci, którzy naprawdę szukają ciszy i spokoju, mogą wypożyczyć łódź i wybrać się na wycieczkę na te małe wyspy Drvenik Veli i Drvenik Mali, gdzie można znaleźć piaszczyste plaże. Najpiękniejszy port dla jachtów znajduje się w zatoce Vela Rina. Na Veli Drvenik znajdują się dwie piękne zatoczki, Solinska i Krknjasi, często odwiedzane przez jachty.

Trogir 

Trogir to miejsce najbardziej oczywiste do zwiedzenia podczas pobytu na wyspie Ciovo. Nazywane miasto – muzeum, Trogir to przepiękne średniowieczne miasteczko, które swoim urokiem przeniesie nas w przeszłość. Trogir uznano za najlepiej zachowane romańsko-gotyckie miasto w Europie Środkowej i wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas wizyty w Trogir nie można pominąć odwiedzin w Katedrze, Loży Miejskiej czy Twierdzy Kamerlengo.

Warto wiedzieć, że miasto Trogir założyli greccy koloniści z wyspy Vis w III w. p.n.e. Najważniejszym zabytkiem jest trogirska Katedra, a w szczególności zachodni portal bramy zachodniej, dzieło Mistrza Radovana. Miasto Trogir usytuowano na zachodnim wybrzeżu Zatoki Kasztelańskiej, na wysepce pomiędzy wyspą Čiovo a lądem stałym, połączone z nim kamiennym mostem. Poza tym, Trogir zachwyca odwiedzających historyczno-kulturalnymi zabytkami, wąskimi uliczkami oraz zbiorami sztuki (kolekcja Kairos) z licznymi arcydziełami.

Więcej o mieście Trogir, w tym atrakcji i noclegów znajdziecie w naszym wpisie pt.: Dalmacja – Trogir

Split

Split to kolejne miejsce, które trzeba nawet obowiązkowo zwiedzić podczas wizyty na wyspie Ciovo. Historia Splitu trwa już pełnych siedemnaście wieków. Wtedy to rzymski cesarz Dioklecjan postanowił właśnie w tym miejscu, na tym półwyspie w pobliżu rzymskiego miasta Salona wybudować pałac, w którym mógłby w spokoju spędzić ostatnie lata swojego życia. W ciągu tych 1700 lat Pałac powoli przekształcał się oraz zamieniał w miasto, które obecnie przyciąga swoją bogatą tradycją, chwalebną historią, pięknem przyrody oraz kulturalną spuścizną.

Pałac Dioklecjana wraz z całym historycznym centrum wpisano na  Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO – w 1979 roku. Pałac wpisano nie tylko ze względu na doskonale zachowany stan w jakim się zachował, ale również dlatego, że tak Pałac, jak i przynależne do niego miasto  w dalszym ciągu żyją pełnią życia. W jego strukturze są widoczne i wciąż żywe wszystkie historyczne czasy od starożytnego Rzymu, poprzez wieki średnie aż do dziś.

Spacerując przez to antyczne miasto, mamy możliwość podróżowania w czasie, oglądania znakomitych przykładów starożytnej architektury, jak np. Perystylu, średniowiecznych romańskich kościołów, renesansowych portali szlacheckich domów, barokowych fasad, aż po nowoczesną architekturę wyśmienicie wkomponowaną w historyczne dziedzictwo.

Więcej o mieście Split, w tym atrakcji i noclegów znajdziecie w naszym wpisie pt.: Dalmacja Split

Wyspa Šolta

Ta niewielka wyspa o długości zaledwie 19 km i szerokości 5 km jest dobrze skomunikowaną wyspą z miastem Split. Šolta to pagórkowata wyspa ze stromym wybrzeżem, głównie po stronie południowej. Posiada mnóstwo osłoniętych zatoczek. Macchia, zioła i krzewy gęsto pokrywają wyspę Solta. Dlatego też jest to idealne miejsce dla pszczół, dodatkowo Solta słynie z miodu. Relaks w jednej z małych wiosek lub spędzanie czasu na jednej z plaż to przyjemna przerwa od ruchliwego Splitu.

Čiovo polecane noclegiBooking.com

 

Čiovo opinie

Wyspa Ciovo nie jest tak oblegana jak sąsiednia wyspa Brac czy Hvar. Po pierwszej wizycie jesteśmy pewni, że zastanowicie się, jak to możliwe, że takie miejsce nie znajduje się na szczycie promocji turystycznej Chorwacji wraz z Dubrownikiem, Korculą lub miastem Hvar.

Čiovo jest spokojniejszym oraz mniej zatłoczonym miejscem, w porównaniu z Trogirem czy Splitem. Oprócz pięknych plaż i zacisznych zatok, Ciovo jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Wyspa Ciovo oferuje również wiele możliwości udanego wypoczynku, z zajęciami rekreacyjnymi i zabytkami, śródziemnomorską roślinnością oraz wyjątkowo łagodnym klimatem.

Spędzając wakacje na wyspie Ciovo, polecamy zajrzeć do miejscowości Slatine. Dlaczego? Zapraszamy do naszego wpisu.

Chorwacja