Plaża Banje Dubrownik
Chorwacja,  Chorwackie ciekawostki,  Ciekawostki,  Wakacje w Chorwacji

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Dubrowniku i okolicy. Dojazd i zdjęcia

Czas czytania: 7 minut

Leżący na wybrzeżu Adriatyku, w południowej Dalmacji –  Dubrownik był kiedyś dużym ośrodkiem handlowym, który rywalizował o wpływy z Wenecją. Obecnie dzięki swojemu położeniu, sąsiednim wyspom, atrakcjom oraz plażom jest jednym z najpopularniejszych miejsc w całej Chorwacji.

Spośród wszystkich argumentów przemawiających za wakacjami w Dubrowniku, to odpoczynek na plaży jest jednym z najbardziej pożądanych, szczególnie podczas upalnych, letnich dni.

Plaże w Dubrowniku mają w sobie to wyjątkowe piękno, które przyciąga turystów z różnych części świata. Jakie są najpiękniejsze plaże w Dubrowniku i w okolicy? Zapraszam do wpisu.

Dubrownik plaże. TOP 10 najładniejszych plaż

Plaże w Dubrowniku są zróżnicowane pod względem infrastruktury, wielkości oraz lokalizacji. Niektóre z nich są zatłoczone od rana do wieczora, pełne restauracji oraz barów, podczas gdy inne są spokojne i puste.

Pisząc o najpiękniejszych plażach w Dubrowniku, staraliśmy się zebrać w całość te najlepsze według nas, na które możecie się wybrać, spędzając wakacje w Dubrowniku.

10. Plaża Buža

Zestawienie plaż w Dubrowniku, rozpoczyna wyjątkowa plaża Buža, którą pewnie niektórzy z Was nie nazwą plażą. Jednak jest to jedno z najpopularniejszych miejsc, w którym można szybko zażyć kąpieli bądź wygrzać się w promieniach słońca zaraz po zwiedzaniu Starego Miasta w Dubrowniku. Plaża znajduje się praktycznie w centrum Starego Miasta, na którą wchodzi się przez mury miejskie. Plaża Buža jest plażą kamienistą, z kilkoma betonowymi platformami, gdzie turyści i mieszkańcy przychodzą się poopalać.

Buža zyskała ostatnio dużą popularność, ponieważ nie jest ona podobna do żadnej z plaż w Dubrowniku. Można spokojnie powiedzieć, że jest to niekonwencjonalne miejsce,  obok potężnych murów, które kusi także wspaniałym widokiem na sąsiednią wyspę Lokrum.

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać planując wizytę na Buža. Ze względu na swoje położenie, plaża bywa bardzo wietrzna. Dlatego też, latem, zalecana jest kąpiel w godzinach porannych, przed nadejściem wiatru, wówczas Adriatyk także jest bardzo spokojny. Po południu wiatr się wzmaga, przez co morze staje się bardziej wzburzone i niebezpieczne.

Jeśli dopadnie Cię głód lub będziesz miał ochotę na drinka, to na Buža znajdziesz kawiarnię-bar, gdzie można usiąść i delektować się wspaniałym widokiem, szczególnie zachodu słońca, kiedy to cały horyzont zmienia kolor na pomarańczowy.

Plaża Bužajak dojadę?

Jeśli zwiedzasz Stare Miasto w Dubrowniku, to możesz po prostu przespacerować się po Stradun i kierować się na Plac Gundulića, wejść na Schody Jezuickie, skręcić w lewo w ulicę Ispod Mira, a następnie przejść około 50  metrów.

Polecany artykuł:  Marco Polo - 9 faktów i mitów o jego życiu

9. Plaża Lapad

W Lapad dzielnicy Dubrownika, znajduje się duża plaża, na którą możesz zabrać całą rodzinę. Woda jest tutaj płytka i ma łagodne zejście. Dodatkowo nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Plaża Lapad ma także dobrze rozbudowaną infrastrukturę z leżakami, prysznicami, zjeżdżalniami, kortami tenisowymi, barami i restauracjami.

Na zachód od tej plaży znajdują się skałki przy Niki i Meda Pucića, gdzie możesz zażyć trochę promieni bez stroju kąpielowego. Zatoka Lapad – Uvala Lapad jest idealną plażą na odpoczynek i zabawy w wodzie dla całej rodziny.

