Zamki w Chorwacji - Trakoscan
Chorwacja,  Chorwacja atrakcje,  Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  Wakacje w Chorwacji,  wskazówki

TOP 11 mało znane zamki w Chorwacji

Czas czytania: 4 minut

Poniżej prezentujemy zamki w Chorwacji, które znajdują się w północnej części Chorwacji, głównie w rejonie Slawonii.

Zamki w Chorwacji – TOP 11 dobrze zachowanych wspaniałych zamków w Chorwacji

1. ZAMEK MARUŠEVEC

Jest to bynajmniej jeden z wielu klejnotów w północnej Chorwacji, w powiecie Varaždin. Jest to piękny średniowieczny zamek z XIV w. Ponadto został rozbudowany w XVII w. przez rodzinę Vragović. Po wielu zmianach właścicieli trafił w ręce rodziny Pongratz. Dodatkowo zamek otoczony jest parkiem, który obecnie jest zabytkiem. Zamek ten to imponujący budynek, w którym nakręcono słynny dramat filmowy (oparty na jeszcze bardziej znanej książce) „Glembajevi”.

2.  VELIKI TABOR

Zamek Veliki Tabor leży w Zagorje, niedaleko Desinić. Co ciekawe ten średniowieczno- renesansowy zamek powstał w XII w., ale jego obecny wygląd pochodzi z XVI w. Warto wiedzieć, że w  zamku znajduje się wystawa, która obejmuje: stare pojazdy, przedmioty etnograficzne, miecze, obrazy i ceramikę, a także opis najsłynniejszych właścicieli, rodziny Ratkaj. Dodatkowo, Veliki Tabor  znany jest z legendy i tragicznej zakazanej historii miłosnej między chłopką (lub drobną szlachcianką) Veroniką Desinić oraz szlachcicem Fryderykiem II. – Hrabią Celje.

Zamek Veliki Tabor
Zamek Veliki Tabor (fot. Ivo Biocina / Chorwacka Rada Turystyczna)

3.  FEŠTETIĆ

Zamek ten jest jednym  z najbardziej romantycznych zamków, zwłaszcza w Međimurje.  Zamek Feštetić znajduje się w pobliżu miasta Čakovec. Słynna rodzina szlachecka Zrinski panowała tu w XVI i XVII w. Hrabia Feštetić odnowił zamek w stylu neogotyckim w XIX w. Ponadto, kiedyś była to letnia rezydencja rodziny Feštetić. Natomiast dziś funkcjonuje jako lokalna szkoła podstawowa. Nie można go zwiedzać w środku.

Polecany artykuł:  Fenomen Tito i jugonostalgia...

4. ZAMEK TRAKOŠĆAN

Jeden z najpiękniejszych zamków w Chorwacji. Zbudowany w północnej Chorwacji, w powiecie Varaždin. Zamek w  XIV w. był małą średniowieczną twierdzą. W XIX w. rodzina Draškovićów zamieniła zamek w rezydencję w stylu neogotyckim. W zamku obecnie mieści się muzeum z kolekcjami zbroi, obrazów, książek oraz barokowych mebli.

Zamek Trakoscan Chorwacja
Zamek Trakoscan Chorwacja
fot. getyourguide.com

5. ORŠIĆ

Wspaniały barokowy zamek w Gornja Stubica w Zagorje to muzeum buntu chłopów, które miało miejsce w XVI w. Zamek zbudowano w XVIII w. w miejscu średniowiecznej twierdzy. Dodatkowo jest to dobrze zachowany zamek z kaplicą i otoczony parkiem z ogromnym pomnikiem poświęconym Matiji Gubecowi, przywódcy buntu chłopów.

