Pakostane

Pakoštane – atrakcje, plaże, zwiedzanie

Czas czytania: 5 minut

Pakostane leży w regionie unikalnym na skalę światową

Pakoštane leży w środku trójkąta. Ponadto trójkąt ten, tworzy trzy morfologicznie zupełnie różne od siebie Parki Narodowe: Paklenica, Wodospady rzeki Krka (dorzecze) oraz Kornati (Wyspy Archipelagu). Co warto zobaczyć w Pakoštane?

Miasteczko Pakostane położone jest w samym centrum wybrzeża Adriatyku, w gminie Zadar, w wyjątkowym miejscu pomiędzy Jeziorem Vransko i morzem Adriatyckim.  Jezioro Vransko było i jest bardzo ważne w tym obszarze przez całą historię ze względu na źródła słodkiej wody. Dodatkowo miejscowość znana jest jako miejsce z niesamowitymi plażami oraz lazurowym morzem. Pakostane ma piaszczyste oraz kamieniste plaże położone w sosnowym lesie.

Nieopodal Pakoštane znajduje się kilka wysepek tj.: Sv. Justina, Veli Škoji, Žavinac Veliki, Žitinac mali, Babuljaš oraz Vrgada. Wśród kulturalnych i historycznych zabytków Pakoštane można odwiedzić wiele miejsc sakralnych m.in.,  kościół św. Justyna, kościół św. Roko, kościół św. Mihovila oraz obecny kościół parafialny Uzaščašće Gospodinovo, który jest również jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pakoštane. Poza tym w tej miejscowości znajdował się port rzymskiego Asseriae (po którym zostały ruiny domków i willi bogaczy rzymskich z okresu panowania rzymskiego).

Pakostane
Kościół parafialny Uzaščašće Gospodinovo

Pakostane słynie z organizacji wielu tradycyjnych festiwali, takich jak Karnawał, Dzień Gminy (30 lipca) oraz Letnie Igrzyska (1 tydzień sierpnia). W każdym razie miejscowość jest miejscem, które warto odwiedzić, szczególnie podczas wakacji na Biogradskiej Riwierze (pomiędzy Zadar a Szybenik).


Pakostane mapa


Pakostane plaże

Plaża Pilatuša

Jeśli chcecie odpocząć na plaży a nie wiecie jaki rodzaj plaży wybrać: piasek, żwirek czy skały to na plaży Pilatuša jest wszystko. Dodatkowo plaża jest przyjemnie ocieniona lasem sosnowym. Ponadto na plaży można wypożyczyć leżaki, parasole oraz rowery wodne. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży znajdują się kawiarnie, które oferują napoje. Dodatkowo przy plaży mamy parking.

Plaża Janice 1

Plaża Janice 1 leży praktycznie w samym centrum miasta Pakostane. Oferuje żwirową i wybetonowaną część oraz piaszczyste dno – idealnie dla dzieci. Na plaży Janice 1 można wypożyczyć leżaki, parasole oraz rowery wodne. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży znajdują się kawiarnie. Większość plaży znajduje się w słońcu z wyjątkiem niewielkiej części nieco ocienionej.

Plaża Bužakovina

Plaża Bužakovina znajduje się w kurorcie Pine Beach. Ponadto Bužakovina to idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ piasek i mielizna gwarantują spokój rodziców oraz radość dzieci.

Plaza Janice 2 

Janice 2 to najdłuższa plaża na terenie Pakoštane, która oprócz żwirowej części oferuje kilka małych i spokojnych zatoczek z dala od zgiełku. Większość plaży Janice 2 znajduje się w słońcu z wyjątkiem niewielkiej części. Dodatkowo na plaży Janice 2 znajduje się boisko do siatkówki plażowej.

Plaża Punta

Plaża Punta znajduje się w pobliżu centrum miasta. Punta oferuje żwirową i wybetonowaną część do opalania i piaszczyste dno. Na plaży można wypożyczyć leżaki, parasole, rowery wodne oraz sprzęt sportowy. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży Punta znajdują się kawiarnie, które oferują coś na ochłodę w gorące dni oraz pyszną kawę. Większość plaży znajduje się w pełnym słońcu z wyjątkiem niewielkiej części w cieniu.

Plaża Porat (Drage)

Porat znajduje się nieco dalej od Pakostane, a dokładnie w miejscowości Drage. Plaża znajduje się w pięknej naturalnej zatoce z dużą ilością cienia. Plaza Porat jest idealna dla rodzin z dziećmi, które oprócz pływania mogą bawić się na pobliskim placu zabaw. Na plaży można wypożyczyć leżaki, parasole oraz rowery wodne. W pobliżu znajdują się kawiarnie i bary.

Plaża Dolaška draga

Dolaška draga to miejsce z piękną żwirową plażą i krystalicznie czystą wodą. Dodatkowo plaża znajduje się przy lesie sosnowym, w którego cieniu można odpoczywać przez cały dzień, ponadto jest zorientowana na południe, także przez cały dzień jest pełna słońca. Przy plaży znajduje się niewielki port, gdzie miejscowi cumują swoje łodzie co dodatkowo dodaje uroku tej plaży. Dolaška draga oferuje doskonałe widoki na okoliczne wyspy oraz wysepki.


Pakostane kamera

Kamera na żywo z Pakostane znajduje się pod linkiem


Pakostane atrakcje w pobliżu

Wyspa Vrgada

Przyroda obdarzyła wyspę Vrgada pięknie wykształconą linią brzegową, polami oraz pachnącymi sosnowymi lasami.  A co za tym idzie, na wyspie Vrgada można zapomnieć o pośpiechu i pędzących gdzieś na lądzie samochodach. Bynajmniej na plaży śpiew setek cykad, schowanych w głębokim cieniu sosen, stwarza niepowtarzalną atmosferę letniej beztroski. Dodatkowo najwspanialsza ozdoba wyspy Vrgada to plaże pokryte złotożółtym piaskiem.

