Tisno

Tisno

Czas czytania: 4 minut

Tisno – maleńka i urocza miejscowość na wyspie Murter

Tisno to kolejny punkt naszej podróży po wyspie Murter. Miasteczko urzekło nas swoim typowo dalmatyńskim klimatem. Miejscowość leży na wyspie Murter ( w miejscu gdzie wyspa Murter prawie dotyka stałego lądu) w odległości 20 km na północ od Szybenika oraz 90 km od Splitu. Ponadto miasteczko leży  w doborowym sąsiedztwie, a mianowicie  w sąsiedztwie Parku Narodowego Kornati, nieopodal Vransko Jezero i Parku Narodowego rzeki Krka. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XV w. A co ciekawe, najstarsza część miasteczka leży na wyspie Murter.


Tisno mapa

Tisno historia 

Miejscowość Tisno to pierwsze miejsce na wyspie Murter, które spotkacie, jeśli zdecydujecie się odwiedzić tę środkową wyspę na Adriatyku. Na pewno jest to najmłodsza osada na wyspie. Tisno ma wielką przewagę nad innymi wyspami na Adriatyku, czyli most zwodzony rozciągający się na ponad 38 metrów szerokości. Miasto Tisno leży w połowie drogi między półwyspem a połową wyspy Murter.

Po raz pierwszy o miejscowości wspomniano w 1474 r., kiedy podczas inwazji tureckiej oraz wojny z Wenecjanami wielu osadników zamieszkiwało ten obszar. Najstarsza chorwacka nazwa Tishno pochodzi z 1567 roku. Dowody na istnienie tej nazwy znajdują się w Muzeum Miasta Szybenik. W całej swojej historii kilkakrotnie zmieniano nazwę (na np. Cieśnina), aby ostatecznie uzyskać nazwę Tisno po odzyskaniu niepodległości przez Chorwację.

Tisno atrakcje

Dziś Tisno to osobliwa dalmatyńska osada zbudowana z kamiennych domów, przestronnych placów oraz bujnej śródziemnomorskiej roślinności. Miejscowość może się również pochwalić długim nabrzeżem wzbogaconym o zaplecze gastronomiczne, takie jak kawiarnie, tawerny oraz restauracje. Rzemiosło oraz handel są nieco ograniczone, chociaż miejscowa ludność nadal zajmuje się rolnictwem. Co ważne turystyka jest główną aktywnością mieszkańców Tisna. Dużym atutem miejscowości jest doskonała lokalizacja oraz przyjemny klimat śródziemnomorski. Dodatkowo krystalicznie czyste morze, kamieniste oraz piaszczyste plaże. Ponadto bliskość parków narodowych Kornati i Krka, oraz większych miast na wybrzeżu – Sibenik (28 km), Zadar (56 km ) i Split (100 km) oraz dobre połączenia z główną trasą na południe Dalmacji – Jadranką i autostradą.

Z zabytków historycznych i kulturowych miasta należy wieża miejska, zbudowana w XV wieku. Istnieje również kościół parafialny p.w. św. Ducha z 1548 r., ozdobiony w stylu barokowym. Miejscem, o którym legenda głosi, że objawiła się Matka Boża, jest sanktuarium Matki Bożej Karawskiej.

Most zwodzony – Tisno

Most zwodzony w Tisno zbudowano po upadku Republiki Weneckiej, ale do dziś przeszedł on sporo przebudów. Wreszcie przybrał swoją obecną rolę i formę w 1991 roku, kiedy został oddany do użytku w sierpniu 1991 roku.

Tisno było ośrodkiem miejskim od 1808 r. do 1962 roku. Następnie gmina Tisno została zniesiona, a jurysdykcję przejęła gmina Šibenik. Wraz z pojawieniem się niepodległego państwa Chorwacji, gminę Tisno ponownie utworzono. Natomiast osady Pirovac i Murter stały się częścią jednostki samorządu terytorialnego, która została oddzielona w 1997 i 2000 r.

Kiedyś Tisno było także kolebką zawodów, które zostały specjalnie utworzone pomiędzy dwiema wojnami światowymi. Oprócz handlu ludność zajmowała się również tradycyjną działalnością – uprawą winorośli oraz oliwek. Spośród wszystkich osad w tej okolicy po raz pierwszy oferowało zorganizowaną ofertą turystyczną. Dlatego też w okresie międzywojennym do miejscowości przybywali zagraniczni turyści. Już wtedy Tisno posiadało hotele oraz pensjonaty.

Panorama, wyspa Murter
Panorama Tisno, wyspa Murter

Warto wiedzieć, że przez około 300 lat w rejonie miasta Tisno było bardzo niespokojnie. W XVIII w. po zakończeniu Tureckich napadów wybudowano most zwodzony.

Tisno plaże

Plaża Jazine

W pobliżu miasteczka, około 2 km od centrum, znajduje się żwirowa plaża Jazine. Na plaży oprócz żwiru znajdują się betonowe bloki do opalania, natomiast pozostała część plaży jest piaszczysta.

Morze w tym miejscu jest płytkie oraz ciepłe, więc jest idealne dla tych, którzy lubią grać w takie gry jak picigin, ale także dla dzieci oraz osób starszych. Ponadto na plaży znajduje się toaleta publiczna oraz prysznice ze słodką wodą. Ponadto plaża graniczy z lasami sosnowymi, które zapewniają wystarczającą ilość cienia, dzięki czemu możemy cieszyć się plażą przez cały dzień.

W pobliżu plaży Jazine znajduje się piaszczyste boisko do siatkówki, więc aktywni również znajdą coś dla siebie. Dla tych, którzy lubią relaks nad morzem, można wypożyczyć leżaki oraz parasole. Na wejściu do plaży znajduje się sklep spożywczy oraz bar. Na miejscu znajduje się bar szybkiej obsługi i bar Sidro, w którym można się odświeżyć i odpocząć od opalania oraz pływania.

Niedaleko plaży znajduje się  parking, chociaż w sezonie jest bardzo zatłoczony.

stary dom chorwacja


Tisno gdzie zjeść?

Tisno jest obdarzone kilkoma wspaniałymi miejscami kulinarnymi. Są to restauracje nastawione na owoce morza, które są bardzo dumne ze swoich świeżych, lokalnie pozyskiwanych składników. Przeczytaj nasz przewodnik po najlepszych miejscach do zjedzenia w Tisno.

Konoba Tereza

Jedną z najlepszych restauracji w Tisno jest Konoba Tereza. Jest ona znana z tworzenia różnych dań z lokalnych składników i nadawania im nowego życia. Ich specjalność to More i Pasnjaci, które łączy cielęcinę i krewetki adriatyckie.

Gina

W Ginie znajdziemy mnóstwo dań z owocami morza, a także bar sałatkowy i świetny wybór win.

Restoran Konoba Brošćica

Niedrogi Restoran Konoba Brošćica oferuje smaczne i syte posiłki nad brzegiem morza w pobliżu mostu. Wyróżniającym się daniem jest czarne risotto.


Tisno to urocza miejscowość, w której warto się zatrzymać na nieco dłużej niż tylko w oczekiwaniu na przejazd przez most zwodzony. Miejscowość Tisno funduje podobnie jak Osor ( na wyspie Cres) pokaz jachtów 2 razy dziennie ale i całkiem przyjemny odpoczynek w Dalmacji.

Polecane artykuły:

Wyspa Murter -> https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/murter/

Murter miasto -> https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/murter/murter/

Plaża Slanica -> https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/murter/plaza-slanica/

Plaża Podvrske ->https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/wyspy-chorwacji/murter/plaza-podvrske-murter/

Chorwacja