Pula

Pula

Czas czytania: 6 minut

Pula – istryjska perła Adriatyku

W miejscu gdzie wybrzeże wschodnie półwyspu Istria styka się z wybrzeżem zachodnim, na 7 wzgórzach położona jest Pula- turystyczne i gospodarcze centrum Istria.

Administracyjną stolicą Istrii jest Pazin, jednak Pula jest zdecydowanie bardziej popularną destynacją i jest ona najstarszym miastem na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Głównym symbolem Puli jest zachowany w świetnym stanie rzymski amfiteatr.


Trochę historii miasta Pula

Co ciekawe według historyków obszar dzisiejszego miasta zamieszkiwany był już w 3 tysiącleciu p.n.e. Poza tym legenda głosi, że Pulę założyli Argonauci podczas wyprawy po złote runo. Rzymianie rozplanowali miasto wokół 4 bocznego Forum, przy którym wzniesiono świątynie, Amfiteatr oraz inne budowle.

Wraz z Triestem, Rawenną oraz Akwileą, miasto należało do najważniejszych miast rzymskich położonych nad północnym Adriatykiem. Przełomowym momentem w historii Puli był rok 1331, kiedy to miasto to “oddało się” w opiekę dotychczasowych wrogów – Wenecji. Pod rządami Wenecji- Pula pozostawała aż do 1797 r. kiedy to nastąpiło rozwiązanie Republiki Weneckiej.

Prze następne lata miasto podupadało. Następnie miasto trafiło pod panowanie Habsburgów. Postanowiono rozbudować port i przekształcono go w największą bazę morską monarchii Habsburskiej. Po upadku Habsburgów, zniszczona przez wojny trafiła w ręce Josipa Broza-Tity, który wcielił ją do Państwa Jugosłowiańskiego, a po jego upadku do Chorwacji.

Pula
Pula

Pula – największe atrakcje

Amfiteatr Pula

Amfiteatr w Puli robi niesamowite wrażenie. A świadomość, że został wzniesiony w I w. n.e., za panowania rzymskiego cesarza Wespazjana potęguje wrażenie “wooow”. W amfiteatrze organizowano walki gladiatorów, a w początkach chrześcijaństwa ginęli tu wyznawcy “nowej wiary”. Budowla ma owalny kształt – 100 m x 130 m. Po upadku Republiki Weneckiej Amfiteatr ograbiono i przewożąc co się da do Wenecji, na szczęście uniknął “demontażu”. Obecnie Amfiteatr w Puli latem zamienia się w scenę koncertową, operową, pokazów filmowych oraz innych wydarzeń kulturalnych.

W podziemnych korytarzach, niegdyś używanych przez gladiatorów, obecnie znajduje się regularna wystawa uprawy winorośli oraz uprawy oliwek na Półwyspie Istria w czasach starożytnych. Eksponaty obejmują rekonstrukcje maszyn używanych niegdyś do produkcji oliwy z oliwek, wina (młyny, prasy, zbiorniki) oraz amfor używanych do przechowywania i transportu oliwy z oliwek oraz wina.

Budowla znajduje się poza murami starego miasta ze względu na swoją wielkość i konfigurację geograficzną. Droga prowadząca do centrum Puli zbudowano za czasów cesarza Wespazjana, od którego nazwano ją – Via Flavia. Nawet dziś reprezentuje jedną z głównych dróg miejskich. Co tydzień w miesiącach letnich na arenie odbywają się walki gladiatorów w ramach spektaklu historyczno-rozrywkowego „Spectacvla Antiqva”.

Koszt wstępu to 50 kn/os. 

Pula amfiteatr
Pula amfiteatr

Wzgórze (z Twierdzą)

W centralnym miejscu Starego Miasta “wyrasta” dosłownie wzgórze. Ponadto pierwotnie była tam osada Ilirów, w czasach rzymskich – Kapitol, a w okresie wczesnego chrześcijaństwa Kościół.  Z pewnością jednak średniowieczni władcy miasta mieli koncepcję wzniesienia Twierdzy – Kaštel, powiększoną i rozbudowaną w okresie panowania Wenecjan. Bynajmniej w Twierdzy obecnie mieści się Muzeum Historyczne Istrii. Warto obejść Twierdzę i spojrzeć na panoramę ( naszym zdaniem niezbyt porywającą) Puli.

