Dugi Otok Chorwacja
Dugi Otok,  Propozycje wycieczek,  Wyspy Chorwacji

Dugi Otok – krótki przewodnik po długiej wyspie

Czas czytania: 7 minut

Dugi Otok (czyli Długa wyspa 😉 ) to wyspa położona niedaleko miasta Zadar. Dodatkowo Dugi Otok jest największą spośród wysp znajdujących się w Północnej części Dalmacji. Co ciekawe nazwa dosłownie oznacza „długą wyspę” – bo rzeczywiście wyspa ma długość około 45 km. Co więcej najwyższy szczyt wyspy to Vela Straža 338 m.n.p.m. Na pytanie z czym kojarzy się nam wyspa Dugi Otok, odpowiemy w pierwszej kolejności, że z plaży Saharun /Sakarun na północy wyspy oraz Parku Przyrody Telascica, który z kolei obejmuje południową część wyspy. Główne miejscowości na wyspie to Bozava oraz Sali.\

Dugi Otok mapa


Dugi Otok atrakcje

Zanim przejdę do głównej i najpopularniejszej atrakcji wyspy- Saharun (Sakarun), kilka słów o również przepięknej atrakcji przyrodniczej wyspy.

Park Przyrody Telašćica

Park Przyrody Telašćica głównie skupia się wokół zatoki Telašćica, od której pochodzi nazwa Parku. Co więcej Park słynie z zatoczek oraz małych wysp, a także z dośc wysokich klifów – z których najwyższy to Grpascak o wysokości 161 m.n.p.m. Co więcej, Jezioro Mir to kolejne miejsce, które warto odwiedzić w Parku Telašćica. Jest to słone jezioro, połączone podziemnymi kanałami z morzem Adriatyckim. Ponadto jest ono cieplejsze niż Adriatyk latem, temperatura wody może wynosić nawet do 33 ° C.

W Parku Telašćica można zaobserwować stosunkowo dość sporą różnorodność flory oraz fauny, w tym różnorodne życie morskie (takie jak kraby oraz jeżowce), koralowce oraz gąbki. Być może uda się Wam zobaczyć sokoły, które gniazdują na klifach w Telašćica, oraz delfiny baraszkujące przy wybrzeżu.

Szczegółowe informacje na temat tego, co warto zobaczyć w Parku Przyrody Telašćica można znaleźć na stronie Parku

Latarnia morska Veli Rat 

Latarnia morska Veli Rat jest bez wątpienia wyjątkowo imponującą latarnią morską w tej części Chorwacji. Znajduje się ona na północno-zachodnim krańcu wyspy Dugi Otok, w pobliżu Veli Rat.

Zbudowano ją w 1849 roku. Ma ona 42 metry wysokości, a obecnie jest najwyższą latarnią morską na Adriatyku. Imponujący efekt wizualny zawdzięcza dość żółtej fasadzie, do której (co ciekawe) zgodnie z legendą wykorzystano 100 000 żółtek. Na dziedzińcu latarni morskiej znajduje się kaplica św. Mikołaja (notabene miejsce coraz bardziej popularne w organizacji romantycznego ślubu). Latarnia morska oferuje również zakwaterowanie.

Latarnia morska w Veli Rat
Latarnia morska w Veli Rat fot. www.dugiotok.hr

Plaża Saharun / Sakarun 

Na północno-zachodnim krańcu wyspy Dugi Otok znajduje się duża oraz dobrze chroniona zatoka Soliscica z kilkoma przybrzeżnymi wioskami: Veli Rat ( to tam znajduje się latarnia morska o tej samej nazwie, o której pisałam wyżej), Verunic, Soline oraz Polje.