6. ZAMEK MAILATH

Zamek leży w Donji Miholjac w północnej Slawonii i został zbudowany w 1903 r. Jednocześnie liczy on 50 pokoi, posiada wiele wież, dekoracyjne kominy i tarasy w stylu Tudorów. Co ciekawe, Hrabia Ladislav Mailath nakazał budowę, ponieważ jego stary zamek nie miał wystarczającej liczby sypialni, aby pomieścić przyjęcie cesarza Franciszka Józefa. Zamek Mailath znajduje się w pobliżu rzeki Drawy i otoczony pięknym parkiem. Obecnie w zamku mieści się administracja miejska,  ale można ją zwiedzać na życzenie.

7. ZAMEK OZALJ

Średniowieczne miasto Ozalj nad rzeką Kupą zostało zbudowane po raz pierwszy w VI w. Wejście do tego pięknego zamku znajduje się nad mostem, który kiedyś był wartownią. Mieszkało tu wiele rodów szlacheckich, w tym rodziny Zrinskich i Frankopanów. Zamek jest obecnie muzeum architektury i sztuki z minionych wieków.

Zamek Ozalj Chorwacja
Zamek Ozalj Chorwacja
fot. (TZ Karlovac)

8. ZAMEK PEJAČEVIĆ W NAŠICE

Zamek leży w centrum miejscowości Našic. Co ciekawe, zbudowano go w XIX w. w stylu neobarokowym, w otoczeniu pięknego parku i jeziora. Wcześniej był on domem dla XIX-wiecznego chorwackiego Bana Ladislava Pejačevicia, a później jego wnuczki, słynnej (i pierwszej) chorwackiej pianistki Dory Pejačević. W pobliżu znajduje się także „Mały zamek”, zbudowany w stylu neoklasycznym na początku XX w.

Polecany artykuł:  Na żywo z Chorwacji - PODACA

9. ZAMKI W CHORWACJI – ZAMEK DIOŠ

Zamek Dioš znajduje się 7 km na północ od miejscowości Daruvar, w Slawonii, w północno-wschodniej Chorwacji. Dodatkowo, est to jeden z najnowszych zamków w Slawonii z  1904 roku. Co ciekawe zbudowała go szlachecka rodzina Tüköry.  Alajoš i jego żona Paula zbudowali go dla swojej córki Mariji. Od 1995 roku zamek ponownie stał się własnością chorwacką.

zamki w chorwacji - Zamek Dioš
Zamek Dioš (Źródło zdjęcia: Ivo Biocina / Źródło: CNTB)

10. ZAMEK STARA SUŠICA

Zamek ten jest klejnotem dobrze ukrytym w Gorskim Kotarze, niedaleko Ravny Gory. Otoczony jest pięknym lasem. Legenda głosi, że nawet Turcy w XVI w. nie mogli dotrzeć do zamku należącego do rodziny Frankopanów. W XIX w. odnowiono go w stylu romantycznym. Co ciekawe, dziś jest to hostel. Ponadto jego bajkowa atmosfera tworzy jeden z najpiękniejszych widoków jakie mają zamki w tej części Chorwacji.

Zamek Stara Sušica Chorwacja
Zamek Stara Sušica Chorwacja (Źródło zdjęcia: Dvorac Stara Sušica

11. ZAMEK TVRDALJ

Zamek ten (willa) leży w Stari Grad na wyspie Hvar. Warto wiedzieć, że była to letnia rezydencja chorwackiego poety Petara Hektorovića w XVI w. Jest to prosty renesansowy budynek. Poza tym, na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się basen z wodą morską, taras arkadowy, wieża i piękny ogród. Dodatkowo, zamek leży na brzegu zatoki. Otaczają go soczyście  zielone ogrody.

Zamek Tvrdalj jeden z charakterystycznych miejsc na wyspie Hvar - zamki w chorwacji
Zamek Tvrdalj jeden z charakterystycznych miejsc na wyspie Hvar oraz południowej Dalmacji fot. Total Croatia News

Zamki w Chorwacji zasługują na uwagę wszystkich ceniących historię całego półwyspu Bałkańskiego.

Chorwacja