Slatine

Slatine – spokojna miejscowość na wyspie Čiovo

Czas czytania: 4 minut


Miejscowość Slatine znajduje się zaledwie kilka kilometrów od zabytkowego i klimatycznego miasta Trogir, do którego można dojechać busem lub również taksówką wodną. Slatine położona jest na wybrzeżach Zatoki Kasztelańskiej naprzeciwko Splitu i Półwyspu Marjańskiego, które znajdują się na wschód od niej. Ponadto na północny zachód od miejscowości Slatine leży Arbanija.

Kameralne i malownicze zatoczki wyspy Čiovo zachęcają do spokojnego wypoczynku. Wzdłuż plaż na Ciovo znajdują się restauracje, przytulne kawiarenki oraz konoby z lokalnym dalmatyńskim jedzeniem.

Slatine ma również łagodny klimat śródziemnomorski. Ma ponad 2500 h słonecznych w ciągu roku. Jest bogata w subtropikalną i śródziemnomorska roślinność składającą się z sosnowych lasów, które tworzą przyjemny cień podczas letnich upałów i idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi.


Slatine mapa

Miejscowość Slatine fot. marinas.com

Slatine dojazd

Samochód

Jeśli planujecie przyjechać na wyspę Čiovo z północy, możecie jechać autostradą A1 aż do zjazdu w miejscowości Prgomet, stamtąd jest około 15 km na wyspę. Drugą opcją jest dojazd Jadranska Magistrala z Zadar/ Sibenik do Trogir.

Jeśli przyjedziecie z południa Chorwacji autostradą, powinniście zjechać w Dugopolje / Split , z tego miejsca jest około 35 km do wyspy Ciovo. Jeśli natomiast podróżujecie Jadranką ze Split, kierujcie się na Trogir, a tuż przed Trogirem, nowym mostem polecamy dojazd wyspę Ciovo i dalej do Slatine.

Samolot

Najbliższe lotnisko to port lotniczy miasta Split w Kastel, który znajduje się około 6 km od wyspy Ciovo. Z lotniska dostępne są następujące opcje transportu na wyspę Ciovo:

  • Shuttle bus do Split ( koszt około 35 kn)
  • Taxi
  • Lokalny autobus nr. 37 od głównej drogi przed lotniskiem do Trogir, następnie lokalny autobus z Trogir na wyspę Ciovo. Odjazdy autobusów z Trogir tutaj (linia autobusowa 42 do Slatine i linia autobusowa 44 do Okrug Gornji i Donji)

Alternatywne lotnisko, a także drugie najbliższe lotnisko, to lotnisko w Zadar.

Prom

Na wyspę Ciovo nie dopłyniemy promem samochodowym. Natomiast ze Split można dopłynąć Bura Line-  łodzi pasażerskiej żeglującej na trasie Split – Slatine – Trogir i odwrotnie. Harmonogram i ceny można zobaczyć tutaj.


Slatine atrakcje w pobliżu

Nurkowanie na wyspie Ciovo

Ponad 30 miejsc odpowiednich do nurkowania znajduje się w odległości jedynie 15-80 minut podróży łodzią od miejscowości Okrug. Jednocześnie są to najpiękniejsze miejsca w środkowej Dalmacji, w tym wyspy Šolta, Veliki Drvenik i Mali Drvenik, Orud i inne.

Podczas nurkowania można podziwiać kolorowe ściany porośnięte wszelkiego rodzaju koralowcami i gąbkami, jaskinie, wraki statków oraz bogactwo fauny i flory przejrzyście czystego morza Adriatyckiego.

Arbanija

Arbanija to maleńka i przytulna osada turystyczna (500 mieszkańców) położona z północnej strony wyspy Ćiovo,  około 4 km od Trogir. Miejscowość znajduje się na południowy zachód od strony Trogir i Mastrinka oraz na północny wschód od Slatine. Arbanija znana jest z pięknych plaż, zalesionego wybrzeża i mnóstwa maleńkich wysepek.

Arbanija to miejsce odpowiednie dla tych, którzy preferują spokojny rodzinny wypoczynek, bez tłumu, hałasu i turystycznej wrzawy. Jest tu restauracja, kilka kawiarenek, sklepy i nowocześnie wyposażone prywatne domy i kwatery. Dla tych, którzy poszukują nocnego życia i zabawy, bliskość Trogir, Split, Kastel i Primosten jest gwarancją zadowolenia.

Okrug Donji

Okrug Donji jest miejscowością leżącą w zachodniej części wyspy Ćiovo, na południowy zachód od miasta Trogir i na zachód od miejscowości Okrug Gornji.

