Djerba
Tunezja

Djerba Tunezja – TOP 12 najpopularniejszych atrakcji

Czas czytania: 7 minut

Djerba to wyspa oddalona o 5 kilometrów od wybrzeża Tunezji. Wyspa ta słynie z piaszczystych plaż i śródziemnomorskiego klimatu. Dlatego też, jest to jedno z najlepszych miejsc dla turystów szukających słońca zimą.

Oprócz tego Djerba oferuje również inne atrakcje turystyczne, takie jak malownicze miejscowości czy zabytki. Jeśli wybierasz się na wyspę, przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz najciekawsze atrakcje, plaże i noclegi.

Djerba Tunezja – TOP 12 najpopularniejszych atrakcji

Houmt El Souk

Dzięki uroczemu labiryntowi alejek wyłożonych malowniczymi bielonymi domami i sklepami sprzedającymi kolorową ceramikę, Houmt El Souk (główne miasto Djerby) jest tak atrakcyjne.

Wśród alejek Houmt El Souk można zobaczyć wiele dobrze zachowanych fondouks (karawanserajów). Te dawne zajazdy kupieckie oferowały miejsca do spania, stajnie dla zwierząt i magazyny dla podróżujących kupców, którzy przemierzali Afrykę Północną, kupując sól, przyprawy i tekstylia. Miały one zazwyczaj kilka pięter wysokości i zbudowano je wokół arkadowego dziedzińca.

Obecnie wiele z fondouks w Houmt El Souk pieczołowicie odrestaurowano i funkcjonują one jako butikowe hotele lub restauracje.

Djerba Explore Park

Djerba Explore Park znajduje się przy nadmorskiej drodze na wyspie, około 20 kilometrów na wschód od Houmt Souk. Kompleks łączy w sobie Muzeum Lalla Hadria i Farmę Krokodyli Djerba Explore.

Współczesne Muzeum Lalla Hadria prezentuje islamskie dziedzictwo kulturowe i sztukę. Zawiera ono imponującą kolekcję ponad 1000 eksponatów prezentowanych w 15 galeriach.

Znajdują się tu wystawy tradycyjnej odzieży i strojów z XVIII i XIX wieku, tunezyjskiej ceramiki, artefaktów religijnych i zabytkowych tkanin. Prezentują one różnorodność islamskiego kunsztu, który wytworzyły narody Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W sąsiedztwie muzeum znajduje się Djerba Explore Crocodile Farm, niewielki park przyrody, w którym można zobaczyć ponad 100 krokodyli wylegujących się w specjalnie zbudowanej, zagospodarowanej lagunie.

Guellala

Guellala jest głównym ośrodkiem garncarstwa na Djerbie. Co ciekawe, na głównej ulicy znajdują się warsztaty ceramiczne prezentujące swoje wyroby odwiedzającym. Mówi się, że mieszka tu około 450 lokalnych garncarzy.

Tradycyjnymi wyrobami ceramicznymi z Guellali były nieszkliwione słoje do przechowywania, wzorowane na starożytnych amforach. Glina używana przez garncarzy jest wydobywana z szybów o głębokości do 80 metrów.

Borj El Kebir

Fort zbudowano pod koniec XIV wieku. Borj El Kebir, znany również jako Borj El Ghazi Mustapha, to starożytny zamek w Houmt El Souk w Tunezji na wyspie Dżerba. Jest to największy i najlepiej zachowany zamek i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc historycznych na wyspie. Pomiędzy fortem a portem można zobaczyć mały obelisk upamiętniający piramidę czaszek, którą wzniósł tu Dragut.

Zarzis

Położone na półwyspie Akkara, Zarzis jest drugim głównym ośrodkiem turystycznym południowej Tunezji. Zarzis usytuowane jest około 20 kilometrów na południowy wschód od Dżerby. To nadmorskie miasteczko oazowe otoczone jest gajami oliwnymi i palmami daktylowymi, a także bujnymi ogrodami.

