Panorama Senj

Senj

Czas czytania: 4 minut

Senj – jedno z najstarszych miast na północnym Adriatyku

Senj znane jest również  z najsilniejszych wiatrów tam wiejących bora, ale bora nie przeszkadza aby miasteczko było jednym z najbardziej słonecznych miast w Chorwacji.  Piękne plaże i wyjątkowo bogata oferta turystyczna sprawiają, że jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych destynacji wakacyjnych w Chorwacji. Miejscowość jest jedną z najstarszych w Chorwacji, pierwsza osada powstała na tym rejonie przed 3 000 lat.  W VII w. osiedlili się tu Awarowie i Chorwaci.

Senj mapa

Miasto Senj położone jest na  wybrzeżu Adriatyku, tuż pod legendarnym pasmem górskim Velebit.
Senj jest także największym miastem między miastami Rijeka i Zadar, a jednocześnie jednym z największych centrów turystycznych na tym prawie 200- kilometrowym wybrzeżu Adriatyku.

Senj fot. www.livecamcroatia.com

Historia Senj

Senj to najstarsza osada na północnym wybrzeżu Adriatyku, której historia sięga ponad 1000 lat przed Chrystusem.
Pierwszą osadę założyło iliryjskie plemię Japodi i znajdowała się ona na pobliskim wzgórzu Kuk.
W VI wieku przed Chrystusem, wraz ze wzrostem handlu między lądem a wybrzeżem, mieszkańcy zaczęli przenosić się ze wzgórza Kuk do nowej osady, którą założyli Grecy pod zboczami góry Velebit i wzgórza Kapala.
Poza tym w  II wieku przed Chrystusem po przybyciu do miasta Rzymian otrzymało ono nową nazwę Senj i stało się głównym morskim, handlowym i kulturalnym centrum tej części Adriatyku.
W roku 1169. Miasto zostało przyłączone do diecezji katolickiej, natomiast od roku 1184 roku miasto Senj stało się własnością zakonu Templariuszy. W średniowieczu Senj był dobrze znany w pozostałej części świata dzięki drukarni powstałej w 1494 roku.

Pod koniec XV wieku, ze względu na nasilające się barbarzyńskie ataki ze strony Turków, które plądrowały całą Europę, miasto zbudowało „Senjski uskoci ”, którego głównym zadaniem było powstrzymanie Turków z jednej strony, a Włochów z drugiej.
W roku 1558 w pobliżu wzgórza Trbusnjak, mieszkańcy rozpoczęli budowę twierdzy Nehaj. Miała ona na celu obronę tej części Chorwacji, ale także stała się jednym z najbardziej znanych twierdz na Adriatyku. Przez następne stulecia miasto rozkwitało aż do momentu, gdy połączenia kolejowe zostały przekierowane z miasta Senj i cały główny ruch został skierowany do miasta Rijeka (wówczas okupowanego przez Węgry).


Senj atrakcje

Twierdza Nehaj

Kiedy myślimy o kulturalnych i historycznych zabytkach, to najbardziej popularna jest twierdza Nehaj z XVI w., która jest również symbolem miasta. Odwiedzający Twierdzę mogą zobaczyć historyczne przedmioty, broń, sukienki i ilustracje. Warownia powstała w 1558 r. Do jej  budowy użyto budulca pozyskanego ze zniszczonych kościołów i domów poza murami miasta. Głównym zadaniem była obrona miasta przed tureckimi najazdami. Z murów warowni roztacza się przepiękny widok na okoliczne wyspy Krk, Rab i Goli Otok oraz góry Velebit. Naprzeciw fortecy znajduje się Park Nehaj z bogatą treścią dla wszystkich pokoleń. Obecna struktura została w dużej mierze przebudowana w 1970 roku. Koszt wstępu do Twierdzy Nehaj  to osoba dorosła 20 kn natomiast dziecko 10 kn. Więcej szczegółów na stronie -> tutaj 

Muzeum Miejskie Senj

Warto również odwiedzić Muzeum Miejskie znajdujące się w pałacu rodzinnym Vukasović. Lokalne muzeum, mieści się w gotycko-renesansowym XV-wiecznym pałacu zbudowanym przez pierwszą średniowieczną rodzinę Vukasović. Muzeum jest zbiorem lokalnej historii z ostatnich 2000 lat. Najciekawsze działy dla słowianofilów to wystawa poświęcona dawnej drukarni, która produkowała teksty religijne w głagolitycznym piśmie oraz sekcja etnograficzna z kolorowymi strojami ludowymi.Senj plaże

Dla miłośników odpoczynku polecamy 3 najlepsze (naszym zdaniem) plaże w Senj: plaża Prva Draga, plaża Škver lub plaża miejska Banja.

