
Chorwacja autostrady
Niebawem rozpocznie się długo oczekiwany sezon wakacyjny w Chorwacji. Jednak przed wyjazdem warto poznać jakie są trasy dojazdu do Chorwacji, jakie są opłaty w krajach tranzytowych, kiedy jest największe natężenie ruchu, a wreszcie jakie są opłaty autostradowe oraz ceny paliwa w Chorwacji.
Planując pierwszy raz wakacje w Chorwacji własnym samochodem pojawia się pytanie czy w Chorwacji są płatne autostrady? Czy są winiety w Chorwacji? Jaka jest mapa dróg i autostrad w Chorwacji?
Wakacje 2023 r. w Chorwacji – co warto wiedzieć?
Chorwacja od 01.01.2023 roku jest w Strefie Schengen. Co to znaczy? Wjeżdżając do Chorwacji od 1 stycznia 2023 r. nie będziesz musiał stać na granicy i okazywać paszportu. Kolejną ważną zmianą w 2023 r. jest wprowadzenie nowej waluty – euro, która zastąpi dawną kunę chorwacką.
Przejazd przez teren Bośni i Hercegowiny w Neum w drodze na Półwysep Pelješac lub do Dubrownika, możliwy jest po okazaniu paszportu lub dowodu osobistego. Warto wiedzieć, że od 10. 2021, na terenie Bośni i Hercegowiny, Zielona Karta nie jest już obligatoryjna.
Chorwacja autostrady w 2023 r.
Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące autostrad i dróg w Chorwacji. Najważniejsza kwestia to fakt, że w Chorwacji nie ma winiet. Autostrady w Chorwacji są płatne, a jazda jest bardzo wygodna i przyjemna (dla nas i naszego auta). Natomiast opłaty uiszczamy w bramkach na autostradach za pomocy gotówki (euro oraz kuny), kart płatniczych lub system ENC. Dodatkowo przy planowaniu terminu wyjazdu do Chorwacji warto mieć na uwadze, że praktycznie od kilku lat w okresie od 15 czerwca do 15 września wzrastają opłaty za korzystanie z autostrad w Chorwacji. Wyjątkiem był rok 2020, kiedy to chorwacki rząd zdecydował o zniesieniu 10% podwyżki w sezonie letnim. Jak będzie w tym roku? Według niepotwierdzonych informacji ceny pozostaną bez zmian, jednak będziemy Was informować na bieżąco.
Przykładowe trasy i ceny Chorwacja autostrady 2023 r.
Macelj – Dubrownik
Trasa Macelj – Dubrownik pokonujemy jadąc od strony Słowenii, przejście graniczne w Macelj do Dubrownika – pobór opłat znajduje się w Trakošćan.
Koszt przejazdu pojazdu kategorii I (samochód osobowy) w 2023 roku wynosi:
Autostrada A2 opłaty: Trakošćan (Macelj) – Zaprešić (Zagrzeb) = 6,40 euro (ok. 48 kn)
Autostrada A1: Zagreb (Lučko) – Čarapine = 30,70 euro (ok. 231 kn)
Łączny koszt przejazdu na tym odcinku= 37,10 euro. Jednak warto mieć na uwadze, że trasa ta prowadzi praktycznie przez całą Chorwację.
Goričan – Split
Goričan – Split jest to kolejna popularna trasa, którą pokonujemy jadąc tym razem od strony Węgier -przejście w Letenye. Tym razem trasa jest nieco krótsza, bo zjeżdżamy do Splitu -ostatni punkt poboru opłat znajduje się w Dugopolje.
Koszt przejazdu pojazdu kategorii I (samochód osobowy) w 2023 roku wynosi:
Autostrada A4: Goričan – Sveta Helena = 8,6 euro (64,8 kn)
Autostrada A1: Zagreb (Lučko) – Dugopolje = 24 euro (181 kn)
Łączny koszt przejazdu na tym odcinku= 32,60 euro.
Macelj – Rijeka
Jest to trasa, którą pokonujemy jadąc od strony Słowenii -przejście Macelj pobór opłat Trakošćan. Tym razem trasa jest krótsza, bo zjeżdżamy do Rijeki.
Koszt przejazdu pojazdu kategorii I (samochód osobowy) w 2023 roku wynosi:
Autostrada A2 opłaty: Trakošćan (Macelj) – Zaprešić (Zagrzeb) = 6,40 euro (ok. 48 kn)
Autostrada A6: Zagreb (Lučko) –Rijeka = 9,20 euro (ok. 70 kn)
Łączny koszt przejazdu na tym odcinku= 15,60 euro.
Istria
Planując wakacje na półwyspie Istria, możemy tam dojechać od strony włoskiego Triestu lub od strony Słowenii przejście w Rupa.
Koszt przejazdu pojazdu kategorii I (samochód osobowy) w 2023 roku wynosi:
Autostrada A7 opłaty: Rupa – Rijeka = 2 euro (14,32 kn)
Autostrada A8 opłaty: Tunel Učka – Žminj = 7,80 euro (58 kn)
Następnie koszt zależy czy planujemy jechać w kierunku północnym czy południowym Półwyspu Istria.
Goričan – Slavonski Brod
Jest to zdecydowanie najmniej popularna trasa, którą wybierają turyści wyjeżdżający do Chorwacji. Trasa prowadzi od strony Węgier – przejście w Letenye.
Koszt przejazdu pojazdu kategorii I (samochód osobowy) w 2022 roku wynosi:
Autostrada A4: Goričan – Sveta Helena = 8,6 euro (64,8 kn)
Autostrada A3: Zagreb-istok (Ježevo) – Osijek = 16,10 euro (121,31 kn)
Łączny koszt przejazdu na tym odcinku= 24,70 euro.
Tunel Sveti Ilija
Warto wiedzieć, że z dniem 01.01. 2018 r. zniesiono opłatę za przejazd tunelem Sveti Ilija, który łączył Zagvozd z Baška Voda. Tunel Sveti Ilija jest często wybieraną opcją zjazdu z autostrady prowadzącą Riwierę Makarska. Wcześniej przejazd tunelem kosztował 20 kun (kilkakrotnie udało się nam zapłacić za ten przejazd tunelem 🙂 )
Most na KRK – Krčki most
Od maja 2021 roku przejazd mostem na wyspę Krk jest za darmo dla wszystkich kategorii pojazdów.

Aby dokładnie przeanalizować koszty przejazdu warto zajrzeć na stronę https://www.hak.hr/info/cestarine/ Znajdują się tam aktualne ceny autostrad w Chorwacji w 2023 roku.
Chorwacja autostrady mapa
Interaktywna mapa autostrad i dróg w Chorwacji znajduje na chorwackiej stronie, się pod linkiem
Kamery Chorwacja autostrady
Planując podróż warto zaplanować sobie wcześniej trasę. My staramy się na bieżąco sprawdzać ewentualne korki na drogach. Szczególnie warto skorzystać z opcji kamer na przejściach granicznych oraz na wjazdach na mosty/tunele oraz autostrady. Tutaj znowu polecamy stronę hak.hr na której znajdziemy kamerki (z kilkuminutowym opóźnieniem co prawda), które informują nas o ruchu na drodze. Ponadto na stronie znajdują się kamerki w miejscach przepraw promowych m.in. na wyspie Cres, Krk, Mljet, Rab, Pag, Brac, Hvar, na półwyspie Pelješac oraz w Zadar Gaženica i w Split.
Ceny paliwa Chorwacja
Aktualna cena paliwa w Chorwacji uzależniona od lokalizacji oraz od stacji benzynowej. Zresztą ceny paliw mogą się różnić na poszczególnych stacjach w zależności od polityki cenowej firmy. W zestawieniu prezentujemy najniższe oraz najwyższe ceny paliw dla konkretnej stacji. Warto także wiedzieć, że najwyższe ceny są zwykle na stacjach przy autostradach oraz drogach największego ruchu. Polecamy śledzenie cen i stacji z najtańszym paliwem, które można wyświetlić na interaktywnej mapie HAK oraz aplikacjach mobilnych HAK. Dodatkowo członkowie HAK mają zniżkę na stacjach BP Tiffon oraz Crodux.
Ciekawą opcją jest również strona https://mzoe-gor.hr/#main-nav-open na której znajduje się interaktywna mapa z cenami oraz dokładnymi adresami poszczególnych stacji. Uśrednione ceny paliw w całej Chorwacji.
Podane ceny koniec marca 2023 r., pochodzą ze strony www.hak.hr
Kalendarz natężenia ruchu w Chorwacji
Z doświadczenia polecamy Wam, unikać wyjazdu do Chorwacji i powrotów w weekendy. Szkoda nerw oraz czasu na stanie w korkach, szczególnie na bramkach autostrad najbardziej popularnych jak na przykład: Zagreb (Lučko).
Promy Chorwacja 2023
Podróżując autem po Chorwacji, czasem się może zdarzyć podróż na wyspę. Warto znać również najpopularniejsze połączenia promowe w Chorwacji.
Szczegółowo opisaliśmy to tutaj -> https://naszepodroze.edu.pl/promy-chorwacja-jadrolinja-krilo-bura-line-gv-line-i-inne/
Winiety w drodze do Chorwacji
Warto wiedzieć, że w drodze do Chorwacji w zależności od wybranej trasy przez Czechy, Austrię czy Słowenię lub przez Słowację i Węgry, musimy w tych krajach zakupić odpowiednie winiety. W każdym kraju inną. Szczegółowo staraliśmy się opisać koszty poszczególnych winiet na stronach:
- Czechy winiety 2023
- Winiety Austria 2023
- Winiety Słowenia 2023
- Słowacja winiety 2023
- Winiety Węgry 2023
Na zakończenie zapraszamy jeszcze do naszych pozostałych wpisów dotyczących podróży samochodem:

