Lotnisko Zadar
Zadar,  Zadar atrakcje

Lotnisko Zadar – co warto wiedzieć przed pierwszą podróżą?

Czas czytania: 3 minut

Kiedy przylecisz do Zadaru, zauważysz (gdy Twój samolot zatrzyma się bezpośrednio przy budynku terminalu!), że jest to dość małe, ale i nowoczesne lotnisko. Ma jednak wszystko, czego można potrzebować od lotniska, choć na małą skalę. Ze względu na jego rozmiar, przejście przez kontrolę jest stosunkowo łatwe i szybkie, a na bagaż również nie będziesz długo czekać. Lotnisko Zadar – co warto wiedzieć przed pierwszą podróżą na to chorwackie lotnisko? W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.

Lotnisko Zadar – co warto wiedzieć przed pierwszą podróżą?

Międzynarodowy port lotniczy Zadar (ZAD) znajduje się w Zemunik Donji, małej miejscowości położonej około 11 kilometrów od centrum miasta Zadar. Mimo że jest to małe lotnisko, obsługuje około 800 tysięcy pasażerów rocznie, co czyni je 4. najbardziej ruchliwym lotniskiem w Chorwacji.

Prawie wszystkie loty z i na lotnisko Zadar są sezonowe, z kilkoma trasami krajowymi działającymi przez cały rok. Aby dowiedzieć się więcej o lotnisku, dojeździe i dostępnych środkach transportu, czytaj dalej nasz artykuł.

Lotnisko Zadar – mapa terminali

Jak dostać się z lotniska do centrum Zadaru?

Pewnie zastanawiasz się, jak dostać się z lotniska w Zadarze do miasta? Poniżej znajduje się lista możliwych opcji transportu, które możesz wybrać, aby dotrzeć do centrum miasta Zadar.

Autobus lotniskowy

Autobus lotniskowy kursujący między lotniskiem a głównym dworcem autobusowym jest obsługiwany przez firmę Liburnija. Rozkład jazdy autobusu różni się w zależności od pory roku. Z reguły autobus odjeżdża 30 minut po przylocie zaplanowanego lotu. Z miasta autobus odjeżdża spod adresu Liburnska Obala 4 przy starym mieście. Stamtąd autobus jedzie na główny dworzec autobusowy (zazwyczaj peron 8), aby zabrać pasażerów na lotnisko.

Polecany artykuł:  Chorwacja Split czy Zadar? Które miasto wybrać

Dodatkowe informacje o autobusie lotniskowym

 • Autobus lotniskowy zatrzymuje się po prawej stronie, przy wyjściu z terminalu. Praktycznie niemożliwe jest niezauważenie jego miejsca odjazdu.
 • Z lotniska autobus najpierw jedzie na główny dworzec autobusowy w Zadarze, skąd można przesiąść się na autobus miejski, podmiejski lub międzynarodowy. Po tym, jak pasażerowie wysiądą na dworcu głównym, autobus lotniskowy jedzie dalej do przystanku autobusowego na starym mieście i porcie.
 • Cena biletu w jedną stronę wynosi 4,65 € ( wliczony bagaż). Bilety można kupić w autobusie.

Transfer do pobliskich miast

Jeśli nie masz ochoty męczyć się z bagażem przy opuszczaniu lotniska i chcesz zostać przewieziony bezpośrednio do miejsca zakwaterowania w Zadarze, możesz wcześniej zarezerwować transfer pod dowolny adres w mieście lub do innych pobliskich miejsc.

Cena wcześniej zarezerwowanego transferu do Zadaru jest różna, ale zazwyczaj kosztuje około 20 EUR za samochód mieszczący 1-3 osoby i około 30 EUR za 4-8 osób. Jeśli zarezerwowałeś transfer, kierowca będzie czekał na Ciebie na terminalu przylotów.

Usługi taxi

Taksówki możesz znaleźć tuż przed budynkiem terminalu. Ogólnie rzecz biorąc, taksówka z lotniska do centrum miasta kosztuje około ~ 20 EUR, a do dzielnic, takich jak Diklo czy Borik, około ~ 25 EUR i więcej. Zalecamy uzgodnienie ceny przejazdu przed wejściem do taksówki.

Wynajem samochodu na lotnisku w Zadarze

Oczywiście możesz również wynająć samochód na lotnisku. Biura wynajmu samochodów znajdują się w pobliżu terminalu. W sezonie letnim nie rezerwowanie samochodu z wyprzedzeniem może być nieco ryzykowne.

Linie lotnicze lądujące na lotnisku w Zadarze

 • Kod lotniska ICAO: LDZD
 • Liczba pasażerów: średnio 800 000 w sezonie

W zależności od roku, około 15 linii lotniczych odlatuje do i z lotniska. Podobnie jak w przypadku innych chorwackich lotnisk, większość lotów odbywa się z europejskich miejsc docelowych, takich jak lotnisko w Berlinie, lotnisko Rzym-Fiumicino, lotnisko we Wrocławiu czy w Wiedniu.

Polecany artykuł:  Wycieczkowce w Zadarze- Cruise Port- pływające hotele

Linie lotnicze oferujące odloty i przyloty do i z lotniska w Zadarze:

 • Croatia Airlines
 • easyJet
 • Eurowings
 • Polskie Linie Lotnicze – LOT
 • Ryanair
 • Transavia

Lotnisko Zadar – udogodnienia

Jak wspomnieliśmy wcześniej, samo lotnisko jest dość małe. Jednak nadal można znaleźć kilka udogodnień, które mogą być przydatne podczas oczekiwania na odlot. Niektóre z usług oferowanych przez lotnisko to:

 • WiFi
 • Sklepy wolnocłowe
 • Caffe bar i restauracja
 • Parking (na lotnisku w Zadarze znajduje się duży parking, który kosztuje 3,50 € za pierwszą godzinę i 2,00 € za kolejne godziny).
 • Kantor wymiany walut
 • Bankomat

Lotnisko Zadar – zakwaterowanie w pobliżu

 

Aby zobaczyć dostępne kwatery i hotele w pobliżu lotniska Zadar, sprawdź naszą mapę poniżej:

Wakacje Chorwacja