Opatija

Czas czytania: 9 minut

Opatija to jedno z największych i najpiękniejszych uzdrowisk w całej Chorwacji. Pierwsza dama, Perła Adriatyku, Sankt Jakobi, Abbazia, Stara Dama oraz Królowa Turystyki..to tylko niektóre z nazw Opatija – jednego z najpiękniejszych uzdrowisk Chorwacji. Co ciekawe, swego czasu była to stolica “austriackiej riwiery” ponieważ przybywali tu najznakomitsi z Austro- Węgier. Warto wiedzieć, że był wśród nich m.in. Cesarz Ferdynand – który, zrobił wówczas temu miejscu najlepszą reklamę.

Opatija Chorwacja – największe atrakcje

Opatija Chorwacja
Slatina, Opatija

Park Angiolina

Park Angiolina  a właściwie willa Angiolina, była to własność Iginio Scarpa – wielkiego miłośnika przyrody. W parku o powierzchni 3,64 ha znajdują się rośliny z Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej ale i również z Australii. Dodatkowo, można znaleźć tam m.in. Kamelię japońską ( camellia japonica). W parku znajduje się również najstarszy budynek w Opatija– Kościół sv Jakova oraz willa Angiolina – która dała początek epoki turystyki Opatija. Ponadto obecnie willa to siedziba Chorwackiego Muzeum Turystyki.

Opatija Chorwacja
Willa Angiolina w Opatija

Kościół św. Jakuba

Kościół sv Jakova (Kościół św. Jakuba) zbudowano prawdopodobnie w 1420 r. dzięki Benedyktynom. Pod koniec XVIII w. kościół został odnowiony. W zasadzie służył on w czasach świetności jako miejsce świętowania, ściągał do siebie mieszkańców okolicznych wsi. Co ciekawe, dziś oprócz funkcji kościelnych pełni funkcje kulturalną. Również  odbywają się w nim kameralne koncerty.

Madonna del Mare

Madonna del Mare – figurka Madonny znajduje się przed Kościołem św. Jakuba. Dodatkowo figurka powstała aby czuwać nad duszą hrabiego Artura Kesselstadta (który zginął niedaleko od tego miejsca).

Hotel Kvarner

Hotel Kvarner to pierwszy hotel w Opatija oraz prawdopodobnie pierwszy na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Zbudowano go w 1884 r. Dodatkowo, budowa trwała rekordowo krótko bo tylko 10 miesięcy. Co ciekawe, powstał na miejscu dawnych winnic rodziny Tomesić. Również początkowo hotel Kvarner wybudowano z przeznaczeniem na sanatorium dla pacjentów z chorobami płuc.

Lungomare

Lungomare to nadmorska promenada, ciągnąca się od Preluk do miejscowości Lovran na Riwierze Opatija. Dodatkowo jej całkowita długość wynosi około 12 kilometrów. Co ciekawe, pierwszy etap Volosko- Slatine ukończono w 1889 roku. Warto dodać, że promenada Lungomare przechodzi przez większość znaczących miejsc historycznych w Opatija.

Plaża Slatina

Plaża Slatina to jedna z głównych plaż w miejscowości Opatija. Co ciekawe, Slatina jest traktowana jako główne kąpielisko miasta z racji czystej, krystalicznej wody Adriatyku oraz niebieskiej flagi – otrzymywanej co roku. Dodatkowo plaża Slatina posiada betonowe schodki i zejścia. Polecana jest ona również rodzinom z dziećmi. Ponadto świetnie został zagospodarowany teren dookoła plaży poprzez liczne place zabaw, kawiarnie, restauracje oraz wypożyczalnie sprzętów wodnych.

