Gradac, Gradac Chorwacja
Chorwacja,  Ciekawostki,  Propozycje wycieczek

Gradac

Czas czytania: 7 minut

Gradac to mała, niezwykle malowniczo położona miejscowość portowa na południu Makarskiej Riwiery, u podnóży pasma górskiego. Tuż za miejscowością, kończy się słynna Riwiera Makarska, droga znacznie oddala się od wybrzeża oraz prowadzi przez górzyste, skaliste tereny, wokół zielonych terenów jezior Baćinska Jezera, aż do Doliny Neretvy.

Gradac jest bardzo popularnym, wakacyjnym kurortem turystycznym, leżącym na łagodnym wzniesieniu, które porośnięte jest gajami oliwnymi oraz sosnami. Miejscowość wyróżnia się przepiękną, wyjątkowo długą plażę jak na Chorwację -3 km, z drobnym żwirkiem. Jest to także najdłuższa plaża na całej Riwierze Makarskiej.

Gradac – trochę historii

Dawna osada istniała na tych terenach, już w czasach prehistorycznych. Świadczą o tym kamienne głazy, pochodzące z epoki brązu oraz wczesnego żelaza. W czasach starożytnych na terenie Gradac znajdował się rzymski bastion. Dawne nadmorskie centrum kolonii – Narona, było strategiczną, ważną twierdzą rzymską na tym obszarze Adriatyku.

Na miejscu- Gradina, znaleziono także okazy rzymskich monet oraz część monumentalnej budowli z okresu około II-III wieku. W średniowieczu natomiast na terenie obecnego Gradaca, znajdowało się stare miasto Lapčan, o którym wspomina także cesarz bizantyjski Konstantyn.

W 1649 roku miasto po raz pierwszy zostało wymienione pod nazwą Gradac. Nazwa pochodzi od fortu, który zbudowany był na wzgórzu nad kościołem sv Mihovil, zbudowanym w czasie 1645-1669. Do dziś zachował się rysunek, który przedstawia wenecką, morsko-lądową bitwę osmańską pod Gradacem w 1666 roku. 

W opuszczonej wiosce Čista nad miejscowością Gradac, znajdują się jeszcze pozostałości po opuszczonych domostwach starej, lokalnej architektury. Jedną z najstarszych budowli zachowanych na terenie miasta Gradac jest kaplica św. Paskvalina na wzgórzu Plana. Tuż obok starego parafialnego kościoła sv Ante, powstał miejscowy cmentarz, natomiast nowy kościół pw. sv Mihovila zbudowano w 1852 roku.

W historii współczesnej, podczas II wojny światowej Gradac był punktem oparcia partyzantów, w skutek czego aż 95% domów podpalili okupanci.

Gradac Riwiera Makarska

Gradac położony jest na niewielkim wzniesieniu, mniej więcej na środku drogi pomiędzy Splitem oraz Dubrownikiem, niezwykle ważnymi miastami oraz turystycznymi kurortami w Chorwacji. W Gradacu większość z mieszkańców utrzymuje się z turystyki. To, że właśnie turystyka będzie ważnym źródłem dochodów mieszkańców i miasta Gradac, przewidziano już na początku XX wieku. Pierwszy hotel zbudowano w Gradacu w 1919 roku!

Polecany artykuł:  Wielkanoc i zwyczaje wielkanocne w Chorwacji

Gradac – co warto zobaczyć?

W Gradac oprócz plaży warto także zobaczyć zabytki architektury sakralnej, takie jak kaplicy św. Paskala oraz kościołów św. Michała oraz św. Antoniego. W kaplicy, koniecznie spójrz w górę, ponieważ ma ona ciekawe sklepienie kolebkowym lub zamiennie nazywane beczkowym. Według legend jest ona najstarszą zabytkową budowlą w Gradac, jednak nie ma dokumentów potwierdzających dokładnie, w jakim okresie powstała.

Gradac plaże

Najbardziej znaną plażą w miejscowości Gradac jest Gornja Vala. Gornja Vala co ciekawe jest najdłuższą plażą znajdującą się na całej Riwierze Makarskiej. Ta żwirkowa plaża ma długość około 3 km. Morze jest krystalicznie czyste, wokoło jest czysto oraz bezpiecznie.

W całej gminie Gradac, na powierzchni około 16 km wybrzeża, znajduje się aż około 35 plaż żwirowych. Są to zazwyczaj niewielkie plaże, w tym plaże dla nudystów.

Jeśli zapomniałeś zabrać ze sobą na plażę książki, rozejrzyj się wokół. Być może na plaży znajdziesz regał z książkami w różnych językach, w tym także w języku polskim!

Na plażach Gradac oraz okolicznych miejscowości możesz korzystać z kąpieli wodnych, słonecznych oraz możesz skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu wodnego np.: skuterów wodnych, motorówek itp.

Co ciekawe, mieszkańcy twierdzą, że w Gradac i okolicy możesz się kąpać w Adriatyku przez nawet 190 dni w roku! Przy plaży Gornja Vala możesz także pływać kajakami, rowerami i nartami wodnymi oraz możesz uprawiać windsurfing lub parasailing.

Co robić w Gradacu?

W Gradac oraz w okolicy jest około 20 km ścieżek rowerowych. Rowerem wjedziecie także do Parku Przyrody Biokovo, który góruje nad całą Riwierą Makarską. Okoliczne szczyty są doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej oraz wspinaczki. Podczas pieszych wędrówek po Biokovo możesz trafić na jeden z blisko 90 obiektów sakralnych, takich jak kościoły i kaplice. Poza tym na terenie masywu Biokovo znajduje się także ponad 400 grot oraz jaskiń.

Planując wycieczkę do Parku Przyrody Biokovo, pamiętaj, że im wyżej planujesz dojść, tym będzie tam chłodniej. Różnica temperatur pomiędzy miejscowościami Riwiery Makarskiej, a górami może różnić się nawet około 20 stopni C!

W sezonie wakacyjnym, w Gradac, wieczorami są organizowane pokazy filmowe na wolnym powietrzu. Dodatkowo w sezonie urlopowym, co około 1-2 tygodnie organizowane są targi lokalnych produktów, podczas których możesz kupić chorwackie oraz dalmatyńskie przysmaki. Gradac dba także o dzieci, organizuje zajęcia plastyczne na plaży, malowanie twarzy oraz inne atrakcje.

Gradac atrakcje w pobliżu

Na morzu także możesz ciekawie spędzić czas. Rejsy łódkami pozwalają popatrzeć na wybrzeże z innej, równie ciekawej perspektywy. Z Gradaca oraz okolicy możesz “fish picniciem” popłynąć na półwysep Peljesac, na górzystą wyspę Hvar oraz wyspę Korcula, nazywaną także „małym Dubrownikiem”. Są to miejsca, w których możesz spędzić dużo czasu.

Polecany artykuł:  Park Narodowy Jezior Plitwickich. Cennik 2022, dojazd i atrakcje

Zaostrog

Około 7 km od Gradaca, jadąc lub idąc w kierunku miejscowości Makarska, znajdziesz Klasztor Franciszkański w Zaostrogu. Założyli go prawdopodobnie w XIV wieku pustelnicy, którzy opuścili go, dość szybko na skutek wydarzeń politycznych. Z kolei, Franciszkanie zamieszkali w klasztorze w Zaostrogu w drugiej połowie XV wieku i są tam nieprzerwanie do dziś. Co ciekawe, w klasztorze w Zaostrogu zobaczysz napis nad kościelną bramą, którego historia sięga końca XVI wieku. Możesz zobaczyć także galerię obrazów, bogatą bibliotekę oraz  inne eksponaty związane z przeszłością tego regionu. Na terenie klasztoru w Zaostrogu, znajduje się także wart zobaczenia ogród botaniczny z interesują roślinnością.

Podaca

Podaca to mała, ale urocza miejscowość turystyczna, leżąca w południowej części Makarskiej Riwiery, około 35 kilometrów od miejscowości Makarska. Początkowo miejscowość rozwijała się na skalistych zboczach Biokovo, jednak z czasem przeniosło się na wybrzeże. Stara osada jest już całkowicie opuszczona. Na cmentarzu zbudowanym przez szlachecką rodzinę Kačić, znajduje się, jeden z najcenniejszych zabytków pochodzących z czasów wczesnego średniowiecza, kościół świętego Jana. Z kolei, przy wjeździe do miasta stoi wieża z ruinami muru, który został zbudowany w celu obrony mieszkańców przed Turkami.

Miasteczko Podaca składa się z trzech części: Kapeć, Viskovića Vala i Ravanje. Obecnie, podobnie jak cały region Makarskiej, Podaca jest całkowicie skupiona wokół turystyki. Oprócz niej mieszkańcy żyją z uprawy oliwek oraz rybołówstwa.

Brist

W miejscowości Brist, natomiast znajduje się barokowy kościół św. Małgorzaty, który posiada bardzo ciekawe wnętrze oraz interesujące otoczenie. W bliskim sąsiedztwie kościoła w Brist, dawniej znajdowała się osada, której pozostałości możesz do dziś oglądać. Jest to niezwykle ważne miejsce dla Chorwatów, ponieważ w jednym z kamiennych domów urodził się słynny chorwacki poeta XVIII-wieczny Andrij Kačić Miošić.

Gradac – gdzie warto zjeść?

W Gradac jak w Dalmacji i w całej Chorwacji bardzo popularna jest tradycja kulinarna. Jednak będąc w Gradacu warto zajrzeć do lokalnych restauracji /konob, aby spróbować kilka charakterystycznych dań z tego regionu, jak np.: pasticade, cevapcici, pekę czy jagnięcinę z rusztu.

