gdzie na narty z dziećmi

Gdzie na narty z dziećmi w Polsce? TOP 10 stoków narciarskich

Czas czytania: 8 minut

Sezon narciarski to niezwykle wyczekiwany okres w ciągu całego roku wśród dzieci jak i dorosłych. Zastanawiasz się gdzie na narty warto pojechać, aby nauka jazdy na nartach była świetną i bezpieczną zabawą? Poniżej poniżej znajdziesz TOP 10 stoków narciarskich, które naszym zdaniem są najlepsze. Oczywiście lista takich miejsc jest dłuższa jednak te poniżej sprawdziliśmy osobiście.

Gdzie na narty z dziećmi w Polsce?

Zazwyczaj rodzice wybierają dużą stację narciarską z osobnym terenem dla najmłodszych, aby się nie nudzić, gdy  dziecko szusuje. Większość wybiera stację ustronną, w której najmłodsi będą szaleć z rodzicami, korzystając z małego ruchu na stoku narciarskim.

Nasze zestawienie, nie ma charakteru rankingu, jest  ono jedynie subiektywnym wyborem, gdzie warto pojechać całymi rodzinami. Najważniejszy jest fakt, aby dzieci jak i ich rodzice dobrze się czuli, bez względu czy dopiero zaczynają przygodę z nartami, czy też jeżdżą profesjonalnie.

Gdzie na narty z dziećmi? Stok narciarski niezbędne wymagania

Stok narciarski, po którym dzieci będą jeździły bezpiecznie, jest to na pewno niezbyt długi. Jest to także stok płaski z długim wypłaszczeniem na końcu, aby dziecko bezpiecznie się zatrzymywało. Ważne jest także to, aby wydzielone było miejsce dla początkujących i aby stok nie był zatłoczony.

Dobra stacja narciarska powinna posiadać także szkołę narciarską, z dobrymi instruktorami. Warto oddać dziecko w ręce wykwalifikowanej kadry, ponieważ pod okiem instruktora jazdy narciarskiej dziecko zdecydowanie szybciej nauczy się poprawnej jazdy.

Coraz częściej w Polsce można także spotkać wyciągi dywanikowe, które w krajach alpejskich są standardowe na stokach dla najmłodszych. Dla zaawansowanych w jeździe dzieci, najlepsze będą stoki niestrome, o jednostajnym nachyleniu, wyposażone w wygodne siedzisko z tzw. taśmą dobiegową. Zanim jednak zdecydujesz się skorzystać z niego, musisz być pewny umiejętności swojego dziecka.

1. Nosal, Zakopane

Nie od dziś wiadomo, że zimową stolicą Polski jest Zakopane. Przy szczycie Nosal działa przyjazny rodzinom z dziećmi ośrodek narciarski,  który zapewni najmłodszym komfortowe warunki nauki jazdy na nartach. Tutejsze trasy są zbyt wymagające, dlatego też są to szlaki odpowiednie dla najmłodszych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami.

Przy trasie najłatwiejszej o długości 33 m, przeznaczonej dla rozpoczynających naukę, działa przenośnik taśmowy Sunkid. Przy Nosalu znajduje się także typowa ośla łączka o długości 145 m, wyciąg talerzykowy Żółwik oraz 4 proste niebieskie trasy o długościach: 200 m, 220 m, 240 m oraz 250 m z wyciągami talerzykowymi.

Dzieci mogą także uczestniczyć w zajęciach szkoły narciarskiej Strama, która posiada specjalny program nauki dla nich. Młodzi narciarze mogą zdobywać odznaki Misia Stramusia, który jest maskotką szkoły Strama. Poza jazdą na nartach, czeka tu na dzieci także mnóstwo innych atrakcji, takich jak na przykład: Ogródek Misia Stramusia, plac zabaw, karuzela pontonowa oraz tor saneczkowy. Na terenie kompleksu narciarskiego Nosal znajdują się także wypożyczalnie odzieży oraz sprzętu sportowego i karczma.

Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal Zakopane ul. Oswalda Balzera 30, 34-500 Zakopane

2. Winterpol Ski Arena, Zieleniec

ZieleniecKotlinie Kłodzkiej, może się poszczycić rzadko spotykanym w Polsce, mikroklimatem, który jest podobny do alpejskiego. Atutem jest także bardzo dobrze przygotowaną narciarską stacją Ski Arena. Działa tu łącznie 29  wyciągów, w tym aż 6 wyciągów kanapowych oraz kolej gondolowa i 41 tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Na dzieci, początkujących i zwolenników spokojniejszej jazdy czekają trasy niebieskie, natomiast na doświadczonych  czeka 1 trasa czarna oraz kilka czerwonych. W Winterpol Ski Arena Zieleniec nie zapomniano o dzieciach. Czeka tu na nich wiele ciekawych aktywności. Znajdują się tu 4 wyciągi taśmowe przeznaczone do bezkolizyjnej jazdy, przy znajduje się szkoła narciarska T&T. Organizowane się także coroczne zawody o nagrodę jakim jest Dziecięcy Puchar Orlicy. Przy stacji działa także wypożyczalnia sprzętu, snowpark z rynną half-pipe, bar oraz hotel spa. Obok stacji w Zieleńcu, przy granicy z Czechami, leży schronisko Masarykova Chata.

Stacja Narciarska Winterpol Ski Arena Zieleniec ul. Zieleniec 72a, 57-340 Duszniki Zdrój

3. Ryterski Raj, Rytro

W malowniczej miejscowości Rytro położonej w Beskidzie Sądeckim, funkcjonuje od lat dobrze znany narciarzom Ryterski Raj. Ogromną zaletą lokalizacji są łagodne zbocza Jastrzębskiej Góry, na zboczach której utworzono 3 proste trasy niebieskie. Jedna z nich nosi nazwę Rogasiowa łączka, przy której mieści się wyciąg taśmowy, który jest faktycznie ruchomym dywanem do nauki dla dzieci. Właśnie tutaj dzieci mogą uczyć się jazdy na nartach pod okiem wykwalifikowanych instruktorów ze szkoły RyterSki. 

Jest tam także łatwa, trasa zielona, która rozwija umiejętności nabyte na oślej łączce. Działa tutaj także tor do snowtubingu, lodowisko oraz Rogasiowe Przedszkole. W ofercie stacji narciarskiej są także szkolenia rodzinne w jeździe na nartach, które są świetną formą rodzinnego spędzania czasu.

Co ciekawe, szkoła narciarska RyterSki działa również latem oraz organizuje wówczas półkolonie. Na miejscu działa także oberża, wypożyczalnia sprzętu oraz hotel z basenem. Dodatkowo ośrodek narciarski posiada dla dzieci miejsce do zabawy. Czeka tutaj na nich pokój zabaw oraz strefa malucha ze ścianką wspinaczkową, boiskiem oraz z rolkowiskiem.

Ośrodek Narciarski Ryterski Raj 33-343 Rytro 302

4. Tylicz Ski, Krynica-Zdrój

Tylicz, położony w pobliżu Krynicy od dawna przyciąga miłośników narciarstwa, jednak od czasu powstania gondoli na Jaworzynie, pozostaje niesłusznie w jej cieniu. Na szczęście od kilku lat Tylicz przeżywa tak zwany “zimowy renesans”.

Stacja narciarska Tylicz-Ski, jest wyposażona w kolejkę krzesełkową oraz posiada ponad 5 km tras zjazdowych. Wydzielono tu trasy czerwone, które są dłuższe oraz trasy dla dzieci z terenem wyposażonym w wyciągi talerzykowe. Oprócz bliskiej odległości od Krynicy, zaletą jest także fakt, że nigdy nie ma tutaj tłoku. Tak więc można tutaj spokojnie się uczyć jazdy na nartach i szlifować swoje zdobyte już umiejętności.

Stacja Narciarska Tylicz Ski, ul. Wolności 24, 33-383 Tylicz Tylicz Master-Ski, Tylicz ul. Kazimierza Pułaskiego 11a, 33-383 Tylicz

5. Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, Wierchomla Mała

Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla to kolejna stacja leżąca w Paśmie Jaworzynki, która jest niezwykle rozległa oraz nowoczesna. Leży ona na prawie 100 ha powierzchni między 2 malowniczymi miejscowościami.

