Brela
Chorwacja atrakcje,  Chorwacja Dalmacja,  Chorwacja gdzie jechać?,  Riwiera Makarska,  Wakacje w Chorwacji

Brela – atrakcje, zabytki, plaże

Czas czytania: 4 minut

Brela Punta Rata-  co warto zobaczyć w Breli?

Brela to miejscowość o stosunkowo długiej historii, sięgającej dwa tysiące lat. Świadczą o tym pozostałości z dawnych czasów. Na przykład: pochodząca z II lub III wieku płaskorzeźba, przedstawiająca iliryjskiego boga Silwana. Co więcej, w X wieku cesarz bizantyński Konstanty wspomniał Brela w jednym ze swych listów.

Obecnie Brela to popularna miejscowość wypoczynkowa o bogatej tradycji oraz wspaniałym widoku na Biokovo, usytuowana na północy Makarskiej Riwiery.

Patronem Breli jest święty Stefan, którego święto wypada 3 sierpnia. Mieszkańcy specjalnym kultem otaczają również Matkę Boską Szkaplerzną. Podczas święta celebrowana jest uroczysta msza, po której następuje zabawa. Warto wiedzieć, że Kościół, w którym odbywa się msza liturgiczna, leży w bliskim sąsiedztwie Hotelu Bluesun Soline.

Brela atrakcje

To z czego Brela słynie najbardziej to zdecydowanie plaże oraz wyjątkowa panorama na Adriatyk oraz góry.

W miasteczku oraz jego bliskiej okolicy znajduje się kilka zabytkowych kościołów, które warto zobaczyć. Najciekawsze z nich to:

  • Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej. Jest to barokowa świątynia zbudowana w 1715 roku na cześć zwycięstwa nad Turkami
  • Kościół Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych. Kościół zbudowany w XVIII wieku, z charakterystycznymi formami dalmatyńskiego baroku, typowego dla tych terenów
  • Świątynia Kościół św. Ilii. Jest to wzniesiona w charakterystycznym stylu wiejskim prosta świątynia z XVIII wieku

W sezonie wakacyjnym goście mogą brać udział w lokalnych imprezach oraz festynach, koncertach znanych wykonawców oraz klap dalmatyńskich.

Polecany artykuł:  6 powodów, dla których warto odwiedzić Chorwację jesienią

Brela plaże

Kamień z miejscowości Brela

Jeśli byliście już w Breli, pewnie zainteresował Was wielki kamień leżący tuż przy plaży. Istnieje wiele legend dlaczego ten kamień tkwi w morzu. Bynajmniej jest to symbol miasteczka Brela.

Brela Punta Rata

Punta Rata to jedna z najpiękniejszych plaż w Breli. Z krystalicznie błękitną wodą, muzyką cykad oraz cieniem stuletnich sosen przyciąga wielu gości. Co więcej, o czystości morza na tej plaży świadczy Błękitna Flaga,  potwierdzająca najwyższy stopień czystości morza oraz plaży.

Forbes – amerykańskie czasopismo umieściło plażę Punta Rata wśród 10 najpiękniejszych plaż świata, stawiając ją na wysokim 6 miejscu na świecie, a jako najpiękniejszą plażę europejską oraz na 1 miejscu w Europie.

Punta Rata stanowi świetną propozycję dla rodzin z dziećmi. Niedaleko plaży znajdują się liczne lokale gastronomiczne, restauracje oraz bary. Poza tym mamy możliwość wypożyczenia leżaków oraz skorzystania z prysznica.

Plaża Vruja

Plaża Vruja leży na północ od miejscowości Brela i najlepiej dostać się do niej stateczkiem, który można w tym celu wynająć. Vruja ukryta jest wśród wysokich skał, jest to idealne miejsce do odpoczynku dla romantyków oraz nudystów. Poza tym, jest to miejsce idealne dla tych, którzy pragną ucieczki od tłumów turystów. Warto wiedzieć że, na tej plaży woda w morzu jest nieco chłodniejsza, niż na plażach nieopodal.

Plaża Berulia

Plaża Berulia mieści się przy hotelu, ma długość  około 400 metrów oraz składa się z trzech zatok. Berulia zapewnia atrakcje, ale i prysznice oraz sanitariaty, jest znakomitym miejscem na całodniowy wypoczynek szczególnie dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo gęsty las sosnowy gwarantuje przyjemny cień. W pobliżu plaży znajduje się restauracja oraz Snack Bar w których latem można zjeść lekki obiad.

Plaża Berulia podobnie jak Punta Rata wyróżniona została Błękitną Flagą, potwierdzającą czystość Adriatyku.

Polecany artykuł:  Gradac plaże, atrakcje i noclegi

Brela Chorwacja – gdzie zjeść?

Konoba Ivandica Dvori

Konoba Ivandica Dvori serwuje doskonale przyrządzonego tuńczyka, ryby i owoce morza. Na miejscu można skosztować także dobrego, domowego wina. To miejsce słynie z doskonałej obsługi i przyjaznego personelu, który jest zawsze gotowy do pomocy.

Adres: Banje 1

Konoba Feral

Warto odwiedzić to miejsce i spróbować kuchni śródziemnomorskiej i chorwackiej. Grillowane kalmary, małże i owoce morza, które oferuje Konoba Feral są niezwykle smaczne. To miejsce oferuje również świetne espresso i domowe słodycze.

Adres: Obala Kneza Domagoja 30

Restoran OBID

Lokalna atrakcja – Kościół Matki Bożej z Góry Karmel, który znajduje się obok tej restauracji, jest częścią unikalnej kultury miasta. Doskonałe są tu dania z owoców morza, ryb, makaronów oraz desery. Warto zatrzymać się tu także na kawę.

Adres: Obala Kneza Domagoja 18

Brela pogoda

Lato w tej części Dalmacji w tym Riwiery Makarska jest suche oraz słoneczne. Zimy natomiast są łagodne oraz wilgotne. Średnie miesięczne temperatury powietrza w lipcu wynoszą około 26 stopni Celsjusza, natomiast morza 25 stopni Celsjusza. Przez około 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza ponad 30 stopni Celsjusza, natomiast tylko przez 7 dni w roku spada poniżej zera.


Nocne życie Brela

Wczesnym popołudniem oraz wieczorem polecamy odpocząć w kawiarniach nad brzegiem Adriatyku. Natomiast jeśli szukacie głośnych klubów i dyskotek, musicie udać się do Makarskiej lub Splitu.


Brela atrakcje w pobliżu

Jeśli znudzi się Wam, leżenie plackiem na plaży, polecamy pozwiedzać okolicę, tę bliższą oraz dalszą. Z Breli warto wybrać się na jednodniowe wycieczki:

Polecany artykuł:  Atrakcje Chorwacji - TOP 11 najciekawszych

Brela mapa


Brela zakupy

W pobliżu mariny w Breli znajdują się 2 małe supermarkety, w których kupimy najpotrzebniejsze rzeczy. Natomiast jeśli chcecie zrobić większe zakupy, polecamy pojechać do Makarskiej. Znajdziecie tam większe hipermarkety w tym Lidl oraz całkiem spory targ.

Brela kamera

Jeśli chcielibyście podejrzeć, co aktualnie dzieje się w miasteczku lub jaka jest pogoda Brela to polecamy zobaczyć kamery na żywo:

  1. Kamen – kamera na żywo na plażę ze słynnym kamieniem

Podsumowując, Brela to urocza miejscowość na Riwierze Makarska, którą polecamy zobaczyć, jednak po sezonie lub przed. Niestety w sezonie jest bardzo gwarna i ciężko znaleźć kawałek plaży, aby spokojnie odpocząć.

Polecane artykuły:

Makarska -> https://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/dalmacja/makarska/

Tučepi -> https://naszepodroze.edu.pl/tucepi-co-warto-zobaczyc/

Chorwacja