Chorwacja autostrady
Chorwacja,  Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Chorwacja autostrady

Czas czytania: 5 minut

Niebawem rozpocznie się długo oczekiwany sezon wyjazdowy oraz wakacyjny. Zmęczeni walką z Covidem planujemy wyjazd do Chorwacji własnym samochodem. Jednak przed wyjazdem warto poznać jakie są trasy dojazdu do Chorwacji, jakie są opłaty w krajach tranzytowych, kiedy jest największe natężenie ruchu, a wreszcie jakie są opłaty autostradowe oraz ceny paliwa w Chorwacji. Warto również wiedzieć, jak wyglądają aktualne obostrzenia covidowe dotyczące wjazdu na teren Republiki Chorwacji.

Planując pierwszy raz wakacje w Chorwacji własnym samochodem pojawia się pytanie czy w Chorwacji są płatne autostrady? Czy są winiety w Chorwacji? Jaka jest mapa dróg i autostrad w Chorwacji? W skrócie Chorwacja autostrady. Na te i pozostałe pytania postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.


Chorwacja wjazd 2022

Obecnie koszty podróży do Chorwacji nie są może tak istotne jak znajomość obostrzeń w krajach tranzytowych do Chorwacji  oraz aktualne informacje wjazdu do Chorwacji.

Dlatego też, warto wiedzieć, że bez względu na to przez które kraje przejeżdżamy, aby móc wjechać do Chorwacji należy mieć dowód osobisty lub paszport i wypełniony wniosek online Enter Croatia, który dostępny jest na stronie entercroatia.mup.hr.

Przejazd przez teren Bośni i Hercegowiny w Neum w drodze na Półwysep Pelješac  lub do Dubrownika, możliwy jest po okazaniu paszportu lub dowodu osobistego. Warto wiedzieć, że od 10. 2021, na terenie Bośni i Hercegowiny, Zielona Karta nie jest już obligatoryjna. 

Zasady wjazdu do Chorwacji obowiązujące od 01.03.2022 roku

  • obowiązek okazania na granicy nie starszego niż 24h negatywnego wyniku testu RAT (Rapid Antygen Test) lub 72h test PCR na SARS-CoV-2, których ważność liczy się od momentu pobrania materiału do badania;
  • honorowane są jedynie testy antygenowe uznawane w krajach UE
  • jeśli na granicy Chorwacji nie okażemy negatywnego wyniku testu, jesteśmy zobowiązani do odbycia 7-dniowej kwarantanny, może ona zostać skrócona po przedstawieniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji.

Zwolnieni z obowiązku okazania na granicy negatywnego wyniku testu są

  • dzieci do ukończenia siedmiu lat, przekraczające granicę z rodzicami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub/i posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu;
  • osoby posiadające potwierdzające przyjęcie pełnego cyklu szczepień, bez względu na rodzaj szczepionki, o ile minęło min. 14 dni od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki;
  • osoby, które przebyły COVID-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR/testu  antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później  niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh.

Źródło: https://www.gov.pl/web/chorwacja/zasady-wjazdu-do-chorwacji2 https://mup.gov.hr/uzg-covid/english/286212


Chorwacja autostrady

Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące autostrad i dróg w Chorwacji. Najważniejsza kwestia to fakt, że w Chorwacji nie ma winiet. Autostrady w Chorwacji są płatne, a jazda jest bardzo wygodna i przyjemna (dla nas i naszego auta). Natomiast opłaty uiszczamy w bramkach na autostradach za pomocy gotówki (euro oraz kuny), kart płatniczych lub system ENC. Dodatkowo przy planowaniu terminu wyjazdu do Chorwacji warto mieć na uwadze, że praktycznie od kilku lat w okresie od 15 czerwca do 15 września wzrastają opłaty za korzystanie z autostrad w Chorwacji. Wyjątkiem był rok 2020, kiedy to chorwacki rząd zdecydował o zniesieniu 10% podwyżki w sezonie letnim. Jak będzie w tym roku? Według niepotwierdzonych informacji ceny pozostaną bez zmian, jednak będziemy Was informować na bieżąco.

Przykładowe trasy i ceny Chorwacja autostrady 2022

Macelj – Dubrownik

Trasa Macelj – Dubrownik pokonujemy jadąc od strony Słowenii, przejście graniczne w Macelj do Dubrownika – pobór opłat znajduje się w Trakošćan.

Polecany artykuł:  Weekend majowy w Chorwacji

Koszt przejazdu pojazdu kategorii I (samochód osobowy) w 2022 roku wynosi:

Autostrada A2 opłaty: Trakošćan (Macelj) – Zaprešić (Zagrzeb) = 48 kun

Autostrada A1: Zagreb (Lučko) –  Čarapine = 232 kuny

Łączny koszt przejazdu na tym odcinku= 280 kun. Jednak warto mieć na uwadze, że trasa ta prowadzi praktycznie przez całą Chorwację.

Goričan – Split

Goričan – Split jest to kolejna popularna trasa, którą pokonujemy jadąc tym razem od strony Węgier -przejście w Letenye. Tym razem trasa jest nieco krótsza, bo zjeżdżamy do Splitu -ostatni punkt poboru opłat znajduje się w Dugopolje.

Koszt przejazdu pojazdu kategorii I (samochód osobowy) w 2022 roku wynosi:

Autostrada A4: Goričan – Sveta Helena = 44 kuny

Autostrada A1: Zagreb (Lučko) – Dugopolje = 181 kun

Łączny koszt przejazdu na tym odcinku= 225 kun.

Macelj – Rijeka

Jest to trasa, którą pokonujemy jadąc od strony Słowenii -przejście Macelj pobór opłat Trakošćan. Tym razem trasa jest krótsza, bo zjeżdżamy do Rijeki.

Koszt przejazdu pojazdu kategorii I (samochód osobowy) w 2021 roku wynosi:

Autostrada A2 opłaty: Trakošćan (Macelj) – Zaprešić (Zagrzeb) = 48 kun

Autostrada A6: Zagreb (Lučko) –Rijeka = 70 kun

Łączny koszt przejazdu na tym odcinku= 118 kun.

Istria

Planując wakacje na półwyspie Istria, możemy tam dojechać od strony włoskiego Triestu lub od strony Słowenii przejście w Rupa.

Koszt przejazdu pojazdu kategorii I (samochód osobowy) w 2022 roku wynosi:

Autostrada A7 opłaty: Rupa – Rijeka = 9 kun

Autostrada A8 opłaty: Tunel Učka – Žminj = 57 kun

Następnie koszt zależy czy planujemy jechać w kierunku północnym czy południowym Półwyspu Istria.

Goričan – Slavonski Brod

Jest to zdecydowanie najmniej popularna trasa, którą wybierają turyści wyjeżdżający do Chorwacji. Trasa prowadzi od strony Węgier – przejście w Letenye.

Polecany artykuł:  6 powodów, dla których warto odwiedzić Chorwację jesienią

Koszt przejazdu pojazdu kategorii I (samochód osobowy) w 2022 roku wynosi:

Autostrada A4: Goričan – Sveta Helena = 44 kuny

Autostrada A3: Zagreb-istok (Ježevo) – Osijek = 122 kun

Łączny koszt przejazdu na tym odcinku= 166 kun.

Tunel Sveti Ilija

Warto wiedzieć, że z dniem 01.01. 2018 r. zniesiono opłatę za przejazd tunelem Sveti Ilija, który łączył Zagvozd z Baška Voda. Tunel Sveti Ilija jest często wybieraną opcją zjazdu z autostrady prowadzącą Riwierę Makarska. Wcześniej przejazd tunelem kosztował 20 kun (kilkakrotnie udało się nam zapłacić za ten przejazd tunelem 🙂 )

Most na KRK – Krčki most

Od maja 2021 roku przejazd mostem na wyspę Krk jest za darmo dla wszystkich kategorii pojazdów.