Dziewczyna z mewą

Pomnik Dziewczyna z mewą w Opatija to pomnik z ciekawą historią. Został on ustawiony na skale w 1956 roku. W szczególności polecamy popatrzeć na pomnik po zachodzie słońca. Zdecydowanie, przepięknie prezentuje się nocą i wieczorem kiedy lampy podświetlają posąg sprawiając wrażenie iż dziewczyna wygląda jak nimfa wyłaniająca się z fal. Dziewczyna z mewą jest jednym z wielkich tragicznych symboli Zatoki Kvarnerskiej. Tragedia sięga 1891 roku, kiedy miejscowy hrabia Arthur Kesselstadt stracił życie w wiosennej burzy. Jego rodzina umieściła ten pomnik na pamiątkę. Oryginał znajduje się teraz w Chorwackim Muzeum Turystyki, ale nadal możecie zrobić sobie “selfie” z jego nadmorskim zamiennikiem.

Polski akcent w Opatija – pomnik Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego, zwróciła naszą uwagę i nieco nas zaintrygowała. Warto wiedzieć, że w mieście Opatija w roku 1914 wypoczywał  Marszałek Józef Piłsudski. Co ciekawe, dla upamiętnienia jego pobytu w 80 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – odsłonięto tablicę pamiątkową w języku polskim oraz chorwackim. Z nieoficjalnych informacji wiadomo iż w latach 1887-1909 w mieście przebywał również Henryk Sienkiewicz, który podobno stworzył tu Quo Vadis (są to jednak informacje nie potwierdzone :))

Opatija
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Pomnik Miroslava Krleža

Pomnik Miroslava Krleža to pomnik upamiętniający jednego z najwybitniejszych twórców literatury chorwackiej. Miroslav Krlež urodził się w 1893 r, zmarł w 1981 roku. Ponadto głównym tematem dzieł Miroslava był tragizm dziejów Chorwacji.


Opatija – sławni ludzie

Nie sposób wymienić wszystkich nazwisk znanych gości, którzy odwiedzili to uzdrowisko. Na pewno nie możemy jednak pominąć Friedricha Schüllera, dyrektora generalnego kolei południowej z Wiednia. Ponadto był on inicjatorem rozwoju turystyki miasta, oraz dr Juliusa Glaxa i Theodora Billrotha, którzy zasługują na podziękowania za pomoc w rozwoju turystyki zdrowotnej. Wśród innych byli liczni członkowie europejskiego społeczeństwa tacy jak chorwacki gubernator Josip Jelačić, arcyksiążę Ferdynand, cesarzowa Maria Anna, austriaccy spadkobiercy Stephanie i Rudolph, cesarz austriacki Franz Joseph, niemiecki cesarz Wilhelm, szwedzko-norweski król Oscar II, rumuńska para królewska Karol i Elizabeta, kompozytorzy Gustav Mahler i Giovanni Puccini, autor James Joyce, laureat Nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz oraz rosyjski pisarz Anton Pavlovich Czechow.

To tylko niektóre z nazwisk, które odwiedziły tę miejscowość, a wraz z nimi przyszła nowa era w historii chorwackiej turystyki. Od połowy lat 80. XIX w. do wybuchu I wojny światowej miejscowość była miejscem bardzo popularnym wśród sławnych ówczesnego świata. Dziś, po dwóch kolejnych wojnach, uzdrowisko jest nadal popularne wśród europejskich turystów, którzy przybywają do kurortu przez cały rok.


Opatija atrakcje w pobliżu

Opatija jest doskonale zlokalizowana, co oznacza, że ​​możemy zaplanować jednodniowe wycieczki w dowolne miejsce w Zatoce Kvarner oraz na Półwyspie Istria. Przede wszystkim polecamy wybrać się na wycieczkę po Półwyspie Istria. Ponadto polecamy odwiedzić jej nadmorskie miasteczka, takie jak Pula, Porec, Rovinj i inne. Dodatkowo przepiękna jest jej część kontynentalna z małymi średniowiecznymi miasteczkami na wzgórzach, takimi jak Hum i słynnymi winnicami i gajami oliwnymi.

Niecałą godzinę jazdy samochodem z miasta można odwiedzić park przyrody Ucka, w którym można udać się na piesze wędrówki wzdłuż szlaków. Niedaleko Opatija znajduje się także Park Narodowy Risnjak. Dodatkowo innymi parkami narodowymi, które można zwiedzać z Opatija, jest Park Narodowy Brijuni oraz Jeziora Plitwickie (który jest najczęściej odwiedzanym chorwackim parkiem narodowym) i Park Narodowy Północnego Velebitu.

