Atrakcje Międzyzdroje

Atrakcje Międzyzdroje – TOP 16 najciekawszych atrakcji w Międzyzdrojach

Czas czytania: 7 minut

Atrakcje Międzyzdroje – TOP 16 najciekawszych atrakcji , czyli co robić w Międzyzdrojach?

Malownicze położenie Międzyzdrojów, które otoczone są Wolińskim Parkiem Narodowym, klifami oraz szerokimi plażami sprawiły, że jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Co więcej, Międzyzdroje zapewniają szeroką gamę atrakcji dla najmłodszych oraz dla najbardziej wymagającego grona turystów.

Międzyzdroje leżą na wyspie Wolin, ich historia sięga XII wieku. Co ciekawe, na przestrzeni wielu wieków wyspa Wolin opanowana była przez Szwedów oraz przez Prusy, natomiast przyjemność kąpieli w morskiej słonej wodzie, rozsławili Anglicy. W 1832 roku rozpoczęły się budowy pierwszych obiektów kąpieliskowych, zakładu solankowego, promenady, mola oraz parku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, Międzyzdroje zostały przyłączone do Polski i następnie nadano im prawa miejskie.


Atrakcje Międzyzdroje – TOP 16 najciekawszych atrakcji w Międzyzdrojach

Jeżeli szukacie miejsca na przyjemny wakacyjny odpoczynek nad morzem z całą rodziną, w malowniczej (górzystej!) miejscowości, gdzie woda jest wyjątkowo ciepła, piasek miękki to Międzyzdroje są idealną destynacją. Jest to jedna z naszych ulubionych letnich stolic Polski.

Molo

Molo w Międzyzdrojach ma długość 395 metrów. Jego historia sięga 1885 roku, co więcej na jego końcu cumują statki wycieczkowe. Jest to symbol miejscowości oraz ciekawe miejsce dla całych rodzin. Znajdziemy tu kilka punktów gastronomicznych z goframi, kawą oraz z pamiątkami. Na molo jest również sporo ławeczek z których możemy podziwiać panoramę Bałtyku.

Warto wiedzieć, że pierwsze molo istniało w tym miejscu już pod koniec XIX wieku. Przez dziesięciolecia molo było niszczone przez sztormy, huragany oraz wojny i odbudowywane. Teraźniejsze molo rozbudowano w 2004 roku. Przed molem znajduje się pasaż handlowy ze sklepikami  z pamiątkami, jedzeniem oraz restauracjami. Wejście na molo jest darmowe.

Kawcza Góra – punkt widokowy Międzyzdroje

Kawcza Góra – 61 metrów n.p.m. to idealny punkt widokowy na Międzyzdroje oraz okolicę. Można z niej podziwiać panoramę Zatoki Pomorskiej. Na górę można wejść z plaży wybudowanymi drewnianymi schodami, które podobno są najdłuższe oraz najwyższe na naszym wybrzeżu, posiadają 128,5 metra długości oraz 51 m wysokości. Na szczycie Kawczej  znajdują się 2 głazy, które upamiętniają dwa zjazdy leśników: Zjazd Leśników Niemieckich w 1892 roku oraz Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego w 1992 roku.  Kawcza Góra leży niedaleko bramy do Wolińskiego Parku Narodowego.

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach

Na wzór tej hollywoodzkiej lub przynajmniej z Cannes, mamy w Polsce Aleję Gwiazd, która mieści się właśnie w Międzyzdrojach.  Zdecydowanie jest to główna atrakcja dla miłośników kina oraz teatru. W Alei można zobaczyć odciski dłoni słynnych reżyserów polskich, aktorów oraz osób związanych z filmografią. Jest  na niej około 100 odcisków, natomiast każdego roku podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach dochodzą kolejne odciski. Młodsi turyści chętnie pozują do zdjęć z odlewem dłoni swojego ulubionego aktora lub aktorki. Są wśród nich na przykład odciśnięte dłonie: Beaty Tyszkiewicz, Krystyny Jandy, Zofii Czerwińskiej, Jerzego Stuhra, Maryli Rodowicz, Janusza Gajosa czy tez Krzysztof Zanussiego oraz wielu innych.