Muzeum Tradycyjnego Dziedzictwa Djerby

To interesujące małe muzeum jest miejscem, do którego warto przyjść, jeśli chcesz poznać Djerbę. Choć jest niewielkie, tutejsze galerie prezentują imponującą liczbę eksponatów, z których wszystkie koncentrują się na lokalnym dziedzictwie Djerby oraz odkrywaniu tradycji kulturowych wyspy.

Oprócz wystaw poświęconych historii wyspy, znajdują się tu dobrze wyselekcjonowane eksponaty poświęcone żydowskiemu dziedzictwu Djerby. Można podziwiać tu fascynujące wystawy tradycyjnych strojów, pięknej starej biżuterii, zabytkowej ceramiki i pięknie rzeźbionych skrzyń ślubnych.

Muzeum mieści się obok pięknej XVIII-wiecznej Zaouia Sidi Zitouni. Odwiedzający mogą również wejść do tego mauzoleum, aby zobaczyć imponujące sufity ze stalaktytów.

Synagoga La Ghriba

La Ghriba jest najbardziej widoczną pamiątką po tętniącej życiem społeczności żydowskiej na wyspie, której już nie ma. Chociaż z zewnątrz nie jest to szczególnie imponujące miejsce i nie jest też tak stare (synagoga została zbudowana w latach dwudziestych XX wieku) to historia tego miejsca sięga znacznie dalej.

Jedna z lokalnych opowieści głosi, że święty kamień (być może meteoryt) spadł tu na ziemię, oznaczając religijne znaczenie tego miejsca. Wnętrze synagogi ma piękne panele i zawiera stare zwoje Tory. Co ciekawe, każdego roku, 33 dni po Wielkanocy, La Ghriba jest miejscem najważniejszej żydowskiej pielgrzymki w Maghrebie (Afryka Północna).

Medenine

Ksar w Medenine pojawił się w pierwszym odcinku Gwiezdnych Wojen: Mroczne Widmo. Pierwotnie Medenine było ważnym punktem na szlakach karawan podążających w głąb Afryki. Ponadto te spichlerze były wykorzystywane jako ważne magazyny dla koczowniczych rodzin do przechowywania dobytku podczas ich nieobecności.

Większość z nich zburzono w latach sześćdziesiątych XX wieku, aby zrobić miejsce dla rozbudowy nowoczesnego miasta. Jednak jeden szczególnie malowniczy przykład – Ksar Medenine – przetrwał. Jego status gwiazdy filmowej przyciąga tu wielu turystów tylko po to, by go zobaczyć. Medenine znajduje się 78 kilometrów na południe od Djerby, więc jest to doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę.

Gightis

Gightis to rzymskie miasto, położone 27 kilometrów na północ od Medenine. Pierwotnie założyli je w VI wieku p.n.e. Fenicjanie, ale rozkwitło w pełni pod panowaniem rzymskim po 48 roku.

Pozostałości, które przetrwały do dziś, pochodzą głównie z II wieku naszej ery i obejmują rzymski kompleks łaźni, forum, świątynię Apolla, Concorda, Herkulesa oraz świątynię Dionizosa.

Plage de la Séguia

Ta pięciokilometrowa plaża z białym piaskiem znajduje się między Aghir i Ras Lalla Hadria, 25 kilometrów na południowy wschód od Houmt El Souk.

Jest to doskonałe miejsce do spędzenia dnia na plaży. Plaża ta posiada nieco mniej rozwiniętą linię brzegową niż Plage Sidi Maharès, ale oferuje usługi potrzebne na cały dzień na plaży.

Na wybrzeżu można wypożyczyć parasole i leżaki, a także można coś zjeść w restauracji lub napić się kawy w kawiarni. Plaża ta jest dobrym wyborem dla turystów szukających mniej zatłoczonej plaży, choć w letnie weekendy można spodziewać się wielu innych osób na plaży.

Plaża – Plage Sidi Maharès

Najpopularniejszą plażą na Djerbie jest Plage Sidi Maharès znajdująca się na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Piaszczyste wybrzeże rozciąga się na około 13 kilometrów aż do cypla Ras Tourgueness, gdzie znajduje się latarnia morska.

