Chorwacja mapa

Chorwacja centralna

Czas czytania: 6 minut

Chorwacja mapa – jaki region Chorwacji wybrać?

Turyści zazwyczaj obierają jeden kierunek i region Chorwacji – Dalmację. Natomiast pozostałe regiony mijają przejazdem. Takim regionem jest Chorwacja centralna.

Chorwacja centralna to region położony w samym sercu Chorwacji, obejmujący obszary Gorski Kotar, Lika i Hrvatsko Zagorje. Wszystkie te obszary leżą  mniej więcej w centrum Chorwacji. Tereny są pagórkowate oraz górzyste. Zdecydowanie bardzo różnią się od regionu Slavonia lub wybrzeża Chorwacji pod względem krajobrazowym oraz klimatycznym.

Chorwacja mapa regionów

Chorwacja centralna, Regiony Chorwacji
Chorwacja centralna, Regiony Chorwacji fot. https://www.touropia.com

Region ten  jest popularnym miejscem wakacyjnym dla turystów, którzy nie przepadają za plażami, ale preferują zapierające dech w piersiach widoki na góry. Chorwacja centralna jest oazą spokoju, a łagodne wzgórza są domem dla wiekowych lasów, winnic oraz rzek: Sava, Drava i Mura, osłaniając lokalne miasta przed letnim upałem.


Region Chorwacja centralna obejmuje

Hrvatsko Zagorje – Chorwacja centralna

Hrvatsko Zagorje to północno-zachodni region Chorwacji. Jego północna granica leży nad rzeką Sutla na granicy ze Słowenią, która z kolei jest granicą zachodnią, a rzeką Lonja wschodnią. Południowa granica Zagorja leży na stoku górskim Medvednica oraz stolicy Zagrzeb. Hrvatsko Zagorje obejmuje obszary wokół Krapiny oraz Varaždina, a także obrzeża Zagrzebia – stolicy Chorwacji .

Ponadto region ten usiany jest zalesionymi wzgórzami z kościołami, romantycznymi zamkami oraz winnicami. Region ten ma jedną z najwyższych koncentracji zamków w Europie. Hrvatsko Zagorje jest słabo zaludnione. Ponadto pięknie zachowana chorwacka część lądu oferuje spokój i cisze, piękne krajobrazy, smaczne, lokalne specjały oraz wspaniałe wina regionu.

Krapina

Stolicą Hrvatsko Zagorje jest Krapina. Miasto jest często określane jako kulturalna stolica języka kajkavian (dialektu języka chorwackiego bardzo podobnego do języka słoweńskiego). Każdego roku w Krapinie odbywa się Festiwal Kultury Kajkavskiej (Festival kajkavske popevke).

Krapina znajduje się w pagórkowatym regionie Hrvatsko Zagorje w Chorwacji, około 55 km od Zagrzebia i Varaždin. Miasto jest centrum oraz stolicą regionu z setkami lat tradycji. Krapina jako miasto znane jest od początku XII wieku. Zawsze było ulubionym miejscem władców chorwackich oraz węgierskich. Pod koniec XIX wieku na wzgórzu Hušnjak, w pobliżu Krapiny, archeolog i paleontolog Dragutin Gorjanovi -Kramberger odkrył ponad osiemset skamielin (Krapinski Pracovjek) należących do neandertalczyków.

Trakošćan – zamek

Zamek w Trakošćan jest najbardziej atrakcyjnym zamkiem w Chorwacji. Znajduje się w Zagorje, 23 km na północny wschód od Krapiny. Co ciekawe jest to najczęściej odwiedzany zamek w Chorwacji.  Został on zbudowany w XIII wieku jako mała forteca, która była częścią księstwa Zagorje. Istnieje bardzo niewiele informacji na temat początku jego budowy.

Od 1953 r. w zamku odbywa się stała wystawa rodziny Draškovićów, która obejmuje także wiele oryginalnych barokowych mebli i drobnych przedmiotów, dzięki czemu można poczuć się tak, jakby minęło niewiele czasu, odkąd właściciele opuścili zamek. MUZEUM NEANDRALNE KRAPINY To miejsce jest jednym z najbardziej znanych i najważniejszych odkryć prehistorycznych ludzi w Europie, dlatego pod koniec XIX wieku wzgórze Hušnjakovo (Krapina) zostało wpisane na światową mapę paleontologicznych pomników przyrody.

Varaždin 

Jako dawna stolica Chorwacji, Varaždin jest gospodarczym oraz kulturalnym centrum regionu Medjimurje oraz Hrvatsko Zagorje. Ponadto Varaždin ma wyrafinowaną architekturę. To “Mały Wiedeń” z bogatym dziedzictwem naturalnym, położony w północnej Chorwacji, na południowym brzegu rzeki Drawy.

Naszym zdaniem warto zagubić się w pajęczynie uliczek z  XVIII-wiecznymi budynkami, które powstały, kiedy Varazdin był stolicą Chorwacji.

