Trogir Chorwacja

Trogir

Czas czytania: 6 minut

Trogir w Chorwacji to miasto oraz port nad Zatoką Kaštela, około 27 km na wschód od Splitu.  Centrum starego miasta – Trogiru znajduje się na małej wyspie między wyspą Čiovo a lądem. Co warto zobaczyć w Trogirze?

Trogir Chorwacja – informacje ogólne

Podstawą gospodarki Trogiru jest stocznia, rybołówstwo oraz turystyka. Trogir leży przy głównej drodze krajowej (M2, E65). Natomiast Lotnisko w Split znajduje się w Kastel, niewielkiej miejscowości położonej zaledwie 5 km na wschód od Trogiru, w kierunku Splitu.

Marina Trogir znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy Čiovo. Miasto Trogir oraz jego okolice (Riviera Trogir-Seget-Čiovo) charakteryzują się bogatą roślinnością śródziemnomorską, dużą liczbą wysp, kamienistymi oraz i żwirowymi plażami.

Trogir mapa

Trogir historia 

Miasto Trogir założyli greccy koloniści, którzy przybyli tu z wyspy Vis w III w. przed Chrystusem. To starożytne miasto jest najlepiej zachowanym miastem romańsko-gotyckim, nie tylko na Morzu Śródziemnym, ale w całej Europie Środkowej.

Chociaż odkrycia w okolicy Trogir sugerują, że musiały tu istnieć osady w czasach prehistorycznych, to historia miasta naprawdę zaczyna się od greckiej osady w III wieku p.n.e. Grecy z wyspy Vis założyli osadę Tragurion, która następnie stała się częścią Cesarstwa Rzymskiego, które rozszerzało się w tym czasie na rejon Dalmacji.

Trogir Chorwacja
Trogir Chorwacja

Trogir na przestrzeni historii znalazł się także pod rządami chorwacko-węgierskiego króla Beli IV w 1242 r. Natomiast w 1420 r., podobnie jak w przypadku większej części Dalmacji, stał się częścią Cesarstwa Weneckiego, aż do jego upadku w 1797 r. Potem Trogir stał się częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego- z krótkim zajęciem przez Francuzów na początku XIX w.

Po I Wojnie Światowej Trogir był częścią Królestwa Serbów, Chorwatów oraz Słoweńców.  Natomiast podczas II Wojny Światowej Trogir był okupowany przez Włochy. W 1991 r. miasto Trogir było częścią Chorwacji, kiedy to ogłosiła ona niepodległość.

Średniowieczne centrum Trogiru otoczone jest murami, które chronią dookoła bardzo dobrze utrzymane zabytkowe budynki oraz pałace z okresu rzymskiego, gotyckiego, renesansowego oraz barokowego. Natomiast najważniejszym budynkiem na Starówce jest katedra w Trogirze z portalem- dziełem wykonanym przez maestro Radovana. Jest to najbardziej znaczący przykład sztuki romańsko-gotyckiej w Chorwacji. Ponadto od 1997 roku miasto Trogir znajduje się pod ochroną UNESCO jako zabytek miasta.


Trogir atrakcje

Katedra św. Wawrzyńca – Katedrala sv. Lovrijenac

Największym naszym zdaniem rozpoznawalnym symbolem miasta Trogir jest Katedra św. Wawrzyńca ( Katedrala sv. Lovrijenac ), nad którą prace budowlane rozpoczęły się w 1213 r. Katedra św Wawrzyńca stoi w miejscu, gdzie kiedyś stała poprzednia katedra. Główna część świątyni została ukończona w 1250 r.

Katedra św Wawrzyńca Trogir
Katedra św Wawrzyńca Trogir

Natomiast dzwonnicę Katedry św. Wawrzyńca  zbudowano pomiędzy XIV a XVI wiekiem. Dodatkowo można na nią wejść, aby zobaczyć fantastyczne widoki na wyspę Ciovo oraz Trogir ze szczytu. Poza tym Kaplica Świętego Jana, zbudowana w 1468 roku, jest uważana za najlepszą renesansową kaplicę w Dalmacji.

Trogir Chorwacja
Ratusz Trogir

Część murów miejskich, zbudowanych między XIII a XIV wiekiem, jest dziś widoczna po południowej stronie miasta Trogir. Natomiast w centrum muru miejskiego znajduje się brama miejska, którą zbudowano w 1593 roku.