Čelinka

Dobry punkt widokowy to taki, z którego rozciąga się widok „jak z samolotu“. Właśnie takim miejscem jest góra Čelinka, leżąca nad miejscowością Drage. Stąd też, Čelinka zapewnia wspaniały widok na wszystkie cztery strony świata: miejscowość Drage na południu, błękitne morze Adriatyckie z setkami wysepek na zachodzie, Pakoštane i riwierę nieco dalej za północ oraz wreszcie Jezioro Vransko na wschodzie. O wyjątkowości tego miejsca świadczy fakt, że nawet prahistoryczni przodkowie, tutaj właśnie ulokowali swoją osadę.

Źródło Pečina

Podczas letnich upałów, gdy nawet gęsty sosnowy las nie zapewnia ochłody, gwarantuje ją źródło Pečina. Dodatkowo chłód dociera tutaj spod ziemi, co ciekawe nawet w środku lata trzeba tu mieć na sobie ubranie z długimi rękawami. Latem wody źródła wysychają. Co ciekawe, dawno temu, za czasów cesarstwa rzymskiego, czerpana tu woda pitna była akweduktem dostarczana aż do Zadar.

Han Maškovića

Han Yusufa Maškovića, wybudowano jako letnią rezydencję dla dowódcy armii tureckiej w 1644 roku. Co ciekawe jest on największym zabytkiem architektury tureckiej w Chorwacji oraz najbardziej na zachód umiejscowionym budynkiem architektury tureckiej na terytorium byłego Imperium Osmańskiego. Z funduszów Unii Europejskiej Han Maškovića  przebudowano i obecnie spełnia swoje pierwotne przeznaczenie  jako rezydencję hotelową (14 pokoi, 2 apartamenty, recepcja, restauracja, sklep z pamiątkami, budynek administracyjny, muzeum, nawet wellness ).

Kličevica

Okolice miasteczka Benkovac słyną z licznych twierdz i umocnień, które były świadkami wielowiekowych walk przeciw najeźdźcom. Pierwszą twierdzę, zwaną Kličevica, dla obrony przed dwoma jednocześnie napierającymi wrogami – Wenecjanami z zachodu i Turkami od wschodu – w roku 1454 wznieśli przedstawiciele rodu Kurjakoviciów. Do dziś najlepiej zachowały się jej mury zewnętrzne i wieża. Ogólnie rzecz biorąc, że okolicę zarasta pokrzywa, którą przy okazji swoich podbojów przywiozły tu wojska rzymskie, jako lekarstwo na zapalenie stawów i inne choroby reumatyczne.

Fun Park Biograd

Fun Park Biograd to idealnie zlokalizowany park rozrywki w miejscowości Biograd na Moru. Bynajmniej w Parku nikt nie może pozostać głodny ani spragniony przy licznych obiektach gastronomicznych, które z pewnością zaspokoją potrzeby wszystkich odwiedzających. Koszt wstępu do Parku znajduje się tutaj.

Gradina

Niewątpliwie historyczny skarb leży w miejscowości Vrana. Bez dwóch zdań średniowieczna twierdza Gradina, świadczy o bogatej sakralnej, cywilnej oraz wojskowej przeszłości oraz znaczeniu miejscowości Vrana.


Odległości z Pakostane

Zadar – 35 km, Szybenik – 41 km, Split – 134 km. Makarska – 184 km, Zagrzeb – 307 km, Rijeka – 310 km, Dubrownik – 357 km, Pula – 411 km.

Pakostane ciekawostki

 • Warto wiedzieć, że budynek zwany Han Maškovicia to najbardziej na zachód wysunięta turecka twierdza
 • Za okazanie litości pokonanym wojskom wroga, wezyr Jusuf-pasza Mašković został zamordowany przez własnych żołnierzy
 • Dzieła pochodzącego z Vrany rzeźbiarza Francesco Laurana są częścią stałej ekspozycji paryskiego Luwru, wraz z rzeźbami wielkiego Michała Anioła
 • Co ciekawe twórcą Pałacu Książęcego w Urbino (Włochy) jest jeden z największych budowniczych w renesansowych Włoszech, Luciano Laurana z Vrana
 • Symbole bractw, działających niegdyś w Pakoštane, zostały wyryte na dzwonie kościelnym
 • Morze Adriatyckie, swego czasu wyrzuciło na brzeg Vrgada rzeźbę przedstawiającą św. Andrzeja, patrona… rybaków
 • W narożnik jednego z domów w Vrgada wmurowany jest kamień, który służy mieszkańcom do ostrzenia noży i narzędzi rolniczych. Nosi on nazwę „puševbrus“
 • Miejscowość Drage była zamieszkana już w czasach prehistorycznych
 • Ogromne bloki kamienne, na których kąpiecie się pływając między plażą Janice a Grafulin, są pozostałościami antycznego portu Dijana
 • W zimowe wieczory na wodach jeziora Vransko wypoczywa niekiedy ponad 100 000 ptaków
 • Bezsprzecznie nietoperze wylatujące z jaskiń zawsze skręcają w lewo. Zatem pamiętajcie o tym, wybierając się na wycieczkę po okolicy Pakostane
 • Człowiek uśmiecha się przeciętnie piętnaście razy dziennie, a ten, kto wypoczywa w Pakoštane nawet częściej..:)
Chorwacja