Zadar noclegi, Nin Chorwacja

Nin

Czas czytania: 6 minut

Nin to małe historyczne i królewskie miasto na półwyspie około 15 km od Zadaru

Czy wiecie, że Nin ma ponad 3000 lat? Nin budowano na starożytnych ruinach dawnej osady plemienia Liburnów z IX w. p.n.e. Dodatkowo w Nin, Rzymianie zbudowali największą świątynię na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.

Nin
Nin, fot. www.livecamcroatia.com

Nin Chorwacja atrakcje

Będąc w Ninie koniecznie! trzeba dotknąć kciuka biskupa Grgura Ninskiego na szczęście. Warto odwiedzić również kościół św. Krzyża zwany najmniejszą na świecie katedrą oraz starożytne Muzeum Nin. Zdecydowanie polecamy kąpiel w  leczniczym błocie oraz wizytę w Muzeum Soli w którym możemy dokonać zakupu soli do domu. Nin to również 8 siedlisk NATURA 2000, rzadkich i endemicznych roślin oraz 204 gatunków ptaków.

Muzeum w Nin

Muzeum Soli i sklep z pamiątkami to jedna z atrakcji Nin. Przyciąga ona uwagę wieloma eksponatami, które były używane, a częściowo nadal są wykorzystywane w tradycyjnej produkcji i zbieraniu soli morskiej. Narzędzia o najwyższej wartości, które są używane, to grabie do zbierania soli, wagony do transportu na patelniach solnych i drewniane urządzenia do pakowania. W Muzeum Soli można można cofnąć się w czasie. Poza tym możemy być pewni, że nie natkniemy się na tłumy wycieczek.  Dodatkowo dzięki bogatemu asortymentowi Muzeum Nin możemy kupić ciekawe pamiątki z Chorwacji. Koszt wstępu do Muzeum (ul. Ilirska cesta 7) nie jest najtańszy (65 kn/osoba) za około 45 minut zwiedzania.

Oprócz bogatego dziedzictwa kulturowego, Nin przyciąga swoimi długimi piaszczystymi plażami. Obecnie, Nin nosi tytuł jednego z najbardziej romantycznych miast Europy i EDEN – europejskich celów doskonałości, więc jest to wyjątkowo popularne miejsce.


Nin plaże

Plaża “Ninske vodice” w mieście Nin, jest najpopularniejszą, rozpościera się z niej piękny widok na góry. Plaża Queen’s Beach z plażami Ždrijac i Prodorica tworzy wyjątkowe piaszczyste kąpielisko o długości ośmiu kilometrów. Długie, naturalne, piaszczyste plaże w  Ninie to symbol miasteczka. Nic więc dziwnego, że należą one do najpiękniejszych plaż w Chorwacji i na świecie. Najdłuższa i najsłynniejsza z nich to piaszczysta plaża “Królowej” ze swoją romantyczną legendą. Żonę pierwszego chorwackiego króla Tomislava szczególnie pociągała ta plaża, więc często tam przebywała.

Plaża ta słynie, z  wyjątkowo płytkich wód, jest ona popularna wśród  rodzin z małymi dziećmi. Co ciekawe, plaża ma trzy wejścia, z których każde przedstawia inny widok. Jedno wejście znajduje się na zachód od kierunku Ninske Vodice w pobliżu Aparthotel Condura Croatica. W centralnej części, aby dostać się na piaszczystą plażę, trzeba przejść przez drewniane mosty oraz drewniane chodniki położone nad największą  leczniczym błotem (borowiny) w Chorwacji. Po wschodniej stronie, aby dostać się na plażę, trzeba przejść przez uroczy drewniany most. Na plaży często można spotkać wielu kuracjuszy pokrytych borowiną w ramach ich terapii lub po prostu dla zabawy.

Nin
Plaża w Nin

Według opinii American Travel Channel, Plaża Królowej znajduje się na szczycie najpiękniejszych plaż na świecie. Zdecydowanie warto warto wybrać się tu, szczególnie polecamy dla osób, które nie lubią żwirowych i kamienistych plaży. Mamy tu delikatny i ciepły piasek oraz płytkie wody chorwackiego morza.