Łuk Sergiusza 

Łuk Sergiusza zbudowano w latach 20 p.n.e. na cześć rodziny Sergiuszy. Bezsprzecznie Lucjusz Sergiusz walczył po stronie Oktawiana, późniejszego cesarza Augusta, w bitwie pod Akcjum w dzisiejszej Grecji.

Katedra Wniebowzięcia NMP – Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije / Cattedrale di Pola – Duomo

Niedaleko Forum wznosi się również duża trójnawowa budowla o konstrukcji bazyliki. Generalnie katedra stoi w miejscu dawnej świątyni Jowisza. Ponadto zachowały się w niej mozaiki podłogowe z V/VI w. n.e. oraz murowany sarkofag z III w. wbudowany w ołtarz. Stojącą obok Katedry dzwonnicę wzniesiono w XVII w. z bloków pozyskanych z Amfiteatru.

Katedra w Pula

Świątynia Oktawiana Augusta – Tempio di Augusto

Co ciekawe, na przełomie tysiącleci Rzymianie zbudowali przy Forum 2 bliźniacze  świątynie, z których jedna – Oktawiana Augusta – ostała się do dzisiaj oraz stoi przy północnej części placu Augustov hram. Poza tym sześć 8 metrowych kolumn z korynckimi głowicami podtrzymuje trójkątny fronton wieńczący wejście do Świątyni. Budowla w swojej historii była pogańską świątynią, kościołem chrześcijańskim oraz magazynem zboża. Niestety w 1944 r. została zniszczona, po rekonstrukcji obecnie można w niej obejrzeć za drobną opłatą kolekcję kamiennych i brązowych rzeźb.

Brama Herkulesa

Brama Herkulesa – Herkulova vrata to brama znana również pod nazwą jako Porta Ercole. Co ciekawe jest ona najstarszym stojącym zabytkiem rzymskim, pochodzącym z I wieku p.n.e.

Akwarium w Puli

Akwarium Pula znajduje się w 130-letnim forcie „Verudela”, niegdyś stanowiącym część potężnego kompleksu obronnego „Twierdza Pula”.  Zbudowano go za panowania monarchii austro-węgierskiej. Równocześnie historyczny fort jest obecnie domem dla setki gatunków ryb z północnej i południowej części Adriatyku. Dodatkowo w akwarium znajduje się kilka tropikalnych gatunków ryb morskich i słodkowodnych, a także ryby z chorwackich jezior i rzek. Jednakże koszt wstępu do Akwarium w sezonie dla osób dorosłych wynosi 120 kn, natomiast poza sezonem 100 kn.

Warto wiedzieć, że w miesiącach letnich kursuje autobus wycieczkowy typu hop-on / hop-off. Dodatkowo autobus obsługuje wycieczkę audio w wielu różnych językach oraz zatrzymuje się przy głównych atrakcjach miasta.


Pula plaże

Do najpopularniejszych plaż w Puli należą:

Kanjon, Verudela – Sveta stijena, Puntižela, Brioni, Splendid, Punta Verudela, Gortanova Uvala, Zlatne stijene, Ambrela, Hidrobaza, Porer, Lungomare, Stoja oraz Fenoliga i wiele innych ciekawych zatoczek z małymi zatoczkami do kąpieli.