Vuglec Breg

Wioska turystyczna Vuglec Breg jest wynikiem kreatywnej i romantycznej historii rodziny Vuglec. Celem rodziny Vuglec było przekształcenie dziedzictwa ich przodków w trwałą wartość. Kierowali się oni chęcią stworzenia wyjątkowej atmosfery, która składa się naturalnego środowiska Zagorje, cudownie pięknego regionu Chorwacji. Vuglec Breg powstał na fundamentach starej wioski Zagorje „Vuglec”. Viglec Breg rozciąga się na powierzchni 12 hektarów, a ze szczytu wzgórza, który znajduje się na wysokości około 300 metrów nad poziomem morza, można podziwiać wspaniały widok na okoliczne wzgórza usiane domami, domkami i kościołami. Odnowiony „Vuglec Breg” składa się z kilku autochtonicznych domów (hiža) przekształconych w miejsca noclegowe dla turystów, starego budynku z restauracją oraz piwniczki z winami.


Gorski Kotar – Chorwacja centralna

Jest to górzysty region środkowej części kontynentalnej Chorwacji, położony między miejscowością Karlovac a Rijeką. Gorski Kotar graniczy z regionami Lika i Kvarner. Nazwa oznacza „obszar górski”, ponieważ duża część jego terytorium jest położona na wzgórzach oraz są one gęsto zalesione.

Najwyższym punktem Gorski Kotar jest Bjelolasica, która leży na wysokości 1534 m.n.p.m., a następnie Risnjak na 1528 m.n.p.m. Na północy regionu wije się rzeka Kupa- to granica między Gorskim Kotarem a słoweńskim regionem Bela Krajina. Otaczają go góry Kapela, Klek, Risnjak, Sneznik, Bjelolasica oraz rzeki Kupa, Cabranka i Dobra.

Gorski Kotar flora i fauna

Lasy w Gorskim Kotarze są siedliskiem wielu gatunków fauny i flory, w tym rzadkich gatunków ssaków wymarłych w większości innych części świata.

W Gorski Kotar wciąż można swobodnie obserwować dziko żyjące wilki, niedźwiedzie brunatne, dziki i rysie. Z powodu gęstych lasów oraz niedostępności Gorski Kotar przez długi czas pozostawał niezamieszkany. Większość osad została wspomniana po raz pierwszy dopiero w XV wieku. Bardziej intensywny rozwój regionu rozpoczyna się od budowy drogi “Louisiana”, głównej trasy komunikacyjnej z Karlovaca do Rijeki .

Gorski Kotar obejmuje miasta Ogulin, Delnice, Cabar, Tršce Vrbovsko, Ravna Gora oraz gminy Mrkopalj, Ravna Gora, Skrad, Brod na Kupi, Fužine i Lokve. Większość mieszkańców mieszka w miastach Delnice, Vrbovsko, Ogulin, Cabar i Mrkopalj.

Gorski Kotar jest częścią powiatu Primorsko-Goranska w północno-zachodniej Chorwacji. Jest to górzysty obszar, na który składają się głównie pola krasowe. Jaskinia Bukovac wskazuje, że obszar ten był zamieszkany nawet w epoce paleolitu. Jednak w XVIII wieku obszar ten rozpoczął nowe życie wraz z otwarciem drogi, która miała ambicję połączyć tę część z resztą kraju. Osiągnięcie nie powiodło się, ale otworzyło nowe horyzonty dla władz, które dostrzegły potencjał Gorskiego Kotaru i postanowiły zbudować nowe drogi i tory, dzięki czemu obszar Gorski Kotar stał się ważnym miejscem ruchu łączącym Chorwację oraz Węgry z Rijeką i miasta w pobliżu.

Warto wiedzieć, że region ten charakteryzuje się alpejskim klimatem z mroźnymi zimami i chłodnymi latami. Duże roczne opady powodują, że niektóre z najwyższych szczytów, takich jak Snjeznik lub Bjelolasica, są często ośnieżone. Gorski Kotar znajduje się jednak w pobliżu wybrzeża, co czyni go idealnym miejscem do życia dla różnych okazów flory i fauny. Ponadto prawie 65% jego terytorium zajmują lasy. Strome góry były przeszkodą w przeszłości, ale dziś stanowią oazę dziewiczej przyrody.

Poza tym, że Gorski Kotar jest ważnym szlakiem komunikacyjnym, słynie z licznych atrakcji turystycznych. Jest domem Parku Narodowego Risnjak, jednej z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych naturalnych części Europy. Wielu z nich przybywa rok po roku, by spacerować słynną edukacyjną ścieżką Leski lub próbować podbić szczyty Snjeznika i Veliki Risnjaka . Również mistyczne piękno źródła rzeki Kupy to kolejna atrakcja dla prawdziwych miłośników przyrody.