W mieście znajduje sie wiele restauracji, dalmatyńskich tawern i innych obiektów gastronomicznych z bogatą ofertą lokalnych przysmaków. Warto również odwiedzić festyny rybackie, które są organizowane kilkukrotnie w ciągu lata.

Ponadto w Okrug Donji znajduje się kaplica św. Jana Chrzciciela. Nie jest znana dokładna data jej budowy, ale była wspominana już w XVII wieku. Znajduje się w niej mały ołtarz i posąg św. Jana Chciciela.

Okrug Donji to miejscowość, w której nie ma wielkich tłumów. Są za to żwirowe, skaliste i wybetonowane plaże.

Okrug Gornji

Okrug Gornji leży w zachodniej części wyspy Ciovo. Za sprawą swojego położenia Okrug Gornji i Dolnji są centrum dalmatyńskiego makroregionu. Łagodny klimat, śródziemnomorska flora, archipelag malowniczych wysepek, bezlik małych ustronnych zatoczek i plaż oraz 2670 godzin słonecznych w ciągu roku stanowi o atrakcyjności tego miejsca.

Bliskość miasta Trogir (około 2 km), które jest pod ochroną UNESCO, umożliwia spędzenie czasu w murach jego  Starówki lub wzięcie udziału w życiu nocnym miasta. Z wyspy Ciovo możliwe są wycieczki do wodospadów Krka (60 km), do miasta Split (33 km) oraz do Medjugorje (Bośnia i Hercegowina około 100 km). Nie bez znaczenia jest też fakt, że w pobliżu (8 km) położony jest  Port Lotniczy Split w Kastel.

Średnie temperatury powietrza wynoszą od 16° do 28°C w ciągu dnia, a przeciętna roczna temperatura ponad 10° C sprawia, że tereny te mają odpowiednie warunki do spędzenia wypoczynku w ciągu całego roku.

Mastrinka 

Mastrinka to miejscowość leżąca w północnej części wyspy Ciovo, która administracyjnie należy do miasta Trogir. Leży w pobliżu miejscowości Arbanija.

Mastrinka jest idealnym miejscem dla osób, które pragną spokoju i ciszy w miejscu pozbawionym tłumów, ale potrzebują bliskości większego miasta Trogir (około 3 km). Miejscowość Mastrinka posiada plaże żwirowe oraz skaliste.

Trogir

Trogir to przepiękna średniowieczna miejscowość, która swoim urokiem przeniesie nas w przeszłość. Poza tym Trogir uznano za najlepiej zachowane romańsko-gotyckie miasto w Europie Środkowej. Dodatkowo wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto Trogir leży na zachodnim wybrzeżu Zatoki Kasztelańskiej, na wysepce pomiędzy Čiovo a lądem stałym. Jest połączone z nim kamiennym mostem. Trogir zachwyca odwiedzających historyczno-kulturalnymi zabytkami, wąskimi uliczkami oraz zbiorami sztuki (kolekcja Kairos) z licznymi arcydziełami.

Oczywiście zachęcamy do zwiedzenia całej wyspy Ciovo. Więcej informacji o samej wyspie i jej atrakcjach znajdziecie na naszej stronie we wpisie pt.: Wyspa Ciovo


Plaża Slatine Kava

W pobliżu miejscowości Slatine, na wschodnim krańcu wyspy Ciovo znajduje się plaża o nazwie Kava. Co ciekawe jest to największa plaża wśród wielu małych plaż nieopodal Slatine. Plażę tę polecamy wszystkim. Szczególnie tym, którzy chcą odpocząć w cieniu sosen, cieszyć się ciszą i krystalicznie czystym morzem.

Plaża leży zaledwie 12 km od centrum Trogir. Warto wiedzieć, że plaża Kava jest jedną z rzadkich naturalnych atrakcji. Dodatkowo nie jest zabudowana przez żadne budynki, hotele ani domy w okolicy.

Aby dotrzeć do plaży Kava musicie przejechać przez Slatine i jechać dalej około 4 km na wschód. Droga do plaży Kava jest przeważnie żwirowa i czasami bardzo trudna, ale warto się tam wybrać.

Na plaży Kava nie ma udogodnień plażowych, takich jak bary. Dlatego też dobrze jest zabrać ze sobą osobiste napoje i przekąski, jeśli planujecie dłuższy pobyt na plaży.

Plaże na wyspie Ciovo  fot. http://www.portal-trogir.com

Polecane noclegi w Slatine

Booking.com

Podsumowując, miejscowość Slatine to zdecydowanie miejsce dla osób, chcących odpocząć od zgiełku oraz turystów. Zarazem jest to miejsce z którego jest dosyć blisko do większych miast tj. Splitu czy Trogiru.

 
 
 
Wakacje Chorwacja