Nin to nie tylko plaże ale i urocze zabytki!

Spacerując wzdłuż wybrzeża Nin, warto zatrzymać się przy pomniku księcia Branimira.  To władca, który swoimi wizjami i dziełami mocno zaznaczył chorwacką historię. Na długiej liście historycznych postaci ważnych dla Nin oraz całej Chorwacji imię księcia Branimira zajmuje określone miejsce. Jest ku temu bowiem szczególny powód: Nin jest zdecydowanie kolebką chorwackiej państwowości oraz z całą pewnością dla wszystkich jej mieszkańców jest szczególną postacią. Żył w IX wieku i rządził od 879 do 892. Ponadto jego władza wzmocniła przybrzeżną Chorwację i osiągnęła niepodległość, co potwierdza papież Jan VIII. Natomiast  7 czerwca 879 r. Branimir po raz pierwszy został uznany w historii za prawowitego władcę, a Chorwacja była prawowitym państwem, dokładnie w Ninie, które stało się jego siedzibą główną. Stąd uznanie chorwackiej państwowości w dniu 7 czerwca jest świętem w Ninie jako Dzień Miasta, a w Chorwacji jako Dzień Chorwackiej Dyplomacji.

Miasteczko słynie również z licznych zabytków m.in.: z neolitycznych odkryć i cmentarza z okresu liburnijskiego oraz najmniejszej Katedry świata. Co ciekawe, Katedra pw. Św. Krzyża – ma tylko 40 m w obwodzie!

Nin Chorwacja atrakcje w pobliżu

Zaton

Administracyjna część miasta Nin to mała miejscowość o nazwie Zaton. Położona jest zaledwie 1,5 km na południe od starego miasta. Zaton wywodzi się z XVII wieku, kiedy zbudowano kościół parafialny poświęcony Narodzinom Najświętszej Maryi Panny. Najważniejszym zabytkiem w miejscowości Zaton jest Wieża Kaštelina z XVI wieku, którą zbudowano w celu obrony Nin przed Turkami przez Wenecjan. Ponadto nieopodal Zaton znaleziono pozostałości starożytnego portu Nin (Aenona), który jest przedmiotem podwodnych badań archeologicznych. Znaleziono tu statki zwane Serilie Liburnice z I wieku, których częściowe przebudowy przechowywane są w Muzeum Archeologicznym Nin. W pobliżu starożytnego portu znajdują się pozostałości kościoła św. Andrzeja z XVI wieku. W starej części miasteczka można zobaczyć architekturę w stylu dalmatyńskim (XVII – XX wiek). To miejsce, które turyści często wybierają na rodzinne wakacje. Położenie naprzeciwko kanału zadarskiego zapewnia niezapomniane wrażenia zachodzącego słońca.

Grbe

Miejscowość Grbe znajduje się na północny wschód od miejscowości Nin i ma ciekawą historię. Powstało ono na początku XIX wieku na pozostałościach dawnych budynków mieszkalnych i handlowych fabryki tytoniu, zbudowanej przez weneckiego szlachcica Jerolima Manfrina. Jedno z monumentalnych wejść do ówczesnej fabryki tytoniu jest świadectwem do dziś, a wielu turystów nazywa to Łukiem. Plantacja nie istnieje od dawna, a na jej pozostałościach rozwinęło się miejsce zwane Grbe, które swoją teraźniejszość i przyszłość buduje na rozwoju turystyki.

Privlaka

Jeśli chcecie zobaczyć jak  dawniej wyglądała wioska rybacka, nie potrzebujecie wehikułu czasu – wystarczy odwiedzić Privlaka. Leży ona zaledwie 4 km od Nin. Znajduje się na przestronnym, płaskim półwyspie i jest otoczona z trzech stron morzem i pięknymi plażami. Zachody słońca w Privlaka są niezapomniane. Privlaka jest również znana z ludzi, którzy swoimi drewnianymi łodziami usuwali piasek z Zatoki Nin. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, która podobnie jak Nin jest idealna na rodzinne wakacje dzięki piaszczystym plażom i płytkiemu, ciepłemu morzu.

