Kołobrzeg atrakcje

Kołobrzeg atrakcje

Czas czytania: 6 minut

Kołobrzeg atrakcje – perła Bałtyku

Kołobrzeg jest obecnie jednym z największych uzdrowisk w Polsce. Ci ciekawe, główna funkcja miasta turystyczno – uzdrowiskowa sprawia, że Kołobrzeg ma wiele atrakcji oraz jest bardzo atrakcyjny turystycznie nie tylko dla kuracjuszy sanatoriów. Z pewnością, do odwiedzenia Kołobrzegu zachęca interesująca historia miasta oraz liczne zabytki. Wśród nich są m.in. gotycka Bazylika Mariacka czy neogotycki Ratusz. Dodatkowo bogata oraz nowoczesna baza hotelarska z rozbudowanymi zabiegami spa jest również jednym z walorów miasta.

Kołobrzeg atrakcje:

 • Latarnia morska Kołobrzeg

Latarnia w Kołobrzegu ma wysokość 26 m. Zasięg światła wynosi 29,6 km. Latarnia stoi tuż przy wejściu do portu. Latarnię zbudowano na prawym brzegu rzeki Parsęta, na początku falochronu ochraniającego wejście do portu. Aby dojść do latarni, z centrum należy się kierować na północny zachód w stronę portu. Kołobrzeg zadbał aby było wiele miejsc do zaparkowania samochodu w pobliżu latarni. Historia samej latarni sięga XVII w. Wieże były kilkakrotnie przebudowywane. Ostatnia z nich, zbudowana była w 1909 r, niestety została wysadzona przez wojska niemieckie w marcu 1945 r. Obecnie wyglądającą latarnię wzniesiono pod koniec lat czterdziestych nie jak pozostałe przed fortem kołobrzeskim, lecz na jego głównej platformie. W 1981 r. po kapitalnym remoncie zamontowano obrotowy zestaw reflektorów halogenowych oraz przebudowano stare drewniane schody wewnątrz wieży na metalowe.

Latarnię można zwiedzać, bilet kosztuje około 3 zł. W sezonie otwarta jest aż do późnego wieczora, tak więc polecamy szczególnie zachody słońca z tarasu.

Latarnia morska w Kołobrzegu
Latarnia morska w Kołobrzegu
 • Ratusz Kołobrzeg

Ratusz to najważniejsza, świecka budowla Kołobrzegu. Co ciekawe na początku na placu ratuszowym stała imponująca gotycka budowla powstała około 1380 r. Budowla ta była siedzibą Rady Miejskiej. Dodatkowo, była ona wizytówką hanzeatyckiego miasta. “Stary” ratusz funkcjonował w swym pierwotnym kształcie do 1807 r. Co więcej, podczas oblężenia przez wojska napoleońskie został zniszczony. W latach 1829-1832 na jego ruinach oraz z wykorzystaniem zachowanych fragmentów wzniesiono nowy. Ratusz w Kołobrzegu przypomina wyglądem średniowieczny zamek o obronnym charakterze. Posiada on 5 małych wieżyczek i jedną strzelistą główną wieżę, na której mieści się tarcza zegarowa. O godzinach 9:00, 15:00 oraz 18:00 usłyszymy hejnał miejski. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Kultury i Galeria Sztuki Współczesnej.

Na tyłach ratusza można podziwiać kolumnę kamienną, która jest częścią fragmentu pierwszego gotyckiego ratusza. Do dziś  na kolumnie widoczna jest wyrzeźbiona głowa, z którą wiąże się legenda. Co ciekawe, wg. legendy głowa należała do Jakuba Adebara, który stał na czele buntu mieszczan w 1524 roku. Bunt zakończył się sukcesem mieszczan, po którym Jakub dążył do objęcia fotela burmistrza. Jakub Adebar był niezwykle przystojnym mężczyzną, cieszył się on powodzeniem wśród zamężnych Kołobrzeżanek. Dodatkowo, nie był on lubiany w gronie kołobrzeskich rajców miejskich. Żądza władzy, nieczyste gry polityczne oraz liczne poczynania miłosne doprowadziły Jakuba do sądu. Wyrok sądu był jednoznaczny: ścięcie głowy toporem. Egzekucję przeprowadzono za ratuszem miejskim, w miejscu gdzie teraz możemy oglądać głowę Adebara. Rzeźba ta powstała ku przestrodze dla innych kołobrzeżan. Miała być świadectwem sprawiedliwości władz miejskich Kołobrzegu. Zgodnie z tradycją pogłaskanie głowy przynosi szczęście oraz spełnienie życzeń.

