panorama dubrownika

Dubrownik

Czas czytania: 14 minut

Miasto Dubrownik to starożytne miasto o wąskich uliczkach i wysokich murach, ale o szerokich horyzontach, na podobieństwo horyzontu otwartego morza – morza, które w ciągu wieków umożliwiło Dubrownikowi kontakt z całym światem. Ponadto Dubrownik potrafił przez całą swoją historię aż do dnia dzisiejszego pozostać handlowym, społecznym i kulturalnym łącznikiem pomiędzy wschodem i zachodem, północą oraz południem.

Dubrownik jest jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych miast śródziemnomorskich

"<yoastmark

Dubrownik słynie z murów obronnych o długości prawie dwóch kilometrów.  Co ważne, turyści naprawdę je kochają, szczególnie ze względu na piękną panoramę. W centrum Dubrownika znajduje się słynna główna ulica Stradun. Jest to ulubiona promenada dla wszystkich mieszkańców i turystów. W ciągu dnia można zobaczyć licznych artystów i rzemieślników wykonujących dawne rzemiosła. Nie zdziwimy się również, gdy spotkamy sławnych ludzi podczas spaceru Stradun, ponieważ Dubrownik stał się ulubionym celem celebrytów. Obecnie Dubrownik jest jednym z światowych centrów turystyki, w którym ludzie rozmaitych profesji z całego świata chętnie się spotykają: artyści, dyplomaci, naukowcy oraz eksperci wszystkich możliwych zawodów i dziedzin. To jest także nowy Dubrownik, dumny ze swojej tradycji, kultury, dziedzictwa, ze swojej teraźniejszości, a w szczególności dumny ze swojej przyjaźni z wszystkim ludźmi i obywatelami innych krajów, którzy do niego przybywają.

Dubrownik atrakcje

W Dubrowniku znajduje się wiele zabytków, takich jak Wieża Minčeta, Brama Pila, Wielka Fontanna Onufrego, Pałac Sponza, Dzwonnica Miejska, Pałac Księcia, molo Orland, kościół św. Vlaho (Błażeja) i wiele innych.

Święty Błażej ( Vlaho) to święty, który jest patronem Dubrownika. Vlaho możemy znaleźć w wielu punktach Dubrownika. Patrona miasta przedstawiono w kościele na placu Luza, gdzie trzyma on makietę miasta. Co ciekawe, makieta przedstawia wygląd miasta przed trzęsieniem ziemi w 1667 roku.

Miasto Dubrownik jest zawsze pełne życia, więc restauracje i kawiarnie pracują do późna w nocy

  • Stare Miasto Dubrownik 

Stare Miasto w Dubrowniku jest znane jako jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast na świecie. Przez stulecia Dubrownik rywalizował z Wenecją jako port handlowy. Ze swoimi ogromnymi solidnymi kamiennymi ścianami, zbudowanymi między XI a XVII wiekiem, miasto Dubrownik zapewniło ochronę temu byłemu państwu-miastu. Dziś te mury wciąż otaczają historyczne centrum Dubrownika. Można iść wzdłuż nich, aby podziwiać najpiękniejsze widoki na „Perłę Adriatyku” oraz otaczające Dubrownik zielone wyspy.

Niezwykle dobrze zachowane Mury  obronne otaczające centrum Dubrownika, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są wynikiem drobiazgowej odbudowy po trzęsieniu ziemi w 1667 r. Przeprowadzono także wiele renowacji, aby przywrócić miasto do dawnej świetności po tym, jak został zaatakowany podczas wojny domowej na początku lat 90. Obecnie wszystkie nowe prace budowlane są ściśle kontrolowane, nawet do odcienia zieleni stosowanego na okiennicach budynków przy głównej ulicy- Stradun.