KRK Baska
KRK

Aby dokładnie przeanalizować koszty przejazdu warto zajrzeć na stronę https://www.hak.hr/info/cestarine/ Znajdują się tam aktualne ceny autostrad w Chorwacji w 2022 roku.


Chorwacja autostrady mapa

Interaktywna mapa autostrad i dróg w Chorwacji znajduje na chorwackiej stronie, się pod linkiem

Kamery Chorwacja autostrady

Planując podróż warto zaplanować sobie wcześniej trasę. My staramy się na bieżąco sprawdzać ewentualne korki na drogach. Szczególnie warto skorzystać z opcji kamer na przejściach granicznych oraz na wjazdach na mosty/tunele oraz autostrady. Tutaj znowu polecamy stronę hak.hr na której znajdziemy kamerki (z kilkuminutowym opóźnieniem co prawda), które informują nas o ruchu na drodze. Ponadto na stronie znajdują się kamerki w miejscach przepraw promowych m.in. na wyspie Cres, Krk, Mljet, Rab, Pag, Brac, Hvar, na półwyspie Pelješac oraz w Zadar Gaženica i w Split.


Ceny paliwa Chorwacja

Aktualna cena paliwa w Chorwacji uzależniona od lokalizacji oraz od stacji benzynowej. Zresztą ceny paliw mogą się różnić na poszczególnych stacjach w zależności od polityki cenowej firmy. W zestawieniu prezentujemy najniższe oraz najwyższe ceny paliw dla konkretnej stacji. Warto także wiedzieć, że najwyższe ceny są zwykle na stacjach przy autostradach oraz drogach największego ruchu. Polecamy śledzenie cen i  stacji z najtańszym paliwem, które można wyświetlić na interaktywnej mapie HAK oraz aplikacjach mobilnych HAK. Dodatkowo członkowie HAK mają zniżkę na stacjach BP Tiffon oraz Crodux.

Polecany artykuł:  TOP 10 Najlepszych lotnisk na świecie 2016

Ciekawą opcją jest również strona https://mzoe-gor.hr/#main-nav-open na której znajduje się interaktywna mapa z cenami oraz dokładnymi adresami poszczególnych stacji. Uśrednione ceny paliw w całej Chorwacji.

Podane ceny marzec 2022, pochodzą ze strony www.hak.hr


Kalendarz natężenia ruchu w Chorwacji

Kolorem żółtym oznaczono ruch nieco nasilony, pomarańczowym kolorem zaznaczono ruch wzmożony natomiast kolorem czerwonym znaczne utrudnienia na drodze z powodu dużego ruchu.

Z doświadczenia polecamy Wam, unikać dni zaznaczonych na czerwono. Szkoda nerw oraz czasu na stanie w korkach, szczególnie podczas upałów.


Promy Chorwacja 2022

Podróżując autem po Chorwacji, czasem się może zdarzyć podróż na wyspę. Warto znać również najpopularniejsze połączenia promowe w Chorwacji.

Szczegółowo opisaliśmy to tutaj -> https://naszepodroze.edu.pl/promy-chorwacja-jadrolinja-krilo-bura-line-gv-line-i-inne/


Winiety w drodze do Chorwacji

Warto wiedzieć, że w drodze do Chorwacji w zależności od wybranej trasy przez Czechy, Austrię czy Słowenię lub przez Słowację i Węgry, musimy w tych krajach zakupić odpowiednie winiety. W każdym kraju inną. Szczegółowo staraliśmy się opisać koszty poszczególnych winiet na stronach:


Na zakończenie zapraszamy jeszcze do naszych pozostałych wpisów dotyczących podróży samochodem:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.