Poza tym polecamy wycieczki na wyspy Zatoki Kvarner, takie jak Krk, Cres czy Rab. Ponieważ miejscowość znajduje się stosunkowo blisko przejścia granicznego do Słowenii, dużą popularnością cieszą się również wycieczki do jaskiń Postojna.


Opatija – imprezy kulturalne

Latem w Opatija odbywają się liczne imprezy, koncerty oraz spektakle w atrakcyjnych miejscach, takich jak teatr na świeżym powietrzu, pawilon sztuki Juraj Sporer itp. W lipcu odbywa się Liburnia Jazz Festival, podczas którego wielu znanych międzynarodowych i krajowych artystów występuje w parkach, na łodziach lub na otwartych scenach.

Odbywają się również liczne festyny ​​rybackie, podczas których można spróbować lokalnych potraw, posłuchać lokalnej muzyki oraz poczuć prawdziwego ducha tego miejsca i jego mieszkańców.

Kaisernacht to międzynarodowy festiwal o historii i kulturze krajów Europy Środkowej. Wielu aktorów i tancerzy przeniesie nas w czasy arystokratycznych balów tanecznych.


Opatija – dojazd

Do miejscowości Opatija możemy dotrzeć wszystkimi możliwymi środkami transportu. Jeśli podróżujecie samochodem z innych części Chorwacji (Zagrzeb lub Dalmacja), możesz skorzystać z autostrady i zjechać na Rijeka. Ponadto z Rijeki dotarcie do Opatija zajmuje 15 minut. Jadąc ze Słowenii czy Włoch, skręćcie w przejście graniczne Rupa i Pasjak, zjedźcie na Matulji i jedźcie dalej do Opatija.

Podróżując autobusem, znajdziecie wiele krajowych i międzynarodowych połączeń z Opatija. Popularnym połączeniem Flixbus jest linia wakacyjna z Krakowa do Opatija (autobus bezpośredni), a poza sezonem z przesiadką.

Najbliższe lotnisko natomiast znajduje się na wyspie Krk ( jest to lotnisko Rijeka ), która jest połączona z lądem mostem. Inną opcją jest lot na lotnisko w Pula i autobus z Puli do Opatija. Czas podróży wynosi około 1 godziny i 20 minut.


Opatija plaże

Plaża Slatina

Jak już wcześniej wspomniałam jest to chyba najpopularniejsza plaża w Opatija. Plaża Slatina znajduje się w centrum Opatija i oferuje wiele usług. Plaża Slatina to plaża oznaczona Błękitną Flagą. Wśród usług świadczonych na plaży Slatina są prysznice, parasole plażowe, leżaki, restauracje, boiska sportowe i sprzęt sportowy. Plaża Slatina to betonowa plaża raczej nie odpowiednia dla rodzin z dziećmi. Podczas letnich nocy w Slatinie odbywają się również różne imprezy. Ponadto plaża jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i jest przyjazna dla zwierząt. Moim zdaniem plaża jest nieco przereklamowana. Warto ją zobaczyć ale mnie nie zachęciła do kąpieli. Tym bardziej, że w pobliżu Opatija jest wiele innych piękniejszych plaż.

Plaża Tomaševac

Jest to ulubiona plaża w szczególności dla dzieci odpoczywających w Opatija. Plaża Tomaševac jest bogata w rozrywkę zarówno dla dzieci, jak i młodzieży: zjeżdżalnie, trampolina, rowery wodne i plac zabaw to tylko część tego, co oferuje, aby wypełnić czas w letnie dni.