  • Bramy Miasta Dubrownik

  1. Buže  – znana również jako Vrata od Buže to północne wejście do Starego Miasta, które prowadzi od ulicy Izy Grada;
  2. Brama Pile  – główne wejście na Stare Miasto pierwotnie miało drewniany most zwodzony, który był podciągany w nocy, aby uniemożliwić wejście niepożądanym gościom;
  3. Brama Ploče  – główne wejście do Starego Miasta od strony wschodniej, znane również jako Vrata od Ploča, zostało zbudowane pod koniec XIV wieku.
  • Twierdze i wieże w Dubrowniku

Twierdza Bokar – Tvrđava Bokar, położona na szczycie stromego klifu w zachodnim fragmencie murów miejskich Dubrownika. Został zbudowany z myślą o obronie głównego wejścia do miasta- Bramy Pile, mostu i fosy.

Twierdza Lovrijenac (Wieża Lovrijenac)  – znana również jako Twierdza Świętego Wawrzyńca, położona na dużym klifie tuż za zachodnim krańcem murów miejskich Dubrownika.

Twierdza Minčeta (Wieża Minceta)  – jedna z najwybitniejszych i najczęściej odwiedzanych wież obronnych Dubrownika, a także najwyższy punkt systemu obronnego Dubrownika.

Fort Revelin (Wieża Revelin) – znajdująca się tuż za murami miasta jako część Bramy Ploče stanowi wejście na Stare Miasto. Ponadto została zbudowana jako ochrona wschodniej części miasta Dubrownik.

Sveti Ivan   – ogromna forteca przy bramie morskiej miasta zbudowana w celu ochrony miasta od strony wschodniej, obecnie mieszcząca akwarium i muzeum morskie.

Wieża zegarowa  – elegancki zegar o wysokości 31 m, pochodzący z XV wieku. Ponadto jest on wspaniałym zabytkiem Starego Miasta Dubrownik.

  • Pałac Sponza Dubrownik

Pałac Sponza został zbudowany na początku XVI wieku według projektu architekta Pasija Milicevica. Jest to jeden z niewielu budynków, który przetrwał trzęsienie ziemi w Dubrowniku w 1667 roku. Początkowo został zbudowany jako miejski urząd celny oraz mennica. Fasada pałacu to połączenie architektury gotyckiej oraz renesansowej, w tym piękne gotyckie okna, krużganki i wewnętrzne dziedzińce.
Kamienna rzeźba ze wszystkimi pięknymi malunkami została wykonana w tym czasie przez braci Andrijica z Korculi,  którzy również zbudowali Katedrę w Korculi.
Warto wiedzieć, że w pałacu znajduje się napis: „ Nama je zabranjeno varati i krivo mjeriti; i kad važem robu; sa mnom je važe sam Bog ”, co oznacza:   „ Nie wolno nam oszukiwać i stosować fałszywych środków, a kiedy ważę towary, Bóg waży mnie ”.
Dziś pałac jest domem dla Archiwum Państwowego w Dubrowniku i Muzeum dla obrońców Dubrownika (muzeum czynne codziennie od 8:00 do 14:00).

  • Knežev Dvor – Pałac Rektora

Znany pałac rektorski położony jest przy ulicy Pred Dvorom, na południe od placu Luža.  Jest on ikonicznym budynkiem, który został pierwotnie zbudowany w XIII wieku, a następnie dwukrotnie przebudowany w stylu wenecko-gotyckim według projektu Michelozza Michelozziego. W czasach Raguzy w Pałacu Rektora znajdowały się biura rządowe i państwowe, a także kwatera główna Rektora oraz pomieszczenia mieszkalne.

Podobnie jak sama Republika Dubrownicka, pałac miał burzliwą historię. Kilkakrotnie był rujnowany i prawie całkowicie zniszczony przez ostrzał, eksplozje, pożary lub trzęsienia ziemi. Ostatni raz został odbudowany po dwóch eksplozjach w 1435 i 1463 roku przez Onofrio di Giordana Della Cava z Neapolu i Salvio de Michele, wybitnego architekta z Florencji. Pałac został ponownie uszkodzony w trzęsieniu ziemi w 1667 r.

Początkowo pałac został zbudowany dla wybranego rektora (Kneza), aby mógł mieszkać przez okres jednego miesiąca. Podczas swojego mandatu rektorowi wolno było opuszczać pałac jedynie na oficjalne okazje.