Polecany artykuł:  Prom Chorwacja Włochy i inne promy Kvarner i Istria

Obserwując panoramę okolicy ze wzgórza nad zatoką, dostrzec można, że morze jest intensywnie turkusowo-niebieskie, bardziej podobne do Karaibów niż Adriatyku. Zatoka wychodzi na południe, na otwarte morze. Dodatkowo zatoka otoczona jest 800-metrowym łukiem plaży z drobnego żwirku i piasku, który z kolei jest otoczony przez lasy sosnowe. Plaża Saharun (lub zamiennie Sakarun), jest jedną z najpiękniejszych, ale i najmniej znanych miejsc w Chorwacji (na szczęście). Saharun ma około 800 metrów długości i dopiero w odległości 250 metrów od brzegu głębokość wynosi 3,5 metra. Oznacza to, że ​​kąpielisko jest wyjątkowo duże oraz płytkie, odpowiednie nawet dla małych dzieci i osób nie umiejących pływać. Przy plaży znajdują się dwie restauracje, które oferują przekąski.


Dugi Otok – jak dotrzeć na wyspę?

Wyspa Dugi Otok jest skomunikowana promami z Zadarem, jednak zazwyczaj odbywa się 1 rejs dziennie. Dlatego też Dugi Otok nie jest najłatwiejszą wyspą na jednodniową wycieczkę. Z Zadaru dopłyniemy do BrbinjBozava i Zaglav. Harmonogramy kursowania uniemożliwiają jednodniową wycieczkę przez większą część roku, dlatego też nocleg należy starannie zaplanować. Jedyny prom samochodowy kursuje do Brbinj, natomiast pozostałe promy są wyłącznie pasażerskie. Jedyne połączenie autobusowe kursuje z Bozava do/z promu  w Brbinj. W sezonie wakacyjnym w niedzielę prom kursuje rano i odpływa późnym popołudniem więc jest to raczej jedyna możliwość na zwiedzenie wyspy podczas jednego dnia.

Całoroczny prom samochodowy Jadrolinija z Zadaru do Brbinj ( Dugi Otok), pływa dwa razy dziennie poza sezonem i trzy razy dziennie w szczycie. Czas podróży to około 1 h 20. Istnieje również inny, całoroczny prom samochodowy Jadrolinija, który płynie z Zadaru do Bozavy w północno-wschodniej części Dugi Otok. Do Bozavy prom płynie około 1 h 10. Prom zatrzymuje się po drodze na bardzo małych ale uroczych wyspach Rivanj oraz Sestrunj.

Z kolei linia promowa G&V Line Iadera prowadzi całoroczną przeprawę katamaranem do Sali oraz Zaglav po południowo-wschodniej stronie wyspy z Zadaru. Podróż katamaranem z Zadaru do Sali zajmuje około 1 godzinę i 10 minut, a nieco dłużej o kolejne 20 minut do Zaglav.

Zapraszamy do naszego wpisu dotyczącego cen i rozkładów przewoźników promowych w Zadarze.


Dugi Otok najpopularniejsze miasteczka 

Dugi Otok – najpopularniejsze miasteczka

Sali

Sali jest gminnym oraz administracyjnym centrum Dugi Otok oraz najbardziej zaludnionym miasteczkiem na wyspie. Ponadto Sali to miejsce o tysiącletniej tradycji rybackiej, potwierdzonej pisemnymi dokumentami z X wieku. Natomiast starożytne gaje oliwne otaczające miejscowość są świadkami intensywnej działalności rolniczej prowadzonej przez wieki.

Dzięki bliskości Parku Przyrody Telašćica oraz Parku Narodowego Kornati, Sali jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Każdy, kto lubi aktywne wakacje, może wypożyczyć łódź, rower lub skuter w Sali i zwiedzić okolicę i całą wyspę.

Polecany artykuł:  Ugljan - czy warto płynąć na tę chorwacką wyspę?