Vrsi

Vrsi słynie z pięknego wybrzeża o długości 30 km oraz wielu zatok i plaż. Co ciekawe w Vrsi znajdują się aż cztery kościoły – to miejsce zostało utworzone z czterech bytów. Administracyjnie do Vrsi przynależą dwie wysepki: Zečevo oraz Mišjak. W rzeczywistości Zečevo jest półwyspem – można go nazwać wyspą tylko podczas przypływu, gdy woda morska zalewa połączenie z lądem stałym, a podczas odpływu staje się półwyspem. Oprócz centrum starego miasta, warto odwiedzić Vrsi-Mulo i Vrsi-Zukve znajdujące się również wzdłuż wybrzeża.

Wyspa Vir 

Wyspa Vir to jedna z 300 wysp archipelagu zadarskiego, oddalona około 7 km od miejscowości Nin. Co ciekawe Vir nie jest tak do końca wyspą. Mianowicie w 1976 r. został połączony mostem z lądem stałym. Ze względu na sprzyjające głębokości morza dookoła Vir, wzdłuż prowadzą ważne szlaki morskie. Ważnym zabytkiem Vir jest XVII-wieczna wieża Kaštelina, która służyła jako obrona przed Turkami i schronienie dla mieszkańców okolic Nin.


Nin polecane noclegiBooking.com

Nin dojazd

Nin leży praktycznie w centrum płytkiej piaszczystej laguny około 17 km na północ od Zadar. Jest on dobrze skomunikowany z Zadarem oraz łatwo dostępny samochodem, autobusem, samolotem, pociągiem lub statkiem.

  • Samolot

Jeśli zdecydujecie się na szybszy i łatwiejszy sposób podróży dotarcia do Zadaru, wylądujecie na lotnisku Zadar Zemunik. Jest to małe, ale dosyć nowoczesne lotnisko, które jest połączone z innymi chorwackimi miastami i  europejskimi destynacjami szczególnie w sezonie wysokim. Kontynuacja trasy do Nin z lotniska Zadar Zemunik może odbywać się taksówką lub autobusem przez Zadar. Oto kilka przydatnych linków:

http://www.zadar-airport.hr/
http://www.zagreb-airport.hr/
http://www.croatiaairlines.com/

Większość najemców kwater prywatnych może zorganizować transfer z lotniska do Nin.

  • Dojazd autem

Doskonała infrastruktura drogowa umożliwia bezpośrednie połączenie ze wszystkimi głównymi miastami Chorwacji – Zagrzeb, Rijeka, Split oraz Dubrownik i z wszystkimi miastami w Europie. Poniżej przydatne linki do zaplanowania podróży:
http://www.viamichelin.com/
http://www.hak.hr/

  • Dojazd autobusem

Ze względu na bliskość Zadaru, które jest połączone ze wszystkimi głównymi miastami Europy Zachodniej (Lublana, Triest, Wiedeń, Zurych, Monachium, Rotterdam itp.). Linie autobusowe kursują na linii Zadar – Nin prawie co godzinę. Polecamy zapoznać się z informacjami na stronach:http://www.akz.hr/
http://www.liburnija-zadar.hr/kolodvor
  • Dojazd pociągiem

Kolej prowadząca do Zadar jest połączona torami z miejscowością Knin i dalej z  Zagrzebiem oraz prawie wszystkimi krajami europejskimi. Na pewno ten sposób podróży jest zdecydowanie dłuższy, ale zapewnia również niezapomniane wrażenia i widoki! Dworzec kolejowy w Zadar znajduje się w obrębie dworca autobusowego, dzięki czemu możesz łatwo kontynuować podróż do Nin autobusem lub taksówką. Poniższy link poda więcej informacji:http://www.hzpp.hr/

Nin mapaNa zakończenie wycieczki polecamy, wyjeżdżając z Nin lub wjeżdżając do niego od strony Zadaru zatrzymać się przy małym kościółku św. Mikołaja w Prahulje przy trasie do Zadaru. Co ciekawe jest to wieża na planie koniczyny, która pełniła funkcje obronne w czasie wojen z Turkami. Jest zdecydowanie urokliwa, ponadto można ją fotografować bez końca.


Wakacje Chorwacja