Omis Chorwacja

Omis

Czas czytania: 5 minut

Omis (Omisz) – Omiš –  niegdyś gniazdo piratów – najgroźniejszych na całym Morzu  Śródziemnym

Omiš (Chorwacja) to małe miasteczko z historią sięgającą średniowiecza i port u ujścia rzeki Cetina, około 26 km na południowy wschód od miejscowości Split. W XIII i XIV wieku Omis upodobali sobie piraci – Omiški gusari. Jak głosi historia używali oni szybkich łodzi tzw. sagittae do porywania handlowych statków przy ujściu Cetiny do Adriatyku. Gdy atak się powiódł, uciekali w górę rzeki Cetiny, gdzie statki handlowe nie mogły za nimi  popłynąć.

Omiš w swojej historii był częścią Królestwa Bośniackiego. Natomiast potem został sprzedany Republice Weneckiej. Po upadku panowania Wenecjan, Omiš podobnie zresztą jak inne miasta i regiony Chorwacji, został wcielony do Cesarstwa Austrio-Węgierskiego. Pozostał pod tymi rządami aż do wybuchu I wojny światowej, z wyjątkiem 10-letniego okresu w XIX w., kiedy to Omiš opanowali Francuzi. Dowody nieco bajkowej, ale i zarazem bolesnej i dumnej historii Omis widoczne są na każdym kroku na Riwierze Omišskiej.

Omis Chorwacja
Omis Chorwacja nocą
fot. www.livecamcroatia.com

Obecnie Omiš jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Co ciekawe w sezonie liczba mieszkańców zwiększa się trzykrotnie, większość turystów zatrzymuje się w kwaterach prywatnych i pensjonatach rodzinnych, ponieważ liczba hoteli w okolicy jest nieco uboga. Tymczasem turystyka jest głównym źródłem dochodów miasta Omis. Oprócz turystyki mieszkańcy zajmują się rolnictwem, rybołówstwem, przemysłem tekstylnym oraz przetwórstwem spożywczym.

W zimowym półroczu miasteczko nieco zasypia. Natomiast w kwietniu / maju, kiedy morze Adriatyckie robi się coraz cieplejsze, życie w Omiš zaczyna nabierać rozpędu. Wielu mieszkańców Split i okolicznych miast odwiedzają ładne piaszczyste plaże w Omiš i okolicy. Również wiosną, prawie codziennie można zobaczyć wspinaczy z różnych krajów próbujących wspinać się po klifach za Starym Miastem.

Omis mapa

Omis atrakcje

Twierdza Mirabela

Twierdza Mirabela Tvrđava Mirabela to  XII – wieczna twierdza położona tuż za Starówką Omisa. Do twierdzy prowadzą schody obok kościoła św. Michała – Župa Sv. Mihovila Arkanđela w centrum Starego Miasta. Opłata za wstęp do twierdzy wynosi około 15 kn/ osoba. Nie jest to zbyt duża cena za nieco wysiłku fizycznego (dużo schodów) oraz doskonały widok na Omiš i Adriatyk. Twierdza Mirabela lub Peovica to część ważnego dziedzictwa kulturowego w Chorwacji. Tvrđava Mirabela odegrała wielką rolę obronną w średniowieczu. Została wybudowana w XII w. w stylu romańskim. Dodatkowo owiana legendami zaprasza do odwiedzenia oraz podziwiania przepięknych widoków na miasteczko, Cetinę oraz wyspę Brac.

Kościoły

Stare miasto Omiš posiada wiele starych kościołów oraz stary Klasztor Franciszkanów, w którym znajduje się biblioteka dzieł sztuki ze starymi tureckimi dokumentami.

Forteca Starigrad – Fortica 

Jeśli lubicie dosyć strome podejścia oraz zdobywanie twierdz to polecamy odwiedzić XV wieczną Fortecę Starigrad. Twierdza znajduje się na szczycie góry za Starym Miastem. Zdobycie szczytu i wejście do Twierdzy zajmuje około 1 godziny. Ale nie polecamy wejścia podczas dusznej pogody lub po deszczu. Poza tym musicie być w dobrej kondycji fizycznej, ale gwarantujemy, że warto tam wejść i podziwiać wspaniałe widoki na Omis i morze Adriatyckie.

Kuća sretnog čovjeka – Dom szczęśliwego człowieka

Poza tym w  mieście Omis jest również wiele wspaniałych zakątków. Szczególnie wart uwagi jest Kuća sretnog čovjeka – tzw. Dom Szczęśliwego Człowieka. Został on tak nazwany dzięki inskrypcji znajdującej się nad drzwiami wejściowymi. Tłumaczenie z łaciny: “Dziękuję Ci, Panie, że byłem na tym świecie “.

Masyw Mosor – Góry Dynarskie

Ponadto miasto Omis położone jest u podnóża Gór Dynarskich, a konkretnie skalnego masywu Mosor, gdzie często podziwiać można również wyczyny wspinaczkowe.

Festiwale i wydarzenia kulturalne

Obowiązkowo warto odwiedzić Omis podczas: Lato w Omiš, Dalmatian Klapa Festival, oraz Wieczorów Piratów. Festiwale w Omis to również doskonała okazja, aby poznać piękno Dalmacji i jej prawdziwe oblicze.

