Supetar, Rejs na Brac, Wyspa Brac, supetar
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Rejs promem na wyspę Brač

Czas czytania: 2 minut

Rejs promem ze Split na Wyspa Brac

Pobudka i szybkie śniadanie bo w planach rejs promem na wyspa Brac. Ze Splitu mamy możliwość przeprawy promowej liniami Jadrolinija do miejscowości Supetar. Wyruszamy dość wcześnie. Kolejka przy kasach jest dosyć duża więc istnieje realna obawa, że nie zdążymy tym bardziej, że kasy są dosyć daleko od promu. Czasu coraz mniej ale gdy bilety mamy w rękach pędzimy co tchu do naszego promu. W ostatniej chwili dobiegamy do promu Hrvat, kontrola biletów i zajmujemy miejsca na najwyższym pokładzie promu, by móc jak najwięcej widzieć. 

Rejs ze Splitu do miejscowości Supetar trwa około 50 minut.

Wyspa Brac – Supetar

Wyspa Brac słynie głównie z marmuru. Z tego kamienia zbudowano pałac Dioklecjana, a ciekawostką jest, że z marmuru wydobywanego z wyspy Brač zbudowano Biały Dom w Waszyngtonie. 

Supetar to bardzo urocza i typowo dalmatyńska miejscowość, usytuowana na północnej stronie wyspy Brač, w zatoce sv Petra.

Po krótkim odpoczynku w kawiarence przy porcie wyruszamy wzdłuż morza na spacer po miejscowości.

Rejs na Supetar wyspa Brac

Jednym z charakterystycznych miejsc, przy których warto zatrzymać się na chwilę dłużej jest Kościół NMP z XVIII w. Jest on zbudowany na fundamentach bazyliki św Petra. Obok Kościoła znajduje się dzwonnica oraz Muzeum Kościelne. Na placu przy kościele znajdują się wczesnochrześcijańskie mozaiki z VI w.

Następnie spacerując wzdłuż morza docieramy do Bizantyjskiego Mauzoleum rodziny Petrinović, które znajduje się na cmentarzu obok kościółka sv Nikoli. Obok znajdują  się również wczesnochrześcijańskie sarkofagi, natomiast pod cmentarzem znajdują się pozostałości po villae rusticae. 

Wyspa Brac

Powrót do Split

Prom Jadrolinja do Splitu z Supetar odpływa w godzinach popołudniowych dość rzadko ( co ok. 2-3 h, natomiast w sezonie nieco częściej), dlatego też niestety, ale nastał czas pożegnania z wyspą.Rejs

Polecany artykuł:  Vinkovci - najstarsze miasto Europy

Zdecydowanie obiecujemy, że jeszcze tu wrócimy!

Na zakończenie zapraszamy na film ze wspomnieniami z rejsu na wyspę Brac do miejscowości Supetar.

Chorwacja