Mieszkał tu sam, zostawiając rodzinę w domu. Przez stulecia jednym z jego codziennych obowiązków było pilnowanie, aby co wieczór bramy miasta były zamykane, a klucze do miasta dawano mu do opieki, aż do następnego ranka, kiedy oddawał je strażnikom miejskim.

Obok domu rektora pałac był także siedzibą Małej Rady Republiki (Consilium minus) i jej administracji, a także głównego arsenału i lochów.

Po upadku Republiki Dubrownika pałac został ograbiony przez wojska Napoleona. Zabrano wtedy wiele cennych zabytków dziedzictwa kulturowego miasta. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Miejskie – Gradski Muzej oraz muzyczna sala koncertowa.

Pałac jest otwarty dla zwiedzających codziennie od 9:00 do co najmniej 19:00. Wstęp wynosi około 100 HRK i 50 HRK dla dzieci i studentów.

  • Główne place w Dubrowniku

Stradun lub oficjalnie „ Placa”  – główny plac i deptak w sercu Starego Miasta Dubrownika. Ponadto Stradun dzieli Stare Miasto (część Dubrownika zbudowana w średniowiecznych murach) na dwie mniej więcej równe części – północną i południową. Stradun rozciąga się od Bramy Pile (zachodnie wejście do starego miasta) do portu na Starym Mieście. Pierwotnie było to miejsce, łączące małą wyspę, na której Dubrownik został zbudowany z lądem.

Deptak jest całkowicie zamknięty dla ruchu kołowego przez prawie 50 lat i działa jako główna lokalna promenada. Ponadto po obu stronach ulicy jest pełno kawiarni, sklepów oraz restauracji.

Plac Gundulic znany również jako Gunduliceva Poljana, romantyczny plac tuż za rogiem od Pałacu Rektora.

Jezuickie schody – eleganckie barokowe schody tuż przy Gunduliceva Poljana prowadzące do Kościoła Jezuitów św. Ignacego Loyoli i XVII-wiecznego kolegium jezuickiego.

Dubrownik Jezuickie schody
Dubrownik Jezuickie schody w 1906 roku

Luža – mały plac na samym końcu Stradun.

  • Wzgórze Srđ i okoliczne wyspy

Odwiedzając Dubrownik, polecamy wjechać na wzgórze Srđ, położone nad miastem, skąd rozpościera się fantastyczny widok na całe miasto i jego okolice. Wzgórze w Dubrowniku- 412 m. n.p.m. to jedno z najpiękniejszych i najbardziej efektownych punktów widokowych w Chorwacji. Na szczyt prowadzi kamienista ścieżka oraz kolejka linowa oddana w 2010 r. Ze wzgórza rozpościera się cudna panorama pasm górskich Czarnogóry, Adriatyku (wysp Elfickich, wyspa Mljet) oraz panorama Dubrownika.

Warto odwiedzić wyspy Lokrum, park Orsula i słynny rynek Dubrownika – Gruž. Jeśli zmęczymy się zwiedzaniem, możemy odświeżyć się na pobliskiej popularnej plaży Dubrownika – Banje, która w sezonie jest bardzo oblegana.

W Dubrowniku można podziwiać doskonale zachowaną miejską architekturę. Centrum osady i najstarszą częścią miasta jest Stari Grad. Miasto początkowo podlegało Cesarstwu bizantyjskiemu . Od 1204 r. Dubrownik stanowił posiadłość Republiki Weneckiej. Rozkwit Dubrownika trwał od XIII w. do XVI w. W tym czasie powstała większość budowli i urządzeń miejskich stanowiących ich zabytki. Stare Miasto w całości zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

  • Porporela

Dubrownik Porporela
Dubrownik Porporela
fot. www.dubrovnik-travel.net

Porporela to molo i falochron w Starym Porcie w Dubrowniku (patrz strzałka na zdjęciu), który został zbudowany w dawnych czasach w celu zmniejszenia intensywności fal, zmniejszenia erozji oraz ochrony łodzi i statków zakotwiczonych w porcie w Dubrowniku. Uwaga! W burzowe dni oraz w zimie Porporela jest bardzo mokra i wietrzna. W tych dniach dobrze jest trzymać się z daleka od krawędzi!

