w drogę, Droga do Imotski
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Znowu w drogę – 5 dróg, które warto odkryć w Chorwacji

Czas czytania: 3 minut

Faktem jest to, że Chorwacja ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć autostrad i można szybko dotrzeć wszędzie. Wpis “Znowu w drogę” ma również zachęcić do podróży zwykłymi drogami nie tylko autostradami

Jednak wiele osób (m.in. my) odnajduje prawdziwą przyjemność z jazdy po drogach mniej popularnych. Warto odkryć miejsca, które często są pomijane, ponieważ nie znajdują się w pobliżu autostrady, którą pędzimy na wybrzeże. Jest wiele nadmorskich tras, starych dróg wiejskich i innych ukrytych tras na uboczu, gdzie można podziwiać piękne widoki.

Znowu w drogę, Droga do Chorwacji, autostrada w chorwacji
Znowu w drogę… Chorwacja Autostrada A1

Prezentujemy Wam drogi bardzo znane i mniej znane, ale również warte uwagi:

1. Jadranska Magistrala – Jadranka – Magistrala Adriatycka

Droga zbudowana wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Stanowi on fragment tras europejskich: E65 (liczy 3950 km, łączy ona północ Europy  Szwecja – Malmö z  południem -Grecją), E80 (liczy 5700 km, łączy wschód Europy   z zachodem)  oraz trasa  E851 (liczy 160 km, przebiega przez Czarnogórę, Albanię i Kosowo).

Obecnie, nazwę “Magistrala Adriatycka” stosuje się w odniesieniu do chorwackiego odcinka drogi, której jest najbardziej popularnym fragmentem odcinka drogi krajowej D8.

Nazwa”Magistrala Adriatycka” popularne jest również w Czarnogórze, występuje ona także w Bośnia i Hercegowina.

Jest to naszym zdaniem, jedna z piękniejszych tras widokowych w Chorwacji. Minusem jest fakt, iż jest to główna trasa dojazdowa do chorwackich miejscowości wypoczynkowych, stąd ruch w sezonie jest ogromny.

Polecany artykuł:  [:pl]Lotniska w Europie [:]
Jadranska Magistrala
Jadranska Magistrala

2. Droga mistrzów – droga przez góry

Droga mistrzów została nazywana tak, ponieważ zbudowali ją prawdziwi mistrzowie inżynierii. Trzeba być mistrzem, żeby przedostać się przez piękne ale i groźne góry Velebit. Droga ta łączy  Zagrzeb i Zadar, umożliwiając przy tym szybszą podróż na wybrzeże Chorwacji. To właśnie na tej drodze pojawia się majestatyczny widok morza adriatyckiego po przedostaniu się przez góry. Miłośnicy wakacji w Chorwacji doskonale znają ten widok, wtedy to zmęczenie podróżą znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

3. Autostrada A5 – Slavonika

Slavonia to kraina w północnej Chorwacji, która charakteryzuje się bardzo płaskim ukształtowaniem terenu. Jej równiny usiane są polami pszenicy, a ich złoty kolor sprawia, że mamy wrażenie, że znaleźliśmy się w krainie, gdzie przyroda jest ze złota. Jednak z drugiej strony jest to część Chorwacji najmniej znana i odwiedzana przez turystów. Może dlatego, warto spędzić tu kilka dni, skosztować pysznego wina oraz  poznać serdecznych mieszkańców Slavonii.

4. Istarski ipsilon – trasa Y na Istrii

Pewnie zastanawiacie się skąd nazwa Y? Mianowicie Istarski ipsilon układa się na kształt literki Y. Istria to bardzo majestatyczny i spokojny region Chorwacji, do którego łatwo dotrzeć. Polecamy go szczególnie jeśli ktoś nie lubi zgiełku, imprez i gwaru. Istria porównywana jest nie tylko krajobrazem do włoskiej Toskanii.  Pełno tu małych miasteczek porozrzucanych po wzgórzach, nie ma tu  wielkich miast.  Każde z tych miasteczek ma własną duszę oraz każde jest wyjątkowe: Motovun, Pazin, Pula, Poreč i wiele innych osobliwych.

Istarski Ipsilon
Istarski Ipsilon

5. Droga Józefa – nie tylko dla Józków…

Najlepszym sposobem, aby zobaczyć wiele  zabytków w regionie Lika i Karlovac-a, to wybrać się w drogę. Gdy już odwiedzicie miasto Karlovac, pojawia się pytanie dlaczego jest ono nazywane Miastem nad Czterema Rzekami. Nazywa się tak ponieważ przepływają tu aż cztery rzeki: Korana, Kupa, Mrežnica oraz Dobra. Droga Józefa prowadzi dalej w kierunku  miasta Ogulin -stolicy bajek. To tu urodziła się autorka książek dla dzieci Ivana Brlić-Mažuranić.

Polecany artykuł:  [:pl]Półwysep Peljesac i malowniczy Orebic[:en]Półwysep Pelješac i malowniczy Orebić[:]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.