Plaża Lido

Lido w Opatija jest piaszczystą oraz kamienistą plażą, jedną z piękniejszych plaż w Opatija, położoną tuż obok parku Angiolina. Plaża Lido to plaża oznaczona Niebieską Flagą dla czystości morza. Przy plaży znajduje się kilka restauracji, w których można spróbować typowych potraw Kvarneru. Również na plaży w Lido można wypożyczyć leżaki i parasole przeciwsłoneczne oraz sprzęt sportowy. Warto wiedzieć, że za plażą Lido w Opatija znajduje się kino na świeżym powietrzu, w którym latem odbywają się pokazy filmowe i koncerty.

Plaża Lipovica 

Kamienista plaża Lipovica jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Za plażą znajduje się plac zabaw w cieniu ze zjeżdżalnią oraz huśtawkami. Co warto wiedzieć, plaża znajduje się poza centrum Opatija i zapewnia ciszę oraz spokój osobom szukającym odpoczynku.

Plaża Škrbići

Mała plaża Škrbići, położona jest w pobliżu hotelu Miramar. Jest idealną plażą dla rodzin z dziećmi oraz tych, którzy wolą odpoczywać w cieniu, niż rozkoszować się słońcem. Plaża jest wypełniona kamykami i betonem, a do morza prowadzą schody.

Plaża dla psów

Zatoka Kvarner w porównaniu z innymi częściami Chorwacji obfituje w plaże dla psów. Jeśli chcecie zabrać czworonożnego przyjaciela na zabawy w  morzu, w Opatija znajdziecie idealną plaża dla psów. Plaża znajduje się pomiędzy Opatija a Ičići i jest łatwo dostępna wzdłuż promenady Lungomare.


Riwiera Opatija – plaże

Plaża w Volosko

Plaża Volosko składa się z betonowych tarasów i sporych kamieni w morzu. W pobliżu znajduje się kilka mniejszych żwirowych plaż.

Plaża w Moščenićka Draga

Plaża Moscenicka Draga to żwirowa plaża położona w miejscowości Moscenicka Draga, zaledwie kilkanaście kilometrów od Opatija. Ma ona około 2 km długości i jest otoczona śródziemnomorską roślinnością. Plaża Moščenićka Draga jest plażą z Niebieską Flagą dzięki jakości i czystości morza. Plaża niestety w sezonie jest dość zatłoczona, natomiast można na niej wypożyczyć leżaki oraz parasole. Przy plaży, a właściwie przy promenadzie, gdzie znajduje się plaża w Moščenićka Draga znajdują się bary, restauracje oraz lodziarnie. Polecamy także wybrać się na przyjemną promenadę wzdłuż plaży.

Plaża Peharovo – Lovran

Plaża Peharovo to plaża z drobnym żwirem oraz piaskiem, położona w pobliżu miejscowości Lovran. Tutaj możemy wypożyczyć leżaki oraz parasole. Plaża jest odpowiednia dla dzieci. Na plaży Peharovo znajdują się restauracje oraz bary. Podczas letnich nocy często można spotykać młodych ludzi, którzy pozostają tam do wczesnych godzin porannych. Plaża otoczona jest lasem sosnowym. Peharovo to plaża oznaczona Niebieską Flagą dla czystości morza.

Plaża Ičići 

Plaża Icici jest plażą z drobnym żwirkiem oraz betonowanymi częściami. Ponadto plaża w Ičići znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie i jest szczególnie odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi ze względu na obecność placu zabaw. Warto wiedzieć, że Icici znajduje się między Lovran a Opatija. Plaża Icici posiada Niebieską Flagą dzięki czystemu morzu i plaży. W pobliżu plaży Icici jest park dla dzieci ze zjeżdżalnią. Przy plaży znajduje się kilka restauracji i barów.


Opatija TOP 3 polecane hotele i apartamenty

Opatija posiada około 7000 miejsc zakwaterowania. W mieście można znaleźć wiele hoteli różnych kategorii. Istnieje kilka hoteli 5-gwiazdkowych m.in.: Hotel Bevanda to pięciogwiazdkowy hotel, który powstał w oparciu o tytułową restaurację otwartą w 1971 roku. W hotelu jest 10 pokoi, wszystkie nazwane na cześć jednego ze słynnych ludzi, którzy przebywali w Opatija.