  • Dubrovnik Summer Festival

Miasto jest pełne interesujących atrakcji i wydarzeń, ale jedno wydarzenie wciąż wyróżnia je na masową skalę. Jest to tradycyjny Dubrovnik Summer Festival odbywający się co roku. To czas, kiedy Stare Miasto staje się sceną dla wielu scenicznych, muzycznych i tanecznych wydarzeń.

Wielka studnia Onofria Dubrownik
Wielka studnia Onufrego
  • Studnia/ Fontanna Onufrego (Onofria)

Zaraz po wejściu na Stare Miasto do Stradun przez Bramę Pile,  po prawej stronie rzuca się w oczy duża, zaokrąglona, wielokątna konstrukcja z kopułą i 16 kranami z wodą. Jest to dobrze znana Wielka Fontanna Onufrego,  zaprojektowana w 1438 roku przez wybitnego włoskiego architekta Onofrio di Giordano della Cava. Był on włoskim architektem z Neapolu, który dostał pracę w mieście, aby zaprojektować miejskie wodociągi oraz fontanny. W latach 1435–1442 zaprojektował i zbudował system zaopatrzenia w wodę o długości 12 km, który doprowadził wodę ze źródła Knežica na Stare Miasto. Wodociągi były w użyciu do końca XIX wieku. Woda ze studni cieknie z 16 kamiennych tzw. maszkaronów.


Dubrownik – transport publiczny

Najłatwiejszym sposobem poruszania się po Dubrowniku jest korzystanie z transportu publicznego.

Proponujemy zapoznać się z przewodnikiem po transporcie publicznym w Dubrowniku, w tym po taksówkach, trasach autobusowych w Dubrowniku, shuttle bus z lotniska oraz promach w Dubrowniku.

  • Jak dojechać do Starego Miasta w Dubrowniku?

Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące dojazdu do  Starego Miasta z różnych punktów w Dubrowniku, a także z  lotniska. Naszym  zdaniem najbardziej przyjemną opcją jest lokalny prom -Vaporetto jednak kursuje on tylko w sezonie. Przez cały rok alternatywą jest albo spacer, albo jeden z lokalnych autobusów lub taksówka / uber. Najtańszym sposobem jest skorzystanie z autobusu (12 kun w jedną stronę), a najwygodniejszym jest taksówka która jest zdecydowanie droższa.

  1. Gruž – Dubrownik Stare Miasto

Najkrótsza odległość pomiędzy Gruž a Stare Miasto w Dubrowniku wynosi 2,5 km. Ponieważ system ruchu w mieście obejmuje ulice jednokierunkowe, podróż autobusem lub taksówką będzie dłuższa. Jeśli zamówicie taksówkę z Gruža na Stare Miasto, możecie spodziewać się dojazdu w około 15 minut (jeśli nie ma korków i raczej przed lub poza sezonem). Natomiast autobusem można się tam dostać za 20 minut.

Lokalny autobus: Najlepszą opcją jest autobus linii 1 ( przystanek promowy Luka Gruž 4, terminal  autobusowy na przystanku (Luka Gruž 5) lub Placa Gruž. Przystanek docelowy jeśli chcecie zwiedzać Starówkę to przystanek autobusowy który nazywa się Pile (Pile brama). Stamtąd wystarczy przejść przez most i schodami do Stradun, głównej promenady na Starym Mieście. Podróż autobusem trwa około 20 minut w jedną stronę. Jest znacznie krótszy niż przejazd taksówką ze względu na jednokierunkowy system ruchu w mieście.

Taksówka lub Uber: Przejazd taxi z Gruž na Stare Miasto zajmuje około 15 minut jazdy samochodem (około 3 km). Jest to krótsza podróż niż jazda powrotna  ze względu na jednokierunkowy system ruchu w mieście (do 4 km). Koszt przejazdu wynosi od około 55 do …… HRK.

           2. Lapad, Babin Kuk – Dubrownik Stare Miasto

Najkrótsza odległość między Lapad a Starym Miastem w Dubrowniku wynosi 3 kilometry (liczona od rynku głównego). Podróż autobusem lub taksówką będzie nieco dłuższa, ponieważ układ ruchu w mieście w tym kierunku obejmuje ulice jednokierunkowe (około 4,2 km).  Autobusem można się tam dostać w ciągu 25 do 30 minut.

Lokalny autobus: Autobus linii 6 lub 4, wsiądźcie do autobusu w Lapad na dowolnym przystanku (jest kilka przystanków wokół Półwyspu) i wysiądźcie na przystanku autobusowym Pile (brama Pile).  Podróż autobusem trwa około 30 minut w jedną stronę. Jeśli wybierzecie trasę linią autobusową nr 6, jest to trasa nieco wolniejsza ponieważ autobus jedzie wzdłuż morza. Natomiast trasa linii nr 4 oraz taksówki jeżdżą w linii prostej na Stare Miasto.

Taksówka lub Uber: Z Lapad na Stare Miasto przejazd zajmuje około 15 minut  (około 3 km). Jest to również krótsza podróż niż powrót ze Starego Miasta do Lapad z powodu ruchu w jedną stronę (odległość w tę stronę wynosi około 4 km). Koszt przejazdu wynosi od 50 do 90 HRK w zależności od terminu i godzin kursowania.


Prom Dubrownik

Port promowy w Dubrowniku  znajduje się w Gruž, około 3 km na zachód od Starego Miasta w Dubrowniku. To właśnie stamtąd istnieje szereg połączeń promowych z pobliskimi wyspami i miastami, a także międzynarodowe połączenie z Włochami. Niestety większość promów z Dubrownika odpływa tylko raz dziennie.

  • Prom międzynarodowy

Obecnie jest tylko jedno międzynarodowe połączenie promowe z Dubrownika. Jest nim Bari (Włochy), który obecnie pływa tylko od kwietnia do października. Ta trasa promowa do Bari jest obecnie obsługiwana przez linię promową  Jadrolinija. W szczycie sezonu prom kursuje średnio co drugi dzień (więcej informacji). Czas podróży wynosi 10 godzin natomiast koszt przeprawy dla 2 osób w kabinie z łóżkami i wc to około 1850 HRK w jedną stronę. Zdecydowanie tańszą opcją jest podróż bez kabiny. W sezonie wysokim koszt podróży wynosi dla 1 osoby około 330 kn.

  • Promy lokalne 

Jeśli planujecie podróż z/lub do Dubrownika do Splitu lub na wyspy Brac, Hvar i Korcula, promem możecie dostać się tylko w okresie od maja do października. Poza tym okresem nie ma połączeń promowych z Dubrownika do tych miejsc.

Lokalne trasy promowe przez cały rok pływają tylko do / z Dubrownika na wyspy Sipan, Lopud oraz Kolocep. Natomiast na wyspę Lokrum możemy dopłynąć stateczkiem (rozkład i szczegóły pod linkiem).


Dubrovnik plaże

Dubrownik mapa plaż
Dubrownik mapa plaż
  • Plaża Danče

Danče jest jedną z najstarszych plaż w Dubrowniku oraz jest bardzo popularna wśród mieszkańców. Znajduje się w zatoce Danče, około 10 minut na zachód od Starego Miasta. Na plaży leży sporo dużych kamieni i pomostów do opalania, a także kilka drabin do wspinania się i wychodzenia z morza.

Od strony południowej plaża jest słoneczna od południa do zachodu słońca, a wcześnie rano jej fragmenty są zacienione wschodnimi zboczami parku Gradac. Ze względu na swoje położenie, z widokiem na otwarte morze, temperatura wody jest tu nieco niższa niż gdzie indziej w okolicy wokół Dubrownika. Woda jest jednak czystsza i bardziej przejrzysta.

Udogodnienia na plaży obejmują kilka pryszniców ze słodką wodą oraz niewielką lokalną kawiarnię-bar serwującą podstawowe napoje oraz przekąski. Najlepszą częścią dnia, aby cieszyć się tym miejscem, jest wczesny poranek, kiedy plaża jest całkowicie pusta. Popołudnia są tutaj bardzo tłoczne!

Nasza wskazówka: w wietrzne dni nie polecamy plaży Danče dzieciom lub osobom, które nie umieją pływać. Ponieważ zatoka nie jest naturalnie chroniona przed otwartymi morzami, zarówno podczas Maestral (wiatr zachodni), jak i Široko (wiatr południowy) wody tutaj są bardzo wzburzone i niebezpieczne również dla znakomitych pływaków!

