Mali Losinj

Mali Lošinj

Czas czytania: 7 minut

Mali Lošinj- klimatyczna miejscowość na wyspie Lošinj

Mali Lošinj znajduje się w zatoce Augusta, ponadto w przeszłości był to znaczący  ośrodek morski i handlowy, natomiast dziś to urocza miejscowość turystyczna

Miejscowość Mali Lošinj leży w przepięknej zatoce Augusta (największej zamkniętej zatoce tego archipelagu wysp) na południowym wybrzeżu wyspy Lošinj. Ponadto pierwsze wzmianki o osadzie, która nosiła nazwę Malo Selo pojawiają się już w 1398 roku. To właśnie przemysł stoczniowy zapewnił dobrobyt mieszkańcom, zanim pojawili się tutaj turyści. Równocześnie dzięki swojemu położeniu Mali Losinj stał się również znaczącym miejscem dla handlu, a także kurortem turystycznym. Jednocześnie pierwsze wzmianki  o miejscowości pochodzą z XII w., wtedy to dwanaście chorwackich rodzin osiedliło się na wschodnim wybrzeżu Mali Lošinj.

Mali Lošinj mapa

Mali Lošinj atrakcje

Starówka Mali Losinj

Starówka Mali Lošinj malowniczo rozciąga się amfiteatralnie nad zatoką Augusta. Co więcej centralnym punktem u szczytu zatoki jest Trg Hrvatske Republike od którego odchodzą główne promenady miasteczka.

Mali czy Veli?

Co ciekawe w XIX w. Mali Lošinj przerodziło się w miasto nadmorskie o dużym znaczeniu gospodarczym. Jednocześnie obecnie Mali Losinj to prawdziwa metropolia przerastająca takie miejscowości na innych wyspach jak Rab czy Krk.  Szczególnie, że przekornie mówi się, że Mali Lošinj stało się jednocześnie Wielkim Lošinj.

Pachnący ogród na wyspie Losinj – Miomirisni otočki vrt, ul. Bukovica 6

Co ciekawe pachnący ogród na wyspie Losinj jest dość osobliwy ponieważ, nie jest to ani ogród botaniczny ani ogród ziołowy. Jest to, jak sama nazwa wskazuje, ogród pachnących ziół na wyspie. Znajdziemy tu począwszy od dzikich ziół z wyspy, takich jak szałwia lub smili, po aloes lub lawendę, którą znani żeglarze Lošinj sprowadzili tutaj bardzo dawno temu. Jednocześnie ten pachnący raj na południowym krańcu miasta Mali Losinj ma ponad 250 rodzimych odmian roślin oraz 100 gatunków egzotycznych, wszystkie oprawione w gromače (tradycyjne kamienne ogrodzenia). Z pewnością więcej informacji znajdziecie na stronie ogrodu -> tutaj

Ośrodek ratunkowy dla żółwi morskich, ul. Sunčana Uvala bb

Ten niewielki, ale niezwykle interesujący i ważny dla zwierząt ośrodek jest przeznaczony do rehabilitacji rannych żółwi morskich, z których większość zaplątała się w sieci rybackie. Niestety nie ma tu wielu odwiedzających, natomiast pracownicy ośrodka chętnie opowiadają o pracy w centrum. Ponadto możemy nawet zobaczyć niektórych “pacjentów”. Warto wiedzieć, że ośrodek znajduje się pomiędzy hotelami Adriatyk i Vespera, tuż przy głównej promenadzie.

Palača Fritzi, ul. Vladimira Gortana 35

Zdecydowanie dwie najbardziej znaczące kolekcje sztuki Mali Lošinj znajdują się w Pałacu Fritzi. W galerii Wielkiej Sali znajduje się kolekcja Dantego Lussina, która obejmuje sprzęt fotograficzny oraz fotografie Lošinj z pierwszej połowy XX wieku.

Nie mniej jednak najbardziej intrygującym eksponatem Pałacu jest jeden z najmniejszych (10 cm wysokości), być może etruski, gliniany posąg pochodzący z VII wieku p.n.e. znany jako „Pani Čikat”. Zdecydowanie w dziale współczesnym polecamy zobaczyć dzieła trzech najważniejszych chorwackich rzeźbiarzy XX wieku: Ivana Meštrovića, Frano Kršinića oraz Antuna Augustinčicia.

