Kali Chorwacja
Chorwacja,  Chorwacja wyspy,  Wyspy w Chorwacji

Kali Chorwacja – atrakcje, plaże

Czas czytania: 5 minut

Kali w Chorwacji na wyspie Ugljan to miejsce, znane z rybaków, którzy wykazali się umiejętnościami połowowymi i marynarskimi na morzach całego świata. Szczególną rolę odgrywają tu dwa małe porty pełne łodzi rybackich. Kali to także spokojna miejscowość wypoczynkowa na wyspie Ugljan. Co warto wiedzieć przed zaplanowaniem wakacji w Kali w Chorwacji? Czy warto spędzić tu urlop? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym wpisie.

Kali Chorwacja – podstawowe informacje

Na wyspie Ugljan w pobliżu Zadaru, znajduje się rybacka miejscowość Kali, która jest największą miejscowością na
wyspach archipelagu Zadar. Kali usytuowane jest pomiędzy dwoma portami na północnym wschodzie i południowym zachodzie. Oprócz tego Kali ma kilka uroczych zatok z miejscami kąpielowymi.

Miasto posiada swoją placówkę medyczną, pocztę, kilka sklepów spożywczych i warzywnych, sklep mięsny i rybny, kwiaciarnię i zakład fryzjerski. Kali jest połączone z Zadarem poprzez ciągłe połączenia samochodowo-promowe (w Preko), co w wielu aspektach ułatwia przyjazd do tej miejscowości.

Według liczby mieszkańców Kali należy do największych gmin wyspiarskich w okręgu zadarskim. Liczba mieszkańców wzrastała do 1971 roku, kiedy to rozpoczął się stopniowy spadek. Podczas spisu powszechnego w 2001 roku zarejestrowano 1763 mieszkańców mieszkających na stałe w Kali.

Mieszkańcy Kali mają jeszcze jedną szczególną cechę, a mianowicie swój język kalijski, który wyróżnia się wśród wielu dialektów czakawskich intonacją.

Kali wyspa Ugljan – największe atrakcje

Miejsce to, znane jest ze wszystkiego co typowo śródziemnomorskie, czyli morza, ryb, łodzi po piękne zatoczki i wzgórza. Kali jest również znane z uprawy oliwek, rybołówstwa i ogromnej gościnności.

Serce Kali tworzą wąskie uliczki i kamienne domy w stylu dalmatyńskim położone na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę.

Polecany artykuł:  Ošljak - idealna wyspa Chorwacji na odpoczynek od tłumów

Nad miejscowością góruje dzwonnica barokowego kościoła św. Wawrzyńca (Crkva svetog Lovra) – patrona Kali. Co roku w sierpniu (10 sierpnia) odbywa się słynne “Święto Rybaków” na jego cześć. Podczas tego święta można poczuć prawdziwego śródziemnomorskiego ducha tego miejsca.

Kali Chorwacja – historia powstania miejscowości

Kali rozwinęło się na wzgórzu, po północno-wschodniej stronie wyspy Ugljan. Zorientowane jest w kierunku kanału zadarskiego i Zadaru. Stare centrum zwane Siget znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowego kościoła i placu “Braski dvor”.

Braski dvor

Znaczenie “Braski dvor” jest zachowane w lokalnej tradycji (mieszczanie zbierali się na tym miejscu przy różnych okazjach, zwłaszcza w niedzielę i na inne święta). W tym miejscu powstał również dom bractwa i wybudowano tu pierwszą szkołę.

W XIX i X wieku, kiedy to rybołówstwo stało się bardziej dochodowe, gmina zaczęła się rozprzestrzeniać wzdłuż wybrzeża. Obecnie miejscowość jest połączona z sąsiednią gminą Preko. Część gminy rozwija się również na południowo-zachodnim wybrzeżu Ugljan, w kierunku zatok: Velika i Mala Lamjana.

Pierwsza wzmianka o gminie znajduje się w dokumencie z 1299 roku. Przodkowie dzisiejszych mieszkańców Kali przybyli tu z dawnych terenów Ravni kotari (czyli okolice Zadaru i Benkovac) uciekając przed Turkami. Prawie cały niezamieszkany obszar gminy Kali pokryty jest stuletnimi gajami oliwnymi z około 180 000 drzew. Obecnie 1/3 z tego jest uprawiana. W urodzajnych latach zbiory oliwek są przetwarzane w olejarni w Kali, jednej z największych na wyspach zadarskich.

Rozwój rybołówstwa w Kali

Oprócz rolnictwa mieszkańcy Kali od XIX wieku zaczęli częściej zajmować się rybołówstwem. W okolicy Kali nie ma bogatych łowisk, dlatego ryby łowione są w Srednji kanal i na otwartym morzu północnego Adriatyku. Rybacy z Kali specjalizują się w połowach tuńczyka, przede wszystkim w tzw. sieciach tuńczykowych, a od drugiej połowy XX wieku również w okrągłych sieciach pływających, którymi łowiono także sardynki. Swoje metody udoskonalili i rozpowszechnili na całym Adriatyku, a potem także na Morzu Śródziemnym, Atlantyku, a zwłaszcza na Pacyfiku (w wodach Panamy, Australii i Nowej Zelandii, Ameryki, ale także w Mikronezji). Obecnie w Kali powstały hodowle tuńczyka i prawie cała produkcja jest wysyłana na rynek japoński.

