Primosten atrakcje
Chorwacja,  Chorwackie ciekawostki,  Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Primosten i jego atrakcje

Czas czytania: 3 minut

Primošten i jego atrakcje

Primošten to mała miejscowość położona praktycznie w połowie drogi  pomiędzy Sibenikiem a Splitem. Stare miasto położone jest na małej wyspie, która jest połączona z lądem. Primosten od lat przyciąga turystów swoim położeniem, ciekawą architekturą, pięknymi plażami oraz krystalicznie czystą wodą. W przeszłości mieszkańcy byli nastawieni na uprawę winorośli, oliwek, rybołówstwo, natomiast obecnie kołem napędowym miejscowości jest przede wszystkim turystyka.

Co ciekawe, Primošten znalazł się w starych dokumentach z 1564 roku pod nazwą Capusta Cista i pełnił funkcję osady mającej na celu obronę przed Turkami. Co więcej, Primošten było dawniej wyspą i najprawdopodobniej od słowa premostiti, które znaczy budować most pochodzi nazwa miejscowości. W przeszłości była to wyspa chroniona kamiennymi murami oraz wieżami,  dopiero w XVI wieku zbudowano ruchomy most, który połączył Primosten z lądem. Następnie most zastąpiono nasypem i Primošten stał się półwyspem.

Spacerkiem po Primošten

Podobnie jak Rovinj czy Dubrownik, Primošten był dawniej wyspą i to dosyć małą. Dlatego też Primošten spokojnie możemy zwiedzić w nieco ponad godzinę. My raczej staramy się chłonąć powoli klimat każdego nowo odkrytego miejsca, dlatego polecamy znaleźć czas na wypicie kawy. Tuż za Bramą Miejską znajduje się główny plac Primošten na którym odbywają się festiwale oraz imprezy kulturalne. Zdecydowanie wąskie uliczki mają swój niepowtarzalny klimat.

Osobiście lubię podziwiać stare mury oraz zabytki sakralne nie tylko Dalmacji. W Primošten najbardziej znanym,  zabytkiem jest kościół Św. Jerzego, który stoi na szczycie półwyspu prawie od początku istnienia miasta. Jest to zdecydowanie symbol miasteczka. Kościół odnowiono w 1760 roku. Z zabytków sakralnych warto zobaczyć kościoły: Matki Boskiej Łaskawej z 1553 roku oraz kościół św. Rocha z 1680 roku.

Polecany artykuł:  Chorwacja Zadar w 1950 roku- podróż w czasie

Plaża w Primošten

Plaża Velika Raduča znajduje się na półwyspie Raduča. Velika Raduča ma łagodne wejście do morza i jest idealna dla rodzin z dziećmi. Plaże na półwyspie Raduča są bardzo popularne dlatego w sezonie wakacyjnym bardzo często są tutaj tłumy. Nieopodal plaży znajduje się płatny parking. Na plaży znajdziemy przebieralnie, prysznice, toalety, oraz możemy wypożyczyć leżaki oraz parasole.

Tuż obok Velika Raduča, plaża Mala Raduča jest jedną z dwóch najbardziej popularnych plaż w Primošten. Na Mala Raduča nie znajdziemy takich udogodnień, jak na plaży Velika Raduča, ale leży ona w pobliżu i goście mogą korzystać z jej udogodnień.

Warto wiedzieć, że w Primosten i w okolicy znajdziemy około 20 kilometrów plaż, w większości kamienistych i żwirowych. Dlatego jeśli nie lubicie tłumów, jak my w Primosten bez problemu znajdziecie ukryte zatoczki idealne do odpoczynku.


Primosten atrakcje w pobliżu

Primosten znajduje się około 25 km od Sibenika – najstarszego chorwackiego miasta króla Kresimira na wybrzeżu Morza Adriatyckiego.

Więcej o mieście Króla Kresimira – Šibenik znajduje się pod linkiem

Poza zwiedzeniem Sibenika polecamy wycieczki jednodniowe:


Primosten noclegi

W Primosten znajdziemy sporo kwater prywatnych oraz hoteli i pensjonatów. Jeśli natomiast poszukujecie sprawdzonego oraz stosunkowo taniego apartamentu na wyspie oraz w całej Chorwacji i nie tylko, polecamy skorzystać z naszego rabatu  przy pierwszej rejestracji przez AIRBNB. Wystarczy kliknąć tutaj lub w baner.

Rbnb
Zniżka do 250 zł na pierwszą rezerwację KLIKNIJ

Jak dojade?

Jeśli podróżujecie do Primosten samochodem, polecamy podróż ze Splitu – Jadranską Magistralą. Odległość ze Splitu do Primosten wynosi 60 kilometrów. Jeśli natomiast przyjedziecie autostradą A1 z Zagrzebia, na zjeździe z Sibenika zjedźcie na drogę E65 w kierunku Primosten. Najbliższe lotnisko to Resnik niedaleko Splitu.

Polecany artykuł:  Porec na Istrii, czy warto tam pojechać?

Primošten  życie nocne

Wieczór w Primosten polecamy rozpocząć od jednej z kawiarni lub barze tuż przy plaży i delektować się  drinkami z widokiem na krystalicznie czyste morze oraz Starówkę. Nocną zabawę zapewnia dyskoteka, która jest jedną z najstarszych oraz najbardziej znanych dyskotek w tym regionie.

Zakupy w Primošten

W Primosten znajdziemy kilka marketów, które w sezonie są otwarte codziennie do późna. Ponadto w centrum miejscowości znajduje się targ rybny i warzywny, sklepy z pamiątkami, apteki oraz poczta.

Primošten mapa

 

 Primosten kamery on line

Kamery na żywo prosto z Primosten znajdziecie pod linkiem


Podsumowując, Primosten pomimo ogromnej popularności, szczególnie w sezonie zasługuje na naszą uwagę. Na pewno nikt nie będzie się tam nudził, a zwolennicy kąpieli słonecznych oraz morskich znajdą dla siebie wiele atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *