Baska Voda

Baska Voda

Czas czytania: 5 minut

U podnóża masywu górskiego Biokovo, na skraju ciepłego oraz krystalicznie czystego Morza Adriatyckiego, znajduje się Baška Voda

Baska Voda to niegdyś miasteczko rolnicze oraz rybackie, ponadto to idylliczne miejsce jest obecnie jedną z popularniejszych destynacji wakacyjnych na Riwierze Makarskiej w sercu Dalmacji. Kiedyś skromna wioska rybacka Baška Voda a obecnie popularne plaże, lasy sosnowe oraz piękne otoczenie sprawiły, że jest ona ulubionym miejscem turystyki nadmorskiej. Baška Voda to mała wioska oraz port, zaledwie 9 km na północ od Makarska oraz na południe od Brela. Ponadto jest to doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę do Split.

Baška Voda mapa

Baska Voda historia

Tak na prawdę Baska Voda nabrała obecnego kształtu pod koniec XVII wieku po przymusowym odejściu Turków z wybrzeża Dalmacji. Co więcej małe grupy ludzi zaczęły schodzić z gór w kierunku morza w poszukiwaniu świeżej wody (baska voda). Stąd nazwa miejscowości Baska Voda. Ponadto najbliższą osadą w starożytności była pobliska Bast, która niegdyś była miejscem iliryjsko-rzymskiego Bistona.


Baska Voda pogoda

Baśka Voda

Baska Voda podobnie jak inne miejscowości na Makarska Riwiera leżą pod masywem górskim Biokovo ( Sv Jure 1762 m. n.p.m – najwyższy szczyt). Biokovo chroni przed surowym klimatem kontynentalnym oraz jest odpowiedzialny za bogatą roślinność śródziemnomorską, łagodne zimy, długie i ciepłe lata, z orzeźwiającą bryzą zwaną maestral.  Dodatkowo Baska Voda podobnie jak Makarska ma ponad 2750 godzin słonecznych w ciągu roku, a temperatura powietrza sięga powyżej 20 ° C od lipca do września. Ponadto w miesiącach letnich krystalicznie czyste morze Adriatyckie ma również średnią temperaturę powyżej 20 ° C.


Baska Voda plaże

Plaże: Loznica, Ikovac oraz Podluka znajdują się w części północnej Baska Voda. Ponadto są to plaże wyposażone w wodę, leżaki oraz parasole na wynajem.

W centrum oraz tuż przy porcie znajduje się Główna plaża, która jest wyposażona w leżaki, parasole oraz posiada dosyć bogatą ofertę gastronomiczną.

Krvavica
Krvavica

Zwierzaki również znajdą nad morzem dla siebie. Plaża Osaka jest stworzona do zabawy psów w Adriatyku. Leży ona na południe od miejscowości nieopodal baru Beach bar Osaka.

Natomiast jeśli plaże w samej miejscowości Wam się nie spodobają lub będą zbyt zatłoczone, polecamy plaże Žbanjica, Baško polje, Promajna, Bratuš oraz Krvavica (jedna z naszych ulubionych plaż w Dalmacji).

Basko Polje
Basko Polje

Baska Voda atrakcje 

Poza gorącym sezonem letnim dosłownie i w przenośni,  głównym wydarzeniem lokalnym jest hucznie obchodzony dzień  6 grudnia, kiedy to odbywa się święto Świętego Mikołaja (patrona miasta). Co ciekawe i wytłumaczalne w miejscowości nikt raczej nie chodzi po muzeach i galeriach, to miejsce żyje na plaży oraz promenadzie. Większość ludzi spędza czas na plaży, ale także polecamy wędrówki, głównie na pobliski masyw Biokovo. Na pewno polecamy odwiedzić pobliskie miejscowości Bast i Topići wzdłuż Tunelu Sveti Ilija. Wioski te znane są przede wszystkim z tradycyjnego sera, szynki prsut oraz chleba -peka.

Poza tym polecamy spacer wzdłuż wybrzeża w kierunku północnym do Brela oraz w kierunku południowym do Promajna,  małej wioski rybackiej Bratuš oraz Krvavica.

Baska Voda, Basko Polje oraz okoliczne miejscowości Topici, Bast, Krvavica, Bratus oraz Promajna tworzą idealne miejsce pełne gościnności, tradycji, współczesnego życia oraz dobrze zachowanego środowiska. Potwierdzenie tego stwierdzenia można znaleźć w śladach życia sprzed ponad trzech tysięcy lat. Jeśli znudzicie się leżeniem plackiem na plaży polecamy zajrzeć:

Biokovo

Całe pasmo Biokovo ma długość 36 kilometrów. Natomiast część góry nad Baska Voda oraz Makarska, jest jednym z najbardziej malowniczych krajobrazów na Adriatyku. Najwyższym szczytem jest Sveti Jure (1762 m.n.p.m.). Natomiast powyżej Baška Voda znajdują się szczyty Sveti Ilija (1640 m.n.p.m.) oraz Šibenik (1450 m. n.p.m). Bikovo to taka jakby ściana między chłodniejszym powietrzem kontynentalnym a cieplejszym wybrzeżem. Dlatego też Biokovo odpowiada za silne burze. Odpowiada także za wiatry, które mieszają powietrze górskie oraz morskie, dzięki czemu jest tak czyste. Chociaż po południowej stronie góry są prawie zupełnie nagie, roślinność jest różnorodna oraz bardzo interesująca.

Dzika przyroda jest tutaj również różnorodna, Bikovo zamieszkują łasice, kuny, sowy, orły, kozice, muflony, a także endemiczny chrząszcz jaskiniowy (Radziella styx). Co warto wiedzieć, Biokovo ogłoszono Parkiem Przyrody w 1981 r. Dodatkowo na terenie którego znajduje się ogród botaniczny we wsi Kotišini nad Makarską.
Choć piękne, Biokovo jest bardzo niebezpieczne. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, korzystanie tylko z oznakowanych szlaków turystycznych lub wybranie się na jedną z fachowo zorganizowanych wycieczek.

Muzeum Makalogiczne

Znajdziecie tu największą kolekcję muszli z eksponatami z wód Baška Voda oraz Adriatyku, a także ze wszystkich mórz oraz oceanów na świecie.

Stanowisko archeologiczne w Gradina

Stanowisko archeologiczne w Gradina znajduje się około stu metrów na zachód od źródła wody pitnej. Co więcej mogło to być głównym motywem zamieszkiwania tego obszaru w czasach prehistorycznych. Według mapy Tabula Peutingeriani w tym obszarze znajdowała się starożytna Aronia. Twierdza, której “resztki” są widoczne na Gradina, była najważniejszą częścią osady. Większość znalezisk archeologicznych z tego obszaru, takich jak naczynia i lampy ceramiczne, amfory, narzędzia, monety i inne, pochodzą z czasów starożytnych. Co więcej obiekty te zostały znalezione podczas budowy okolicznych domów. Spokojnie życie w Gradina zostało zatrzymane przez inwazję plemion barbarzyńskich z północy w VII wieku naszej ery. Legenda głosi, że w Gradina istniał kościół, którego dzwon przywoływał rybaków przed nadchodzącą śmiercią. Ale nie ma na to niestety dowodów.

Pomnik poległych żołnierzy

Pomnik poległych żołnierzy i ofiar II Wojny Światowej w Baska Voda wzniesiono w 1980 roku. Autorem pomnika jest Rajko Radovic, podpisany na pomniku pseudonimem Nuclear. Brązowa postać wojownika partyzanckiego jest centralnym punktem Pomnika. Natomiast na zewnątrz  znajduje się lista zabitych wraz z płaskorzeźbami z motywami wojennymi oraz tekstami chorwackiego poety Jure Franicevica, zainspirowana ofiarą oraz walką ludu o wolność.

Młyn oliwny

Kamienny młyn oliwny pochodzi z XVIII wieku. Jest to pomnik tradycyjnego przetwarzania oliwek oraz produkcji oliwy z oliwek. Dodatkowo jest on symbolem żmudnego życia rdzennej ludności od czasu pracy na ziemi minionych stuleci. W latach 1900–1933 powierzchnia gruntów rolnych pod winnicami oraz gajami oliwnymi była prawie o połowę mniejsza. Na przełomie XX i XXI wieku gaje oliwne zostały gruntownie odrestaurowane, a jedną z największych winnic w Chorwacji posadzono na północny zachód od Promajna.

 

Baška Voda gdzie zjeść?

DEL POSTO Restaurant & Wine Bar

Serwowane jest tu typowe śródziemnomorskie jedzenie. Warto spróbować smacznego, soczystego steka z tuńczyka, risotto lub ryby z grilla. To miejsce słynie także z dobrego prosecco oraz białego, lokalnego wina.

Adres: Obala Sv. Nikole 71, Baška Voda

Konoba Panorama

Znajdziesz tu smaczne ośmiorniczki, steki z tuńczyka oraz pekę. Polecamy tu wino domowe. Wieczorem grana jest muzyka na żywo. Widok z konoby jest rewelacyjny. Polecamy!

Adres: Topici 23, Baška Voda

Restauracja King

Serwowana jest tu typowa kuchnia śródziemnomorska. Możesz zjeść tu smaczną cielęcinę, jagnięcinę, ryby oraz owoce morza. Można tu wypić także pyszne domowe wino czerwone i białe. Świetna kawa także jest cechą charakterystyczną tej restauracji. Kameralna atmosfera tej restauracji sprawia, że goście czują się zrelaksowani i dobrze się bawią.

Adres: Iza Palaca 3, Baška Voda


Baska Woda dojazd

"<yoastmark

Miejscowość Baska Voda leży tuż przy głównej drodze wzdłuż wybrzeża Adriatyku, nazywanej Jadranska Magistrala. Dodatkowo pomiędzy Baska Voda oraz Promajna kończy się Tunel Sveti Ilija, którym dojedziemy do autostrady w miejscowości Zagvozd. Dlatego też, łatwo tam dotrzeć samochodem lub autobusem. Poza tym większość autobusów kursujących z Dubrownika do Splitu i odwrotnie zatrzymuje się w Baska Voda.


Baška Voda kamera

Zapraszamy do śledzenia przez okienko komputerowe co dzieje się w Baska Woda na żywo. Kamera na port znajduje się pod linkiem

 


Reasumując Baska Voda to nie tylko słońce, przejrzyste i krystalicznie czyste morze Adriatyckie oraz piękne plaże pośród lasów sosnowych. To również wspaniałe położenie geograficzne, w sercu Dalmacji na wybrzeżu Adriatyku, sprawiają, że miejsce to jest idealnym miejscem na wakacje.

Chorwacja