Gaj oliwny Saljsko polje

W gaju oliwnym Saljsko polje znajdują się drzewa oliwne, które mają około 700 lat. Ze względu na wiek oraz wielkość drzew ten gaj oliwny został ogłoszony rezerwatem botanicznym. Miejscowi nazywają gaj oliwny „lasem oliwnym”. Ponadto uważa się, że został on zapoczątkowany przez starożytnych Greków, którzy posiadali posiadłości na Dugim Otoku. Ze względu na swój wiek oraz wygląd gaj oliwny Saljsko polje stanowi wyjątkową wartość botaniczną, estetyczną oraz turystyczną.

Zaglav

Miasto Zaglav jest najbardziej dumne ze swojego dziedzictwa kulturowego. W miejscowości znajduje się Klasztor Franciszkanów oraz kościół sv. Mihovil. Sveti Mihovil jest patronem miejscowości z XV wieku. Ponadto Zaglav jest łączy wszystkich żeglarzy, ponieważ ma stację benzynową, jedyną (!) na dolnej linii morskiej archipelagu zadarskiego.

Žman

Žman leży w zatoce Žmančica i jest otoczony wzgórzami Gračina i Veliki oraz Mali Slotnjak. Nazwę Žman wspomniano już w XIII wieku, a obok Kościóła Parafialnego sv Ivana, znajdują się stanowiska z czasów prehistorycznych.

Szczególną cechą miejscowości Žman są żyzne pola położone w rejonie jezior Mali i Veliki, co sprawia, że ​​mieszkańcy Žman są wykwalifikowanymi rolnikami. Mieszkańcy chętnie częstują gości domowym winem, serem oraz oliwą z oliwek. Z pewnością smak zapadnie w pamięci wszystkim miłośnikom dobrego jedzenia.

Luka

W krajobrazie miejscowości Luka dominuje promenada z XIV wieku. Zatoka, w której się znajduje miejscowość, nazywa się Zlatna Vala. Zatoka oprócz krystalicznie czystego morza oraz pięknej przyrody zapewnia również bezpieczne miejsce do cumowania dla wszystkich żeglarzy. To właśnie nieopodal Luka znajduje się największe wzgórze Vela straža, o wysokości 338 m. n.p.m.. Natomiast w pobliskiej zatoce Boka można znaleźć lecznicze błoto, które ma całkowicie naturalny efekt relaksacyjny.

Ze względu na popularne rybołówstwo w tym rejonie Luka ma doskonałą tradycyjną ofertę gastronomiczną, a zakwaterowanie można znaleźć w prywatnych apartmani oraz w hotelu Luka, który organizuje również jednodniowe wycieczki do NP Kornati oraz Parku Przyrody Telašćica.

Savar 

Miasteczko Savar leży w spokojnej zatoce. W Savar znajduje się również słynna jaskinia Strašna Peć. Co ciekawe jest to pierwsze zorganizowane miejsce wycieczek w tym obszarze, które odwiedził w 1904 r. Cesarz austro-węgierski. Savar jest również znany z eksploatacji kamienia, który był używany do budowy Forum w Zadar, pałaców i kościołów w Rzymie i Wenecji oraz budynku ONZ w Nowym Jorku.

Strašna peć
Strašna peć Dugi Otok
fot. www.dugiotok.hr/

Brbinj

Brbinj rozciąga się nad dwoma malowniczymi zatokami o nazwie Jaz oraz Lučina, które są idealne do cumowania. W miejscowości znajduje się również port promowy dla aut na całą wyspę. Na południowy zachód od miejscowości znajduje się zatoka Brbinjšćica, otoczona skałami oraz licznymi jaskiniami, która jest jednym z najbezpieczniejszych kotwicowisk Dugiego Otoku na otwartym morzu.

Historia Brbinj sięga 800 lat, a częścią jego dziedzictwa kulturowego są głagoliccy księża, którzy mieszkali oraz pracowali w Brbinj.

Polecany artykuł:  Miejsca warte zobaczenia Chorwacja

Soline 

Miejscowość Soline znajduje się w północno-zachodniej części Dugi Otok, w zatoce Solišćica. Zatoka ze względu na swoją głębokość jest idealna do kotwiczenia większych jachtów oraz łodzi. Nazwa miejscowości pochodzi od salin znajdujących się w zatoce, a pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z XII wieku. Soline jest również godne uwagi, ponieważ w nich zbudowano jedną z pierwszych szkół publicznych na wyspie. Niedaleko Soline znajduje się piaszczysta plaża Sakarun, ulubione miejsce wszystkich odwiedzających Dugi Otok oraz jedna z najpiękniejszych plaż na Adriatyku.

Dragove

Miasteczko Dragove otoczone jest czterema wysepkami o malowniczych nazwach: Tatišnjak, Veliki i Mali Planatak i Magarčić. Okolice Dragove zamieszkiwano już od czasów starożytnych, o czym świadczą rzymskie szczątki u podnóża wzgórza Dubravica. W miejscowości znajduje się Kościół Parafialny św. Leonard, oraz praktycznie w bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca znajduje się Sanktuarium Matki Bożej, chętnie odwiedzane przez pielgrzymów z całego Zadaru. Na południowy zachód od miejscowości znajduje się plaża Veli Žal, z której roztacza się widok na wyspę Mežanj oraz na otwarte morze Adriatyckie.

Božava

Božava znajduje się w północno-zachodniej części wyspy Dugi Otok w zatoce otoczonej sosnami. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości w 1327 r. Natomiast pozostałości ufortyfikowanych osad w pobliżu miejsca pochodzą z czasów iliryjskich.

Chociaż miejscowi są praktycznie w większości rolnikami oraz rybakami, Božava jest atrakcyjna dla odwiedzających ze względu na możliwość zakwaterowania. W miesiącach letnich odwiedzający miejscowość mają zapewniony transport na słynną plażę Sakarun, co jest doskonałą okazją do poznania piękna wyspy.

Veli Rat

Veli Rat jest najbardziej wysuniętą na północ miejscowością na Dugim Otoku i leży ona w zatoce Čuna. Źródła podają, że miejscowość istniała już za czasów rzymskich. Na południowy wschód od Veli Rat znajduje się plaża Sakarun. Natomiast naszym zdaniem największą atrakcją Veli Rat jest latarnia morska, położona trzy kilometry na północny zachód od wioski. Latarnia ta jest największą latarnią na Adriatyku i ma 42 metry wysokości. Co więcej na dziedzińcu latarni znajduje się kaplica św. Nikola, gdzie można zorganizować romantyczne wesela, a z brzegu roztacza się widok na otwarte morze.

Verunić

Verunić to miejscowość położona w zatoce Čuna, która jest połączona wąskim kanałem z dużą zatoką Pantera.  Mieszkańcy zajmują się rolnictwem oraz turystyką, a piękno zatoki Čuna i bezpośrednie sąsiedztwo plaży Sakarun sprawiają, że Verunić jest atrakcyjnym miejscem na Dugim Otoku.

Zverinac

Zverinac to wysepka położona wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Dugi Otok, praktycznie naprzeciwko miasta Božava. Co więcej administracyjnie Zveriac należy do gminy Sali. Miejsce o tej samej nazwie na wyspie jest szczególnie interesujące dla żeglarzy ze względu na piękne otoczenie. Nazwę Zverinac wymieniono po raz pierwszy w 1451 roku pod nazwą Surian. Wyspa jest stosunkowo mała dlatego najlepiej poznawać wyspę i miasto Zverinac podczas spaceru. Zapewniamy, że tłumów tam nie spotkacie.

Dugi Otok polecane noclegi na wyspie


Reasumując, warto zaplanować sobie wycieczkę krótszą bądź dłuższą na tę jeszcze niezbyt popularną wyspę. Naszym zdaniem zasługuje ona na uznanie wśród osób ceniących spokój oraz dalmatyński klimat. Dzięki swemu położeniu nie jest ona tak popularna jak Korcula czy Hvar i dzięki temu wciąż jest prawdziwa, bez nadęcia turystycznego.

Chorwacja