Natomiast w pobliżu Katedry stoi loggia miejska, zbudowana w XIV lub XV wieku. Co więcej przez lata loggia miała wiele zastosowań, w tym również sądowych. W loggii znajduje się płaskorzeźba Ivana Mestrovicia. Pałac Ćipiko naprzeciw Katedry, były domem dla rodziny szlacheckiej miasta w XV wieku.

Twierdza Kamerlengo

Kamerlengo
Kamerlengo Trogir Chorwacja

Twierdza lub wieża Kamerlengo znajduje się na południowo-zachodnim krańcu miasta Trogir praktycznie w rogu murów miejskich. Najstarszą częścią Twierdzy Kamerlengo jest wieloboczna wieża z końca XIV wieku. Jej wykonanie powierzono Marinowi Radojowi. Twierdzę budowano od 1420 roku do 1437  roku. Twierdza służyła weneckiej załodze wojskowej.


Trogir plaże w okolicy

Wiele najlepszych plaż w Trogirze znajduje się w pobliżu miasta, wzdłuż Riwiery Trogirskiej, na wyspie Ciovo oraz na wyspach Drvenik (Veliki i Mali). Nie trzeba podróżować daleko, aby znaleźć ulubioną plażę.

Plaża Pantan Trogir Chorwacja

Plaża Pantan znajduje się około 1,5 km na wschód od centrum Trogiru, przy ujściu rzeki Rika. Jest to częściowo żwirowa oraz piaszczysta plaża o długości około 500 metrów z lasem sosnowym po wschodniej stronie. Aby dotrzeć do  plaży Pantan, polecamy wsiąść do autobusu nr 37 z dworca autobusowego w Trogir w kierunku Split i wysiąść na drugim przystanku. Wystarczy przejść około 200 metrów, skręcić w prawo i znajdziemy się na plaży Pantan.  Popularny bar plażowy „Mosquito” znajduje się bezpośrednio nad brzegiem morza Adriatyckiego.

Plaża Okrug – Okrug Gornij

Plaża Okrug jest zdecydowanie najpopularniejszą plażą na Riwierze Trogirskiej. Znajduje się ona około 5 km od centrum Trogir, do którego można łatwo dojechać drogą, która prowadzi południową stroną wyspy Ciovo do Okrug Gornji. Co więcej, dwukilometrowa żwirowa plaża jest również nazywana „Copacabana” ze względu na swoją popularność. Dodatkowo ogromna liczba barów na plaży („Cafe del Mar”, „Aquarius”itp.) oraz kilka restauracji sprawiają, że plaża żyje po zmierzchu. Na plaży znajduje się centrum sportów wodnych z pełną ofertą.

Plaża Kava – Slatine

Plaża Slatine znajduje się w dosyć dalekim wschodnim wybrzeżu wyspy Ciovo, w pięknej zatoce, w pobliżu starej wioski rybackiej Slatine, około 12 km od centrum Trogiru. Kava jest jedną z “prawdziwych naturalnych piękności”, ponieważ nie  ma tam żadnych budynków tzn. hoteli ani domów w okolicy.
Aby do niej dotrzeć, należy przejść przez miejscowość Slatine oraz przejechać dalej jeszcze 4 km na wschód, głównie drogą żwirową.  Co więcej, nie ma tam barów, kawiarni itp., więc lepiej przynieść ze sobą wodę oraz kanapki jeśli planujecie dłuższy pobyt.

Medena – Seget

Plaża Medena leży na Riwierze Seget. Praktycznie po południowej stronie Trogiru około 4 km od centrum miasta. Jest to 3-kilometrowa żwirowa plaża otoczona lasami sosnowymi oraz różnymi obiektami sportowymi. Znajduje się tu centrum sportów wodnych, korty tenisowe, boisko do piłki nożnej i koszykówki, siatkówka plażowa oraz zjeżdżalnia wodna. Co więcej plaża Medena jest częścią Medena Hotel Resort, który posiada 650 pokoi oraz 200 apartamentów w okolicy. Aby dotrzeć do plaży Medena, należy wsiąść do autobusu na dworcu autobusowym w Trogir. Następnie dojechać do hotelu Medena i dalej około 4 km na zachód od Trogir ( lub wybrać się na spacer około 30 minut) cudownym „Lungomare” ze wsi Seget do „Medeny”.