Oprócz parku narodowego region Gorski Kotar obfituje w jaskinie. Jedną z najpopularniejszych jest Lokvarka,  to jedna z największych jaskiń w Chorwacji, która jest wyzwaniem zarówno dla turystów, jak i przewodników, ponieważ wiele podziemnych galerii jest jeszcze do odkrycia. Ponadto jaskinia Bukovac stanowi istotne stanowisko archeologiczne, ponieważ zawiera pozostałości pierwotnych ludzi, a także pozostałości niedźwiedzia jaskiniowego.

Obszar obfituje również w zabytki kultury, zwłaszcza jeśli chodzi o kościoły i zamki. Obecność wielu kościołów, takich jak Crkva Svetog Jurja lub cerkiew Gomirje, które zostały zbudowane w XVI lub XVII wieku, wzbogacają ten obszar. Co więcej, duch starożytności ożywa po zwiedzeniu licznych zamków, takich jak Zamek Żryński lub Stara Sušica, zbudowanych przez średniowiecznych szlachciców.

Delnice

Jest to największe miasto w regionie. Ma populację nieco poniżej 5 tysięcy mieszkańców oraz prawie stuletnią tradycję wycieczek, turystyki zdrowotnej. Ponadto cechy klimatyczne sprawiają, że Delnice są turystycznym centrum regionu Gorski Kotar. Pierwsze karczmy i pensjonaty zostały zbudowane wzdłuż starej drogi już pod koniec XIX wieku. Ponieważ do Delnic można dotrzeć w godzinę z Rijeki i pobliskich kurortów na Riwierze Kvarnerskiej, jest to idealne miejsce na jednodniowe wycieczki, krótkie wizyty na szczytach Górskiego Kotaru, ale także na dłuższe pobyty.

Begovo Razdolje

Jest ono najwyżej położonym miastem w Chorwacji, znajduje się w Gorskim Kotarze na wysokości 1076 m.n.p.m. Jest popularnym miejscem na narty i piesze wycieczki.

Fužine

To małe miasteczko położone na wysokości 730 metrów nad poziomem morza, w południowo-zachodniej części regionu Gorski Kotar. Otoczone jest malowniczymi górami, ciszą stuletnich lasów i wspaniałych jezior.

Tršce

Jest to osada w Gorskim Kotarze położona około 15 km od miasteczka Cabar. Położone jest na płaskowyżu, w otoczeniu gęstych lasów i wielu pól, a dzięki tak spokojnemu i łagodnemu otoczeniu, jest to miejsce przyciągające wielu miłośników wspaniałej przyrody.


Lika – Chorwacja centralna

Lika to również górzysty region w środkowej Chorwacji, na granicy z pasmem górskim Velebit od południowego zachodu oraz górą Plješevica (pasmo Gór Dynarskich) od północnego wschodu. Obecnie większość terytorium Liki jest częścią powiatu Lika-Senj, a niektóre części powiatu należą do miasta Karlovac i Zadar.

Główne miasta regionu Lika to: Gospic, Otocac, Gracac, Korenica. Co ciekawe Park Narodowy Jezior Plitwickich leży również w regionie Lika. Ponadto Lika jest atrakcyjna o każdej porze roku, w zimie ze względu na narty, a pozostała część roku ze względu na ścieżki do spacerów i rowerów.

Dzięki swoim lasom Lika jest prawdziwym rajem dla każdego, kto kocha ciszę oraz spokój. Do Lika można łatwo dotrzeć zarówno z wybrzeża Chorwacji, jak i Zagrzebia- stolicy Chorwacji.

Przez cztery pory roku cztery rzeki: Kupa, Korana, Mrežnica oraz Dobra oferują możliwości odpoczynku. Dzięki nim turyści mogą doświadczyć spacerów nad brzegami rzek, ścieżek rowerowych, pływania latem, łowiąc ryby lub odwiedzając pobliskie jaskinie.

Warto wiedzieć, że na terenie regionu Lika leżą 3 Parki Narodowe:

  • Park Narodowy Jeziora Plitwickie 

  •  Północny Velebit

  • Park Narodowy Paklenica

Karlovac

Miasto Karlovac od czasów starożytnych było najważniejszym punktem tranzytowym między północną Chorwacją a jej wybrzeżem. Dlatego od samego założenia w 1579 r. miasto Karlovac stało się strategicznym centrum gospodarczym i komunikacyjnym wojskowej oraz cywilnej Chorwacji oraz skrzyżowaniem głównych dróg. Obok historycznych dróg, takich jak „Karolina” (Karlovac – Bakar, zbudowany w latach 1726–1733), „Jozefina” (Karlovac – Senj, 1775-1779), „Lujzijana” (Karlovac – Rijeka, 18051813) i „Rudolfina” (Ogulin – Novi Vinodolski, 1874), miasto Karlovac  ma nowoczesną autostradę łączącą kraje z nad Dunaju z Morzem Adriatyckim.


Reasumując, Chorwacja gwarantuje nam atrakcje dla każdego. Miłośnicy morza i pięknych widoków wybiorą Istrię, Dalmację, natomiast miłośnicy prawdziwej Chorwacji wybiorą Chorwację centralną, Kvarner czy Slawonię i Baranję. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Chorwacja