Znajduje się tu 9 tras zjazdowych i 10 wyciągów: 2 wyciągi krzesełkowe, 7 orczykowych oraz 1 łączący dwie doliny. Wyciąg Wierchomla I ma długość 1600 m i jest on jednym z najdłuższych w Polsce wyciągów czteroosobowych krzesełkowych oraz pozwala na oglądanie malowniczej panoramy Beskidów i Tatr.

Większość z tras to trasy niebieskie, ale przygotowano także dwie oświetlone trasy szkoleniowe zielone, specjalnie z myślą o dzieciach. Są to Ryczek i Stonoga, które są odseparowane od innych nartostrad. W stacji działa również snowpark, szkółka narciarska, snowpark, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego z serwisem oraz pierwszy w Polsce tor Playcross stworzony dla najmłodszych narciarzy i snowboardzistów. Narciarze mogą także skorzystać z parkingów, hotelu z basenem oraz strefą spa.

Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla Wierchomla Mała 21, 33-350 Wierchomla Mała

6. JurgówSki, Jurgów

Niedaleko Białki Tatrzańskiej, kilkaset metrów od granicy polsko-słowackiej na zboczu Górków Wierchu, działa dobrze zagospodarowany ośrodek narciarski. Do wyboru jest 8 tras zjazdowych z 4 wyciągami talerzykowymi oraz z 2 krzesełkowymi.

Trasy w ośrodku narciarskim są niezwykle urozmaicone. Jest tu kilka trudnych, w tym jedna z homologacją FIS, która jest najtrudniejsza na Podhalu. Dla maluchów jest wyznaczone są 3 trasy w tym, tak zwana ośla łączka o długości 120 m  bardzo łatwa trasa niebieska długości 200 m. Przy tych trasach znajdują się bezpieczne wyciągi talerzykowe.

W ośrodku działa także szkoła narciarska Ski-Plus, która uczy zarówno młodych narciarzy, jak i tych bardziej zaawansowanych. Znajduje się tutaj także wypożyczalnia sprzętu, skuterów śnieżnych, karczma Hawrań oraz pokoje do wynajęcia dla narciarzy. Atrakcją jest również możliwość wycieczki do Słowacji do do pobliskiego aquaparku z wodami termalnymi – Termy Bania w Białce Tatrzańskiej. Skipass obejmuje kilka okolicznych stacji narciarskich i daje całkiem duże możliwości wyboru.

Stacja Narciarska Jurgów-Ski Jurgów 34-532 Jurgów 5

7. Ski Arena Szrenica, Szklarska Poręba

Doskonale znana miłośnikom gór Szklarska Poręba i jedna z najbardziej znanych gór w KarkonoszachSzrenica to miejsce wyjątkowe dla każdego. Łączna długość wszystkich tras wynosi 12 km. Jednak, nie wszystkie z nich są wymagające. Znajdują się tutaj 2 trasy czerwone oraz 1 czarna- bardzo trudna z homologacją FIS. Są tam także świetne trasy niebieskie, takie jak na przykład: oświetlony Puchatek długości 1470 m oraz 650-metrowa trasa na Hali Szrenickiej.

Przy stacji dolnej działa wyciąg Baby Lift – mały orczyk o długości 80 m, który przeznaczony jest specjalnie dla dzieci.  Łącznie na terenie stacji narciarskiej Ski Arena Szrenica znajduje się aż 8 wyciągów: w tym 3 krzesełkowe i jeden z nich to Karkonosz Express, który może zabrać nawet 6 osób. Działa tutaj także wypożyczalnia oraz szkółka narciarska.

Ski Arena Szrenica Szklarska Poręba ul. Turystyczna 25a, 58-580 Szklarska Poręba

8. Beskid Sport Arena i Skrzyczne, Szczyrk

Szczyrk to obecnie jeden z największych oraz najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Dodatkowo dzięki Szczyrkowskiemu Wspólnemu Skipassowi, po zakupie 1 skipassu możesz korzystać z obiektów 3 stacji narciarskich SON Szczyrk Mountain Resort, który obejmuje stoki: Wierchu Pośredniego, Małego Skrzycznego, Beskid Sport Areny w Dolinie Biłej i COS położonego na zboczach Skrzycznego.