Rzeka Cetina

Co ciekawe, “Słodka” Cetina ma około 105 km długości oraz swe źródła ma w Górach Dynarskich na wysokości 385 m. n.p.m.. Warto wiedzieć, ze wzdłuż swojego nurtu rzeka tworzy kilka pięknych cieśnin m.in.: Gornjaczka, Dragovicka, Obrovaczka, Trilijska oraz Zadvarska. Ponadto do atrakcji raftingowych po Cetinie należą kaniony, bramy skalne oraz jaskinia z nietoperzami. Rzeka Cetina oferuje również wiele atrakcji dla miłośników sportów wodnych. Są to m.in.:

  1. Rafting, trwa około 4-5 godzin, rafting można polecić dzieciom w wieku od 8 lat i dorosłym w każdym wieku.
  2. Canyoning, wycieczki organizowane są w okresie od kwietnia do końca września, uczestnicy muszą mieć co najmniej 14 lat.

Omis Chorwacja plaże

Omiš jest z pewnością miejscem, które powinniście wziąć pod uwagę podczas wakacji w Chorwacji. Miejscowość ta ma ponad 1, 5 kilometra piaszczystej plaży! Szczególnie polecamy to miasteczko rodzinom z dziećmi oraz osobom, które nie umieją pływać.

Velika Plaza – Duża plaża

Velika Plaza Punta to prawie 700-metrowa piaszczysta plaża znajduje się w samym centrum Omiš. Poza tym plaża jest idealnym miejscem na wakacje dla rodzin z dziećmi. Przy plaży znajduje się plac zabaw oraz boiska do siatkówki, piłki nożnej i windsurfingu.

Slavinj i Brzet

te dwie żwirowe plaże znajdują się 10 minut od centrum Omiš w kierunku południowym. Dodatkowo przy plażach znajduje się dużo cienia od sosen.

Plaża Camp Galeb

Moją ulubioną plażą jest długa piaszczysta plaża, która zaczyna się już przed kempingiem Galeb. Polecamy zaparkować samochód przy drodze i dojść na plażę spacerem (jeśli oczywiście przyjedziecie wcześniej), zwykle nie stanowi to problemu. Posadzono młode drzewka na plaży aby zapewnić cień. Na plaży można również wypożyczyć leżaki i parasole przeciwsłoneczne w barze kawowym / fast food na plaży.

UWAGA! Temperatura wody w morzu w Omiš jest zawsze nieco niższa niż w innych miejscach na wybrzeżu. Powodem tego jest słodka woda z Cetiny, która ma temperaturę około 16-18 stopni, gdy wpływa do Adriatyku. Tak więc, jeśli temperatura wody w Split wynosi 25, w Omiš temperatura bedzie wynosiła tylko(!) 22-23 stopni.

Omis parking

Istnieją 3 miejsca do parkowania w Omiš. Największy parking, znajduje się od strony Split rzeki Cetina, ok. 100 m przed  mostem na ulicy Vukovarskiej. Cena za parking wynosi około 4 kun / godzinę, stąd mamy około 400 metrów do Starego Miasta.

Drugim parkingiem jest miejsce zaraz za tunelem w kierunku rzeki Cetina. Zaraz po przejechaniu przez most na ul. Vukovarskiej skręćcie w lewo, i jedzcie drogą około 300 m. Następnie przejeżdżacie tunel, a za tunelem tuż pod skałami można zostawić samochód. Parking ten jest bezpłatny (przynajmniej był do 2021 roku).

Trzecie parking ukaże się po skręceniu w prawo przy drugich światłach, po przejechaniu przez most. Znajdują się tutaj parkingi po obu stronach drogi. Parking jest płatny. Latem jest sporo kontroli, więc polecamy wykupić bilet parkingowy.


Jeśli jedziecie do Omiš autostradą A1 (Zagrzeb – Split – Dubrownik), najwygodniejszym zjazdem jest zjazd Split / Dugopolje. Stąd pozostaje około 35 km do Omiš, natomiast inną alternatywą jest zjazd Bisko, lub dojazd przez Žrnovnica.

  • Autobus

Warto wiedzieć, że lokalna linia numer 60 (Split-Omiš-Ravnički), odjeżdża co pół godziny od 6 rano do północy.  Jeśli na drodze nie utkniemy w korku, podróż powinna zająć około 30-40 minut. Poza tym cena za bilet jednorazowy to 20 kun w jedną stronę.

Dodatkowo alternatywą dla oficjalnej linii autobusowej jest wiele „prywatnych” minibusów kursujących między Split a Omis. Kursują one bez ustalonego rozkładu jazdy, ruszają z dworca autobusowego przy porcie w Split.

  • Samolot

Z lotniska w Split w Kastel Štafilić do Omiš jest około 45 km. Taksówką będzie to kosztować około 400-500 kun. Tak więc polecamy dojechać shuttle bus do Split, a następnie przesiąść się w autobus kursujący do Omis.


Omis opinie

Reasumując, Omis to miejsce wyjątkowe dla osób, ceniących piękne widoki, historię oraz aktywny wypoczynek. W Omisiu każdy znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie.

Polecane artykuły:

Chorwacja Omis- Słodka Cetina i Mila

Omis Chorwacja – port i nadbrzeże zmieniają wygląd