Fuzine Chorwacja

Fužine

Czas czytania: 4 minut

Fuzine to  przepiękne górskie miasteczko usytuowane około 30 kilometrów od Rijeka na wysokości 730 m.n.p.m i zaledwie 15 kilometrów od morza. Miasteczko Fuzine otoczone jest  malowniczymi górami,  stuletnimi lasami iglastymi oraz jeziorem. Klimat jest tu zdecydowanie górski.

Fužine – podstawowe informacje

Fuzine  powstało w XVII wieku, wtedy to rodzina Zrinskich zaczęła w tym czasie kopać rudę żelaza. Nadało temu miejscu swoją nazwę. Fužine oznacza bogactwo wody. Dziś są tu trzy jeziora zbiorników: Bajer, Lepenica i Potkoš, które doskonale pasują  do przepięknego krajobrazu. Jezioro Bajer jest najstarszym jeziorem zbiornikowym. Są one bogate w ryby i stanowią prawdziwą przynętę dla rybaków. Czysta woda obfituje w pstrągi, karpie, szczupaki i wiele innych. Organizowane są regaty żeglarskie, zawody w nurkowaniu na jeziorach, surfing, kajakarstwo i kajakarstwo,  można je również zwiedzać statkiem turystycznym.

Warto wiedzieć, że Fuzine położone jest na wysokości 730 metrów nad poziomem morza. Klimat jest dość zróżnicowany ze szczególnie piękną wiosną, latem i jesienią oraz śnieżnymi, często długimi zimami. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 7,6 stopnia Celsjusza. Latem temperatury rzadko przekraczają 30 ° i prawie nie ma ciepłych nocy. Latem klimat jest wyjątkowo odpowiedni dla osób, które nie znoszą upałów, natomiast zimą jest odpowiedni dla osób lubiących zimowe dni z dużą ilością śniegu.

Miejscowość Fuzine słynie z czystego górskiego powietrza. Z okolicznych szczytów (Bitoraj 1385 metrów, Viševica 1428 m, Tuhobić 1106 m, Preradović 885 m) roztacza się piękny widok na malownicze zalesione obszary Gorski Kotar i okolic: jeziora, wioski Vrata, Lič i Fužine, pole krasowe Ličko, ale także na morze, wybrzeże i wyspy zatoki Kvarner.

Fuzine ma doskonałe połączenia komunikacyjne z resztą Chorwacji. Graniczy z zatoką Kvarner i znajduje się zaledwie 30 km od wybrzeża morskiego – Rijeka i Riwiery Crikvenica, oraz leży tylko 22 km od wyspy Krk. Ponadto Fuzine znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady Zagrzeb – Rijeka. Można łatwo z niej zjechać, spędzić kilka dni w Fuzine i udać się dalej na Półwysep Istria lub w kierunku Dalmacji na południu Chorwacji.

Fužine mapa

Jako popularna miejscowość turystyczna, Fužine oferuje turystom liczne obiekty sportowe i rekreacyjne.

Fužine atrakcje

W okolicy znajduje się 9 oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych o ciekawych nazwach (szlak jeleni, ścieżki niedźwiedzi, szlaki wędkarskie, ścieżki zakochanych) i górskie szlaki turystyczne oraz najpopularniejsza promenada wokół jeziora Bajer z własnym szlakiem.

Fužine i jego okolice są bogate w kulturowe i przyrodnicze zabytki, z których najsłynniejszym jest sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Legenda głosi, że w 1733 r. Matka Boża pojawiła się na śniegu. Obecnie święto obchodzi się 5 sierpnia, wtedy to odbywają się tradycyjne pielgrzymki.

Bardzo ważną atrakcją turystyczną jest jaskinia Vrelo. Jaskinię  odkryto podczas budowy zbiornika wodnego Bajer.  Ma ona łączną długość 300 metrów i jest jedyną jaskinią turystyczną w Chorwacji, przez którą przepływa woda gruntowa. Co ciekawe, nie ma w nim schodów, co sprawia, że ​​jest ona przyjazna dla wszystkich odwiedzających.

Spacery po lawendowych polach w Lič to kolejna atrakcja, której nie można pominąć. To coś, czego na pewno nie spodziewaliśmy się w tej okolicy i którą warto odwiedzić. Oprócz zorganizowanych i indywidualnych wizyt można również spróbować produktów z lawendy. 8 lipca świętuje się Dzień Lawendy.

Fužine znane jest jako miejsce godne polecenia na Sylwestra. Oprócz romantycznej atmosfery uroczej wioski nad jeziorem, Fužine jest wyjątkowe,ponieważ 31 grudnia, dokładnie w południe, żegna się Stary Rok.

Wydarzenia popularne w ciągu roku o których warto wspomnieć to: dzień św. Ante (13 czerwca), który jest także patronem Fužine, latem Dni Truskawek i regaty żeglarskie Fužine. W sierpniu, w Ličko Polje, odbywa się Para Lič, zawody w paralotniach oraz jesienią świętowany  jest Dzień Ziemniaka.

Każdy znajdzie coś dla siebie. To miejsce tak blisko morza a jednak powietrze i klimat jest zdecydowanie górski i odmienny od tego na wybrzeżu Chorwacji.