Co ciekawe i ważne dla właścicieli czworonogów wypoczywających w Dubrowniku to plaża Danče jest najbardziej przyjazną psom plażą w Dubrowniku i okolicy.

  • Plaża Banje Dubrownik

Plaża Banje jest to plaża z pięknym widokiem na Stare Miasto w Dubrowniku oraz wyspę Lokrum. Banje znajduje się przed wschodnim wejściem na Stare Miasto w Dubrowniku ( Brama Ploče ), nad brzegiem morza w hotelu Excelsior Dubrovnik. Na plaży możecie wypożyczyć leżaki i parasole, skuter wodny i motorówkę. Banje jest dobrze znana wśród odwiedzających miasto, więc w miesiącach letnich jest tu bardzo tłoczno.

Banje Dubrownik
Plaża Banje Dubrownik lata 50 zeszłego wieku fot. www.dubrovnik-travel.net
  • Plaża Lapad (Uvala Lapad)

Uvala Lapad znajduje się w zatoce Lapad. Aby dotrzeć do tej plaży, należy wsiąść do autobusu nr 2 do Uvala Lapad i wysiąść na przystanku autobusowym przy hotelu Park. Inną opcją jest autobus nr 6 do ulicy Kralja Tomislava. Uvala Lapad znajduje się w pobliżu kilku hoteli.  Ponadto znajduje się tu wielw restauracji, kawiarni, kortów tenisowych, placów zabaw dla dzieci, obiektów rozrywkowych oraz sportowych.

  • Plaża Buža

Plaża Buža jest, naszym zdaniem, jedną z najbardziej atrakcyjnych miejsc do pływania i opalania w Dubrowniku. Jest to dość nietypowe miejsce, położone tuż przy południowym skraju ogromnych murów miejskich. Plaża oferuje wspaniałe widoki na wyspę Lokrum oraz Adriatyk. Plaża jest kamienista z licznymi betonowymi tarasami, na których można się opalać i wskakiwać do morza.

Ze względu na swoje położenie, plaża Buža jest bardzo wietrzna, ponieważ jest otwarta na wiatry Maestral i Široko.  Dlatego w okresach letnich proponujemy pływać zanim zacznie się wiatr Maestral. W tym czasie morze jest spokojne prawie bez fal. Popołudnia zwykle przynoszą wiatr, więc morze staje się bardziej wzburzone, a pływanie jest mniej przyjemne.

Jedynym sposobem, aby dostać się do Buža, jest przejście przez dziurę w murach miasta (stąd nazwa -> Buža w dialekcie oznacza „ Dziura ”) i zejście po schodach do klifów. Uwaga – osoby niepełnosprawne nie mają tutaj dostępu.

  • Plaża Copacabana

Plaża Copacabana to dosyć długi odcinek kamienistej plaży położony w pobliżu Babin Kuk w rejonie Solitudo na półwyspie Lapad .

Copacabana nie jest centralnie położona, ale bardzo popularna, zwłaszcza wśród mieszkańców, którzy nie lubią tłoczyć się z bogatymi oraz sławnymi “turystami” na plaży Banje. Najłatwiej dotrzeć na tę plażę autobusem nr 6 do Lapad, wysiąść przy Orsan Sailing Club i iść wzdłuż morza (jest to bardzo przyjemny spacer przez około 15 minut).

  • Plaża Sveti Jakov

Plaża Sveti Jakov to jedna z najpiękniejszych plaż w Dubrowniku. Znajduje się ona we wschodniej części Dubrownika w niewielkiej zatoce, oferując przy tym widok na wyspę Lokrum i  Stare Miasto Dubrownik. Leży ona około jednego kilometra od Starego Miasta, dzięki czemu można do niej dotrzeć pieszo i autobusem nr 5 lub 8.