Kwatery prywatne oraz apartamenty zwykle można znaleźć w prywatnych domach, w których można wynająć apartamenty, apartamenty typu studio lub pokoje, ciekawostką jest to, że są tu też wille do wynajęcia.

W samej miejscowości Opatija nie ma kempingów, ale w pobliżu można znaleźć kilka pól campingowych. Najbliższy  Camping znajduje się w Icici, małej miejscowości 2 km od Opatija. Kolejny autocamping Preluk, znajduje się między Opatiją a Rijeką, wśród sosen tuż nad samym morzem.

Plaza Apartments

Plaza Apartments usytuowany jest w miejscowości Opatija nad Zatoką Kvarner. Znajdują się tu różne opcje klimatyzowanego zakwaterowania. Plaża Slatina znajduje się tuż przed budynkiem, plaża Opatija Lido – 500 m, natomiast plaża Tomasevac – niecały kilometr. We wszystkich pomieszczeniach znajduje się WiFi. Przed budynkiem dostępny jest prywatny parking.

Hotel Palace Bellevue – Liburnia

Hotel Palace Bellevue – Liburnia posiada centrum odnowy biologicznej, spa i restaurację. Pokoje znajdują się w pięknym budynku w stylu empire. Co ciekawe jest to jeden z najstarszych hoteli w Opatija. Budynek hotelu położony jest przy głównej ulicy nad morzem.

Design Hotel Royal

Design Hotel Royal położony jest nad brzegiem morza w centrum Opatija, kilka metrów od parku Angiolina. Goście mają do swojej dyspozycji restaurację z widokiem na morze. Oferta hotelu obejmuje luksusowe, klimatyzowane pokoje z bezpłatnym WiFi.

Opatija – gdzie zjeść?

Ružmarin

Po zwiedzaniu Crkva Navjestenja, warto wybrać się do tej restauracji, ponieważ znajduje się ona niedaleko. Serwowane są tu dania kuchni śródziemnomorskiej, takie jak na przykład: zupa rybna czy makarony z krewetkami. Miejsce to słynie z doskonałej obsługi i przyjaznego personelu, który zawsze jest gotowy do pomocy.

Adres: Veprinački put 2, Opatija

Roko

Park Angiolina jest popularną atrakcją dla turystów, dlatego też po spacerze warto przyjść i zjeść coś w tej restauracji. Króluje tu kuchnia włoska i śródziemnomorska. Warto zamówić także kawę, którą można się tu delektować. Dogodna lokalizacja tego miejsca sprawia, że łatwo do niego dotrzeć każdym środkiem transportu.

Adres: Ul. Maršala Tita 114, Opatija

Valle Losca Tavern

Jeśli nigdy nie próbowałeś kuchni śródziemnomorskiej, powinieneś zamówić stolik w Valle Losca Tavern. Szef kuchni serwuje doskonałe sałatki z ośmiornicy, ravioli i tuńczyka. Na miejscu dostaniesz też świetną kawę.

Adres: Ul. Andrije Štangera 2, Opatija


Webcam Opatija

Opatija kamera online znajduje się pod linkiem. Możemy na bieżąco podglądać co dzieje się w uzdrowisku Opatija.


Opatija opinie

Podsumowując nasze wizyty w Opatija (od 2013 roku) to zdecydowanie jest to miejsce do którego warto zajrzeć nawet na kilka godzin. Oczywiście rekomendujemy pobyt dłuższy, szczególnie jeśli nie jest to wyjazd budżetowy. Miasto ma w sobie jakiś magnes, który przyciąga szczególnie osoby ceniące historię, naturę oraz piękne widoki.

Dodatkowo, miasto oferuje zdecydowanie inny klimat oraz widoki, do których jesteśmy przyzwyczajeni na południu Chorwacji czy w Dalmacji. Jedynym mankamentem są zdecydowanie wyższe ceny niż na przykład w niektórych rejonach Chorwacji. Na zakończenie polecamy przyjrzeć się pięknym willom i hotelom w starym stylu, jakich nie spotkacie w Dalmacji.

Chorwacja