Zatoka Krknjaši

Zatoka Krknjaši znajduje się na wyspie Drvenik Veliki. Niesamowity turkusowy kolor morza Adriatyckiego oraz dzika przyroda sprawiają, że jest to naszym zdaniem raj w Dalmacji. Co więcej, zatoka Krknjaši jest chroniona przez dwie małe wyspy, dużą oraz małą Krknjaši. Z płytkim, piaszczystym dnem morskim, ta piękna żwirowa plaża to prawdziwy tropikalny raj naszego wybrzeża. Wzdłuż wybrzeża znajduje się kilka innych małych piaszczystych plaż, które zapewniają intymność oraz są odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi.

Na Krknjaši znajduje się “kultowa” dalmatyńska tawerna „The Communists” z doskonałym wyborem świeżych owoców morza oraz typowo dalmatyńskich potraw. Wybrzeże jest łatwo dostępne dla łodzi, które można wypożyczyć w Trogir.


Targ w Trogirze

Jedną z atrakcji, jeśli możemy tak to nazwać jest spacer po targu w Trogirze. Jest to plac tuż przy dużym parkingu (Ul. Kardinala Alojzija Stepinca, 21220) przed mostem do Starego Miasta Trogir. Możemy tam kupić przepyszne miody, oliwy z oliwek, olejki z lawendy (które osobiście testowałam i polecam) oraz inne produkty spożywcze ( w tym wysokoprocentowe) oraz masę pamiątek z Chorwacji.

Pamiątka z Chorwacji
Pamiątka z Chorwacji

 

Trogir targ
Trogir targ

Trogir Chorwacja dojazd

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najbliższym lotniskiem jest lotnisko w Split – Resnik – miasto Trogir znajduje się w odległości zaledwie 3 km od lotniska. Zdecydowanie polecamy bezpośredni autobus z lotniska do dworca autobusowego w Trogir – lokalna linia autobusowa 37 – która zatrzymuje się na drodze tuż przed lotniskiem (tj. nie przed budynkiem terminalu). Co więcej czas podróży z lotniska do centrum wynosi 10 minut. Miasto Trogir jest dosyć blisko lotniska, dlatego taksówka też nie będzie zbyt droga.

Trogir Chorwacja
Taksówka wodna Trogir Chorwacja

Trogir gdzie zjeść?

Konoba Trs

Ta rustykalna tawerna o tradycyjnym wyglądzie ma w środku drewniane ławki i stare kamienne ściany, a także zachęcający dziedziniec, który ocieniony jest winoroślą. W menu znajdują się współczesne i klasyczne dania kuchni dalmatyńskiej, takie jak macki ośmiornicy w panierce oraz popisowe danie – pašticada (gulasz), podawana z pikantnymi naleśnikami.

Adres: Trogir, Matije Gupca 14

Restauracja Alka

Ta działająca od dawna restauracja ma taras i bogate menu, w którym można znaleźć m.in.: homara i wiele mięsnych specjałów.

Adres: Trogir, Ul. Blaženog Augustina Kažotića 15

Pizzeria Mirkec

Przy dziesiątkach stolików wychodzących na nadbrzeżną promenadę i w głównej restauracji ukrytej za rogiem serwuje się smaczną pizzę opalaną drewnem, omlety, steki, makarony, ryby z grilla oraz – po wcześniejszym zamówieniu – tradycyjne potrawy wolno pieczone pod peką (kopulastą metalową pokrywą). W ofercie są też niedrogie zestawy śniadaniowe.

Adres: Trogir, Budislavićeva ul. 15

Trogir noclegi

Baza noclegowa oraz hotelowa w Trogirze w Chorwacji jest dosyć bogata. Jest to sprawa również bliskości wyspy Ciovo. Osobiście nie polecamy noclegu w bliskiej odległości od Starego Mostu szczególnie w sezonie.
Booking.com

Trogir Chorwacja opinie

Reasumując, Trogir zrobił na nas pozytywne wrażenie. Byliśmy tam dwa razy i ciągle odkrywaliśmy coś nowego. Jedynym mankamentem dla nas, osób lubiących ciszę i spokój jest zgiełk oraz niewyobrażalna ilość osób, jaka odwiedza to miasteczko w wakacje. Dlatego wiemy na pewno, że tam wrócimy jednak przed lub po sezonie wakacyjnym.

Polecany artykuł:

Wakacje Chorwacja