Gdańsk atrakcje

Gdańsk atrakcje turystyczne – co zwiedzić w Gdańsku?

Czas czytania: 5 minut

Gdańsk leży na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Co więcej w Gdańsku znajduje się główny port morski w Polsce, ponadto miasto Gdańsk posiada wiele atrakcji turystycznych. Jakich? Zapraszamy do naszego wpisu:

 Gdańsk atrakcje turystyczne, czyli co warto zwiedzić w Gdańsku? 

Fontanna Neptuna 

W samym centrum gdańskiego Długiego Targu znajduje się popularna fontanna z posągiem Neptuna. Rzeźba z brązu pochodzi z XVII w. Ponadto fontanna Neptuna jest absolutnym symbolem Gdańska i trudno jest ją przeoczyć, spacerując po mieście. Sam brązowy posąg Neptuna jest dziełem flamandzkiego artysty Petera Husena. Został wykonany w latach 1606–1613. Ponadto jest on najstarszym świeckim zabytkiem w Polsce. Ponadto kamienne stworzenia morskie otaczające Neptuna dodano w 1750 roku podczas renowacji fontanny.

Fontanna Neptuna, Długi Targ, 80-833 Gdańsk

Atrakcje Gdańsk, Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna – symbol Gdańska

Termometr Fahrenheita

Jedną z atrakcji, której nie można przegapić (ale która niestety często jest pomijana), jest oryginalny termometr Fahrenheita. Jeśli zastanawiacie się co termometr ma wspólnego z Gdańskiem, to tutaj mieszkał i dorastał jego wynalazca – Daniel Fahrenheit. Termometr stoi prawie naprzeciwko Fontanny Neptuna w Długim Targu.

Długi Targ, 22-100 Gdańsk

Termometr Fahrenheita
Termometr Fahrenheita

Gdańsk atrakcje – Długi Targ

Długi Targ był kiedyś głównym rynkiem miejskim natomiast obecnie jest głównym celem turystów. Według legendy Fontanna Neptuna obok Ratusza wytrysnęła niegdyś  gdańskim Goldwasser. Podczas tego wydarzenia Neptun znalazł się w niebezpieczeństwie z powodu tłumu pijanych mieszkańców, którzy nie mogli uwierzyć w swoje szczęście. Być może dlatego w 1634 r. Fontanna Neptuna została ogrodzona barierą z kutego żelaza. Długi Targ jest zdecydowanie atrakcją Gdańska, jest on zakończony od wschodu Zieloną Bramą, oznaczającą koniec Drogi Królewskiej. Zbudowano ją w 1560 roku na miejscu średniowiecznej bramy obronnej i miała być rezydencją królów. Obecnie mieści się w nim Galeria Sztuki.

Kościół Mariacki

Wspaniała Bazylika Mariacka w Gdańsku jest ogromnym kościołem rzymskokatolickim pochodzącym z 1343 roku. Co ciekawe do budowy użyto więcej czerwonych cegieł niż do jakikolwiek budowy kościoła na świecie. Poza tym Kościół Mariacki w Gdańsku jest wymieniony jako jeden z największych kościołów na świecie. Warto wiedzieć, że Bazylikę oprócz nabożeństwa można zwiedzać. Polecamy wejście na wieżę widokową skąd roztacza się bardzo ładna panorama na atrakcje Gdańsk oraz morze Bałtyckie. Koszt wstępu to cegiełka: 10 zł/os dorosła oraz 5 zł/ dziecko. Więcej informacji o Bazylice Mariackiej znajduje się tutaj

Bazylika Mariacka, Podkramarska 5, 80-834 Gdańsk

Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka Gdańsk

Żuraw Gdańsk

Tuż nad brzegiem rzeki w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim, zauważycie między innymi czarny drewniany budynek. Jest to Żuraw Gdańsk. Zbudowano go w połowie XV wieku. Służył on również do instalowania i usuwania masztów statków oraz do załadunku i rozładunku ciężkich ładunków ze statków zacumowanych przy nabrzeżu. Co ciekawe, to napędzane przez człowieka urządzenie mogło podnieść ładunki o masie do 2000 kg, co czyniło go największym dźwigiem w średniowiecznej Europie. Zniszczono go w w 1945 roku. Obecnie po odbudowie pełni funkcję symbolu Gdańska, ale warto sprawdzić oraz poczytać o historii na tablicach informacyjnych w dolnej bramie. Cennik zwiedzania Żurawia Gdańsk znajduje się pod linkiem. 

Żuraw, Szeroka 67/68, 22-100 Gdańsk

Atrakcje Gdańsk, Żuraw gdański
Atrakcje Gdańsk- Żuraw gdański

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku posiada w swoich zbiorach jeden z najbardziej niesamowitych obrazów w Polsce. Obraz Sąd Ostateczny został namalowany przez Niemca w XV wieku. Oprócz tego Muzeum Narodowe posiada wiele sal poświęconych historii lokalnej oraz narodowej Polski. Warto wiedzieć, że Muzeum Narodowe w Gdańsku oferuje bezpłatny wstęp w każdy piątek.

