Plaże nudystów w Chorwacji
Chorwacja,  Chorwacja plaże,  Chorwackie ciekawostki,  Ciekawostki,  Plaże w Chorwacji,  Porady,  Propozycje wycieczek

Plaże nudystów – przewodnik po plażach dla nudystów w Chorwacji

Czas czytania: 13 minut

(…) Jak co roku w Chałupach, gdy zaczyna się upał. Słychać wielki szum, można spotkać golasa (…)”.

“Chałupy welcome to” Zbigniew Wodecki

Bynajmniej nie o plażach nudystów w Chałupach będzie ten wpis. Zapraszamy do przewodnika, gdzie znajdziemy plaże nudystów w całej Chorwacji

Na wstępie jeszcze jedna mała uwaga. Słowo nudyzm, pochodzi od angielskiego „nude”. Tłumacząc to słowo to czerpanie przyjemności z bycia nago. Ma ono zdecydowanie charakter aseksualny. Natomiast naturyzm dotyczy świadomej filozofii życiowej, której nagość jest ważnym, ale nie najważniejszym składnikiem. Bynajmniej obecnie w języku potocznym stawia się znak równości pomiędzy naturyzmem a nudyzmem.

Plaże nudystów w Europie

Zdecydowanie wyjątkowym ośrodkiem naturyzmu w skali światowej jest francuskie miasteczko Cap d’Agde nad Morzem Śródziemnym ( Oksytania). Co więcej niekiedy nazywane jest „miastem rozpusty”, ponieważ co roku gości tysiące praktyków naturyzmu. Warto wiedzieć, że czysty naturyzm z założenia ma charaktery aseksualny.

Zdecydowanie jeden z ważniejszych ośrodków naturyzmu znajdziemy u zachodnich sąsiadów- Niemców. Poza tym to właśnie tam wymyślono skrót FKK (czyli „Freikörperkultur”- „kultura wolności ciała”). Zwolennicy wypoczynku bez strojów kąpielowych znajdą dla siebie miejsca także w Holandii, Hiszpanii i oczywiście wspominanej już Francji. Natomiast nieco gorzej jest we Włoszech, które nie mogą się przekonać do naturyzmu.

Najpopularniejsze miejsca dla opalania bez stroju na świecie znajdziemy na (zestawienie oparte na rekomendacjach podróżników Booking.com):

 • Vera, region Almeria, Hiszpania;
 • Playa del Inglés, Gran Canaria, Hiszpania;
 • Sitges, region Katalonia, Hiszpania;
 • Cap d’Agde, region Oksytania, Francja (wspominane wyżej!);
 • Mykonos (miasto), Grecja;
 • Ibiza (miasto), Hiszpania;
 • Rovinj, region Istria, Chorwacja;
 • Lagos, region Algarve, Portugalia;
 • Binz, region Meklemburgia-Pomorze Przednie, Niemcy;
 • Hvar (wyspa), Chorwacja;
 • João Pessoa, stan Paraíba, Brazylia;
 • Boracay (wyspa), Filipiny;
 • Port Dickson, stan Negeri Sembilan, Malezja;
 • Byron Bay, stan Nowa Południowa Walia, Australia;
 • Port Macquarie, stan Nowa Południowa Walia, Australia.

Plaże nudystów Chorwacja

Warto pamiętać, że są również liczni naturyści w Chorwacji. Znane plaże dla naturystów można znaleźć m.in. w rejonie półwyspu Istria. Zdecydowanie co roku do Chorwacji przybywa kilkaset tysięcy zwolenników równomiernej opalenizny.


Plaze nudystów – Półwysep Istria

Miejsca dla nudystów na Półwyspie Istria zawsze były najpopularniejszymi miejscami spotkań naturystów w Europie Środkowej. Co więcej Istria była i jest atrakcyjnym celem podróży przez ostatnie pięć dekad. Ponadto w regionie półwyspu jest wiele oficjalnych kempingów dla naturystów i plaż.

Zdecydowanie naturyzm jest dobrze akceptowany na całym wybrzeżu półwyspu Istria. Istnieją oficjalne plaże dla naturystów, które czasami znajdują się w nowoczesnych kurortach dla naturystów oraz na kempingach.

Ponadto istnieje wiele dzikich plaż, na których można swobodnie wybierać opcję opalania nago lub pływania w kostiumie kąpielowym. Zazwyczaj obowiązuje złota zasada: ​​pierwsze osoby, które dotrą na te dzikie plaże, decydują o tym, czy są one tekstylne czy jest to plaża nudystów.

Dedykowane kurorty dla nudystów lub plaże dla naturystów są oznaczone znakami z napisem  FKK – Freikörperkultur (niemieckie słowo oznaczające kulturę wolnego ciała).

Plaże naturystów Istria mapa

Kamping Kazela

Kamping Arena Grand Kazela leży około 2 km od Medulin oraz 12 km na południe od Pula. Obejmuje on rozległy obszar z własną plażą – 1,5 km długości  oraz oddzielną plażą dla nudystów.

Wyspa Świętego Mikołaja (Sv Nikola) w pobliżu Porec

Na małej wyspie sv Nikola, zaledwie pół kilometra od brzegu Porec Riva, znajduje się mała plaża FKK. Często kursuje bezpłatna łódź wahadłowa, która łączy wysepkę z miastem Porec, więc bez problemu można tam dopłynąć i wrócić.

Po dotarciu na wyspę należy kierować się w lewo wzdłuż wybrzeża, omijając plażę “tekstylną”, następnie po lewej stronie ścieżki znajduje się wejście na plażę FKK. Sama plaża jest oznaczona dużymi znakami FKK wypisanymi na brzegu, więc nie sposób ją przegapić. Plaża jest dosyć mała (nie więcej niż 100 m. długości) i kamienista. Dodatkowo nie ma żadnych udogodnień ani cienia, ale zdecydowanie ma swój urok.

Zelena Laguna, Porec

Do kempingu Zelena Laguna można łatwo dojechać samochodem, a jeśli nie posiadamy auta to z Porec Riva do kempingu regularnie co godzinę kursuje łódź. Opłata za wstęp na plażę dla osób spoza kempingu wynosi około 3 euro, jednak płatność głównie w kunach. Ponadto warto mieć ze sobą trochę więcej pieniędzy, ponieważ ceny mogą się zmieniać.

Wewnątrz Laguny Zelena znajduje się kilka kempingów, takich jak kemping naturystów Ulika, kemping naturystów w domkach mobilnych Ulika i kemping naturystów Caravan Ulika. Plaża nudystów ma około 200 metrów długości i jest kamienista, z kilkoma utwardzonymi fragmentami. Istnieje również duży obszar porośnięty trawą, na którym można znaleźć przyjemny cień pod drzewami. Plaża ma własne prysznice, toaletę oraz małą restaurację z widokiem na morze. Ponadto plaża jest oznaczona niebieską flagą.

Polecany artykuł:  Chorwackie cuda: romantyczny Rovinj

Rovinj

Zatoka Polari  oraz Punta Eva znajdują się około 3 km od centrum miasta Rovinj, na terenie kempingu Polari i rozciągają się aż 2 km na południe od Villa Rubin Resort. Na Punta Eva znajduje się plaża naturystów, która rozciąga się aż do końca kempingu.

Crveni Otok, Rovinj

Czerwona wyspa (Crveni Otok) to niezamieszkana wyspa w archipelagu wysp Rovinj, położona niedaleko samego Rovinj. W rzeczywistości są tu dwie mniejsze wyspy: Sv. Andrija oraz Otok Maškin połączone sztucznym nasypem. Co więcej ostatnio stały się bardzo popularne wśród  nudystów w okolicy.

Wyspa Maškin jest znacznie mniejsza, posiada ona liczne skaliste zatoczki i ścieżki wijące się w lesie. Na wyspę można dotrzeć dzięki codziennej łodzi z centrum miasta Rovinj, z małej przystani zwanej Delfinem. W sezonie łódź pływa co pół godziny. Dotarcie na wyspę zajmuje około 20 minut. Transfer łodzią jest bezpłatny dla gości Hotelu Istra podczas całego pobytu, więc warto zarezerwować tam zakwaterowanie, jeśli planujecie zostać dłużej w pobliżu Crveni Otok.

Valalta Kemping Naturystyczny

Kemping naturystyczny Valalta znajduje się około 7 km od centrum Rovinj. Kemping usytuowany jest praktycznie przy wejściu do malowniczego 12-kilometrowego rezerwatu przyrody Kanału Limskiego.

Co więcej kemping przeznaczony jest wyłącznie dla naturystów może pomieścić 7200 gości oraz posiada około 5-kilometrową linię brzegową z przeważnie pięknymi żwirowymi plażami. Valalta ma również swój browar!

Kemping Valalta to naszym zdaniem jeden z najlepszych kempingów naturystycznych w Chorwacji. Dodatkowo oferuje on w pełni wyposażone apartamenty, bungalowy, luksusowe domki mobilne, luksusowe przyczepy kempingowe oraz przyczepy kempingowe. Poza tym Valalta posiada największą (niestety sztuczną) piaszczystą plażę na Półwyspie Istria. Natomiast plaża została wyróżniona Błękitną Flagą.

Koversada, Vrsar

Zdecydowanie spośród wszystkich kurortów nudystów na Istrii, Koversada jest prawdopodobnie najbardziej znanym oraz starym kurortem (założonym w 1961 roku) dla naturystów w Europie. Ponadto jest też jednym z największych.

Wielu naturystów z całego świata przyjeżdża co roku do Koversada w poszukiwaniu krystalicznie czystej wody i rewelacyjnego klimatu. Co ciekawe w 1972 roku Koversada był gospodarzem Światowego Kongresu Naturystów.

Kanegra, Umag

Umag to małe miasteczko na granicy Chorwacji oraz Słowenii. Kemping Kanegra Umag- leży prawie przy granicy ze Słowenią, można więc powiedzieć, że jest to pierwszy kemping naturystyczny w Chorwacji. Plaża na kempingu pokryta jest drobnym żwirem i posiada łatwo dostępne wejście do morza. W miejscowości turystycznej Kanegra, 10 km od Umag, w zatoce Savudrija, znajduje się kemping dla naturystów oraz plaża dla naturystów.


Plaże nudystów – Zatoka Kvarner

W tej części przedstawiamy kilka kurortów naturystycznych oraz plaż w regionie Riwiery Opatija oraz Crikvenica i dodatkowo wysp zatoki Kvarner:  KrkRabCres oraz Lošinj.

Najbardziej znane kurorty w Zatoce Kvarner to zdecydowanie Opatija oraz Crikvenica. Ponadto Opatija to “wielka dama” chorwackiej turystyki. Była ona najmodniejszym nadmorskim kurortem w okresie Austro-Węgier. Dodatkowo w okresie tym zbudowano wiele wspaniałych hoteli, rezydencji i villi.

Natomiast położona w samym centrum Zatoki Kvarner, Riwiera Crikvenica (która obejmuje: Crikvenica, Selce, Dramalj oraz Jadranovo), często nazywana jest „bramą do Morza Śródziemnego”.

Moscenicka Draga 

Moscenicka Draga to mała, bardzo urocza, nadmorska miejscowość położona około 13 km na południe od Opatija. Ponadto miejscowość znana jest z plaż, które są uważane za najdłuższe oraz najpiękniejsze na Riwierze Opatija. Natomiast około 2 km na południe od Moscenicka Draga znajduje się mała plaża Senjavac, dedykowana dla miłośników naturyzmu.

Plaże nudystów Kvarner – mapa

Riwiera Crkvenica – plaża naturystów Kacjak

Plaża Kačjak znajduje się w pobliżu wioski Dramalj – około 2 km od Crikvenica. Jest to piękna kamienisto-żwirowa plaża. Część plaży dla naturystów znajduje się tuż obok części tekstylnej i można do niej dojść ścieżką wzdłuż plaży. Plaża dla naturystów składa się z dwóch części (obie z oznaczeniem „FKK”): betonowej oraz kamienistej z kilkoma żwirowymi częściami.

Warto wiedzieć, że najlepsze miejsca na plaży są zajęte od wczesnych godzin porannych. Dlatego też jeśli chcecie znaleźć fajne miejsce, musicie przyjść dość wcześnie. Do plaży można dojechać autem lub jeśli wolicie spacerem 2 km z Crikvenicy do Dramalj.

Wyspa Krk – plaże dla naturystów

Wyspa Krk to największa wyspa wśród chorwackich wysp. Krk jest jednym z ulubionych miejsc na wakacje dla nudystów w Chorwacji. Na północy wyspy Krk, niedaleko lotniska Krk, znajduje się mała wioska Njivice z dobrze wyposażonym kempingiem tekstylnym Njivice”, który może pomieścić nawet 2500 gości.

Podobnie jak na większości “kempingów tekstylnych”, na terenie kempingu znajduje się też plaża żwirowa dla nudystów. Plaża nudystów znajduje się w odosobnionym rogu kempingu. Lounge Bar Cabana to wyjątkowe miejsce pozwalające gościom zachować prywatność i jednocześnie cieszyć się niesamowitymi zachodami słońca.

Wyspa Cres – plaże naturystów

Podobnie jak Krk, wyspa Cres ma długą tradycję naturyzmu. Na wyspie Cres wyróżniają się dwa kempingi dla naturystów. Kemping naturystów Baldarin znajduje się w południowej części wyspy Cres, w pobliżu miejscowości Punta Kriza i około 15 km od miasteczka Osor. Zdecydowanie jest to miejsce bardzo spokojne z pięknymi plażami, ukrytymi zatoczkami oraz krystalicznie czystym morzem. Dwukilometrowa, naturalnie kamienista plaża rozciąga się między dwiema kamienistymi zatoczkami. Dodatkowo można tam nurkować w krystalicznie czystym morzu a przy odrobinie szczęścia można spotkać jednego ze 150 delfinów żyjących w tym rejonie Adriatyku.

Natomiast Kemping Kovacine znajduje się w pobliżu miasta Cres na półwyspie pełnym sosen oraz drzew oliwnych.

Ze względu na swoje położenie miejsce to cieszy się popularnością zwłaszcza wśród tych, którzy oprócz wypoczynku na plaży cieszą się także z różnych wydarzeń kulturalnych w mieście Cres.

Polecany artykuł:  Kuchnia chorwacka, to musisz spróbować będąc w Chorwacji

Plaże nudystów na wyspie Rab

W historii wakacji naturystów w Zatoce Kvarner wyspa Rab zajmuje szczególne miejsce. Rab można nazwać pionierem naturyzmu na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Wszystko zaczęło się w sierpniu 1936 roku, kiedy angielski król Edward VIII odwiedzający Rab wraz ze swoją żoną Wallis Simpson dostał od lokalnych władz pozwolenie na kąpiel nago w zatoce Kandarola.

Plaża nudystów Kandarola

Plaża Kandalora nazywana rówież jako Engleska Plaza znajduje się na półwyspie Suha Punta, z widokiem na miasto Rab. Warto wiedzieć, że można do niej dopłynąć taksówką wodną lub autem. Taksówka wodna odpływa co godzinę od 9:00 (rejs trwa 15 minut ) z portu i kosztuje 15 kun w jedną stronę oraz 15 kun za wstęp na plażę.

Na plaży Kandarola znajdują się dwie restauracje, bar na plaży, obiekty sportowe, prysznice oraz sporo drzew zapewniających cień. Plaża ma około 1,5 km długości i jest w większości kamienista z kilkoma żwirowymi zatoczkami. Wybierając się na Kandarola warto wiedzieć, że wejście na plażę jest płatne.

Jeśli szukacie swojej najlepszej plaży nudystów, to zdecydowanie nie ma lepszego miejsca niż plaża Kandarola, jako najstarsza plaża naturystów w Kvarnerze.

Lopar – plaże dla naturystów

Miasto Lopar to najbardziej wysunięte na północ miejsce na wyspie Rab, około 13 km od miasta Rab.  W Lopar znajdziemy 22 plaże: piaszczyste / żwirowe plaże otoczone lasami sosnowymi oraz płytkim morzem, co czyni je idealnym miejscem nie tylko dla naturystów, ale także dla rodzin z małymi dziećmi.

Wśród tych plaż trzy to plaże dla nudystów: Stolac, Sahara oraz Ciganka. Wszystkie plaże nudystów znajdują się dosyć blisko kompleksu hotelowego San Marino. Ponadto plaża Sahara jest jedną z najpiękniejszych plaż w ogóle, nie tylko wśród nudystów. Sahara to piaszczysta plaża z płytkim morzem i skalistymi fragmentami po bokach. To zaciszna i spokojna plaża, niezatłoczona, odwiedzana głównie przez naturystów.

Lopar plaże nudystów mapa

Wyspa Lošinj

Wyspa Lošinj w Zatoce Kvarner jest jednym z najlepszych miejsc na wakacje dla naturystów. Wybór plaż dla nudystów jest dosyć duży, szczególnie wśród zatoczek, takich jak: Cikat, Suncana Uvala (Słoneczna Zatoka), Zlatna Uvala (Złota Zatoka) oraz Srebrna Uvala (Srebrna Zatoka).

Jedną z oficjalnych plaż FKK jest plaża Vespera, która znajduje się w pobliżu hotelu Vespera (hotel ten znajduje się zaledwie 50 metrów od morza i około 20 minut (2 km) spacerem od centrum miejscowości Mali Lošinj. 


Plaże nudystów – Dalmacja

Chociaż tradycja naturyzmu w Dalmacji nie jest tak długa jak na Półwyspie Istria czy w Zatoce Kvarner to wyspy Dalmacji i jej wybrzeża są bogate w plaże dla nudystów, ale także ukryte oraz odosobnione małe zatoczki.

Ja i wejście na plażę FKK w Zivogosce
Ja i wejście na plażę FKK w Zivogosce ( z mistrzynią drugiego planu :), chyba nie była zadowolona ze zdjęcia)

W rzeczywistości na całym obszarze wybrzeża Środkowej Dalmacji – a także na wyspach – znajdują się tylko dwa oficjalne kempingi dla naturystów. Pierwszy z nich znajduje się w pobliżu idyllicznej miejscowości Vrboska, otoczony drzewami z widokiem na pobliską wyspę Brac. Kemping posiada kamienistą plażę o długości 800 m zarezerwowaną wyłącznie dla naturystów. Drugi kemping, znacznie mniejszy, znajduje się we wschodniej części wyspy Hvar w pobliżu miejscowości Sucuraj. Kemping Mlaska, położony jest w pobliżu słynnej piaszczystej plaży Mlaska, jednej z najpiękniejszych oraz piaszczystych plaż na wyspie Hvar.

Większość plaż dla naturystów i kilka kempingów dla nudystów znajduje się na wyspach środkowej Dalmacji.

Na poniższej mapie można znaleźć najpopularniejsze plaże dla naturystów na wyspach Brac, Hvar oraz Vis.

Plaże nudystów Dalmacja – mapa

Plaża Paklina, wyspa Brac

W południowej części wyspy Brac, w pobliżu miejscowości Bol, znajduje się słynna na całym świecie plaża Zlatni Rat (Złoty Róg). To właśnie tutaj można znaleźć plaże przyjazne dla naturystów, w pobliskich zatoczkach. Jedną z najbardziej popularnych jest plaża Paklina FKK. Znajduje się ona na zachodnim końcu słynnego „Złotego Rogu”.

Wydzielona część plaży dla naturystów jest żwirowa, ale idąc na zachód, można znaleźć więcej ładnych małych żwirowych oraz skalistych zatoczek znanych dla nudystów, w których można spokojnie się opalać.

Mutnik, wyspa Brac

Wzdłuż wybrzeża wyspy Brac, pomiędzy miejscowościami Postira oraz Sutivan, w północnej części wyspy Brac, można znaleźć sporo małych zatoczek z pięknymi widokami. Jedna z nich, mała oraz dobrze ukryta zatoczka „Mutnik”, leży niedaleko małej wioski Mirca, zarezerwowanej dla naturystów.

Wyspa Hvar

Ze względu na łagodny klimat oraz bogatą roślinność, wyspa Hvar oferuje większą liczbę oficjalnych plaż dla naturystów i dwa kempingi dla naturystów. Na wyspie Jerolim, praktycznie naprzeciw miasta Hvar, znajduje się znana z długoletnią historią plaża naturystów. Plaża wyposażona jest w prysznice ale i  można znaleźć na niej wiele odosobnionych miejsc, jeśli potrzebujecie samotności.

Z portu w Hvarze do Jerolim kilka razy dziennie kursuje łódź. Łodzie odpływają mniej więcej co pół godziny od 9:00 do 13:00, wracając co pół godziny między 16:00 a 18:00.

Plaże naturystów Stipanska i Mlin

Te plaże znajdują się na wyspie Marinkovac, części archipelagu Paklina. Obie plaże są zarezerwowane dla naturystów, wyposażone w prysznice i sklep. Statek kursuje kilka razy dziennie z portu w Hvarze do Mlin oraz Stipanska.

Zatoka Palmizana

Zatoka Palmizana jest częścią archipelagu wysp Piekielnych. Co ciekawe sezon kąpielowy trwa tam od Wielkanocy do listopada. W zatoce Palmizana możecie swobodnie zrzucić swoje ubrania, ponieważ nudyzm ma tu tradycję.

Plaża naturystów Milna

Piękna plaża dla naturystów (żwirowa oraz kamienista) znajduje się w pobliżu Milna, małej wioski na południowym wybrzeżu wyspy Hvar. W Milna znajduje się 20 gospodarstw i około 90 mieszkańców. Wioska znajduje się zaledwie kilka kilometrów od stolicy wyspy – Hvaru. Milna jest popularnym miejscem wycieczek, gdzie możecie cieszyć się kamienistymi plażami, kilkoma restauracjami i przede wszystkim ciszą i spokojem.

Plaże naturystów Jelsa i Stari Grad, wyspa Hvar

Przed miastem Jelsa, około 15 minut jazdy taksówką wodną, znajduje się przyjazna naturystom wyspa Zecevo. Ta wyspa jest otwarta w sezonie tylko dla naturystów, oferując kilka kamienistych plaż pokrytych sosnami, które zapewniają cień.

Polecany artykuł:  Kali Chorwacja - atrakcje, plaże

Natomiast Stari Grad to jedno z najstarszych europejskich miast oraz najstarsze miasto na wyspie Hvar. Ze względu na swoje specyficzne położenie, oferuje wiele plaż dla naturystów oraz dla “tekstylnych”.

Zdecydowanie najlepszym wyborem są plaże po prawej stronie zatoki Stari Grad, gdzie można znaleźć wiele małych bezpłatnych plaż dla nudystów, pomiędzy dwiema jaskiniami – Tiha oraz Zavala.

Plaże dla naturystów na wyspie Vis

Na wyspie Vis  warto zajrzeć na plażę Ruda, która znajduje się w pobliżu miejscowości Rukavac, w południowo-wschodniej części wyspy Vis. Znajdziecie tam jeszcze piękniejsze zwykłe plaże, surową przyrodę i słynną „zieloną jaskinię”. Plaża Ruda jest to żwirowa i kamienista plaża, która jest używana głównie przez  naturystów.


Plaże nudystów – Południowa Dalmacja

Pomimo faktu, że w całym regionie Dalmacji Południowej znajduje się tylko jeden kemping przyjazdy dla nudystów- Camping Kate. Kemping położony jest w malowniczej miejscowości Mlini, około 6 km od starego miasta Dubrownika, na tym obszarze znajduje się wiele plaż przeznaczonych wyłącznie dla naturystów.

Warto pamiętać, że wszystkie oficjalne plaże nudystów są oznaczone znakiem FKK. Ale oprócz plaż FKK w południowej Chorwacji istnieje wiele innych ukrytych małych zatoczek, do niektórych można dotrzeć tylko łodzią, gdzie można cieszyć się całkowitą prywatnością przez cały dzień.

Wyspa Korčula

Wyspa Korcula posiada kilka plaż dla naturystów, które są prawdziwym rajem. Pomiędzy miastem Korcula a małą miejscowością Lumbarda znajduje się 19 małych wysp. Największa wyspa to Badija, położona na wschód od miasta Korcula. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc dla naturystów w regionie. Wyspa zajmuje powierzchnię około jednego kilometra kwadratowego i jest porośnięta gęstą makią, sosnami, cyprysami oraz drzewami oliwnymi.

Badija leży około 20 minut taksówką wodną od miasta Korcula i pomimo swojej popularności (a może właśnie dlatego) jest to jedno z najlepszych miejsc w okolicy dla naturystów.

Wyspy naturystów Badija, Vela i Mala Stupa
Wyspy naturystów Badija, Vela i Mala Stupa

Kolejne to Vela oraz Mala Stupa to dwie małe wysepki niedaleko Badija, często odwiedzane przez naturystów. Na największej z nich, zwanej „Vela Stupa”, znajduje się  konoba (tawerna), prowadzona przez lokalną rodzinę. Ale poza nią jest to prawie surowa natura i nic więcej. Innymi słowy, spełnienie marzeń każdego naturysty!

Po zachodniej stronie wyspy Korcula, przed miastem Vela Luka, znajduje się mała wysepka o nazwie Proizd , zwana także „wyspą miłości”. Miasto i port Vela Luka to region najmniej uczęszczany przez masową turystykę i położony w chronionej zatoce zamkniętej przez wysepki Osijak, Kamenijak, Gubesa oraz Proizd.

Wysepka Proizd to oaza nietkniętej przyrody – jej główne atrakcje to krystalicznie czyste morze, skały, białe kamyczki, plaże dla naturystów oraz bujna roślinność. Miejsce to można nazwać ukrytym klejnotem i chociaż jego popularność nieco wzrosła w ostatnich latach, wciąż jest nieco na uboczu. Po prostu jest to idealne miejsce  dla osób poszukujących spokoju i prywatności.

Plaże naturystów Lumbarda i Racisce

Kamienista plaża naturystów leży około 1 km na wschód od miejscowości Lumbarda. To długi odcinek wybrzeża z kilkoma ładnymi małymi zatokami. Morze jest szczególnie piękne, krystalicznie czyste oraz błękitne. Racisce to osada położona 12 km na zachód od miasta Korcula, położona w pięknej zatoce, gdzie kanał Korcula spotyka się z kanałem Peljesac. Zaledwie 1 kilometr od wioski znajduje się mała biała żwirowa plaża w zatoce Vaja ukryta wśród skał. Aby dostać się na plażę Vaja, musicie udać się drogą żwirową na północ od wioski na drugim końcu portu. Plaża jest dość mała, ale z krystalicznie czystą wodą, idealna do pływania, ale w sezonie może być raczej zatłoczona.

Plaże naturystów na półwyspie Peljesac

Po Półwyspie Istria, Półwysep Peljesac jest największym półwyspem w Chorwacji. Peljesac słynie z pięknych plaż, doskonałych czerwonych win oraz słynnych ostryg i małży, które są tu uprawiane. Na półwyspie Peljesac nie ma żadnych oficjalnych plaż dla naturystów, ale jest wiele tak zwanych nieoficjalnych plaż odwiedzanych przez naturystów.

Na przykład między wioską Zuljana a Trstenik ( patrz mapa ) znajduje się wiele zatoczek oraz plaż, z których regularnie korzystają nudyści. Istnieje niepisana zasada, że ​​jeśli naturysta pojawia się pierwszy, plażowicz „tekstylny” udaje się do następnej zatoczki i na odwrót. Dodatkowo na długości 6,6 km do wszystkich plaż prowadzą drogi gruntowe, które znajdują się w odległości około 50-100 metrów od plaży, więc do wyboru jest wiele pięknych miejsc.

Prapratno, Ston

Kemping Prapratno położony jest w zatoce o tej samej nazwie, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Ston, na obszarze porośniętym lasem oraz  drzewami oliwnymi. Kemping posiada ładną oddzielną plażą dla naturystów (na mapie) 

Dubrownik, plaże nudystów

Nie szukajcie plaż dla naturystów w bliskim sąsiedztwie starego miasta Dubrownika. Najbliższa plaża dla naturystów -Cava , znajduje się na półwyspie Babin Kuk, około 6 km na północny zachód od Starego Miasta. Plaża jest kamienista, głównie z dużymi  kamieniami między skałami. Jest dość wąska (około 10 metrów) i długa na około 300 metrów. Plaża ta znajduje się w pobliżu popularnej plaży Copacabana, która ma wiele udogodnień. Aby dotrzeć do plaży, należy wsiąść do autobusu nr 6 z Bramy Pile przed starym miastem w Dubrowniku i wysiąść na ostatniej stacji w pobliżu hotelu President.

Wyspa Mljet

Wyspa Mljet to ósma co do wielkości wyspa na Adriatyku. Dodatkowo leży w pobliżu słynnego i pięknego miasta Dubrownik. Ponieważ 70% jej powierzchni jest pokryte lasem, wyspa Mljet nazywana jest również „zieloną wyspą”. Warto tam odwiedzić plażę naturystów w Blace, która znajduje się w najpiękniejszej piaszczystej zatoce na samym południowo-wschodnim krańcu wyspy. Dojście tam z wioski Blaca lub wioski Saplunara zajmuje dwadzieścia minut spacerem.

Plaża ma prawie 1 km długości, otoczona jest gęstym lasem stuletnich sosen oraz stanowi idealny przykład nietkniętej przez turystykę przyrody. Jednak nie jest ona oficjalną plażą dla naturystów. Jest popularna zarówno przez naturystów, jak i przez “tekstyliowców”.

Plaże naturystów na wyspie Lokrum

Wyspa Lokrum znajduje się dziesięć minut drogi taksówką wodną od starego portu w Dubrowniku. Wyspa Lokrum to park przyrody z egzotycznymi roślinami tropikalnymi oraz wyjątkowym ogrodem botanicznym. Rozległe kamieniste plaże biegną wzdłuż wschodniego krańca wyspy Lokrum, a na dalekowschodnim przylądku znajduje się plaża dla nudystów (FKK). To prawdziwa przystań dla naturystów!

Archipelag wysp Elafiti

Jedną z najważniejszych (naszym zdaniem) atrakcji Południowej Dalmacji są wyspy Elafiti. Jest to grupa czternastu wysp, co ciekawe zaledwie trzy z nich są zamieszkane (Kolocep, Lopud oraz Sipan). Wyspy Elafiti mają wiele pięknych, pięknych zatoczek, piaszczystych plaż i znajdują się w odległości około 20 minut taksówką wodną od Dubrownika, z portu Gruz.

Mapa plaż dla naturystów na wyspach Elafiti


Podsumowując każdy znajdzie dla siebie odpowiednią plażę dla nudystów w Chorwacji. Oprócz zgiełku i tłumów w głównych kurortach Chorwacji, znajdziemy ciche i spokojne miejsca dla odpoczynku na łonie natury.

Chorwacja