Plaża Lapad – jak dojadę?

Jeśli chcesz się dostać na tę plażę komunikacją miejską, to jedź autobusem nr. 2 do Uvala Lapad. Następnie wysiądź na przystanku przy Hotelu Grand Hotel Park O Villa Maria i przesiądź się na autobus nr. 6 do ulicy Kralja Tomislava. Następnie skręć w pierwszą ulicę w lewo i kieruj się nią ok. 10 minut.

8. Plaża Banje

Kolejną plażą, którą warto odwiedzić podczas wakacji w Dubrowniku jest Banje. Od dawna uważana jest za jedną z najlepszych plaż w mieście. Banje zazwyczaj spotkach na wielu pocztówkach i magnesach. Położona jest na wschód od wejścia do Starego Miasta. Odpoczynek na Banje pozwoli Ci podziwiać mury i umocnienia Dubrownika (o ile nie trwa remont), wyspy Lokrum, a także Adriatyku.

Należy jednak pamiętać, że w sezonie wakacyjnym na Banje jest spory tłok, dlatego polecamy przyjazd tutaj w czerwcu lub we wrześniu. Jeśli szukasz noclegu w pobliżu Starego Miasta i plaży Banje to warto przejrzeć oferty w dzielnicy Ploče. Znajduje się tutaj wiele apartamentów, z pięknym widokiem na Starówkę Dubrownika i plażę Banje.

Plaża Banje – jak dojadę?

Jeśli przyjeżdżasz z kierunku Starego Miasta w Dubrowniku, możesz po prostu wybrać się na spacer od strony miasta i przejść przez Bramę Ploce. Kontynuuj spacer skręć w prawo, szukaj szerokich schodów, które prowadzą bezpośrednio na plażę.

Jeśli natomiast przyjedziesz z dzielnicy Lapad lub Babin Kuk, możesz po prostu wsiąść do autobusu nr. 4 bądź 6 i jechać aż do bramy Pile, następnie przejść do Starego Miasta i przejść przez bramę Ploče.

7. Plaża Copacabana

Plaża Copacabana w Dubrowniku to kolejna plaża dedykowana rodzinom z dziećmi. Copacabana znajduje się w półksiężycowej zatoce i posiada wypożyczalnię leżaków, skuterów wodnych, zjeżdżalni itp.  Przy plaży znajduje się także restauracja, która zaspokoi Twój głód po całodniowej zabawie w morzu.

Nie musisz się martwić, że dzieci szybko się tutaj znudzą. Plaża Copacabana ma długą linię brzegową, którą mogą  z Tobą odkrywać. Na tej plaży spotkasz zarówno miejscowych, jak i turystów, którzy chcą się dobrze bawić w Dubrowniku.

Co więcej, bardzo często odbywają się tutaj jakieś imprezy, zazwyczaj prowadzone przez DJ’a. Dzielnica Babin Kuk, w której znajduje się plaża Copacabana, jest także uważana za jedną z najbogatszych dzielnic miasta.

Plaża Copacabana – jak dojadę?

Dojazd komunikacją miejską do Copacabany jest prosty. Wystarczy wsiąść w autobus nr. 6 do Lapad oraz wysiąść przy klubie żeglarskim Orsan. Następnie krótki spacer doprowadzi Cię do Copacabany. Innym sposobem jest także skorzystanie z autobusu nr. 6, gdzie na ostatnim przystanku w Babin Kuk wysiadasz i nieco dłuższym spacered dochodzisz do plaży.

Polecany artykuł:  Droga Krzyżowa pod wodą - nieznana atrakcja turystyczna w Trogirze

6. Mrtvo More – wyspa Lokrum

Plaża na wyspie Lokrum to kolejne nietuzinkowe miejsce, gdzie wielu turystów nie spotkasz. Lokrum jest doskonałym miejscem dla miłośników przyrody, którzy chcą odpocząć od tłumów i letnich upałów zanurzając się w chłodnych wodach tej wyspy.

Wyspa Lokrum jest fascynującym miejscem, w którym leży prawdziwy cud natury nazwany Mrtvo More (Morze Martwe), które jest małym jeziorkiem powstałym na przestrzeni wieków na skutek wielu silnych sztormów.