Pierwszy Wakacyjny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach odbył się w 1996 roku. Przy Promenadzie Gwiazd znajduje się słynny Hotel Amber Baltic.

Bunkier V3

Muzeum Bunkier V3 znajduje się około dwóch kilometrów od Międzyzdrojów nad Zalewem Szczecińskim, w miejscowości Zalesie. W miejscu tym znajduje się jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej. Ekspozycja znajduje się w bunkrze, w którym dawniej składowane były pociski V-3 na tym tajnym poligonie doświadczalnym w Międzyzdrojach – Zalesiu.
Dodatkowo w pobliżu bunkra, mieszczą się pozostałości stanowisk ogniowych tych pocisków. Przy bunkrze znajduje się również Punkt Informacji Turystycznej Wolińskiego Parku Narodowego, w którym przedstawiona jest oferta Parku.

Ceny biletów wstępu:
Bilet normalny – ok. 5 zł/os
Bilet ulgowy – ok. 4 zł/os
Grupy zorganizowane – ok. 3 zł/os

Muzeum czynne jest od 1 maja do 30 października. Parking, w tym parking dla kamperów oraz fotografowanie jest bezpłatnie.

Amfiteatr

W roku 2010 roku na miejscu starego amfiteatru w Międzyzdrojach został wybudowany nowy. Znajduje się on przy ulicy Bohaterów Warszawy 20, praktycznie naprzeciw Muzeum Figur Woskowych. Amfiteatr w Międzyzdrojach może pomieścić około 800 widzów. W wakacje oraz latem odbywają się tutaj imprezy artystyczne, amfiteatr gościł wielu polskich oraz zagranicznych artystów. Kasa amfiteatru czynna jest 11.30 -21.00.

Muzeum Muszli i Minerałów

Nieopodal Mola w Międzyzdrojach znajduje się Muzeum Muszli i Minerałów. Możemy w nim zobaczyć ciekawe eksponaty. Jeśli ktoś się interesuje muszlami oraz kamieniami, to Muzeum Muszli i Minerałów jest świetnym wyborem. W muzeum można obejrzeć także replikę największego bursztynu świata i muszlę, z której narodziła się Wenus. Muzeum możemy odwiedzać w godzinach od 10.00 do 20.00.

Ceny biletów wejścia do Muzeum:
bilet normalny 6 zł,
bilet ulgowy 4 zł

Jezioro Turkusowe

Jezioro Turkusowe leży w małej wsi Wapnica, około 5 kilometrów od Międzyzdrojów i stało się jedną z większych i ciekawszych atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego. Swoją nazwę zawdzięcza zabarwieniu lustra wody. Na terenie jeziora, jeszcze do lat 50 ubiegłego wieku, funkcjonowała odkrywkowa kopalnia wapnia. Jezioro Turkusowe powstało na wskutek zalania istniejącej tu kopalni kredy Dzięki odbiciu od dna i rozszczepieniu promieni słonecznych barwa wody powierzchni jeziora przybiera zielonego, turkusowego koloru.

Latarnia Morska Kikut

Latarnia Morska Kikut zbudowana została na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, górująca nad Zatoką Pomorską, na wzniesieniu o dźwięcznej nazwie Kikut. Co ciekawe, latarnia morska Kikut  jest ciekawostką architektoniczną, jest w pełni zautomatyzowana i jest najwyżej wzniesioną ze wszystkich latarni na polskim wybrzeżu. Niestety latarnia nie jest udostępniona dla zwiedzających.

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy to jedna z głównych atrakcji Międzyzdrojów. Swoją powierzchnią Park obejmuje około 11 tysięcy hektarów. Bardzo dobrze przygotowane ścieżki dydaktyczne, malownicze widoki, specyficzny i niepowtarzalny mikroklimat borów bukowych oraz klify, powodują, że jest to miejsce wyjątkowe w skali międzynarodowej.

Park rozpościera się pomiędzy Zatoką Pomorską a Zalewem Szczecińskim, w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin.

Grodzisko w Lubinie

Grodzisko w Lubinie to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie Wolin. Miejsce to jest pozostałością po wczesnośredniowiecznym grodzie, który umiejscowiony był tu między X a XII wiekiem. W centralnym miejscu wzgórza, odkryto relikty fundamentów najstarszego na Pomorzu kościoła z XII-XIII wieku. Co więcej, podczas badań archeologicznych odnaleziono fundamenty średniowiecznej baszty oraz przykościelny cmentarz. W miejscu tym znajduje się także punkt widokowy z panoramą 44 wysp Zalewu Szczecińskiego. Taras widokowy umiejscowiony jest w najwyższym punkcie klifu, nad Zalewem Szczecińskim, na ponad 50 m n.p.m. wysokości.

Grodzisko w Lubinie udostępnione jest dla turystów w miesiącach: od maja do września.

Ceny biletów wejścia na teren Grodziska:
bilet normalny 5 zł,
bilet ulgowy 4 zł (dzieci do lat 5 wchodzą za darmo).


Międzyzdroje atrakcje dla dzieci

Planetarium w Międzyzdrojach

Planetarium w Międzyzdrojach (ul. Bohaterów Warszawy 19) to miejsce, które rozbudza ciekawość dzieci oraz dorosłych. Zbudowane zostało blisko molo. W planetarium zobaczymy m. in.: projekcję objaśniająca działanie teleskopu, tajemnicę Gwiazdy Betlejemskiej oraz prezentację możliwości sondy IBEX. Co ciekawe, Planetarium w Międzyzdrojach to jedno z najnowocześniejszych obiektów tego typu w całej Polsce.

Obecnie w repertuarze Planetarium jest 6 pokazów:
1. Cuda Wszechświata
2. Tajemnice Gwiazdy Betlejemskiej
3. Lodowe Krainy
4. Znaki na niebie- Asteryzmy
5. Dwa szkiełka
6. Poznaj Granice Układu Słonecznego

Ceny biletów wstępu do Planetarium:
18 zł – normalny
14 zł – ulgowy

Zagroda pokazowa żubrów

Zagroda pokazowa żubrów znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, około 1,5 km na północny -wschód od centrum Międzyzdrojów. Żyjące tam żubry zajmują tam teren o powierzchni prawie 20 hektarów. W osobnych zagrodach możemy spotkać także chore, osłabione sarny i dziki, które po okresie rekonwalescencji wypuszczane są z powrotem do lasu. Za ogrodzeniem żubrowiska, znajdują się specjalnie tarasy widokowe.

Ceny biletów:

bilet ulgowy 5.00 zł,

bilet normalny 7.00 zł

Zagroda pokazowa żubrów otwarta jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10-20.

Muzeum Figur Woskowych w Międzyzdrojach

Muzeum Figur Woskowych (Bohaterów Warszawy 19) nie mogło także zabraknąć w Międzyzdrojach. Gabinet Figur Woskowych odwiedzają zarówno starsi jak i młodsi turyści. Jest to jedna z większych tego typu atrakcji w Polsce, w której można zobaczyć około 100 naturalnej wielkości figur woskowych. Zobaczymy tu między innymi  Asterixa i Obelixa, polityków, bohaterów Epoki Lodowcowej, gwiazdy sportu oraz show biznesu. Dzieciom na pewno ta atrakcja się spodoba ? Bilet normalny to koszt 20 zł, a ulgowy 15 zł.

Bałtycki Park Miniatur

Bałtycki Park Miniatur to miniaturowy park – dosłownie! Tuż przy wjeździe do Międzyzdrojów powstał Bałtycki Park Miniatur, w którym możemy zobaczyć miniatury najciekawszych atrakcji państw leżących nad morzem Bałtyckim, które wykonane są w skali 1:25. Chyba największą atrakcją dla dzieci oraz dla dorosłych jest miniaturowa kolejka, która zajmuje aż 500 m2 terenu.

Zabytki miniatur pochodzą z: Polski, Szwecji, Danii, Niemiec, Finlandii, Łotwy, Litwy, Rosji oraz z Estonii. Wśród miniatur znajduje się na przykład: Dom Bractwa Czarnogłowych z Łotwy, Katedra z Helsinek, Zamek Kalmarski oraz  replika Kościoła z Trzęsacza. Każda z miniatur jest przygotowana przez najlepszych pracowników modelarskich i w każdym zadbano o najdrobniejsze detale. Park powstawał przez blisko trzy lata i ciągle jest poszerzany o kolejne eksponaty. Co więcej, modele umieszczono zgodnie z rzeczywistą ich lokalizacją nad miniaturą morza Bałtyckiego.

Ceny biletów indywidualnych:
– ulgowy- 20 zł,
– normalny – 25 zł,
– rodzinny – 80 zł.

Oceanarium

Oceanarium w Międzyzdrojach powstało z myślą o dzieciach, jednak dorosłego także zaciekawi jakie stworzenia żyją w morskich głębinach. Co więcej, jest to jedno z czterech miejsc tego typu w Polsce. Wystawa została podzielona na cztery działy tematyczne, z których każdy jest dokładnie opisany. Zdecydowanie największym powodzeniem cieszy się Sala Gigantów Oceanu, natomiast o dreszcz emocji przyprawi pływający w akwarium rekin. Ponadto na 3000 m2 powierzchni Oceanarium znajduje się 16- metrowy tunel, w którym z bliska można przyjrzeć się rybom i zwierzętom morskim z całego świata żyjących w morskich głębinach. Dodatkowo wystawa modeli rekinów, w skali 1:1 robi piorunujące wrażenie.

Ceny biletów indywidualnych:
–  ulgowy- 35 zł,
– normalny – 45 zł,
– bezpłatny dla dzieci do lat 2

Park Linowy Bluszcz

Park Linowy Bluszcz (ul. Przy Wodociągach 1)  znajduje się na skraju Wolińskiego Parku Narodowego, zapewnia wiele wrażeń dla starszych dzieci. W Parku tym znajduje się 9 tras o różnym stopniu trudności. Bluszcz w Międzyzdrojach zaprasza od 20 czerwca, codziennie w godzinach 10.00 – 19.00.

Cena zależy od trasy, najtańsza trasa – niebieska kosztuje 15 zł (za 3 przejścia), natomiast najdroższa granatowo-czarna to koszt 45 zł.


Międzyzdroje film

Zapraszam do obejrzenia vloga z naszego ostatniego weekendu (koniec maja 2021) w Międzyzdrojach.

Międzyzdroje gdzie zjeść?

Jeśli szukacie smacznej smażonej rybki to polecamy Złotą Rybkę w tak zwanej Bazie rybackiej (z charakterystycznymi kutrami na plaży) na końcu Międzyzdrojów, tuż przy wejściu do Wolińskiego Parku Narodowego. Można tam dojść deptakiem z centrum miejscowości oraz plażą. Ceny bardzo przyzwoite, Obsługa bardzo miła, a co najważniejsze pyszna ryba.

Uwaga! Nie dajcie się zwieść sprzedawcom, że w wakacje zjecie świeżego bałtyckiego dorsza! Od czerwca do końca sierpnia wprowadzony jest okres ochronny dorsza, czyli jest zakaz połowów.

Międzyzdroje mapa

Międzyzdroje kamery

Panorama na wschodnią stronę plaży

 

Chorwacja