Midoun

Midoun jest największym miastem targowym na Dżerbie. Otoczone jest sadami owocowymi i gajami daktylowymi. Znajduje się około 16 kilometrów na południowy wschód od Houmt El Souk. Jeśli jesteś tutaj w miesiącach letnich, odbywa się tu cotygodniowy pokaz z tańcami ludowymi i paradami wielbłądów.

Djerba pogoda – kiedy najlepiej zaplanować wakacje?

Djerba to mała tunezyjska wyspa leżąca w Zatoce Gabès. Panuje tu klimat pustynny. Temperatury są zbliżone do klimatu śródziemnomorskiego, choć lato jest szczególnie gorące. Ze względu na bliskość Sahary, fale upałów są możliwe przez cały rok, ale szczególnie latem, z gorącymi, suchymi wiatrami, które mogą przynieść piasek i kurz. Jednak najbardziej słoneczną porą roku jest lato, kiedy przeważa czyste niebo, chociaż czasami może występować zamglone niebo lub chmury w okresach, gdy wieje południowy wiatr.

Zima

Zima trwająca od grudnia do lutego jest łagodna, z temperaturami około 16/23 ° C w dzień i około 12 ° C w nocy. Słoneczne dni są również częste, ale niektóre dni mogą być nieco zimne i wietrzne, a czasami w nocy temperatura może zbliżyć się do zera ° C. Zdarzają się również okresy złej pogody, z możliwymi opadami deszczu, choć na ogół nie są one obfite. Czasami wieje południowy wiatr, a w takich przypadkach temperatura może wzrosnąć do około 27°C.

Wiosna

Wiosna jest cieplejsza i mniej deszczowa. Już w marcu, gdy wieje południowy wiatr, temperatura może przekroczyć 35 °C. Do maja deszcze stają się rzadkością.

Lato

Lato trwa od czerwca do września. Jest to pora roku gorąca i słoneczna. Najchłodniejsze (lub najmniej gorące) dni, z temperaturami w ciągu dnia około 30°C są również najbardziej parne, nawet jeśli wieje bryza. Te gorące i parne dni przeplatają się z cieplejszymi, ale także bardziej suchymi dniami, kiedy odrobina wiatru z pustyni przynosi wyższe temperatury około 34/35 °C.
Z drugiej strony, gdy południowy wiatr wieje intensywniej, temperatura może osiągnąć lub przekroczyć 40 °C. W najcieplejszych momentach może osiągnąć nawet 45 °C. Rekord ciepła wynosi 47 °C i ustanowiony został w sierpniu 2022 oraz lipcu 2023.

Jesień

Jesień jest krótka i trwa przez dwa miesiące: październik i listopad. Występują wówczas pierwsze deszcze.

Djerba – polecane noclegi

Radisson Blu Palace Resort & Thalasso, Djerba

Luksusowy hotel Radisson Blu Palace Resort & Thalasso, Djerba położony jest bezpośrednio przy plaży na wyspie Dżerba. Oferuje on zaplecze fitness i spa, w tym odkryty basen z wodą morską, łaźnię turecką i wannę z hydromasażem. Na miejscu działa 5 restauracji.

Dar Lagune Djerba

Dar Lagune Djerba oferuje pokoje z bezpłatnym WiFi, prywatny parking i prywatną plażę w miejscowości Al Ḩaddādah, 2,2 km od Muzeum Lalla Hadria i 2,2 km od parku Djerba Explore. Ten obiekt z widokiem na basen oferuje patio i basen. Do dyspozycji Gości jest bar.

Dom wakacyjnyRESIDENCE DAR YASMINa

RESIDENCE DAR YASMINa w miejscowości Mezraia oferuje zakwaterowanie z bezpłatnymi rowerami i ogrodem. Obiekt oferuje prywatny basen, bezpłatne WiFi oraz bezpłatny prywatny parking.
Booking.com

Możliwość komentowania Djerba Tunezja – TOP 12 najpopularniejszych atrakcji została wyłączona
Chorwacja