Pula dojazd

Autobus

Główny dworzec autobusowy w Puli znajduje się pod adresem Trg 1. Istarske brigade. Leży on w pobliżu centrum (1 km) oraz Amfiteatru, a także portu i dworca kolejowego. W zasadzie miasto jest dobrze skomunikowane z innymi miastami w Chorwacji. Jednocześnie transport międzymiastowy realizują następujące firmy: Autotrans, Brioni i Fils. Oto niektóre z najpopularniejszych tras:

 • Split – Pula
 • Zagrzeb – Pula
 • Rijeka – Pula
 • Zadar – Pula
 • Dubrownik – Pula
 • Szybenik – Pula

Podróżując autobusem z Puli można dojechać do Lublany, Triestu, Monachium, Sarajeva, Zurychu, Wenecji i Grazu. Poza tym istnieje o wiele więcej połączeń, jednak trzeba przesiąść się w Rijece. Warto wiedzieć, że przechowalnia bagażu w Pula znajduje się w budynku dworca autobusowego, pod adresem: Trg 1. Istarske brygada. Działa ona non stop, a cena za przechowanie bagażu wynosi około 3 kun / godz.

Samochód

Pula znajduje się około 111 km od Triestu we Włoszech, nieco bliżej jest Koper w Słowenii oraz 110 km od Rijeki. Z Puli polecamy rozpocząć podróż wzdłuż chorwackiego wybrzeża malowniczą nadmorską drogą. Jadąc z północy Europy najlepiej kierować się do Lublany i dalej w kierunku Rijeki lub Triestu. Następnie droga prowadzi wgłąb półwyspu Istria do Pula.

Samolot

Warto wiedzieć, że lotnisko znajduje się około 6 kilometrów na północ od miejscowości w gminie Ližnjan. Na lotnisko można dojechać autobusem, taksówką lub samochodem. Lotnisko zostało otwarte dla ruchu cywilnego w 1967 r. ze względu na zaobserwowany rozwój turystyki w tym rejonie.

Prom

Warto wiedzieć, że istnieją promy pasażerskie z Włoch a konkretnie do Wenecji, ale tylko w lecie. Ponadto Pula nie ma przez cały rok krajowych połączeń promowych z portami chorwackimi. Natomiast latem z Puli dopłyniemy do  Mali Lošinj oraz Zadar – > szczegóły Jadrolinija.

Pociąg

Warto wiedzieć, że stacja kolejowa w Puli znajduje się w pobliżu portu w dzielnicy Monte Ghiro. Bynajmniej stację kolejową zbudowano w 1876 roku. Dziś kolej jest używana do przewozu pasażerów oraz towarów. Niestety obecnie transport kolejowy podupada.

Popularne linie kolejowe

 • Pula – Zagrzeb (przez Rijeka)
 • Lublana – Pula (przez Rijeka)
 • Pula (przez Kozina) – Lublana – Maribor

Dworzec kolejowy mieści się przy ul. Kolodvorska 5, 52100 Pula.


Pula mapa

Ciekawostki Pula

 • Autor James Joyce przebywał w Puli przez pięć miesięcy począwszy od października 1904 roku. Przyjechał do Puli uczyć austriackich oficerów w szkole językowej Berlitz. Pomimo nazwania Puli „morską Syberią”, uważa się, że napisał tam część swojej pierwszej powieści Stephen Hero, a także pracował nad swoim klasycznym Portretem artysty jako młody człowiek. Co ciekawe, pomnik z Jamesem Joyce’em, gdzie siedzi on w tym samym miejscu, przy tym samym stoliku od lat, w kawiarnii Uliks (Ulisses).
 • Co ciekawe, inny znany włoski poeta Dante Alighieri wspomniał o mieście Pula w swojej Divina Commedia.
 • Pula Film Festival jest jednym z najstarszych festiwali filmowych w Europie, a na przestrzeni lat przyciąga aktorskie znakomitości, m.in.: Elizabeth Taylor, Richard Burton oraz Orson Welles.

Pula parkingi

Poniżej znajduje się mapa parkingów w Pula

Zobaczenie wszystkich zabytków Puli w ciągu kilku godzin jest zdecydowanie niemożliwe. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej, ponieważ jest to świetne miejsce na bazę wypadową do wszystkich miejscowości na Istrii.


Chorwacja