Muzeum Narodowe,1 Toruńska, Gdańsk

Poczta Polska w Gdańsku

Nieszczęsny budynek Poczty Polskiej w Gdańsku był jednym z głównych miejsc rozpoczęcia II Wojny Światowej. 1 września 1939 roku Niemcy zaatakowali i zabili polskich pocztowców, pomimo walki. Dziś Poczta nadal działa jako poczta, ale ma też Małe muzeum otwarte dla zwiedzających.

Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2, Gdańsk

Muzeum II Wojny Światowej

Jedną z najnowszych oraz najczęściej polecanych atrakcji w Gdańsku jest Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum zostało otwarte w marcu 2017 roku. Polecamy odwiedzić oficjalną stronę internetową Muzeum i zapoznać się z wystawami oraz nadchodzącymi wydarzeniami.

Muzeum II Wojny Światowej, Plac, Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk

Westerplatte

Wycieczka na półwysep Westerplatte zdecydowanie jest szczególnym wydarzeniem dla miłośników historii. Warto wiedzieć, że to tutaj Niemcy rozpoczęli swoje ataki 1 września 1939 r. i rozpoczęła się obrona Westerplatte. Obecnie półwysep jest ogromnym muzeum na wolnym powietrzu oraz pamiątką wydarzeń, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej. O godzinie 4.45 rano 1 września 1939 r., wystrzelono pierwsze pociski podczas niemieckiej inwazji na Polskę. Niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał polskiego posterunku straży. Garnizon liczący zaledwie 182 ludzi przetrwał przez siedem dni przed poddaniem się. Miejsce to jest teraz pomnikiem. Część z ruin przetrwało bombardowanie, w ocalałej Wartowni nr 1 znajduje się niewielka wystawa związana z tym wydarzeniem.

Westerplatte 80-001, Gdańsk

Westerplatte
Westerplatte

Stocznia Gdańska

Stocznia Gdańska dawniej stocznia im. Lenina jest kluczowym elementem europejskiej historii XX wieku. To tutaj pojawiły się pierwsze poważne pęknięcia w komunistycznym murze Europy Wschodniej.  Niezadowolenie z reżimu przerodziło się w strajki, brutalnie stłumione przez siły zbrojne w 1970 roku.

Stocznia Gdańska
Stocznia Gdańska

Tuż przed dawnymi bramami Stoczni gdańskiej stoi imponujący Pomnik Poległych Stoczniowców. Co więcej upamiętnia on poległych stoczniowców w zamieszkach w 1970 roku. Odsłonięty został 16 grudnia 1980 roku, czyli 10 lat po masakrze. Pomnik tworzą trzy stalowe krzyże o wysokości 42 m, z płaskorzeźbą z brązu w podstawie. Pierwszy zabytek w kraju komunistycznym upamiętniający ofiary reżimu, stał się wtedy symbolem walki i pozostaje nim do dziś.

Pomnik Poległych Stoczniowców
Pomnik Poległych Stoczniowców Gdańsk

Gdańsk atrakcje – Jarmark dominikański

Impreza Jarmark dominikański jest zdecydowanie wydarzeniem z najdłuższą tradycją miasta Gdańsk. Po raz Jarmark dominikański zorganizowano w 1260 roku przez papieża Aleksandra IV i od tego czasu nadal się odbywa. Jarmark dominikański trwa przez trzy tygodnie od ostatniej soboty lipca. Główną atrakcją wydarzenia jest ogromny targ z lokalnymi i zagranicznymi sprzedawcami prezentującymi antyki, wyroby ręcznie robione oraz wiele innych. Jarmarkowi dominikańskiemu towarzyszy szereg wydarzeń kulturalnych, takich jak teatr uliczny, koncerty, parady, wydarzenia sportowe oraz zawody. Każdego roku wydarzenie to przyciąga około 5 milionów turystów i około 1000 rzemieślników, kupców oraz artystów. Zdecydowanie jest to jedna z atrakcji Gdańska przyciągająca tłumy turystów.

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności jest stosunkowo młodym centrum. Swoją siedzibę Europejskie Centrum Solidarności ma w Stoczni Gdańskiej. Wizyta w Centrum jest obecnie jedną z najlepszych atrakcji turystycznych w mieście. Ponadto jest ona spektakularnym wydarzeniem zarówno pod względem wyglądu, jak i zawartych w nim wystaw. Centrum prezentuje historię związków zawodowych i ich osiągnięć, przypisując wiele Solidarności w serii prowokujących do myślenia wystaw. Budynek Europejskiego Centrum Solidarności jest wykonany ze stali, a jego konstrukcja ma przypominać statek, co czyni go wartym odwiedzenia dla wszystkich miłośników architektury.

Europejskie Centrum Solidarności, plac Solidarności, Gdańsk


Gdańsk – polecane noclegi

Booking.com

Gdańsk kamera

Jeśli natomiast tęsknicie za Gdańskiem polecamy zajrzeć na kamery na żywo prosto z Gdańska.


Podsumowując, odpoczynek w Gdańsku może się wiązać nie tylko z odwiedzaniem okolicznych plaż ale również zwiedzaniem. Gdańsk polecamy szczególnie tym, którzy lubią odpoczywać i zwiedzać. Jest to idealne miejsce na krótki wyjazd na weekend ale i na dłuższy wyjazd na urlop.

Artykuły powiązane:

Łeba – co warto zwiedzić w Łebie?

Kołobrzeg – jakie tajemnice skrywa w sobie Kołobrzeg?

Wakacje Chorwacja