Co więcej, cała wyspa jest uważana za jedną, wielką plażę. Ze względu na jej specyficzny układ i skały, zazwyczaj nie ma tam zbyt wielu ludzi, co gwarantuje ciszę, spokój oraz prywatność.

Mrtvo More Lokrum – jak dopłynę?

Aby dostać się na wyspę Lokrum, musisz udać się do starego portu w Dubrowniku i tam znajdziesz łodzie i taksówki wodne, które pływają na wyspę. Podróż trwa zazwyczaj około 15 minut.

5. Plaża Cava

Plaża Cava znajduje się w dzielnicy Babin Kuk kilka kilometrów od plaży Copacabana. Jest to doskonałe miejsce na kąpiele w morzu, kąpiele słoneczne, relaks przy ulubionym drinku oraz podziwianie majestatycznego widoku na sąsiednią wyspę Daksa. Na plaży Cava znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by spędzić miło czas na wakacjach.

Jeśli nie lubisz zatłoczonej plaży, to warto odwiedzić ją o wczesnych godzinach porannych w sezonie lub na spokojnie bez tłumów wiosną lub jesienią, poza sezonem.

Plaża Cava – jak dojadę?

Wystarczy wsiąść do autobusu nr. 6, dojechać do ostatniego przystanku, przespacerować się po parku i skierować się w stronę morza.

4. Plaża Šunj- wyspa Lopud

Jeśli tęsknisz za robieniem zamków z piasku i masz dość kamienistych plaż w Chorwacji, to plaża Šunj na wyspie Lopud z pewnością Ci się spodoba. Ta niepozorna plaża znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy.

Do zatoki w kształcie półksiężyca możesz dopłynąć kajakiem lub wybrać się na pół godzinny spacer z portu na wyspie. Już sam spacer jest atrakcją, ponieważ możesz obcować z piękną, śródziemnomorską przyrodą wyspy. Plaża Šunj jest prawdopodobnie jedyną plażą, która znajduje się w okolicy Dubrownika, która jest z drobnego piasku.

Jest to także doskonałe miejsce, aby uciec od całego zgiełku miasta i turystów. Piaszczysta plaża Šunj jest szczególnie polecana małym dzieciom, ponieważ jej płytkie wody dają możliwość bezpiecznego pluskania się w wodzie.

Co ciekawe, jest to miejsce, w którym często spotkasz mieszkańców grających w Picigin, czyli tradycyjną grę w piłkę pochodzącą się ze Splitu.

Plaży Šunj wyspa Lopud- jak dopłynę?

Z portu Gruž w Dubrowniku pływają promy na wyspę Lopud, a z portu na wyspie najlepiej dojść tam pieszo.

2. Plaża Bellevue / Miramar

Rozpoczynamy najlepszą naszym zdaniem TOP 3 plaż w Dubrowniku i okolicy. Plaża Bellevue, która często nazywana jest także Miramar, znajduje się w osłoniętej zatoce. Jest to plaża żwirowa i jedna z najbardziej malowniczych plaż w Dubrowniku. Z jednej strony otoczona jest wodą, natomiast z drugiej stromymi, malowniczymi klifami.

Ze względu na jej położenie (na południowy wschód), możesz się cieszyć dużą ilością cienia już wczesnym popołudniem, co powoduje, że jest to dokonała plaża na odpoczynek od upałów.

Polecany artykuł:  Chorwacja w Schengen - co to oznacza? Wakacje w Chorwacji 2023

Jeśli jednak chcesz się opalać, to wybierz się na Bellevue wczesnym rankiem. Musisz pamiętać, że woda bywa tam bardzo wzburzona podczas wietrznych dni, dlatego też najlepiej sprawdź warunki pogodowe przed udaniem się tam.

W pobliżu plaży znajduje się także restauracja, w której możesz skosztować lokalnych dań. Plaża jest także popularna wśród entuzjastów skoków z klifu oraz graczy w wodne polo.

Plaża Bellevue – jak dojadę?

Jeśli jedziesz od strony Starego Miasta, możesz po prostu przejść przez Bramę Pile i kontynuować spacer w kierunku zachodnim przez około 15 minut, aż miniesz Boninovo. Następnie skręć w lewo w ulicę Put Pera Cingrije.

