Cavtat

Czas czytania: 3 minut

Cavtat leży 20 km na południowy wschód od Dubrownika. Trudno o lepsze miejsce do wypoczynku, spokojne morze, klimat śródziemnomorski oraz dobrze rozwinięta baza turystyczna. Co ciekawe miejscowość założyli  Ilirowie. Następnie pojawili się na terenie obecnego Cavtatu – Rzymianie, którzy wybudowali duży port handlowy. W czasach Republiki Dubrownickiej, półwysep na którym leży Cavtat, oddzielony był od lądu kanałem. Wzdłuż kanału stanęły długie na 270 m. mury obronne ( zniszczone w 1984 r.).

Cavtat to wyjątkowe miejsce na wybrzeżu adriatyckim. Stare miasto wzniesiono na wzgórzu zalesionego półwyspu Rat, porośniętego śródziemnomorska roślinnością z zielonymi piniami oraz cyprysami. Ponadto 7 kilometrowe wybrzeże z czystą wodą, piaszczystymi plażami i zatoczkami oraz wygodnymi hotelami kategorii lux sprawiły, że Cavtat jest jednym z najbardziej pożądanych oraz najczęściej odwiedzanych miejsc regionu dubrownickiego.

Cavtat
Cavtat

Historia Cavtat

Uroku temu miejscu dodaje sąsiedztwo budowli pamiętających Republikę Dubrownicką, która wzniosła to miasto według uporządkowanego planu oraz nadała dzisiejszy wygląd starówce Cavtat. Większą część zabytków kulturalno-historycznych stanowi skromna oraz piękna renesansowa architektura ze śladami gotyku: pałac dożów, fort, mury i place miejskie, kościół św. Nikoli, kościół Matki Boskiej z Cavtat i franciszkański monaster.

To starożytne miasto wraz z okolicą strzeże liczne zabytki o ponad tysiącletniej historii. Kilkukrotnie podnosiło się z ruin oraz całkowitego zniszczenia. W przeszłości był wspaniałym, kwitnącym, znanym na cały świat, antycznym miastem Epidaurum. Niestety po jego całkowitym upadku w VII wieku pozostały z niego jedynie ruiny. W XV wieku Republika zakupiła Konavle oraz Cavtat i wydostała go z upadku.

"Riva

Atrakcje w Cavtat i okolicy

W Cavtat można zobaczyć pozostałości antycznych osadników (iliryjskich, greckich, rzymskich), stare mury, fortyfikacje rozproszone po całym mieście i jego okolicy. Ponadto znajdziemy tam także liczne znaleziska archeologiczne: amfory, fragmenty kolumn, architrawów, fryzów, mozaik, płyt nagrobnych, biżuterii oraz monet.  Znalezione w ziemi – mówią o bogactwie oraz pięknie niegdysiejszych osad historycznych na obszarze półwyspu Rat.
Po dzień dzisiejszy widoczne są pozostałości starych ulic, przejść, amfiteatru leżącego niedaleko, franciszkańskiego monasteru, murów i schodów, które prowadziły na szczyt półwyspu Rat. Co ciekawe zgodnie z legendą i historycznymi badaniami, znajdowały się tam świątynie wraz z niegdysiejszym greckim akropolem i świątynią Asklepiosa, a później rzymskie Formum Augustum. Obecnie na tym samym wzniesieniu dominuje arcydzieło wielkiego chorwackiego rzeźbiarza Ivana Meštrovicia, kaplica św. Roka – mauzoleum rodziny Račić.

Główne atrakcje Cavtat

  • Mauzoleum rodziny Racic – leżące w północnej części półwyspu. Co ciekawe pochodzi ono z lat 1920-1922. Ośmiokątna budowla została wykonana z białego kamienia również przywiezionego z wyspy Brac. Poza tym ciekawy jest też sam cmentarz na szczycie skarpy, skąd rozpościerają się przepiękne widoki.
  • Pałac Rektorów – stojący obok kościoła św. Mikołaja. Pałac w przeszłości nazywano Pałacem Kapitańskim. Ponadto zbudowano go w latach 1555- 1558 w stylu renesansowym. Natomiast do upadku Republiki Dubrownickiej stanowił siedzibę władz oraz kapitanatu portu. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Baltazara Bogisicia – znanego profesora i polityka urodzonego w Cavtat.
  • Klasztor Franciszkanów 
  • Kościół św Mikołaja – z charakterystyczną wieżą zwieńczoną hełmem.
  • plaże dookoła półwyspu
Cavtat jest obecnie skarbnicą artystycznej oraz kulturalno-historycznej spuścizny, przechowywanej w Pałacu dożów, w muzeum i kościołach oraz w licznych zbiorach rodzinnych. Ponadto miejscowość jest miastem rodzinnym Baltazara Bogišicia – znanego działacza o światowym rozgłosie, członka licznych zagranicznych uczelni, doktora prawa, pasjonata i kolekcjonera, chroniącego ludową oraz narodową spuściznę.
W Pałacu dożów w Cavtacie  znajdują się bogate zbiory Bogišicia: biblioteka z ponad 22 000 rzadkich i starych książek, około 70 inkunabułów, bogate zbiory archiwaliów o ogromnej wartości, zbiory grafik liczące około 10 000 sztuk, zbiory numizmatyczne monet antycznych oraz pochodzących z czasów Republiki Dubrownickiej (około 1 500 sztuk), zbiory starego oręża, zbiory etnograficzne itp.
W pałacu dożów mieści się również Lapidarium z wykopaliskami i pamiątkami z czasów antycznych. Tu także znajduje się obraz Vlaha Bukovca „Karnawał cavtacki”.

To warto zobaczyć w Cavtacie

Cavtat jest również miastem rodzinnym słynnego malarza Vlaha Bukovca. Jego dom rodzinny wraz z atelier został przekształcony w dom pamięci Vlaha Bukovca. Liczne jego dzieła znajdują się w Cavtacie: w kościele św. Nikoli, w Pinakotece, w kościele na terenie monasteru franciszkańskiego oraz w prywatnych zbiorach. Cavtat jest również miastem rodzinnym chorwackiego polityka i społecznika Frana Supila. 

""</a

Cavtat – dojazd

Miasto jest doskonale skomunikowane z Dubrownikiem – na tej trasie kursuje lokalny autobus nr 10, ponadto autobus kursuje praktycznie co około godzinę. Rozkład znajduje się na stronie internetowej Libertas Dubrovnik dworca autobusowego w Dubrowniku.

Co ważne, miasteczko jest położone blisko lotniska miasta Dubrownik w miejscowości Čilipi  (około 8 kilometrów od Cavtat).

Cavtat noclegi




Booking.com

Polecany artykuł:

Cavtat i Półwysep Prevlaka – relacja z naszej podróży

Wakacje Chorwacja