 • Molo Kołobrzeg atrakcje

Warto wiedzieć, że pierwszy pomost, który zapoczątkował istnienie popularnego mola w Kołobrzegu wybudowano w 1881 roku. Pierwotnie stworzono konstrukcję w kształcie litery T. Pomost mierzył sto metrów długości. Niestety to molo jednak zniszczono podczas II Wojny Światowej. Na szczęście w 1971 roku konstrukcję odtworzono. Tym samym powstało 220 metrowe molo. Natomiast w 2004 roku przeprowadzono generalny remont molo, którego koszt renowacji wyniósł 3 mln zł. Co więcej, na końcu molo znajduje się przystań dla małych, turystycznych statków, oferujących krótkie wycieczki po Morzu Bałtyckim.

 • Fortyfikacje twierdzy Kołobrzeg

Dodatkowo, Kołobrzeg przez wiele lat pełnił rolę twierdzy. Najwięcej fortyfikacji zbudowano w XVII i XIX w. Niektóre z fortyfikacji przetrwały do dziś. Jednocześnie przy wejściu do portu stoi Ujście na którym stoi latarnia morska. Po lewej stronie kanału ocalał fort Kleista. W porcie jachtowym zachowała się w całkiem dobrym stanie reduta Morast. Co ciekawe amfiteatr na ulicy Fredry 1 został wybudowany na forcie Wilczym z 1807 roku. Natomiast przy plaży widać mury kamiennego szańca.

 • Port wojenny Kołobrzeg

Port wojenny znajduje się praktycznie naprzeciw latarni morskiej w Kołobrzegu. Ponadto na wysokiej, kamiennej wieży, przy w porcie, umieszczono radar. Co ciekawe cumujące w porcie okręty to kutry torpedowe. Dodatkowo z portu wojennego korzystają jednostki pływające Straży Granicznej.

 

 • Ulica Stanisława Dubois Kołobrzeg

Ulica Dubois jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Kołobrzegu. Głównie dzięki temu, że swoim półkolistym kształtem, określa przebieg średniowiecznych murów miejskich. Uliczka jest również jezdną z najlepiej zachowanych alejek, która ocalała od zniszczeń działań wojennych. Można na niej odnaleźć kilka przedwojennych kamieniczek, pomiędzy które w latach 60. XX w. dobudowano nowe. Co ciekawe, w miejscu styku z ulicą Armii Krajowej, stała niegdyś Brama Portowa. Dziś odremontowana uliczka Dubois pełni funkcję  pełnej zieleni i uroczej promenady.


Kołobrzeg dojazd

Ogólnie rzecz biorąc, Kołobrzeg leży w środkowej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego. Co więcej, leży on w północnej części powiatu kołobrzeskiego przy ujściu rzeki Parsęty do Zatoki Pomorskiej. Poza tym, Kołobrzeg jest położony na pograniczu dwóch makroregionów Pobrzeża Szczecińskiego i Pobrzeża Koszalińskiego. Natomiast ujściowy odcinek doliny Parsęty i wschodnia część miasta należy do Wybrzeża Słowińskiego, a  zachodni kraniec Kołobrzegu należy do Wybrzeża Trzebiatowskiego.

Co więcej z historycznego punktu widzenia Kołobrzeg leży na Pomorzu Zachodnim. W 1946 r. Kołobrzeg włączono do województwa szczecińskiego. W 1950 – 1998 roku należał do województwa koszalińskiego. Miasto podzielono na 8 części: Kostrzewno, Lubinia, Lubostronie, Podczele, Przylaski, Radzikowo, Radzikowskie Przedmieście, Żółczyce.

Jednocześnie z Kołobrzegu wychodzi droga krajowa nr 11 oraz 2 drogi wojewódzkie. Dodatkowo, Kołobrzeg to ostatni przystanek wielu pociągów zmierzających na wybrzeże. Kołobrzeski dworzec kolejowy stanowi regionalny punkt wyjazdowy dla turystów. Kołobrzeg łączy ze Szczecinem szynobus Urzędu Marszałkowskiego woj. zachodniopomorskiego. Co więcej, do miasta prowadzą dwie linie kolejowe:

 • linia kolejowa nr 404
 • linia kolejowa nr 402

 Plaża Kołobrzeg atrakcje

W wakacje na plaży w Kołobrzegu wyznaczane są trzy główne miejsca do kąpieli:

 • Plaża Zachód w zachodniej części kołobrzeskiej plaży
 • Kąpielisko Centralne na plaży centralnej we wschodnim Kołobrzegu
 • Kąpielisko Wschód na plaży wschodniej przy osiedlu Kołobrzeg Podczele

Co ciekawe w 2010 roku plaże w Kołobrzeg zostały odznaczone Błękitną Flagą. Jest to wyróżnienie, które otrzymują plaże działające z poszanowaniem dla natury oraz spełniające wymogi co do czystości, bezpieczeństwa, jakości wody, informacji oraz infrastruktury. Dodatkowo na plażach w mieście Kołobrzeg można wynająć kosze plażowe oraz leżaki uprzyjemniające plażowanie.