  • Plaża Bellevue, Miramare

Bellevue znana jest również jako Miramare. Znajduje się ona w zatoce (uvala Miramare), zaledwie 20 minut spacerem od Starego Miasta na samym początku półwyspu Lapad. Jest to zaciszna żwirowa plaża, do której można dostać się schodami prowadzącymi wzdłuż  hotelu Rixos Libertas.
Plaża położona jest w głębokiej, malowniczej zatoce otoczonej stromymi klifami i dużą jaskinią. W pobliżu plaży  znajduje się kawiarnia / bar, w którym można zamówić napoje i przekąski.
Bellevue jest popularne wśród mieszkańców jako miejsce do pływania i skakania z klifów, podczas gdy cała okolica służy jako raj dla miłośników piłki wodnej.

  • Plaża Šulić, Kolorina 

Šulić znana również jako Kolorina, znajduje się w zatoce Kolorina, tuż za murami miasta. Plaża, nosi imię rodziny Šulić i jest uważana za jedno z najstarszych miejsc do pływania w Dubrowniku. Ta plaża, wykorzystywana głównie przez mieszkańców. Plaża oferuje wspaniałe widoki na Adriatyk, a także pobliski fort Lovrijenac, który znajduje się po wschodniej stronie zatoki, na szczycie wysokiego klifu.

  • Plaża dla psów

Dubrownik plaża dla psów


Parking (płatny i bezpłatny) w Dubrowniku

Powyższa mapa przedstawia parkingi płatne i bezpłatne na terenie miasta Dubrownik oraz Starówki. Przed sezonem wakacyjnym radzimy jednak sprawdzić czy władze miasta nie postanowiły wprowadzić zmian dotyczących cen za parkowanie w centrum Dubrownika.

Przyjazd do Dubrownika, a następnie próba znalezienia miejsca parkingowego w mieście może być koszmarem. Parkowanie jest zdecydowanie dużym problemem w mieście, szczególnie dla tych, którzy chcieliby zostać na dłużej i zaparkować w pobliżu lub w odległości spaceru od Starego Miasta. Stare Miasto jest strefą wolną od samochodów, dlatego jedyną opcją jest pozostawienie samochodu poza murami miasta. W szczycie sezonu staje się to najgorszym problemem, ponieważ większość miejsc jest już zajęta. Ceny parkometrów różnią się w zależności od strefy, od 20 do 40 kun za godzinę.

Warto wiedzieć, że wybierając miejsce parkingowe trzeba mieć na uwadze łatwiejszy dostęp do samochodu (szczególnie po całodziennym zwiedzaniu w upale i tłumie). W opcji dla “wygodnickich” polecamy zaparkować na parkingu  Pile. Będzie to kosztować dwa razy więcej (40 kun w porównaniu do 20 kun na godzinę), jednak może to być rozsądna opcja, szczególnie w upalny letni dzień, gdy powrót do samochodu po stromych schodach może być bardzo wymagający.

Dodatkowo polecamy ściągnąć sobie na telefon aplikację https://app.paydo.hr/odabir_karte/dubrovnik/

  • Parking podziemny Dubrownik

Podziemny garaż w Ilijina Glavica (adres: Zagrebačka ulica) jest dobrą opcją, jeśli zamierzacie zaparkować samochód na dłuższy okres. Spacer do Starego Miasta zajmuje około 10 minut, jednak powrót może zająć więcej czasu, ponieważ jest to stromy spacer pod górę. Garaż ma pojemność kilkuset miejsc samochodowych, więc znalezienie miejsca parkingowego nie stanowi problemu o każdej porze roku. Ceny wynoszą od 20 do 30 kun (w zależności od sezonu) za godzinę, a 24-godzinny parking kosztuje od 280 do 360 kun. Bilet tygodniowy kosztuje od 1400 do 1800 kun.

  • Parking bezpłatny Dubrownik

Istnieje również bezpłatny parking w Dubrowniku. W dzielnicy Babin Kuk można zaparkować samochód za darmo, a stamtąd dojechać autobusem na Stare Miasto. Z Babin Kuk do centrum dojedziemy autobusem linii nr.6.  Jest to dosyć przyjemna podróż zważywszy na stres w jeździe po Dubrowniku. Podróż autobusem trwa około 20 minut, a do Starego Miasta można dostać się przez Bramę Pile,gdzie znajduje się przystanek. Tak więc za cenę 30 kun ( lub 24 kun jeśli bilet kupimy w kiosku) możemy spędzić cały dzień na Starym Mieście, gdy samochód jest bezpiecznie zaparkowany.

