Novi Vinodolski
Chorwacja,  Kvarner,  Novi Vinodolski

Novi Vinodolski – atrakcje, plaże, hotele

Novi Vinodolski to mała miejscowość turystyczna nad Morzem Adriatyckim w Zatoce Kvarner. Miejscowość ta znajduje się około 42 km na południowy wschód od Rijeki i około 10 km na południe od Crikvenicy- innego popularnego kurortu. Co warto zwiedzić w Novi Vinodolski? Jak dojechać? Jakie są najpiękniejsze plaże? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym wpisie.

Novi Vinodolski ma całkiem sporo historycznego znaczenia. To właśnie tu już w 1288 roku podpisano Statut Vinodolski, czyli kodeks prawny, który jest jednym z najstarszych w języku chorwackim (pisany alfabetem głagolickim). Statut określa prawo pomiędzy mieszkańcami regionu i ich władcami – Frankopami. Frankopanowie byli znaczącą rodziną szlachecką, która istniała od XII do XVII wieku. W centrum miasta znajdują się pozostałości zamku Frankopów.

Novi Vinodolski – co zobaczyć?

Z pewnością najatrakcyjniejszą częścią Novi Vinodolski jest stare miasto z ładnymi, brukowanymi uliczkami i starymi budynkami. Pozostałości zamku Frankopanów – Frankopanski kaštel są największą historyczną atrakcją miasta. Pierwotnie sądzono, że Frankopanski kaštel został zbudowany w XIII wieku lub wcześniej.  Niestety został on częściowo zburzony w XVIII wieku. Do dziś zachowały się m.n.: wieża, która dziś mieści bibliotekę oraz muzeum dokumentujące historię miasta i jego mieszkańców.

Pozostałości Fortu Lopsica na obrzeżach miasta są w dużej mierze nieznane – fort pochodzi prawdopodobnie z czasów rzymskich lub z czasów panowania rodziny szlacheckiej Frankopan. W kościele pw. św. Filipa i Jakuba -Crkva sv. Filip i Jakov znajduje się trzynawowa bazylika oraz dzwonnica o wysokości 36 m.

Polecany artykuł:  Chorwacja pogoda - kiedy najlepiej odwiedzić Chorwację?

Tuż przy wybrzeżu Novi Vinodolski znajduje się maleńka wysepka San Marino, na której usytuowany jest kościół św. Marin, od którego pochodzi nazwa wyspy. Jeśli jesteś dobrym pływakiem, możesz samemu dopłynąć do tej wysepki!

Mariny w Novi Vinodolski

W mieście znajdują się dwie nowoczesne mariny: Marina Novi, która posiada 204 miejsca do cumowania oraz Mitan Marina z 180 miejscami. Obie oferują udogodnienia dla żeglarzy, w tym serwis i konserwację łodzi, a także restaurację/kawiarnię i inne.

Novi Vinodolski plaże

Plaża Lišanj

Główną plażą w Novi Vinodolski jest plaża Lišanj. Jest to plaża żwirowo kamienista, która oferuje również trochę cienia, ponieważ otoczona jest częściowo przez drzewa. Plaża ma bardzo dobrą ofertę dla plażowiczów. W pobliżu znajdują się liczne kawiarnie i restauracje, a także przebieralnie, korty sportowe, wypożyczalnie sprzętu plażowego i wiele innych udogodnień.

Plaża Lopar

Plaża Lopar jest kolejnym miejscem, gdzie można spędzić cały dzień. Jest to żwirowa plaża z możliwością wynajęcia leżaków. Łagodne wejście do wody powoduje, że jest ona idealna dla rodzin odpoczywających z małymi dziećmi. Naprzeciwko plaży Lopar znajduje się wysepka San Marino (wspomniana powyżej) .

Jest tu nawet plaża dla psów, które znajduje się na południe od miasta. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy spędzają wakacje ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi.

Novi Vinodolski – gdzie smacznie zjeść?

Pizzeria Nava

Pizzeria Nava oferuje nie tylko przepyszne pizze! Jest tu także szeroki wybór typowo chorwackich dań mięsnych i rybnych, a także makaronów oraz dań dla dzieci.

Adres: Korzo Hrvatskih Branitelja 33, 51250

Marina

Marina w centrum jest dobrą opcją na szybkie przekąszenie czegoś w trakcie zwiedzania miasta. Polecamy smaczne ryby i owoce morza na wynos.

Adres: Korzo Hrvatskih Branitelja 44, 51250

Restaurant Vinodol

Restaurant Vinodol to przytulne miejsce z bogatym menu na śniadanie, lunch i kolację. Znajdziesz tu wiele dań z ryb i mięs.

Polecany artykuł:  Vela Luka - wyspa Korčula - atrakcje i noclegi

Adres: E65 18, 51250

Pivnica Nill

Pivnica Nill jest doskonałym miejscem, gdzie można napić się piwa (duży wybór), a także coś zjeść. Zewnętrzny taras jest bardzo przyjemnym miejscem do siedzenia i odpoczywania.

Adres: Korzo Hrvatskih Branitelja 2, 51250

Hula Beach Bar

Jest to doskonałe miejsce na wieczorny koktajl lub kawę z widokiem na Adriatyk na plaży!

Adres: Šetalište dr. Franje Tuđmana, 51250

Novi Vinodolski – polecane hotele i apartamenty

W Novi Vinodolski jest kilka hotelów, w tym 5-gwiazdkowy Wyndham Grand Novi Vinodolski Resort, który posiada pokoje, apartamenty, kilka basenów oraz plac zabaw dla dzieci. Jednak przeważają tu wille i prywatne apartamenty gościnne.

Polecamy 4-gwiazdkowy apartament w Palace Paulina Luxury Residence, który jest świetną opcją rodzinną z licznymi udogodnieniami dla dzieci oraz 3-gwiazdkowy Hotel Ruža.

Novi Vinodolski dojazd

Najbliższym lotniskiem dla Novi Vinodolski jest lotnisko Rijeka, znajdujące się na wyspie Krk.  Warto rozważyć także lot na lotnisko w Puli lub Zagrzebiu.

Z Rijeki do Novi Vinodolski kursują regularne autobusy, które jadą około 1 godziny. Możesz sprawdzić rozkład jazdy i zarezerwować bilety na stronie Arriva. Z Zagrzebia kursują również bezpośrednie autobusy do tej miejscowości.

Novi Vinodolski mapa

Novi Vinodolski to przyjemny kurort wakacyjny, który polecamy szczególnie tym, którzy lubią piękne widoki oraz odrobinę spokoju. Z pewnością jest tu spokojniej niż w sąsiedniej Crikvenicy.

Booking.com