Warto jednak wiedzieć, że najczęstszym celem plażowych spacerów w Kołobrzegu jest molo oraz ujście rzeki Parsęty do morza Bałtyckiego, gdzie statki wpływają i wypływają z portu. Spacer po promenadzie jest to idealna opcja, dla tych, którzy nie lubią spacerów po piasku. Jednocześnie promenadę wybudowano na wzmocnionej wydmie równolegle do plaży.

Kołobrzeg plaża dla psów 

Co ważne, aby nie narazić się na mandat w wysokości nawet 500 zł za naszego pupila, należy stosować się do oznakowania jeżeli planujemy spacer z psem po plaży. Co warto wiedzieć, regulaminy mogą określać nie tylko miejsca, w które można wprowadzać psy, ale nawet konkretne godziny, w których jest to dozwolone.

W Kołobrzegu pupile mają miejsce wyznaczone około 400 m na zachód od plaży głównej (plaży zachodniej Radzikowo).


Kołobrzeg atrakcje i wycieczki 

 • Nadmorski Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10

Może nie jest to opcja na jeden dzień, ale dla miłośników zwiedzania z rowerem jest to ciekawa alternatywa. Nadmorski szlak stanowi część międzynarodowego projektu szlaku rowerowego prowadzącego wokół basenu Morza Bałtyckiego EuroVelo (EV10). Łączna długość trasy to ponad 7,9 tys. km i łączy ona najważniejsze nadmorskie miejscowości, m.in. Gdańsk, Rygę, Tallin, Helsinki, Malmo oraz Kopenhagę. Trasa nie jest jeszcze w pełni wybudowana, jednak z Kołobrzegu do najbliższych miejscowości takich jak: Mielno, Rewal czy Ustka spokojnie dojedziemy.

 • Jezioro Jamno

Co ciekawe Jezioro Jamno to dawna zatoka morska oddzielona dziś od morza mierzeją. Jezioro Jamno połączone jest z morzem Kanałem Jamneńskim. Obecnie przy jeziorze znajdują się przystanie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Jezioro Jamno jest idealnym miejscem dla amatorów sportów wodnych oraz wędkowania – bowiem bogate jest w szczupaki, leszcze, płotki, sandacze, okonie oraz węgorze.

 • Ustronie Morskie

Ustronie Morskie leży na Pomorzu Zachodnim. Jest ono zdecydowanie znaną i bardzo lubianą miejscowością wypoczynkową polskiego wybrzeża Bałtyku. Piaszczysta, szeroka plaża zachęcająca do kąpieli morskich oraz słonecznych, dodatkowo ponad 100 metrowe molo spacerowe, wspaniały klimat, malowniczy klif oraz przystań rybacka to atuty miejscowości Ustronie Morskie.  Ponadto co roku organizowanych jest tutaj wiele imprez kulturalnych i sportowych.

Dla osób lubiących miejsca, które nie są zbyt popularne wśród turystów polecamy odwiedziny starych dębów. Warto wiedzieć, że najstarsze dęby w Polsce rosnące niedaleko Ustronia Morskiego to “Bolesław” – 800 lat i “Warcisław” – 640 lat. Dodatkowo do dębów wytyczono błękitny szlak turystyczny z Ustronia Morskiego. To bardzo interesująca atrakcja, która nie jest popularna.

 • Niechorze

Niechorze to nadmorska miejscowość składająca się z dwóch części: zachodniej – starszej, położonej tuż przy klifowym brzegu oraz nowszej – na obszarach przylegających do jeziora Liwia Łuża. Jezioro Liwia Łuża jest naturalnym siedliskiem ptactwa wodnego oraz błotnego (między innymi są tu miejsca lęgowe łabędzia niemego), dodatkowo od 1959 roku stanowi ścisły rezerwat ornitologiczny.

Zdecydowanie najpopularniejszą atrakcją Niechorze jest Latarnia Morska. 45 metrową Latarnię umiejscowiono na brzegu klifu. Wybudowano ją w 1866 roku.


Kołobrzeg atrakcje – kamery

Reasumując zapraszamy na wirtualny spacer po Kołobrzegu oraz plażach pod linkiem. Co więcej wirtualne mapy znajdują się w kilku miejscach w Kołobrzegu.