Szybenik, Szybenik atrakcje, plaże, co warto zobaczyć

Szybenik atrakcje, plaże

Czas czytania: 5 minut

[:pl]

Szybenik- Šibenik to przepiękne historyczne miasto w środkowej Dalmacji, nazywane również miastem Krešimira IV. Szybenik leży około 80 kilometrów na północ od miasta Split. Położony jest w głębokiej zatoce i jest jednym z najbardziej naturalnie chronionych portów na wybrzeżu Adriatyku.

Miasto to jest zdecydowanie mniej popularne wśród turystów niż np. Dubrownik czy Split, choć ma równie ciekawą historię i atrakcje. Wąskie uliczki prowadzą do atrakcyjnych placów, na których nowoczesne witryny sklepowe łączą się ze stylową architekturą minionych wieków. Szybenik umiejscowiony jest nad rzeką Krka przy jej ujściu do Adriatyku. Co ciekawe z Szybenika pochodził się m.in.: święty chorwacki: Nikola Tavelić ( 1340-1391) oraz Juraj Dalmatinac.

 

Szybenik historia miasta

Szybenik to wyjątkowe miasto ponieważ nie zostało założone przez Rzymian czy Ilirów tylko przez rodowitych Chorwatów. Poza tym jest to najstarsze chorwackie miasto, pierwsze wzmianki pochodzą  z 1066 r. Natomiast prawa miejskie nadano Šibenikowi (czytaj Szybenikowi) w 1298 r. Co więcej Turkom nigdy nie udało się podbić tego miasta. Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 r. miasto dostało się pod władze Monarchii Habsburgów. Następnie po I Wojnie Światowej było częścią Królestwa Jugosławii, potem trafiło pod okupację faszystowskich Włoch oraz Niemiec. Miasto Szybenik stało się częścią Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Następnie po rozpadzie SFRJ trafiło do Chorwacji.

Katedra św. Jakuba w Šibeniku – Katedrala sv. Jakov
Katedra św. Jakuba w Šibeniku – Katedrala sv. Jakov

Szybenik atrakcje

Szybenik ma wiele do zaoferowania. Miłośnicy historii, sztuki, kultury, przyrody oraz odpoczynku na plaży z pewnością znajdą coś dla siebie.

Katedra św. Jakuba w Šibeniku – Katedrala sv. Jakov

Katedra św. Jakuba w Szybeniku (Trg Republike Hrvatske 1) jest to najważniejszy symbol miasta. Znajduje się na także Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto wiedzieć, że łączy w sobie style gotycki oraz renesansowy. Budowano ją na przełomie XV i XVI w. przez kilku architektów m.in.: mistrza Bonino z Mediolanu oraz Juraja Dalmatinaca. Dodatkowo za surowiec posłużył m.in.: kamień z wysp: Korčula oraz Brač. Co ciekawe, na apsydach umieszczono 71 realistycznych płaskorzeźb.

Twierdza św. Michała

Tvrđava sv. Mihovila (Zagrađe 21) góruje nad miastem. Widać ją z każdego zakątka Szybenika. Z Twierdzy roztacza się przepiękna panorama na miasto i okolicę. Niestety wybuchy prochu w 1663 roku i  w 1752 roku doprowadziły Twierdzę św. Michała do ruiny. Miejsce to już na zawsze utraciło swój warowny i obronny charakter. Dziś mieści się w nim otwarta scena.

Twierdza św. Mikołaja

Tvrđava sv. Nikole (Info centar Tvrđave sv. Nikole, Obala dr. Franje Tuđmana 4) została zbudowana w połowie XVI w. tuż przy wejściu do kanału św. Antoniego. Twierdza miała na celu również obronę przed morskimi napadami. Należy ona do najtrwalszych oraz najmocniejszych fortyfikacji na wybrzeżu chorwackim.  Zdecydowanie polecamy wizytę na wzgórzu z Twierdzą tuż przed zachodem słońca, mamy wtedy piękne kolory panoramy na Szybenik, rzekę Krk i wyspy adriatyckie. Koszt wstępu do Twierdzy św Mikołaja kosztuje 40 kn/ os dorosła i 20 kn/dziecko.

Pałac Rektorów

Pałac Rektorów znajduje się również na Starym Mieście w Szybeniku na wybrzeżu. Warto wiedzieć, że do dziś zachowały się dwa skrzydła tego budynku, w którym rezydował wenecki przedstawiciel władz w społeczeństwie tzn. miejski rektor. Obecnie mieści się tam Muzeum Miasta Szybenik. Bilety wstępu dla osoby dorosłej kosztują 30 kn natomiast dla dzieci 10 kn.

Ogród klasztorny

Ogród klasztorny odnowiono i otwarto w 2007 roku, po tym jak został zapomniany na prawie sto lat. Ponadto jest integralną częścią klasztoru. Został odnowiony według projektu architekta Dragutina Kiša. Dodatkowo jest to jedyny tego typu ogród klasztorny w Chorwacji. W centrum ogrodu znajduje się studnia, wokół której rosną śródziemnomorskie zioła i przyprawy.

Akwarium

Aquarium Terrarium Šibenik (Stube Petra Kaera 1) znajduje się w centrum starego miasta, zaledwie 50 metrów od Katedry św. Jakuba, w kamiennym domu o autentycznym wyglądzie dalmatyńskim. Na łącznej powierzchni około 200 m2 znajduje się 20 akwariów z tropikalnymi rybami i roślinami morskimi. Dodatkowo w akwarium znajduje się sklep z pamiątkami, w którym można kupić pamiątki związane tematycznie z morzem i Dalmacją, wykonane głównie przez lokalnych twórców.

Wirtualny spacer po Szybeniku znajduje się pod linkiem znajduje się panorama 360

Szybenik plaże

Banj

Banj to miejska plaża w Szybeniku, z której roztacza się niepowtarzalny widok na stare miasto. Z centrum miasta można dotrzeć do niego w ciągu dziesięciu minut promenadą. Jest to piękna żwirowa plaża z wieloma udogodnieniami. Dodatkowo jest ona idealna dla rodzin z dziećmi oraz miłośników różnych sportów wodnych. Jest ona również wyróżniona Błękitną Flagą – międzynarodowym eko-znakiem jakości morskiej.

Piaszczysta plaża Solaris

Plaża Solaris jest jedną z najbardziej atrakcyjnych piaszczystych plaż w okręgu Šibenik-Knin. Jest ona idealna dla relaksu oraz spędzania całego dnia w cieniu parasola nad turkusowym morzem Adriatyckim. Ponadto plaża Solaris została kilkakrotnie uznana za najpiękniejszą plażę Adriatyku w całym kraju. Oprócz piaszczystej plaży, możecie cieszyć się innymi plażami w parku Amadria i bogatą ofertą tego kompleksu hotelowego.

Plaża Jadrija

Jadrija jest ulubioną plażą mieszkańców Szybenik oraz turystów od 1921 roku. Ze względu na bliskość i połączenia komunikacyjne z lądu i morza, słusznie nosi tytuł kultowego kąpieliska Szybenika.

Plaża Rezalište

Plaża Rezalište znajduje się w miejscowości Brodarica, 6 kilometrów od Szybenik. Ta żwirowa plaża została odnowiona w 2017 roku i jest wyposażona w wiele udogodnień dla dzieci, dorosłych i wszystkich miłośników sportów na świeżym powietrzu. Oprócz tego istnieje wiele punktów gastronomicznych, w których można się odświeżyć i zjeść przekąskę.


Archipelag wysp Szybenika

Na Morzu Adriatyckim w pobliżu Szybenika znajduje się archipelag, składający się z przeszło 200 wysp ( z czego zamieszkałych 6). Archipelag rozciąga się wzdłuż wybrzeża morza Adriatyckiego na powierzchni około 160 kilometrów kwadratowych. Ponadto ze względu na ograniczoną populację archipelag Szybenik jest popularny wśród osób poszukujących ciszy, spokoju, pięknej oraz nietkniętej przyrody.

Archipelag Szybenik jak się tam dostać??

Aby dostać się na zamieszkałe wyspy, możecie skorzystać z przeprawy promowej. Co ważne wszystkie wyspy na archipelagu (ze stałymi mieszkańcami) są połączone codziennymi promami z sąsiednich wysp, a także z Szybenikiem, Brodaricą i Vodice na kontynencie. Na niezamieszkałe wyspy można dopłynąć jachtem lub jak w przypadku Wysp Kornati zorganizowaną wycieczką fish picnic.


Szybenik atrakcje w pobliżu

Vodice – kurort i świetna baza wypadowa

Park Narodowy Krka – słynne wodospady na rzece Krka

Pirovac – ustronne, śródziemnomorskie miasteczko nad zatoką Pirovac. Dobra baza wypadowa po okolicy oraz na romantyczne wczasy 🙂

Tisno – miasteczko położone częściowo na lądzie, a częściowo na wyspie Murter. Ponadto w Tisno znajduje się polska baza nurkowa.

Wyspa Murter – popularna destynacja wśród żeglarzy. Śródziemnomorski klimat i liczne kurorty przyciągają turystów lubiących „wyspiarskie” wakacje.

Primosten – miasto na wyspie połączonej z lądem. Liczne winnice, czyste morze i piękne plaże sprzyjają romantycznym wyjazdom. Jest tu plaża dla naturystów.

Rogoznica – miasto nad słonym jeziorem. Baza wypadowa do Parku Narodowego Krka. Urokliwe i śródziemnomorskie miasteczko.


Szybenik gdzie zaparkować?

Aby w pełni zobaczyć Szybenik i poznać jego okoliczne atrakcje, najwygodniej jest przyjechać z Polski własnym autem lub po prostu wypożyczyć go na miejscu. Wystarczy taki samochód zarezerwować przez Internet, wysiąść na lotnisku w Zadarze lub w Splicie i podjechać wypożyczonym samochodem do hotelu w Šibeniku. Jeśli dojedziesz do miasta Šibenik autobusem, to w centrum Szybenika znajduje się wypożyczalnia Sixt rent na ulicy Stankovačka ul. 14 z szeroką ofertą samochodów do wypożyczenia.

Jeden z głównych parkingów w miejscowości Šibenik znajduje się przy głównej promenadzie w mieście na Obala palih omladinaca 6.

Šibenik – Split – 82 km

Zadar – Šibenik – 75 km

Zagrzeb- Šibenik–  353 km

Šibenik -Rijeka – 293 km

Šibenik -Dubrownik- 360 km

Warszawa- Šibenik – 1365 km

Szybenik -Łódź – 1267 km

Szybenik -Gdańsk- 1597 km

Wiedeń- Szybenik- 700 km

Szybenik -Brno 819 km

Szybenik -Budapeszt- 700 km

Sarajewo-Szybenik-  344 km

Szybenik -Lublana- 383 km

Wenecja – Szybenik – 525 km


Kiedy najlepiej przyjechać do Szybenika?

Najlepsze miesiące na zwiedzanie Šibenika to maj, czerwiec, lipiec, sierpień oraz wrzesień. Najzimniejszymi miesiącami w Szybeniku są natomiast styczeń, luty oraz grudzień. Średnia temperatura w Szybeniku w lipcu wynosi 25 st. C.

Szybenik mapa


Šibenik kamery

Widok z Hotelu Bellevue na promenadę w Szybeniku oraz na Twierdzę św. Michała znajduje się pod linkiem

Szybenik opinie

Podsumowując, Szybenik odwiedziliśmy dwa razy i były to stosunkowo za krótkie pobyty. Zobaczyliśmy sporo jednak czujemy niedosyt. Jak tylko nadarzy się okazja wrócimy tam na dłużej, Was również do tego zachęcamy.

Chorwacja