Polecany artykuł:  Pustelnia Blaca

Kali Ugljan plaże

Ukryte zatoczki, piaszczyste i kamieniste plaże, krystalicznie czyste morze, jak również plaża w centrum miasta,
pozostawiają Ci możliwość wyboru.

Jak dostać się na wyspę Ugljan do Kali?

Niezależnie od tego, z jakiego środka transportu korzystasz, musisz przyjechać do Zadaru, skąd wypływają promy (samochodowy i pasażerski) na wyspę Ugljan. Podróż trwa około 25 minut.

Prom samochodowy Jadrolinija kursuje często, pasażerski kursuje nieco rzadziej. Promy samochodowe odpływają z portu Zadar Gaženica, natomiast promy pasażerskie z północnego nabrzeża Zadaru.

Kali atrakcje w pobliżu

Preko

Preko jest centrum administracyjnym wyspy Ugljan i miejscem, gdzie cumują promy Jadrolinija. To urocze miejsce, w którym warto zatrzymać się na kawę w porcie lub spacerując po maleńkim miasteczku. Z Preko prowadzi szlak do Tvrđava Sveti Mihovil (265 m n.p.m.), skąd rozciąga się wspaniały widok na wyspę i archipelag zadarski.

Zadar i okolice

Spędzając wakacje w Kali możesz udać się na zwiedzanie pięknego starego miasta Zadar lub możesz zwiedzić jeden z parków narodowych w pobliżu: Park Narodowy Kornati, Krka i Paklenica, a także Park Przyrody Telašćica i Vransko Jezero.

Park Przyrody Telašćica

Park Przyrody Telašćica można odwiedzić podczas zorganizowanej wycieczki tzw. fish picnic z Kali.  Znajduje się on
na końcu południowej części wyspy Dugi otok (Długiej Wyspy).  Na terenie parku znajduje się 25 zatok, pięć wysepek i jedna szczególna atrakcja przyrodnicza – słone jezioro Mir (Pokój) – woda tego jeziora jest bardziej słona i
latem nawet cieplejsza, niż morze.

Bardzo atrakcyjne są także strome klify, które wznoszą się na wysokość 166 m n.p.m. i chronią zatokę przed wiatrami i falami z otwartego morza, co czyni ją jedną z najbardziej chronionych zatok na Adriatyku.

Podróżnicze inspiracje

W Dalmacji Północnej płynie rzeka Zrmanja, gdzie można wybrać się na rafting. Oprócz jednodniowych wycieczek przyrodniczych, możliwe jest odwiedzenie niektórych miast wzdłuż wybrzeża, które są bardzo dobrze połączone regularnymi liniami autobusowymi z Zadarem. Niektóre z tych miast to Sibenik, Trogir, Split lub niektóre z mniejszych miejscowości wzdłuż wybrzeża, takich jak Vodice, Rogoznica, Pakostane, Biograd na moru etc. Możliwe jest również odwiedzenie sąsiedniej wyspy Pašman, która jest połączona z Ugljanem mostem.

Polecany artykuł:  Umag Chorwacja - plaże i atrakcje

Kali Ugljan – gdzie zjeść?

W restauracjach w Kali można zjeść dania typowe dla Chorwacji i Dalmacji, jak również dania międzynarodowe. Gastronomia wyspy jest typowo śródziemnomorska. Bardzo popularne są tu świeże ryby i małże oraz warzywa uprawiane w lokalnych ogródkach. Najlepszym wyborem będzie odwiedzenie restauracji, w których zjesz lokalne dania, ale także poczujesz prawdziwą atmosferę wyspy i jej mieszkańców.

Srdela Snack

Menu tej restauracji polecamy miłośnikom kuchni śródziemnomorskiej. Możesz tu zjeść bardzo dobre krewetki, tuńczyka i sardynki. Ogólnie całe menu poświęcone jest rybom i owocom morza. Ceny są bardzo atrakcyjne. Świetna lokalizacja nad brzegiem morza.

Adres: ul. Zadarska, 23272, Kali

Konoba Intrada

Zasmakuj w kuchni śródziemnomorskiej, która łączy wiele elementów z tradycji kulinarnych Dalmacji. Spróbuj tuńczyka, grillowanych kalmarów i innych owoców morza. Miła obsługa wita gości przez cały rok.

Adres: Obala kaljskih ribara i pomoraca 18, Kali

Beach bar Mavra

Kucharze przygotowują tu dobre sałatki i hamburgery. To miejsce słynie z pysznego piwa, kawy, wina oraz cudnej lokalizacji.

 

Adres: Obala Kaljskih Ribara i pomoraca 8, Kali

Kali Ugljan mapa

Kali Chorwacja wyspa Ugljan – vlog

Kali Chorwacja opinie

Połączenie w Kali tradycji rybołówstwa jak i turystyki nadaje szczególny urok tej miejscowości. Liczne prywatne apartamenty, które są dobrze wyposażone, restauracje słynące z przygotowywania tradycyjnych dalmatyńskich specjałów, jak również jak również plaże powodują, że Kali w Chorwacji  jest idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek. Bliskość Zadaru, wyspy Pašman, która łączy Ugljan mostem i wiele innych atrakcji powoduje, że chce się tu wracać!

Możliwość komentowania Kali Chorwacja – atrakcje, plaże została wyłączona
Chorwacja