Plaża Škver

Najbardziej znaną plażą jest miejska plaża Skver, która jest częściowo żwirowa, a częściowo betonowa. Jest ona idealna dla rodzin z małymi dziećmi. Plaża Skver jest wyposażona w prysznice, a w pobliżu znajduje się plac zabaw. Oprócz plaży Skver, plaże Diga, Banja oraz Prva draga są również popularne i zapewniają wszystko, co potrzebne do komfortowego wypoczynku.

Plaża Prva Draga

Poza tym plaża Prva Draga nosi tytuł najpiękniejszej plaży dzięki niezwykle czystemu morzu oraz pięknej żwirowej zatoczce.

Plaża miejska Banja

Plaża miejska Banja to plaża, która jest idealna dla wszystkich. Są tam również kawiarnie, bary, muzyka, fantastyczna atmosfera i wszystko, co lubią młodzi ludzie.

Plaża Ujča Senj

Jeśli nie lubicie miejskich plaż, to w pobliżu Senj nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem odosobnionego miejsca i unikaniem dużych tłumów.

Około 4 kilometrów na południe od miasteczka znajduje się kemping oraz plaża w małej żwirowej zatoce. Camping ma pojemność zaledwie 200 osób i znajduje się na terenie Parku Przyrody Velebit, w otoczeniu zieleni i krystalicznie czystego morza. Chociaż znajduje się u podnóża głównej drogi, szum samochodów prawie nie dociera do plaży. Podstawa plaży wykonana jest z gładkich kamyków, a morze jest nieco chłodniejsze niż średnia w lecie. W obrębie campingu znajduje się centrum nurkowe dla wszystkich, którzy chcą głębiej poznać podwodne bogactwo tej zatoczki.


Senj atrakcje w pobliżu

Wszystkim, którzy lubią przyrodę i aktywny wypoczynek, mogą udać się do pobliskiego Parku Narodowego Północny Velebit i Parku Przyrody Velebit. W tych parkach można uprawiać turystykę pieszą lub jazdę na rowerze. W okolicy Senj znajduje się osiem dobrze utrzymanych szlaków turystycznych, a najdłuższa trasa to Premužić – 57 kilometrów. Krystalicznie czysta woda w okolicach miasteczka to raj dla wszystkich, którzy lubią nurkować.

W miesiącach letnich warto wziąć udział w letnim festiwalu Senj Klapa. Kolejnym z najbardziej atrakcyjnych wydarzeń są Dni “Uskoci” – wydarzenie to, ma na celu powrót do średniowiecza. Odbywają się wtedy warsztaty strzelania i łucznictwa, a także jest możliwość delektowania się przysmakami kuchni średniowiecznej.

Senj dojazd

Jeśli planujecie dojazd do miasta przez Rijekę od przejścia granicznego Rupa oraz Pasjak, to kierujcie się Jadranską Magistralą (drogą nadmorską) do Senj w kierunku Splitu. Senj znajduje się około 65 km od Rijeki.

Natomiast jeśli będziecie jechać z Zagrzebia, to polecamy zjazd z autostrady A1 w kiernku zjazdu Žuta Lokva, a następnie dalej drogą lokalną (łączna długość 15 km).


 Senj noclegi

W Senj możemy znaleźć noclegi w hotelach, prywatnych apartamentach lub w jednym z campingów. W centrum Senj i okolicy znajduje się duży wybór zakwaterowania w prywatnych domach, apartamentach i pokojach.Booking.com


Senj opinie

Senj to bardzo klimatyczne miasteczko u podnóża gór przypominające nieco klimat miasteczek Dalmacji. Jedno wiemy na pewno, warto tam pojechać na dłuższy wypoczynek nie tylko zajrzeć przejazdem szczególnie odwiedzając Twierdzę Nehaj. 

Na zakończenie polecamy w okolicy Senj odwiedzić:

oraz inne miejscowości z Riwiery Rijeka i Crikvenica.

Chorwacja