Wyspa Vis – to warto wiedzieć !
O tym, że wyspa Vis to jedna z najbardziej tajemniczych chorwackich wysp, przekonywać nikogo nie muszę. Co warto wiedzieć o tej wyspie? Zapraszam do wpisu!
Wyspa Vis – to warto wiedzieć!
Najstarsze miasto w Chorwacji
Stari Grad na wyspie Hvar obchodził jakiś czas temu 2400-lecie założenia przez Starożytnych Greków (384 r. p.n.e. ) Natomiast wielu twierdzi, że Stari Grad jest najstarszym miastem. Bynajmniej mieszkańcy wyspy Vis twierdzą, że to ich miasto jest najstarsze ponieważ powstało wraz z założeniem Issy, kolonii założonej przez Dorianów z Syrakuz w IV w. p.n.e.
Niezależnie od prawdy, był to początek fascynującej historii kolonizacji i zagranicznych gości. Ponadto wyspa Vis fascynowała gości przez stulecia, a wizyty pozostawiły niezatarte piętno w dziedzictwie i krajobrazie wyspy. Grecy mieli własne pieniądze, prawa, a pozostałości fortyfikacji można dziś zwiedzać.
Najstarsze regaty
Przeprawa promowa ze Splitu trwa 3 godziny, a przeprawa katamaranem 90 minut. Jest to na tyle duża odległość, aby wyspa nie została zalana przez turystów. Związek wyspy Vis z morzem doprowadził do pewnych niecodziennych sytuacji w historii, takich jak to, że odbyły się tu najstarsze regaty w Europie, jeśli nie na świecie.
Najstarszy znany opis wydarzenia sportowego w Chorwacji pochodzi z XVI wieku. Odwołuje się do regat z 1593 r. Siedemdziesięciu czterech drewnianych łodzi rybackich zwanych falkuša, z portu miasta Komiza na wyspie Vis do wysepki Palagruža.
Vis “Zamknięta wyspa” do 1991 roku
Położenie Wyspy Vis jako drugiej “głównej” wyspy na Adriatyku oznaczało, że było to miejsce o strategicznym znaczeniu dla najeźdźców przez wieki. W okresie byłej Jugosławii była to zamknięta wyspa, co oznacza, że była niedostępna dla cudzoziemców, chociaż istniała turystyka krajowa. Wraz z utworzeniem nowoczesnego państwa chorwackiego w 1991 roku, Wyspa Vis została otwarta dla biznesu.
Zamknięty charakter wyspy w oczywisty sposób wpłynął na dochody z turystyki w tym czasie, ale dzięki temu Vis zachował swój nieodkryty urok do dziś. Faktem jest że, na całej wyspie jest tylko 3000 miejsc noclegowych, niewiele w porównaniu do sąsiedniego Hvaru.
Vis – Baza dla marynarki wojennej
Istnieje kilka wyraźnych śladów militarnej przeszłości wyspy Vis. Tito uczynił z niego strategiczną bazę dla swojej marynarki wojennej, a nawet posunął się do zbudowania bazy okrętów podwodnych w pobliżu miasta Vis, tak że nie można było go zobaczyć z powietrza.
Imponująca na 110 metrów baza, jest otwarta dla zwiedzających, a niektórzy odwiedzający donoszą o doskonałej akustyce wewnątrz … Inne bazy okrętów podwodnych obejmowały wyspę, Komiza oraz miasto Sibenik.
Brytyjskie pozostałości na wyspie
Jeśli istnieje naród, który był konsekwentnie związany z wyspą Vis przez wieki, są to Brytyjczycy. Brytyjskie wpływy widoczne są wszędzie na wyspie i od niektórych nazw fortec, m.in: takich jak Fort St. George. Fort ten został przekształcony w luksusowe miejsce eventowe tzn. restauracje itp.
Wycieczki militarne po wyspie Vis
Co ciekawe przedsiębiorcze agencje turystyczne zapoczątkowały pomysł oferowania nietypowych wycieczek. M.in. jest nią Vis Military Tour który jest obowiązkiem 🙂 dla turystów interesujących się militariami i historią. Bynajmniej to, co na pierwszy rzut oka wydaje się spokojną wyspą (i jest), ma prawdziwie fascynującą przeszłość. Labirynty tuneli oraz korytarzy w głębi wzgórz, łączy liczne wieże strzelnicze wykopane w zboczu góry.
Vis Lotnisko
Lotnisko na Vis ma pas startowy- tyle, że trawiasty. W planach jest otworzenie lotniska sportowego. Natomiast lotnisko na Vis odegrało kluczową rolę w czasie alianckiej kampanii na rzecz inwazji na Jugosławię.
Wyspa Vis była pierwszą wyspą, która znalazła się pod kontrolą Aliantów oraz była używana jako platforma startowa do inwazji. Ponadto korzystanie z lotniska było kluczowe, aby nie tylko skrócić misje bombardowania, które były dotąd koordynowane z Włoch, ale także jako awaryjne miejsce lądowania dla samolotów alianckich znajdujących się w kłopotach.
Zniszczone bombowce z II Wojny Światowej w pobliżu wyspy
Militarna przeszłość wyspy Vis pozostawiła swój ślad na wyspie ale i w otaczającym ją Adriatyku. Bynajmniej wojna przyniosła ogromne straty i nie brakowało zestrzelonych samolotów bojowych i bombowców na wodach wokół wyspy. Natomiast teraz jest to okazja do wymarzonego nurkowania oraz odkrywania starych wraków na dnie Adriatyku.
Najpiękniejsza plaża w Europie – Stiniva Vis
Warto wiedzieć, że wyspa Vis oferuje jedną z najpiękniejszych plaż. Natomiast na liście najpopularniejszych atrakcji Vis, jest plaża Stiniva.
Niebieska jaskinia – wyspa Biševo
Naturalne skarby Vis rozciągają się w pobliżu wysepki Biševo, w którym znajduje się obecnie jedna z największych atrakcji Chorwacji, Błękitna Jaskinia. Jest to niezwykłe zjawisko, jaskinia świecąca na niebiesko, odbijająca promienie w błękicie Adriatyku.
Wieś Dragodid – Vis
Dragodid to wioska składająca się z zaledwie kilku domów w północno-zachodniej części wyspy Vis, około pięćdziesięciu minut spacerem od miasta Komiza. Co ciekawe w Dragodid nie ma elektryczności ani bieżącej wody.
Wioska została założona przez rodzinę rolników Suić na początku XIX wieku. Ponadto wieś rozrastała się drugiej połowy XX wieku. Niektóre części winnicy nadal są uprawiane przez rodzinę Suić oraz innych spadkobierców żyjących w Komizy a rozmaryn nadal jest zbierany sezonowo na pobliskich wzgórzach. Niestety większość z wiosek oraz Dragodid, opustoszały w latach pięćdziesiątych XX wieku. Dziś znów odżywają z powodu turystyki.
Vugava
Wyspa Vis jest wyspą wina. Natomiast pola Vis pokryte były i są nadal winoroślą. Dodatkowo dzisiaj produkcja wina nadal stanowi ważną część gospodarki wyspy. Zdecydowanie Plavac Mali jest najbardziej znaną odmianą czerwoną. Poza tym wyspa Vis ma własną odmianę białego wina – Vugava. Co ciekawe na wyspie jest około pół tuzina winiarni, które można zwiedzać podczas zorganizowanej wycieczki.
Viska pogaca
Warto wiedzieć, że oprócz własnej odmiany win, Vis ma swoje własne, oryginalne danie, które nazywa się Viska pogaca lub ciasto z Vis.
Przepis:
CIASTO:
Mąka 1 kg
60 g drożdży
2 łyżki soli
1 łyżka mieszanych ziół śródziemnomorskich (rozmaryn, tymianek, bazylia)
2 łyżki oliwy z oliwek
woda
NADZIENIE:
500 g cebuli, posiekane
500 g pomidorów, obranych i posiekanych
250 g anchois, pokrojonych na kawałki
10 dg kaparów
100 g oliwek
1/2 szklanki) oliwy z oliwek
sól, czarny pieprz.
Każdy dom ma swój przepis. Jeden z najpopularniejszych:
Rozpuścić drożdże w ciepłej wodzie i pozostawić na 15 minut. Wymieszać mąkę, drożdże, sól, zioła i oliwę z oliwek. Wyrobić miękkie ciasto podobne do ciasta na pizzę. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut.
Nadzienie: Podsmażyć cebulę na oliwie z oliwek, aż zmięknie. Dodać pomidory i gotować na małym ogniu, bez przykrycia przez 10 minut. Dodać anchois (możemy zastąpić tuńczykiem), kapary, oliwki, sól i pieprz.
Podzielić ciasto na pół. Wyłożyć połowę ciasta na brytfankę do pizzy. Następnie wyłożyć nadzienie. Drugą połową ciasta przykryć farsz. Przekłuć ciasto widelcem w kilku miejscach. Posmarować oliwą z oliwek, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut. Następnie piec przez 1 godzinę w piecu 200 C .
Cytryny z wyspy Vis
Dieta śródziemnomorska jest wyjątkowo zdrowa. Na wyspie Vis nie ma supermarketów, jest tylko najlepsze domowe jedzenie, oraz takie dostępne prosto z drzewa. Najpopularniejszym symbolem wyspy Vis są cytryny, uważane za najlepsze w całej Chorwacji.
Vis- Tradycja połowów
W oczywisty sposób rybołówstwo było kluczową gałęzią przemysłu przez wieki na Visie. Natomiast było ono doskonale rozwinięte,w drugim mieście na wyspie – Komiza. Co ważne Komiza w czasach swojej świetności miała co najmniej siedem fabryk ryb, co stanowi niezwykłą liczbę dla tak małej społeczności.
Bynajmniej połowy są nadal ważne, dziś tylko jedna z siedmiu fabryk wciąż istnieje. Zdecydowanie ryba na wyspie jest nadal doskonała, a Komiza pozostaje jednym z miejsc do odwiedzenia na Adriatyku nie tylko dla homarów.
Sokół Eleonory
Wyspa Vis jest także interesująca dla obserwatorów ptaków, którzy planują zobaczyć rzadkiego sokoła Eleonory. Ponadto wyspa Vis oraz mniejsze wyspy wokół niej m.in.wyspy Bisevo, St. Andrija, Brusnik, Jabuka i Palagruza, są jedynym obszarem gniazdowania sokoła Eleonory w Chorwacji. Co ciekawe gniazdują na skałach oraz skałach wynurzających się z morza.
Falkusa
Falkusa to tradycyjna łódź rybacka wykorzystywana przez rybaków z miasta Komiža na adriatyckiej wyspie Vis w Chorwacji. Bynajmniej projekt falkusa dostosowano do specyficznych potrzeb rybaków z Komižy, którzy udawali się w długie wyprawy rybackie na otwartym morzu.
Bynajmniej falkusa to drewniana łódź, zwężająca się wąsko po obu stronach, mająca około siedmiu do ośmiu metrów długości i szerokości 3 metrów. Co ważne była to bardzo szybka łódź osiągająca prędkość od 8 do 12 węzłów. Jej charakterystyczną cechą były dwa zdejmowane drewniane pasy boczne o nazwie falke, po których falkuša ma swoją nazwę. Natomiast statek mógł przewozić do ośmiu ton solonych beczek rybnych.
Poza tym tradycyjna gajeta falkuša została wykonana jedynie z drewna cyprysowego z wulkanicznej wyspy Svetac. Stępka została wykonana z dębu i skorupy modrzewia. Natomiast typowa falkusa mieściła ekipę sześciu mężczyzn. Wyprawy wędkarskie trwały zazwyczaj od 20 do 25 dni.
Wyspa Vis noclegi