Do wyboru znajduje się tutaj ponad 40 km zjazdowych tras o kilku poziomach trudności, począwszy od czarnej z homologacją FIS, czerwone, aż do niebieskich dedykowanych specjalnie dla dzieci tras szkoleniowych z taśmami. Jest tutaj także 10-osobowa gondola, 7 orczyków oraz kilka kolei kanapowych. Uruchomiona kilka lat temu kolej kanapowa umożliwia także szybkie oraz bardzo przyjemne przemieszczanie się pomiędzy SON oraz COS. W sezonie narciarskim między ośrodkami kursują także darmowe ski busy. Działają tutaj także oczywiście szkółki narciarskie, wypożyczalnie, restauracje oraz strefy dla dzieci.

Beskid Sport Arena, Grzybowa 1, 43-370 Szczyrk

9. Kotelnica Białczańska, Białka Tatrzańska

Kotelnica Białczańska to największy ośrodek narciarski położony na Podhalu, który dodatkowo uzyskał 3-krotnie tytuł najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce World Ski Awards. Wraz z Kaniówką i Banią Ski&Fun, do których można dojechać drogą lub górnymi nartostradami, powstał prawdziwy raj dla narciarzy na zboczach Kotelnicy – 918 m n.p.m oraz Jankulakowskiego Wierchu – 934 m n.p.m.

Ośrodek narciarski Kotelnica Białczańska oferuje narciarzom: około 14 km tras zjazdowych o kilku stopniach trudności, trasy biegowe, snowpark długi na 300 m oraz tor do tubingu. Natomiast w Białce Tatrzańskiej do dyspozycji masz 9 wyciągów krzesełkowych, 8 orczykowych oraz 3 taśmowe. Znajdują się tutaj także szkoły narciarskie, wypożyczalnia oraz serwis sprzętu narciarskiego / snowboardowego i wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi.

Po szaleństwach na stoku możecie całą rodziną zrelaksować się w Termach Bania  w basenach z termalną wodą o temperaturze do 36 °C  i spa. Dzieci swoje wodne szaleństwo mogą kontynuować w wodnym placu zabaw z rynnami, zjeżdżalniami oraz ślizgami.

Warto wiedzieć, że hotel Bania gwarantuje wiele atrakcji dla dzieci i mocno wyróżnia się swoją ofertą na tle hoteli dla rodzin z dziećmi.

Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska ul. Środkowa 181B, 34-405 Białka Tatrzańska

10. Zagroń, Istebna

Kompleks narciarski Zagroń Istebna w Beskidzie Śląskim jest świetnie przygotowaną stacją narciarską, wyposażoną w nowoczesne wyciągi i infrastrukturę oraz dużą ilością wielorakich atrakcji dla najmłodszych narciarzy.  Do wyboru masz 3 doskonale oświetlone trasy oraz ratrakowane trasy z wyciągiem orczykowym 260 m długości, taśmowym 110 m długości dla dzieci oraz z wyciągiem krzesełkowym 840 m długości.

Najdłuższa w kompleksie narciarskim Zagroń Istebna jest trasa jednocześnie jedną z najszerszych w Polsce, ma ona około 100 m szerokości. Dla dzieci oraz osób nie umiejących jeździć na nartach powstała szkoła narciarska oraz snowboardowa z wykwalifikowanymi instruktorami. Do dyspozycji dzieci jest także kącik malucha z zabawkami i grami, natomiast latem jest także plac zabaw oraz mini zoopark. Po białym szaleństwie na stoku, możesz całą rodziną odpocząć w Parku Wodnym OLZA z basenem, brodzikiem, saunami, zjeżdżalniami, grotą solno-skalną oraz z rwącą rzeką.

Kompleks Zagroń Istebna 43-470 Istebna 1588

Mam nadzieję, że powyższe zestawienie stoków narciarskich, które są przyjazne także dla dzieci pomoże Ci w wyborze miejsca na spędzenie udanych rodzinnych ferii w polskich górach.

Chorwacja