Fužine Gorski Kotar – atrakcje w okolicy

Jezioro Bajer – wielofunkcyjne jezioro

Jezioro Bajer to sztuczny zbiornik wodny, który powstał w 1952 r. w wyniku wybudowania zapory na rzece Ličanka koło miejscowości Fužine w Gorski Kotar na potrzeby elektrowni wodnej Vinodol. Warto wiedzieć, że Jezioro Bajer, oddalone jest około 30 kilometrów od morza Adriatyckiego, stało się szybko prawdziwym hitem wśród turystów. Atutem jest możliwość popływania, wypożyczenia łódki, wędkowania oraz spacerowania wyznaczoną ścieżką.  Jedną z atrakcji jest jaskinia o nazwie Vrelo, znana z tego, że jest jedyną jaskinią w Europie, w której nie ma stopni skalnych i dzięki temu jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Ze względu na częste podmuchy wiatru, Jezioro Bajer staje się coraz bardziej atrakcyjny dla surferów.

Lokvarsko Jezero

Stosunkowo blisko Fuzine znajduje się kolejne jezioro. Lokvarsko Jezero powstało dzięki zatamowaniu biegu rzeki Lokvarki. Jezioro Lokvarsko ma głębokość około 40 metrów. Jest to sztucznie stworzone jezioro, które niemal idealnie wpasowuje się w naturalne środowisko przepięknych lasów iglastych. Ponadto stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną i dodatkowo cieszy się popularnością wśród nurków, miłośników górskich wędrówek i rowerzystów. Lokvarsko Jezero jest popularne zwłaszcza wśród wędkarzy, dzięki bogactwu różnych gatunków ryb. Największego pstrąga na świecie – o wadze 25,40 kg – złowiono właśnie w tym jeziorze.

Lepenica Jezero

Lepenica to kolejne jezioro w bliskiej odległości od Fuzine. Wybudowano je w 1988 roku, a jego powierzchnia i objętość są znacznie większe niż Jezioro Bajer. Maksymalna głębokość jeziora Lepenica wynosi około 18 metrów. Latem jest bardzo atrakcyjny dla kąpieli, bowiem temperatura osiąga nawet ponad 23 ° C. Dodatkowo razem z Jeziorem Bajer oba jeziora są wyjątkowo bogate w ryby oraz świetnie nadają się do organizowania zawodów wędkarskich.

Špilja Vrelo

Jaskinia Špilja Vrelo w Fuzine odkryto przypadkowo w latach 50. XX wieku podczas budowy zbiornika jeziora Bajer. Jej wiek szacuje się na 3,5 do 4 milionów lat!
Choć jaskinia ma tylko 300 metrów długości, jest niezwykle piękna oraz bogata w stalagmity i stalaktyty. Woda ma szczególne znaczenie dla jaskini Špilja Vrelo. Bowiem tylko pięćdziesiąt metrów dalej jest piękne górskie źródło oraz jezioro co czyni ją szczególnie atrakcyjną. Czysty i chłodny górski potok pochodzi z dorzecza rzeki Licanka, a podczas wyjątkowo deszczowych okresów zalewa jaskinię.
Jaskinia Vrelo jest często nazywana „Postojna u mali” ze względu na swoje wyjątkowe piękno. Jaskinię Špilja Vrelo
odnowiono na potrzeby turystów i odrestaurowano w 1998 roku. Wtedy też założono nowe oświetlenie i chodniki. Ze względu na delikatną konfigurację terenu, jest to jedyna jaskinia turystyczna w Europie, którą mogą odwiedzać wszystkie grupy wiekowe, dzieci, seniorzy, a nawet osoby na wózka inwalidzkich. Co ciekawe jaskinię Špilja Vrelo odwiedza co roku ponad 10 000 gości.

Fuzine słynie ze specjałów z dziczyzny, pstrąga i grzybów występujących w otaczających Fuzine lasach.


Fužine noclegiBooking.com

Fuzine gdzie zjeść?

Pizzeria FURMAN

Doskonale przyrządzona pizza należy do dań, które warto tu zjeść. Smaczne są także strudle. Atmosfera w Pizzerii FURMAN jest bardzo domowa. Obsługa jest bardzo miła i pomocna. Ceny są atrakcyjne.

Adres: Vrata 46a, Vrata

Konoba Volta

Polecamy tutejszą zupę grzybową i sznycle. Restauracja ma także dobry wybór win. To miejsce jest znane z doskonałej obsługi i przyjaznego personelu.

Adres: Dr. Franje Račkog 8, Fužine

Bitoraj

Można tu zjeść dobrą dziczyznę, żabie udka i różnego rodzaju makarony. Warto spróbować pysznego, domowego wina. Przyjazny personel wita ludzi przez cały rok.

Adres: Bitoraj, Fužine

Fužine opinie

Podsumowując, Fuzine polecamy szczególnie tym, którzy chcą latem odpocząć od upału a zimą poczuć się jak w górskim kurorcie. Ogromnym plusem jest odległość od morza, szczególnie jeśli chcemy doświadczyć czegoś innego podczas wypoczynku letniego.

Chorwacja