Gdy miniesz Hotel Bellevue, skręć w lewo na Liechtensteinov i wkrótce zobaczysz schody, które doprowadzą Cię na plażę. Jeśli natomiast przyjedziesz z Lapad i Babin Kuk, wystarczy wsiąść do autobusu nr. 4 do Hotelu Bellevue, a następnie zejść w dół wspomnianymi wcześniej schodami.

2. Plaża Pasjača 

Pewnie nie jesteście zaskoczeni, że w czołówce naszego zestawienia TOP 10 najpiękniejszych plaż w Dubrowniku i okolicy znalazła się Pasjača.  Był czas, że plaża Pasjača była jednym z najlepiej strzeżonych sekretów w Chorwacji.

Jednak odkąd portal European Best Destinations uznał  ją za Najlepszą Europejską Plażę w 2019 roku, plaża przestała być tajemnicą i jest niezwykle popularnym miejscem odpoczynku nad Adriatykiem.

Plaża Pasjača znajduje się tuż pod miejscowością Popovići, około 30 kilometrów na południe od Dubrownika, w kierunku Cavtat.

Chociaż Pasjača nie jest tak duża jak na przykład plaża Šunj na Lopud, to z pewnością zachwyca niesamowitą scenerią. Historia tej plaży jest bardzo ciekawa. Nie jest to naturalna plaża, powstała ona w czasie II wojny światowej, kiedy to w pobliskich miejscowościach budowano podziemne tunele. W jej powstaniu sporą rolę odegrało również morze, które zniszczyło skały, a na ich miejscu powstała plaża, która powoli wyrastała z masywnych klifów regionu Konavle. Niestety, z powodu erozji powodowanej przez Adriatyk, plaża także powoli zanika.

Jeśli chcesz ją jeszcze zobaczyć, to odwiedź ją podczas najbliższego pobytu w Dubrowniku, ponieważ za jakiś czas może tam powstać gruzowisko.

Musisz wiedzieć, że na Pasjača nie znajdziesz żadnych udogodnień, takich jak bary czy restauracje. Dotarcie na plażę Pasjača jest atrakcją samą w sobie, ponieważ trzeba zejść stromą ścieżką, a następnie ostrożnie zejść po schodach, wykutych w klifach.

Z tego też powodu nie jest to plaża wskazana dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Ci, którzy jednak odważą się na stromą wędrówkę w dół, zostaną nagrodzeni lazurowym morzem i niesamowitymi widokami.

Plaża Pasjača – jak dojadę?

Ta wyjątkowa plaża znajduje się w miejscowości Popovići, około 30 kilometrów od Dubrownika i niedaleko granicy z Czarnogórą. Przy wejściu na plażę Pasjača znajduje się bezpłatny parking.

1. Plaża Sveti Jakov

Plaża Sveti Jakov – Świętego Jakuba, jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż w Dubrowniku i w całej Chorwacji.

Leży we wschodnim regionie Dubrownika, ta mała zatoka oferuje odwiedzającym wspaniały widok na wyspę Lokrum i Stare Miasto.

Ta malownicza plaża posiada strzeliste klify, gęsty lasy  i piękne wille, z których najbardziej znana jest Villa Dubrovnik.

Plaża Sveti Jakov jest nie tylko jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Dubrowniku, ale jest także jedną z najbardziej przyjaznych rodzinom z dziećmi plaż Dubrownika. Ta żwirowa plaża oferuje małym dzieciom możliwość cieszenia się zabawy w wodzie oraz nauki pływania. Należy jednak pamiętać, że na tej plaży nie ma ratownika, więc musisz uważnie obserwować swoje dzieci.

Plaża Sveti Jakov – jak dojadę?

Do plaży możesz dojść schodząc z drogi koło kościoła sv Jakova, który znajduje się na szczycie klifu. Obok znajduje się także parking, z którego roztacza się widok na plażę i okolicę. Korzystając z komunikacji miejskiej, możesz tam dojechać autobusem nr. 5 lub 8 – z Bramy Ploče.

Dubrownik polecane noclegiBooking.com


Booking.com

Dubrownik plaże mapa

Chorwacja