Riwiera Dubrownicka

Całe miasto Dubrownik zwrócone jest w stronę morza, mieni się niezrównanymi kolorami kwitnących ogrodów oraz czerwienią rozgrzanych dachów. Ponadto wygląda jakby unosiło się na bezkresnym morzu w towarzystwie licznych, wiecznie zielonych wysp i wysepek. Riwiera Dubrownicka obejmuje ponad 250 km wybrzeża pokrytego bujną południowo-adriatycką roślinnością. Kwiaty wyrastające z nagich ścian nad samym morzem oczarowują swoim pięknem oraz intensywną wonią.

Długa jest lista pięknych miejsc położonych na Riwierze Dubrownickiej. Romantyczna wyspa Lokrum wygląda jak gdyby trzymała straż przed wejściem do dubrownickiego portu, a wyspa Sveti Andrija pilnuje otwartego morza. Wyspy Elafickie to konkurs piękności sam w sobie, a każda z nich jest urokliwa na swój własny sposób.

Tutaj znajdziemy też cudną zielona wyspę Mljet nazywaną „Wyspą Odyseusza”.  Miasto Ston, ważne dla starożytnej Republiki Dubrownickiej ze względu na swoje żupy solne, otoczone jest słynnymi murami. Półwysep Pelješac to znany region uprawy winorośli, ze stromymi, wysokimi górami, skończywszy na uprawnych polach, pięknych wybrzeżach i plażach. Ponadto wybrzeże miasteczka Cavtat otoczone jest licznymi małymi wysepkami, a samo miasto znane jest ze swojego starożytnego dziedzictwa. Nieopodal Dubrownika znajdziemy region Konavle. Region ten słynie ze swojej historii oraz stromego wybrzeża, które obejmuje teren aż do Ponte Oštra, przy samym wejściu do Boki Kotorskiej.


O tym, że Dubrownik, jego położenie i architektura jest piękne nikogo przekonywać nie musimy. Jednak naszym zdaniem jest to miasto bardzo drogie oraz zdecydowanie zatłoczone jak na swój rozmiar. Zdecydowanie popularności temu miastu przyprawił również słynny serial Games of Thrones (Gra o Tron) gdzie kręcono wiele scen. Dubrownik wart jest zwiedzenia i krótkiego postoju. Jednak dłuższego odpoczynku przynajmniej blisko Starego Miasta zdecydowanie nie polecamy. Nie chodzi tu tylko o względy finansowe ale i brak możliwości odpoczynku od zgiełku przez całą dobę – oczywiście niektórzy preferują taki odpoczynek (natomiast my zdecydowanie wolimy spokojniejsze miejsca).

[:en]Burzliwa historia Dubrownika sięga starożytności. W Dubrowniku można podziwiać doskonale zachowaną miejską architekturę. Centrum osady i najstarszą częścią miasta jest Stari Grad. Miasto początkowo podlegało Cesarstwu bizantyjskiemu .

Od 1204 r. stanowił posiadłość Republiki Weneckiej. Rozkwit miasta trwał od XIII w. do XVI w. W tym czasie powstała większość budowli i urządzeń miejskich stanowiących ich zabytki. Stare Miasto w całości zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego.

Wielka studnia Onofria

Fontanna w centrum Starego Miasta, zbudowana przez neopolitańskiego budowniczego Onofrio della Cava w 1438r. Woda cieknie z 16 kamiennych maszkaronów.

Wzgórze SRD 

Wzgórze 412m. n.p.m. to jedno z najpiękniejszych i najbardziej efektownych punktów widokowych w Chorwacji. Na szczyt prowadzi kamienista ścieżka oraz kolejka linowa oddana w 2010r. Ze wzgórza rozpościera się cudna panorama pasm górskich Czarnogóry, Adriatyku (wysp Elfiackich, wyspa Miljet) oraz panorama Dubrownika.

Panorama wysp Elfiackich i Mlijet

Chorwacja