Kiedy najlepiej odwiedzić Gradac w Chorwacji?

Gradac to miasto, które jest piękne przez cały rok. W lipcu oraz w sierpniu średnie temperatury w Gradac wynoszą 26 st. C. Ci, którzy preferują wakacje w Chorwacji poza sezonem, mogą wybrać czerwiec, kiedy termometry wskazują średnio 24 st. C lub wrzesień, kiedy temperatury wynoszą 24 st. C.

Jeśli natomiast chcesz odwiedzić miasto Gradac zimą, możesz spodziewać się średnich temperatur na poziomie 10 st. C. W styczniu może być 8 st. C, a w lutym – 10 st. C. Jednak, bez względu który miesiąc wybierzesz, wakacje w Gradac zawsze będą bardzo udane.

Gradac mapa

Parkingi w Gradacu

W sezonie wakacyjnym w Gradacu może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego innego, niż to które oferuje hotel lub apartament, w którym mamy opłacony nocleg. W miejscowości znajdują się dwa Parkiralište – parkingi, praktycznie w samym centrum, jeden blisko drugiego. Jeden z nich nazywa się Parking Konopljike i znajduje się na ul. Konopljike 13.

Polecany artykuł:  [:pl]Korczula - ruszyła budowa portu na wyspie [:]

Gradac hotele

W Gradac bez problemu znajdziesz hotel lub apartament prywatny, który sprosta Twoim wymaganiom.

Aparthotel Pecic

Aparthotel Pecic (Magistrala 3, 21330 Gradac) leży u podnóża Biokovo, w miejscowości Gradac na Riwierze Makarskiej. Miejsce to znajduje się około 150 metrów od plaży Gornja Vala i oferuje ono klimatyzowane apartamenty, odkryty basen i taras ze sprzętem do grillowania dla swoich Gości. Na miejscu dostępna jest także darmowa wypożyczalnia rowerów. Wszystkie apartamenty wyposażono w telewizor, kuchnię lub aneks kuchenny oraz łazienkę z wanną lub prysznicem.

Gradac Aparthotel Pecic booking.com
Gradac Aparthotel Pecic booking.com
Gradac Aparthotel Pecic booking.com
Gradac Aparthotel Pecic booking.com

 

 

 

 

 

 

 

Restauracje i sklepy z pamiątkami znajdują się kilka kroków od Aparthotelu Pecic. Natomiast odległość od sklepu spożywczego wynosi zaledwie 50 metrów! Przystanek autobusowy, z którego można dojechać do Splitu (90 km), Dubrownika (100 km), Mostaru, czy Makarskiej znajduje się około 50 metrów od obiektu Pecic Apartments. Cena za studio z balkonem poza sezonem dla 2 osób zaczyna się od 520,00 zł.

Hotel Saudade

Hotel Saudade (Nike Andrijasevica 11, 21330 Gradac) to nowoczesny, czterogwiazdkowy hotel położony przy głównej plaży. Oferuje on ładnie urządzone pokoje z balkonem z widokiem na Adriatyk. Goście hotelowi mogą zrelaksować się podczas masażu lub zajęć fitness. Wszystkie pokoje są klimatyzowane, przestronną łazienkę, posiadają duże łóżka, część wypoczynkową, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, sejf oraz minibar. Hotelowa restauracja serwuje dania kuchni kuchni międzynarodowej, śródziemnomorskiej oraz dalmatyńskiej.

Gradac Hotel Saudade booking.com
Gradac Hotel Saudade booking.com
Gradac Hotel Saudade booking.com
Gradac Hotel Saudade booking.com

 

 

 

 

 

 

 

W pomieszczeniach ogólnodostępnych zapewniono Gościom darmowe WiFi. Na życzenie Hotel Saudade udostępnia także bezpłatny parking. Spacer promenadą nadmorską do centrum Gradaca zajmuje około 10 minut. Cena za apartament dla 2 osób typu Suite z widokiem na morze zaczyna się od 700,00 zł.

Apartments Lončar

Apartments Lončar (Dolac 3, 21330 Gradac) leży w odległości około 200 metrów od centrum Gradaca i zaledwie 5 minut spacerem od plaży. Obiekt ten oferuje wyposażone oraz klimatyzowane apartamenty z balkonem, widokiem na Adriatyk oraz z darmowym dostępem do Internetu. Apartamenty Lončar dysponują łazienką, częścią dzienną z dużym balkonem i kuchnią z jadalnią. Najbliższy sklep spożywczy oraz restauracje znajdują się około 100 metrów.

Apartments Lončar Gradac booking.com
Apartments Lončar Gradac booking.com
Apartments Lončar Gradac booking.com
Apartments Lončar Gradac booking.com

 

 

 

 

 

 

 

Apartamenty Lončar znajdują się w odległości 400 metrów od dworca autobusowego. Za dodatkową opłatą oferowany jest transfer z oddalonego o 130 km lotniska w Splicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *