Bura w Chorwacji
Ciekawostki

Bura w Chorwacji

Czas czytania: < 1 minuta

Bura w Chorwacji – 23.02.2019 r.  Rekordowo silna bura przetoczyła się przez  Dalmację, pozostawiając po sobie ogrom zniszczeń

Około czwartej rano w sobotę 23 lutego 2019 w Split, na Górze Marjan zanotowano rekordowe podmuchy wiatru bura o sile 176 km / h .

Również u podnóża pasma górskiego Velebit przez całą noc utrzymywał się wiatr o prędkości 173 km / h.

Ponadto bura na wybrzeżu Dalmacji spowodował zamknięcie części autostrad dla ruchu. Odwołano połączenia promowe z wyspami.  Dodatkowo wyrwane z korzeniami drzewa spowodowały zniszczenia  nieruchomości oraz aut.

Pogoda Chorwacja

Bura (bora) jest wiatrem północnym na północno-wschodnim. Zrywa się nagle, wiejąc od lądu do morza. Powodem powstania bury są zazwyczaj różnice pomiędzy temperaturami. Za górami gromadzi się chłodniejsze powietrze, natomiast nad morzem kumuluje się lżejsze i cieplejsze powietrze.

Więcej o wiatrach w Chorwacji znajduje się tutaj. Najsilniejsze wiatry zarejestrowano w Chorwacji, nieopodal Cieśniny Maslenickiej w nocy z 21 grudnia 1990 r. Wichura osiągnęła prędkość 248,4 km /h.

Na szczęście sytuacja została szybko opanowana, wiatr osłabł, wszystkie odcinki autostrady zostały odblokowane. Dodatkowo powrócił ruch promowy pomiędzy lądem a wyspami.

Co ciekawe o wietrze bura mówi się, że to zdrowy wiatr. Roznosi sól, która opada na trawę, która jest zjadana przez owce na wyspach, która nadaje szczególny smak i aromat mleka i mięsa.

Polecany artykuł:  Weekend majowy w Chorwacji
Wakacje Chorwacja