Kościół Narodzenia Pańskiego, ul. Sv Marije bb

Bezspornie nad miastem Mali Losinj góruje kościół parafialny (zbudowany w latach 1696–1775). Wewnątrz kościoła znajdują się bardzo ważne dzieła sztuki, w tym szopka autorstwa weneckiego artysty z XVIII wieku oraz relikwie św. Romulusa. Niestety Kościół zwykle jest otwierany tylko podczas mszy.


Mali Lošinj plaże

W mieście znajduje się wiele zatoczek z plażami głównie żwirkowymi są to m.in.: Bojčić, Kadin, Krivica, Pijesak, Borik, Veli Žal, Poljana oraz zatoczki Sunčana, Engleza, Valdarke i Zabodarski. Warto wiedzieć, że nad zatoką Ćikat na zachodnim wybrzeżu znajduje się jednocześnie skupisko hoteli i hotelików. Miasto ma również wiele uroczych zatoczek oraz plaż,  m.in takich jak: uvala Augusta, uvala Engleza, Sunčana uvala, uvala Borik, Plaža veližal, Poljane.  Dodatkowo możemy się cieszyć pływaniem oraz odpoczynkiem w cieniu sosen oraz pinii.

Veli Žal

Niewątpliwie wyspa Lošinj jest otoczona wciętym wybrzeżem z wieloma kamienistymi plażami. Warto dodać, że najpiękniejsza z plaż  -Veli Žal znajduje się w zatoce Sunčana Uvala (Słoneczna zatoka).  Z powodu swego położenia plaża Veli Žal jest kamienista z łagodnym wejściem do morza, co jest idealne dla rodzin z małymi dziećmi. Niemniej jednak pomimo kamieni na plaży, część plaży jest utwardzona, dzięki czemu można ustawić leżaki oraz opalać się. Bezspornie plaża ta jest wyróżniona Błękitną Flagą ze względu na swoje zalety oraz czyste morze. Ponadto bezpieczeństwo w morzu dbają wykwalifikowani ratownicy.

Dodatkowo przy plaży znajduje się promenada prowadząca do hotelu Aurora. Ponadto na plaży dostępnych jest wiele atrakcji oraz zajęć sportowych.

 • Typ plaży: kamienista, około 20 metrów od lasu sosnowego
 • Lokalizacja: położony w Słonecznej zatoce (Sunčana Uvala), 100 metrów od hotelu Aurora
 • Udogodnienia na plaży: Wynajem leżaków i parasoli plażowych, Sporty wodne, Aerobik, Kręgielnia, Restauracja Veli žal, Caffe bar, WC
 • Zalecana dla: młodych ludzi, rodzin, osób pragnących zabawy i sportu, rodzin z małymi dziećmi. Warto wiedzieć że, psy nie są tu mile widziane.
 • Odległość od centrum Mali Lošinj: 1600 m

Borik

Wyspa Lošinj jest otoczona nierównym wybrzeżem z wieloma kamienistymi plażami, z których jedna, położona w Sunčana Uvala, to plaża Borik. Pomimo że plaża jest kamienista, posiada łatwy dostęp do morza, co jest idealne dla rodzin z dziećmi.

 • Rodzaj plaży: żwirowa
 • Lokalizacja: położona w Słonecznej zatoce (Sunčana Uvala), 200 metrów od hotelu Bellevue
 • Udogodnienia na plaży: Bar na plaży Borik, Wynajem leżaków oraz parasoli plażowych
 • Zalecana dla: singli i młodych ludzi, rodzin, psy nie są dozwolone
 • Odległość od centrum Mali Lošinj: 2000 m

Čikat

Zdecydowanie zatoka Čikat, ma duży wpływ na popularność turystyki na wyspie Lošinj. Jednocześnie znajduje się ona w miejscowości Mali Lošinj, w pięknym otoczeniu śródziemnomorskiej roślinności. Generalnie wzdłuż wybrzeża jest piękna oraz dosyć długa piaszczysta plaża. Co warto wiedzieć, stosunkowo niedawno odnowione zostały hotele w zatoce Čikat, a także słynny kemping, na którym oferowane są liczne atrakcje.

Przy plaży znajduje się wiele obiektów noclegowych ukrytych w gęstym lesie sosnowym. Warto wiedzieć, że plaże w zatoce Čikat są idealnym wyborem dla osób aktywnych fizycznie, a także dla tych, którzy kochają odpoczynek w miarę cichej okolicy.

 • Rodzaj plaży: plaża żwirowa, plaża skalista
 • Udogodnienia na plaży: Prysznice, Bar na plaży w pobliżu, Restauracja blisko plaży, Tenis stołowy, Tenis, Siatkówka oraz Minigolf
 • Zalecana dla: młodych ludzi, par, osób starszych, rodzin, rodzin z małymi dziećmi, ponadto na plaży psy nie są akceptowane
 • Odległość od centrum Mali Lošinj: 900 m

Valdarke

Sosny na tej plaży są wyjątkowo malownicze, są pochylone jakby wyrosły prosto z morza. Wygląda na to, że czas zatrzymał się w tej zatoce. Dodatkowo mamy stąd wspaniały widok na Adriatyk  i widok na wyspy Cres, Rab, Pag, oraz na wysepki Oruda i Palacol.

 • Rodzaj plaży: betonowa, skalista, żwirowa
 • Zalecana dla: młodych ludzi, osób starszych, rodzin, rodzin z małymi dziećmi, psy nie są tutaj akceptowane
 • Odległość od centrum Mali Lošinj: 1300 m

Bojčić i St. Martin

Jak już wspomnieliśmy historia Mali Lošinj sięga XII wieku, kiedy to dwanaście chorwackich rodzin osiedliło się we wschodniej zatoce St. Martin. Natomiast obecnie St. Martin to zatoka rybacka, w pobliżu małej oraz kamienistej plaży Bojčić.

 • Rodzaj plaży: plaża skalista
 • Zalecana dla: młodych ludzi, osób starszych, rodzin, rodzin kochających spokojne plaże, psy nie są tutaj akceptowane
 • Odległość od centrum Mali Lošinj: 1200 m

Kadin

Plaża Kadin znajduje się przy wjeździe do miejscowości Mali Lošinj. Co więcej jest ona odpowiednia dla tych, którzy preferują skaliste dno. Plaża jest w większości kamienista, a niektóre fragmenty plaży mają utwardzoną nawierzchnię.

 • Rodzaj plaży: betonowa, kamienista
 • Zalecane dla: singli i młodych ludzi, osób starszych, rodzin, psy nie są niedozwolone
 • Odległość od centrum Mali Lošinj: 1200 m

Uvala Zagazine

 • Rodzaj plaży: plaża skalista
 • Zalecana dla: młodych ludzi, osób starszych, rodzin, rodzin kochających spokojne plaże, psy nie są tutaj akceptowane
 • Odległość od centrum Mali Lošinj: 800 m

Kredo

W Srebrnej zatoce znajduje się hotel Kredo oraz jego pole namiotowe, które oferuje różnorodne zajęcia sportowe i rozrywkowe. Ponadto bar na plaży Kredo, leży w samym sercu plaży, z przyjemną muzyką oraz pięknym widokiem. A co za tym idzie bar jest również idealnym miejscem, jeśli chcemy się zrelaksować, próbując różnorodnych drinków, koktajli i lodów. Z pewnością opuszczając tę ​​osłoniętą zatokę, możemy znaleźć autentyczną śródziemnomorską florę, taką jak: mirt, trzcinę,  a także liczne wrzosowiska.

 • Rodzaj plaży: plaża skalista, plaża żwirowa
 • Zalecana dla: młodych ludzi, osób starszych, rodzin, psy nie są tutaj akceptowane
 • Udogodnienia na plaży: Bar na plaży Kredo, wypożyczalnia rowerów i łodzi, plac zabaw dla dzieci w pobliżu
 • Odległość od centrum Mali Lošinj: 1800 m

Slatina

Slatina – oznacza słony staw, ponieważ był on kiedyś zalany przez morze.

 • Rodzaj plaży: kamienista, skalista i betonowa
 • Zalecana dla: rodzin z dziećmi, młodych ludzi, psy nie są tutaj akceptowane
 • Odległość od centrum Mali Lošinj: 2800 m

Madonna (plaża na przylądku Madonna)

Tymczasem plaża ta znajduje się w pobliżu wotywnego kościoła Zwiastowania (Madonna Annunziata), zbudowanego w 1534 r. oraz rozbudowanego w 1858 r. Zwłaszcza, że Kościół stoi na klifie, jednocześnie pobliska latarnia morska służy do bezpiecznej nawigacji statków i promów.

 • Rodzaj plaży: plaża skalista
 • Zalecana dla: osób kochających spokojne oraz dosyć puste plaże, niestety psy nie są tutaj akceptowane
 • Odległość od centrum Mali Lošinj: 1800 m

FKK plaža

Ta plaża dla naturystów znajduje się blisko plaży Borik.

 • Rodzaj plaży: plaża skalista, plaża dla nudystów
 • Zalecana dla: naturystów. Psy nie mogą się tutaj kąpać
 • Odległość od centrum Mali Lošinj: 2200 m

Plaże dla psów

Co więcej na wyspie Lošinj znajduje się kilka plaż na której mogą odpoczywać oraz jednocześnie bawić się psy. Warto wiedzieć, że w Mali Lošinj jedna z nich znajduje się na wybrzeżu między Veli Žal a przylądkiem Madonna. Równocześnie kolejna plaża akceptująca psy znajduje się w pobliżu plaży Bojčić, w Veli Lošinj tuż za portem Rovenska. Jednocześnie wszystkie te plaże oznaczono specjalnym napisem „Dogs Allowed”.


Mali Lošinj gdzie zjeść?

Restaurant Baracuda

W restauracji Baracuda w menu znajdują się głównie dania kuchni śródziemnomorskiej. Można tu zjeść smacznego okonia morskiego, ośmiornicę oraz tatara. Warto jednak zacząć posiłek od świetnej kawy.

Adres: Priko ul. 31

Moby Dick

Warto tu spróbować dobrych włoskich gelato, kolači oraz tiramisu. To miejsce słynie z pysznej kawy. Dogodna lokalizacja Moby Dick sprawia, że łatwo do niej dotrzeć.

Adres: Ul. Vladimira Gortana 38

Restaurant Adriatic by Sićko

Restauracja Adriatic by Sićko jest całkiem blisko Muzeum Apoxyomenos. Owoce morza i ryby są tu doskonałe!

Adres: Riva lošinjskih kapetana 32

Mali Losinj – idealne miejsce do aktywnego wypoczynku

Zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy nie lubią biernego odpoczynku zdecydowanie Mali Losinj jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Co ciekawe, niewątpliwie wyspa często określa się jako „wyspa witalności”. Ponadto narty wodne, jet-ski, tenis, nurkowanie, jazda konna, nurkowanie, panoramiczne loty, spacery, spadochroniarstwo, kolarstwo, piłka nożna, koszykówka oraz wiele innych atrakcji czeka na nas w miasteczku. Co więcej, warto wiedzieć, że miasteczko tętni życiem praktycznie przez całą dobę. Warto wiedzieć, że przystań promowa znajduje się w północnym wylocie z miasta, około 10 minut spacerkiem od centrum.


 

Mali Losinj vlog

https://youtu.be/Jsy9OgmYpnI

Mali Losinj opinie

To miejsce wyjątkowo nas zauroczyło. Jest zupełnie inne niż znane miejscowości wyspiarskie Dalmacji. Osobiście czułam się w mieście jak i na wyspie Losinj nadzwyczaj dobrze, pomimo, że wyspy Dalmacji są mi bardzo bliskie. Z pewnością wyspa Losinj oraz miasto zasługują na wizytę, zdecydowanie dłuższą niż kilka godzin.

DSC01206
Fontanna z delfinami – dla upamiętnienia “dopłynięcia” do miejscowości Mali Losinj bieżącej wody z Jeziora Vransko w 1960 r.

Polecane artykuły:

Chorwacja